Baza aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja na sajtu Euroguidance centra u Republici Srbiji. http://euroguidance.rs/resursi/bazaaktivnosti
Ova aktivnost je deo Priručnika za nastavnike srednjih škola ,,Karijerno vođenje i savetovanje” u izdanju Fondacije Tempus – Euroguidance centra i Beogradske otvorene škole (2014). Više informacija na http://euroguidance.rs/resursi/prirucnik
Baza aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja na sajtu Euroguidance centra u Republici Srbiji. http://euroguidance.rs/resursi/bazaaktivnosti
Ova aktivnost je deo Priručnika za nastavnike srednjih škola ,,Karijerno vođenje i savetovanje” u izdanju Fondacije Tempus – Euroguidance centra i Beogradske otvorene škole (2014). Više informacija na http://euroguidance.rs/resursi/prirucnik
Priprema koja (uopšteno) prikazuje jedan mogući model govorne vežbe, koja se može izvoditi samostalno, direktno vezana za gradivo, knj. tekst, ili pak kao priprema za pismenu vežbu.
Priprema koja (uopšteno) prikazuje jedan mogući model govorne vežbe, koja se može izvoditi samostalno, direktno vezana za gradivo, knj. tekst, ili pak kao priprema za pismenu vežbu.
1. Припрема за час
Разред: пети ОШ
Редни број
часа:
Школа Разред и одељење Датум
Наставна тема Демократско друштво
Наставна
јединица Одговорност деце
Тип часа Обрада, вежбање
Образовни
исходи Ученик/ца ће бити у стању да:
- Препознаје своје одговорности
- Увиђа повезаност обавеза и одговорности
- Понаша се одговорно
Облици рада Индивидуални, групни, фронтални
Методе рада Радионица на једном школском часу
Потребна
средства и
материјали
Наставни листићи, слике/слагалица, флип чарт папир, фломастери,
креп трака.
ФАЗЕ ЧАСА
Уводни део
часа
10 минута
Наставник сваком ученику даје папире са пирамидом и задатак да у
пирамиду упишу људске врлине које сматрају најважнијим и
највреднијим, на врху ону која је по њима најзначајнија.
Пример попуњене пирамиде.
Наставник лепи све пирамиде на креп траку и коментарише које су
врлине ученици излистали. Проналази на пирамидама појам
„одговорност“, а ако нема тог појма саопштава ученицима да постоји
још једна јако важна и пожељна врлина – одговорност.
Најављује циљ часа: данас ћемо разговарати о одговорности деце.
Главни део часа Наставник дели ученике на пет група, тако што им даје делове
Одговорност
Искреност
Сарадљивост
2. 20 минута слагалице
и свако има задатак да нађе друге ученике који имају делове исте
слагалице (Прилог 2.).з
На столовима су залепљене слике слагалица тако да ученици чим
склопе слагалицу могу да седну за свој сто.
Када се све групе сместе, наставник даје задатака:
Као што сте и добили на својој слагалици, имаћете задатак да на нивоу
ваше групе разговарате о различитим облицима одговорности
(одговорност према себи, одговорност за време, одговорност према
другима, одговорност за ствартзи и друштвена одговорност), свака
група има по један облик одговорности. Запишите све што пронађете
да се убраја у одговорности деце (за шта су деца одговорна) за облик
одговорности који сте добили. Као подсетник могу да вам послуже
књижевна дела која сте читали и у којиам сте сусретали неки облик
дечје одговорности. Такође, и лични примери су важни за израду ов ог
задатка. Све представите на ФЧ папиру.
Док ученици раде на задатку, наставник их обилази, уколико нека
група застане у раду, наставник даје мали пакет – подсетник (Прилог 3.)
Завршни део
часа
15 минута
У завршном делу часа групе презентују са ФЧ папира.
Наставник модерира излагање група.
Евалуација:
Оцени своју личну одговорност оценом од 1-10:
Тренутно Желим да имам
________ ______________
Самоевалуација
часа
(запажања
наставника)
4. Прилог 2.
Слагалице за поделу у групе. Ове слике наставник исецка на делове у зависности од
броја ученика.
ОДГОВОРНОСТ ПРЕМА
СЕБИ
ОДГОВОРНОСТ ЗА
ОДНОСЕ СА ДРУГИМА
6. Прилог 3.
Пакет – подсетник
1. Одговорност према себи: лична хигијена, везивање пертли, паковање књига,
облачење...
2. Одговорност за време: поштовање рокова за израду различитих задатака,
поштовање времена одласка на тренинг, одлазак у школу на време,
организација свог слободног времена.
3. Одговорност за односе са другима: поштовање правила игре, делити ужину или
школски прибор са неким, изражавање осећања према другима, одржавање
пријатељства.
4. Одговорност за ствари: пажљиво руковање са личним стварима, пажљиво
руковање са стварима и апаратима у кући, брига о опреми за физичко, брига о
прибору за ликовно (не губити и не заборављати своје ствари).
ОДГОВОРНОСТ ЗА ВРЕМЕ
7. 5. Друштвена одговорност: брига о биљкама и животињама у кући, у школи или
другој заједници, сређивање и одржавање собе, стана, учионице, дворишта.