Rangkaian pengajaran harian ini membahas tentang kebijaksanaan raja dan pembesar Melayu dalam menangani cabaran Barat pada abad ke-15 hingga abad ke-19. Aktivitas pembelajaran meliputi membaca teks, menonton video, dan diskusi kelompok untuk memahami tindakan pemerintah tempatan dan usaha mereka dalam memodernkan negeri. Guru menilai pemahaman siswa melalui penyelesaian soal latihan dan kuiz.
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
8.2.1 Menerangkan reaksi
pemerintah Negeri-negeri Melayu
Utara dan Johor terhadap
tindakan Barat.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Menerangkan reaksi pemerintah Negeri-negeri Melayu Utara dan Johor terhadap
tindakan Barat.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
1.Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid membuat perkaitan
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi Pembelajaran Inkuiri. Melalui pendekatan ini guru mementingkan
pembelajaran melalui pengalaman murid.
3.Murid membaca buku teks. Kemudian menerangkan reaksi pemerintah negeri-negeri
melayu utara dan johor terhadap tindakan barat.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Talking chips; Murid berkomunikasi secara bergilir-
gilir. Murid tidak boleh mengulangi giliran bercakap sehingga setiap orang diberikan
peluang untuk bercakap.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan latihan. Guru melaksanakan pendekatan terbeza
dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza mengikut
tahap murid
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
8.2.2 Menghuraikan tindakan raja
Melayu dalam menangani cabaran
Barat.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Menghuraikan tindakan raja Melayu dalam menangani cabaran Barat.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar
1.Guru memberikan arahan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivisme.
Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai tajuk
3.Murid menonton video dan mengaitkan dengan fakta yang terkandung di dalam buku
teks.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Mix-N-Match iaitu murid bergaul dan bergerak
mencari bahan atau maklumat yang boleh dipadankan dengan bahan yang ada pada
dirinya. Murid fokus kepada makumat berkaitan Tindakan raja melayu dalam
menangani cabaran barat.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan kuiz. Guru melaksanakan pendekatan terbeza dari
segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid
mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
8.2.3 Menilai usaha pembesar
Melayu dalam pemodenan negeri.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Menilai usaha pembesar Melayu dalam pemodenan negeri.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video
1. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi pembelajaran kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk dengan
kehidupan murid.
3.Murid membaca buku teks. Kemudian menilai usaha pembesar melayu dalam
pemodenan negeri.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Trade-A-problem iaitu pasukan membina soalan
dan menghantar kepada pasukan lain untuk mencari penyelesaian atau jawapan.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada buku kerja. Guru melaksanakan pendekatan
terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza
mengikut tahap murid
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
8.2.4 Merumus keberkesanan
peranan pemerintah tempatan
dalam menangani cabaran Barat.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Merumus keberkesanan peranan pemerintah tempatan dalam menangani cabaran
Barat.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita
1. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi pembelajaran masteri iaitu guru memastikan semua murid
menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
3.Murid mencari maklumat di pusat sumber dengan membuat rujukan buku berkaitan
sejarah Kedatangan Kuasa Asing. Kemudian merumus keberkesanan peranan
pemerintah tempatan dalam menangani cabaran barat.
4.Kemudian aktiviti menyiapkan latihan pada buku teks. Guru melaksanakan pendekatan
terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap
murid mengikut tahap masing-masing
5.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
K8.2.5 Menerangkan kepentingan
sikap bijaksana dalam
mempertahankan kedaulatan
tanah air.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Menerangkan kepentingan sikap bijaksana dalam mempertahankan kedaulatan tanah
air.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa
1.Guru minta murid berkongsi pengalaman atau pengetahuan mereka berkaitan tajuk.
Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi Pembelajaran berasaskan masalah. Murid digalakkan untuk belajar
tentang tajuk melalui penyelesaian masalah
3.Murid menonton video dan mencatat hubungkait maklumat yang diperoeh melalui video
dengan topik pada hari ini.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Line ups: Dalam pasukan berempat, murid
membuat barisan. Pasukan diminta memberikan jawapan kepada masalah yang diberi.
Pasukan membuat garisan lurus jika setuju dan garian terpisah-pisah jika tidak
bersetuju. Aktiviti ini memfokuskan mengenai kepentingan sikap bijaksana dalam
mempertahankan kedaulatan tanah air.
5.Langkah 5, penyemakan tugasan murid oleh guru
6. Akhir sekali, murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
K8.2.6 Menghuraikan kepentingan
sikap taat setia kepada
pemerintah.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Menghuraikan kepentingan sikap taat setia kepada pemerintah.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
1.Murid membaca petikan pada buku teks. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru telah
mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang bakal
dipelajari hari ini.
3.Murid membaca hasil dapatan maklumat mereka.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Find the fib/guess the fib;setiap ahli dalam
kumpulan memberi 3 penerangan tentang kepentingan sikap taat setia kepada
pemerintah
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada modul. Guru melaksanakan pendekatan
terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap
murid mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
8. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
K8.2.7 Membahaskan
kepentingan sikap bermuafakat
untuk kemajuan negara.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Membahaskan kepentingan sikap bermuafakat untuk kemajuan negara.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar
1.Murid memerhatikan gambar rajah pada buku teks. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat dan
komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.
3.Murid menonton slide powerpoint sambil mendengar penerangan guru.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Team word-web; murid menulis/menaip topik di
tengah-tengah kertas. Setiap ahli pasukan memberikan idea dalam peta minda
mengikut warna yang berbeza untuk menunjukkan sumbangan idea daripada mereka.
5.Kemudian membahaskan kepentingan sikap bermuafakat untuk kemajuan negara.
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TINGKATAN 3
MINGGU
Choose an item.
TARIKH
29/5/2022
HARI
Isnin
MASA
TEMA
KEDATANGAN KUASA
ASING
TAJUK
8: TINDAK BALAS
MASYARAKAT TEMPATAN :
Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
KANDUNGAN
8.2 Kebijaksanaan Raja dan
Pembesar Melayu Menangani
Cabaran Barat
STANDARD
PEMBELAJARAN
K8.2.8 Merumuskan kepentingan
menghargai sumbangan
pemimpin terdahulu.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.Merumuskan kepentingan menghargai sumbangan pemimpin terdahulu.
KRITERIA
KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
1.Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh
berkaitan Kebijaksanaan Raja dan Pembesar Melayu Menangani Cabaran Barat
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
AKTIVITI
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video
1.Guru memberi penerangan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mengaplikasi Pembelajaran berasaskan masalah. Murid digalakkan untuk belajar
tentang tajuk melalui penyelesaian masalah
3.Murid membaca buku teks. Kemudian merumuskan kepentingan menghargai
sumbangan pemimpin terdahulu.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Windows pane; Guru melukis satu gambar
berkaitan topik pembelajaran pada papan tulis. Ahli dalam pasukan bergilir-gilir
menyambung lukisan untuk menerangkan lagi konsep/perkara tersebut.
5.Kemudian aktiviti sumbang saran antara rakan dan guru. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas
bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
7.Murid membuat rumusan keseluruhan tajuk
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
BAHAN BANTU MENGAJAR
KECERDASAN
PELBAGAI
Kinestatik Buku teks
ELEMEN
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
Kelestarian Alam Sekitar
Laptop
KEMAHIRAN
ABAD KE-21
Mahir Berkomunikasi
LCD projector
KEMAHIRAN
BERFIKIR
KBAT: Menganalisis Slide power point
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
REFLEKSI
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PEMULIHAN Latihan topikal
PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet