Mame su prave dame - radionica sa roditeljima - prezentacija
Srce i krvni sudovi
1. Наставна јединица (5): Срце и крвни судови – Грађа и рад срца; артерије, вене и капилари
Циљ наставног часа: ученици треба да схвате на који начин се одвија циркулација крви у
крвним судовима.
Материјално-сазнајни задаци: ученици треба да упознају врсте крвних судова, њихо-ву
функцију, као и са грађу и начин рада срца.
Формално-функционални задаци: оспособљавање ученика за посматрање и уочава-ње
битних појмова и чињеница.
Васпитни задаци: развијање интересовања за одвијање биолошких процеса у органи-зму
(циркулација крви), радно васпитавање.
Тип часа: обрада
Облик наставног рада: фронтални, индивидуални,
Наставне методе: метода усменог излагања, метода разговора, метода демонстрације,
метода илустрације, метода писања, метода читања и рада на тексту
Наставна средства: Уџбеник, , модели (или компјутерске симулације), шеме, слике,
цртежи...
Наставни објекат: кабинет за биологију
Корелација:хемија
Артикулација часа
Уводни део часа (20 мин.)
Кратко понављање градива са претходних часоваШта је крв?Који су основни елементи
крви? Која је основна улога леукоцита? Чему служе тромбоцити ?Шта је трансфузија и
колико крвних група постоји?
Потом, наставник поставља питања за дискусију: „Чему служи срце? Зашто крв
циркулише у организму? Шта је покреће? Да ли срце томе доприноси? Како оно пумпа
крв?“ Ученици се јављају и усмено покушавају да одговоре на постављена питања.
Наставник усмерава дискусију у правцу дефинисања појмова срце и крвни судови.
Потом, наставник дефинише циљ и задатке часа и започиње објашњавање грађе и улоге
срца и крвних судова. При томе демонстрира модел срца, шеме срца и крвних судова,
тематске слике и друга доступна визуелна наставна средства. Кратка објашњења
наведених појмова бележи на табли. Ученици их записују у својим свескама.
Напомена – Наставник може да демонстрира и компјутерску симулацију протока крви
кроз преткоморе и коморе, као и кретања крви у великом и малом крвотоку (уколико је
поседује).
Главни део часа (15 мин.)
Наставник задаје ученицима да у пару, међусобно се консултујући, покушају да реше
питања из књиге која се односе на срце и крвне судове. При томе, могу да користе
Уџбеник, шеме, моделе и друга доступна текстуална и визуелна наставна средства.
Наставник обилази парове ученика и помаже им у раду.
2. Завршни део часа (10 мин.)
Следи извештавање парова ученика о реализацији постављених задатака. Ученици се
јављају и читају решења из свеске (могу их укратко бележити на табли). Остали ученици
прате и проверавају тачност тих решења. Допуњују се, ако је потребно. Наставник им
помаже у дефинисању тачних одговора.
Наставник задаје и образлаже домаћи задатак. Ученици треба да нацртају и обележе
шеме грађе срца и крвотока (велики и мали крвоток).
Изглед табле
Срце и крвни судови
Срце – снажан, шупаљ мишићни орган који као пумпа потискује крв кроз крвне судове;
срчана марамица – опна која обавија срце;
залисци – као вентили пропуштају крв само у једном смеру (између комора и прет-
комора, између комора и артерија);
крвни судови: артерије, вене и капилари
артерије – еластични крвни судови који одводе крв из срца;
аорта – највећа артерија у телу човека
вене – мање еластични судови;
капилари – најситнији крвни судови;
велики крвоток – крвни судови који преносе крв по читавом телу;
мали крвоток – крвни судови који повезују срце са плућима.
Белешке наставника (корекција и самоевалуација наставног рада, запажања након
реализације наставне јединице...)
Домаћи задатак
Нацртајте и обележите шеме грађе срца и крвотока (велики и мали крвоток).