SlideShare a Scribd company logo
Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική
Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα
Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές
της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο
Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας
, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α
. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ
Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας
1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ
  “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση”
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
ΕισαγωγικάΕισαγωγικά
• Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst
Grade of Junior HighGrade of Junior High
School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR
(ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ)
• ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα
ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought-
Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη
• Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών
Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής
• Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,
Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2)
Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες
• Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving
Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs
• Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable
Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα
Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά)
• Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο
και Γραμματικήκαι Γραμματική
Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς
• 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί
μαθητέςμαθητές
• 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από
τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο
προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου
• Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,
οργάνωση)οργάνωση)
• Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο
ΔημοτικόΔημοτικό
• Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό
έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής
ΟικονομίαςΟικονομίας
Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα
• Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων
• Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)
• Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά
μέσα)μέσα)
• Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά
όχι αναγκαία)όχι αναγκαία)
• Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector
• Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις
συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)
• Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
ΣτόχοιΣτόχοι
• Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά
σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές
μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις
κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν
συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs
• Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν
ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)
να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν
ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής
• Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την
διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες
διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες
διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλονπεριβάλλον
ΕισαγωγήΕισαγωγή
• Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα
Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές
συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να
μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα)
• Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης
• Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός
(προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά)
• Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις
• Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1)
1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα
• Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη
διατροφήδιατροφή
• 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)
ατόμωνατόμων
• Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό
όνομαόνομα
• 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση
• 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)
• Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες
(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)
• Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση
• 15’15’
Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2)
• Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη
((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες
• Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής
• Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και
σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα
• 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με
συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών)
• 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο
επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική
θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3
2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα
• 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση
και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας
• Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’
• 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων
(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),
κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις
(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,
γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4
• Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’
• Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό
για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)
Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής
• 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας
• Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,
σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,
εφαρμογής)εφαρμογής)
• 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,
συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες
δραστηριότητεςδραστηριότητες
Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5
• 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο
(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού
τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων)
• 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,
διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)
• Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα
• Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη
ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)
• Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα
ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6
3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα
• 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)
• Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών
από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή
κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις
• 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις
• Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου
• Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και
Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου
προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας
• 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις
• Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7
• 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή
διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:
φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)
• Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση
• Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού
και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου)
• Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν
χρειαστείχρειαστεί
• Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός
ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)
• Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά
σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας)
• 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση
• 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),
ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)
• Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την
Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή
Σας!Σας!
ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;

More Related Content

What's hot

μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεάμαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
ΥΠΕΠΘ
 
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσειΈκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
Katerina Dervisi
 
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
Χρήστος Χαρμπής
 
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-21ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2Δημοτικό Γαλάτιστας
 
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία μήκος  -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό GeogebraΔιδασκαλία μήκος  -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
panarg
 
Erasmus+2021-2027
Erasmus+2021-2027Erasmus+2021-2027
Erasmus+2021-2027
Ιωαννα Χαλκιά
 
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟiprosora
 
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
filippos_chatziandreas
 
Δημιουργικη γραφη - ιδεες
Δημιουργικη γραφη - ιδεεςΔημιουργικη γραφη - ιδεες
Δημιουργικη γραφη - ιδεες
Fotini Dim
 
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της (απόσπασμα από την Αστραδενή)
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της  (απόσπασμα από την Αστραδενή)Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της  (απόσπασμα από την Αστραδενή)
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της (απόσπασμα από την Αστραδενή)
Ηλιάδης Ηλίας
 
Εγγραφή στο eTwinning
Εγγραφή στο eTwinningΕγγραφή στο eTwinning
Εγγραφή στο eTwinning
HelleniceTwinning NSS
 
Επίθετα σε ης -ης -ες (στ' τάξη)
Επίθετα σε  ης -ης -ες (στ' τάξη)Επίθετα σε  ης -ης -ες (στ' τάξη)
Επίθετα σε ης -ης -ες (στ' τάξη)
Christina Politaki
 
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
Archontia Mantzaridou
 
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείο
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείοοι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείο
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείοΣύλια Ζέττα-Silia Zetta
 
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)GEORGIOS GKIKOPOULOS
 
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
Χρήστος Χαρμπής
 
Ομάδες μαθητών- Κοινωνιόγραμμα
Ομάδες μαθητών- ΚοινωνιόγραμμαΟμάδες μαθητών- Κοινωνιόγραμμα
Ομάδες μαθητών- ΚοινωνιόγραμμαNikos Papastamatiou
 
επαγγελματα θεατρου
επαγγελματα θεατρουεπαγγελματα θεατρου
επαγγελματα θεατρου
Georgia Karakoula
 

What's hot (20)

μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεάμαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
μαθηματικά: γεωμετρικά σχήματα και στερεά
 
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσειΈκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
Έκθεση: περιγράφω ένα ζώο που μου αρέσει
 
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
Μαθηματικά ΣΤ΄. Επανάληψη 6ης ενότητας: ΄΄Γεωμετρία, κεφ. 56 - 71΄΄
 
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-21ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2
1ο διδακτικο σεναριο φυλλα εργασιας 1-2
 
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράςΟ  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
 
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία μήκος  -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό GeogebraΔιδασκαλία μήκος  -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία μήκος -εμβαδόν κύκλου με λογισμικό Geogebra
 
Erasmus+2021-2027
Erasmus+2021-2027Erasmus+2021-2027
Erasmus+2021-2027
 
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - ΕΡΓΟ
 
Οι χρόνοι των ρημάτων
Οι χρόνοι των ρημάτωνΟι χρόνοι των ρημάτων
Οι χρόνοι των ρημάτων
 
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μον...
 
Δημιουργικη γραφη - ιδεες
Δημιουργικη γραφη - ιδεεςΔημιουργικη γραφη - ιδεες
Δημιουργικη γραφη - ιδεες
 
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της (απόσπασμα από την Αστραδενή)
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της  (απόσπασμα από την Αστραδενή)Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της  (απόσπασμα από την Αστραδενή)
Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της (απόσπασμα από την Αστραδενή)
 
Εγγραφή στο eTwinning
Εγγραφή στο eTwinningΕγγραφή στο eTwinning
Εγγραφή στο eTwinning
 
Επίθετα σε ης -ης -ες (στ' τάξη)
Επίθετα σε  ης -ης -ες (στ' τάξη)Επίθετα σε  ης -ης -ες (στ' τάξη)
Επίθετα σε ης -ης -ες (στ' τάξη)
 
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
 
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείο
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείοοι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείο
οι υποχρεώσεις των μαθητών στο σχολείο
 
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)
βιογραφικο-σημειωμα-φορμα-1 (1)
 
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
Μαθηματικά Ε΄ - Επανάληψη 7ης ενότητας, κεφ. 41-44
 
Ομάδες μαθητών- Κοινωνιόγραμμα
Ομάδες μαθητών- ΚοινωνιόγραμμαΟμάδες μαθητών- Κοινωνιόγραμμα
Ομάδες μαθητών- Κοινωνιόγραμμα
 
επαγγελματα θεατρου
επαγγελματα θεατρουεπαγγελματα θεατρου
επαγγελματα θεατρου
 

Viewers also liked

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018Jan Wallner
 
Mind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greeceMind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greece
Seann Nikolai de Leon
 
Mind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient GreeceMind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient Greece
Francisco Dela Cruz
 
Hedgehogs 101
Hedgehogs 101Hedgehogs 101
Hedgehogs 101
Jennifer McMahon
 
Warner ppt
Warner pptWarner ppt
Warner ppt
Zoe Gatsapostoli
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
Maria Mandala
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little body
Evaggelia Andreadou
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
The Finest Form
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
Foniortodoksonkoritsas Zeriiorthodhoksevekorçare
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
mcangelou
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Efrosini Baliami
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαsgroudos
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία4Gym Glyfadas
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
lykagtri
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
Constantinos Bletsos
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των Φύλων
Antonis Zeibekis
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλοmelmaninthezoo
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΕύα Ζαρκογιάννη
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμια
Vivi Bouboureka
 

Viewers also liked (20)

Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018Orginal gotlands handlingsplan  2015 2018
Orginal gotlands handlingsplan 2015 2018
 
Mind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greeceMind mapping of ancient greece
Mind mapping of ancient greece
 
Mind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient GreeceMind Map Of Ancient Greece
Mind Map Of Ancient Greece
 
Hedgehogs 101
Hedgehogs 101Hedgehogs 101
Hedgehogs 101
 
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣKOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
KOINΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
 
Warner ppt
Warner pptWarner ppt
Warner ppt
 
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
μαρίνα γκέλλη 1019194 μαρία μανδάλα 1029275
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little body
 
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των Φύλων
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμια
 

Similar to Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήdiatrofi
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Irini Andrioti, PMP, GCDF
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
Anastasia Petraki
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
NTANY
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2tryfonid
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςKostas Tomaras
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215
VKSMD
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Eleni Papadopoulou
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςmxgiosi
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
kogxylak
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
takshmou
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
kounekta
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
litsa2
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesJoce Lyn
 
Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Nikos Palavitsinis, PhD
 
The Magic Book Series
The Magic Book SeriesThe Magic Book Series
The Magic Book Series
Marianthi Kotadaki
 

Similar to Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση) (20)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
 
ενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέωνενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέων
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_Diadromes
 
Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
 
The Magic Book Series
The Magic Book SeriesThe Magic Book Series
The Magic Book Series
 

Recently uploaded

一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
3zoh0uxr
 
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
Andreas Batsis
 
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛΤα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
Newsroom8
 
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdfΣτρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
Lamprini Magaliou
 
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησειςΑναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
41dimperisteriou
 
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptxΗ χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
peter190314
 
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdfΚ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
Lamprini Magaliou
 
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdfPanelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
ssuserf9afe7
 
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdfpanellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
ssuserf9afe7
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
athinadimi
 
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdfΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
Basso Hatzopoulou
 
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
Η τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
Η τέχνη του Sampling/ The art of SamplingΗ τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
Η τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
ssuser6717fd
 
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - ΈκθεσηΤα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
Newsroom8
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
athinadimi
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
Newsroom8
 
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdfΑπαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
athinadimi
 
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPALPANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
ssuserf9afe7
 
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιωνΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 

Recently uploaded (20)

一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
一比一原版(CSU毕业证书)查尔斯特大学毕业证成绩单如何办理
 
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]
 
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛΤα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
Τα θέματα σε Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ στα ΕΠΑΛ
 
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdfΣτρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
Στρ. Μυριβήλης, Τα ζα_κείμενο & σχόλια.pdf
 
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησειςΑναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
Αναμνήσεις σχολικής χρονιάς.pdfΛεύκωμα / σχολικες αναμνησεις
 
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptxΕκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης.pptx
 
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptxΗ χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
Η χλωρίδα της Πάρνηθας.bfbfbfbffbfbfbfbbpptx
 
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdfΚ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
Κ. Π. Καβάφης, Όσο μπορείς _ κείμενο & σχόλια_1.pdf
 
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdfPanelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
Panelllinies 2024 ekthesi nea ellinika.pdf
 
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdfpanellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
panellinies 2024 GEL EKTHESI YPOYRGEIO.pdf
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024.pdf
 
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdfΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ για ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ.pdf
 
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΚΑΡΤΕΣ ΑΡΙΘΜΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΗΣ /ΠΡΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ
 
Η τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
Η τέχνη του Sampling/ The art of SamplingΗ τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
Η τέχνη του Sampling/ The art of Sampling
 
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - ΈκθεσηΤα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
Τα θέματα στη Νεοελληνική Γλώσσα - Έκθεση
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΑΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2024
 
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdfΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-2024.pdf
 
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdfΑπαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
Απαντήσεις Μαθηματικών-Πανελλήνιες-2024-3.pdf
 
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPALPANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
PANELLINIES 2024 EKTHESI NEA ELLINIKA EPAL
 
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιωνΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (1).pdfφύλλα εργασιων
 

Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

  • 1. Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας , . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α . 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας 1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ   “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
  • 2. ΕισαγωγικάΕισαγωγικά • Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst Grade of Junior HighGrade of Junior High School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR (ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ) • ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought- Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη • Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής • Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία, Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
  • 3. Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2) Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες • Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs • Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά) • Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο και Γραμματικήκαι Γραμματική
  • 4. Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς • 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί μαθητέςμαθητές • 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου • Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα, οργάνωση)οργάνωση) • Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο ΔημοτικόΔημοτικό • Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής ΟικονομίαςΟικονομίας
  • 5. Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα • Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων • Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες) • Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά μέσα)μέσα) • Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά όχι αναγκαία)όχι αναγκαία) • Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector • Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών) • Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
  • 6. ΣτόχοιΣτόχοι • Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs • Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β) να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής • Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλονπεριβάλλον
  • 7. ΕισαγωγήΕισαγωγή • Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα) • Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης • Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός (προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά) • Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις • Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
  • 8. Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1) 1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα • Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη διατροφήδιατροφή • 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε) ατόμωνατόμων • Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό όνομαόνομα • 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση • 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό) • Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες (επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή) • Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση • 15’15’
  • 9. Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2) • Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη ((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες • Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής • Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα • 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών) • 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
  • 10. Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3 2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα • 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας • Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’ • 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων (παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές), κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις (προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
  • 11. Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4 • Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’ • Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ) Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής • 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας • Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης, εφαρμογής)εφαρμογής) • 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό, συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες δραστηριότητεςδραστηριότητες
  • 12. Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5 • 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο (προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων) • 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά, διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες) • Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα • Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα) • Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
  • 13. Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6 3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα • 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας) • Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις • 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις • Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου • Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας • 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις • Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
  • 14. Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7 • 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση: φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών) • Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση • Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου) • Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν χρειαστείχρειαστεί • Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης) • Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας) • 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση • 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση), ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή) • Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
  • 15. Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή Σας!Σας! ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;