1. RPH_ISBE_06 1
Mata pelajaran : Sains
Kelas : Tingkatan 1
Masa : 80 minit
Tema : Jirim Dalam Alam
Bidang Pembelajaran : Udara di Sekeliling Kita
Pendekatan : Inkuiri Terbimbing / Berpandu
Objektif Pembelajaran : Memahami Oksigen Membantu pembakaran.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pembelajaran murid dapat:
A. Menguasai isi pembelajaran
(i) Menyatakan oksigen diperlukan untuk pembakaran.
(ii) Menyenaraikan hasil pembakaran.
(iii) Menjalankan eksperimen untuk mengkaji
pembakaran.
B. Menguasai kemahiran saintifik / KBAT
(i) Murid boleh berfikiran kritikal dalam membuat
perkaitan antara pembakaran karbon dan
pembakaran hidrokarbon dengan kehidupan
seharian.
C. Menunjukkan sikap saintifik dan nilai murni
(i) Murid boleh melibatkan diri secara aktif semasa
menjalankan penyiasatan berdasarkan prosedur dan
peraturan kumpulan yang dipersetujui bersama.
(ii) Murid boleh menghargai masa dengan cara
melaksanakan tugasan dengan cekap, pantas dan
jujur.
Konsep Sains : Oksigen membantu pembakaran.
Bahan dan Peralatan : Penunu Bunsen, Arang, air kapur, balang gas, penutup
balang gas, sudu balang gas, dan kertas kobalt klorida
kontang dan lilin.
Aspek Keselamatan : Berhati-hati semasa menyalakan penunu Bunsen dan
membakar arang dan lilin.
Sila pastikan segala pembakaran yang dilakukan perlu
mendapatkan kebenaran dari guru.
Pengetahuan sedia ada : (i) Murid mempunyai pengetahuan asas tentang sifat-sifat
oksigen.
(ii) Murid tahu menggunakan alat radas dengan betul.
KBAT Sains 2013 - MUAR
2. RPH_ISBE_06 2
KBAT Sains 2013 - MUAR
Fasa/masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Komunikasi
KBAT/Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Orientasi
(10 minit)
Gas oksigen
membantu
pembakaran.
Gas karbon
dioksida, haba
dan cahaya
dibebaskan
apabila arang
dan lilin dibakar.
Pembakaran
arang tidak
menghasilkan air
manakala
pembakaran lilin
menghasilkan
air.
Guru menyoal
murid mengenai
hasil
pembakaran
arang dan lilin.
Murid perlu
menyatakan hasil
pembakaran
arang dan lilin.
Murid ditanya;
1. Apakah hasil
pembakaran apabila
arang dan lilin
dibakar?
Jangkaan jawapan:
1. Karbon dioksida,
cahaya dan haba.
2. Adakah air
dihasilkan pada kedua-
dua pembakaran
tersebut?
Jangkaan jawapan:
Tidak
Pencetusa
n Idea
(30 minit)
Hasil
pembakaran
karbon ialah
karbon dioksida,
tenaga haba dan
tenaga cahaya.
Hasil
pembakaran
hidrokarbon
ialah karbon
dioksida, air,
tenaga haba dan
tenaga cahaya.
Guru
mengarahkan
pelajar merujuk
buku kerja bagi
tajuk berkaitan.
Murid membaca
panduan aktiviti
dan bertanya
kepada guru jika
terdapat langkah
yang kurang
difahami
sebelum
melaksanakan
aktiviti.
Aktiviti
dilaksanakan
secara
berkumpulan.
Buku kerja (Aktiviti
Murid)
1. Mengapa terdapat
titisan wap air pada
permukaan pelita
kerosin.
Jangkaan jawapan:
Tidak tahu.
2. Dalam kumpulan,
bincangkan cara
untuk mengenalpasti
tentang bagaimana
perkara ini berlaku.
Penstruktu
ran
Semula
Idea
(35minit)
1. Pembakaran
arang (karbon)
Karbon +
Oksigen
Karbon dioksida
+ haba + cahaya
2. Pembakaran
lilin
(hidrokarbon)
Hidrokarbon +
Oksigen
Karbon dioksida
+ air + haba +
cahaya
Guru
membimbing
murid dalam
membincangkan
berkaitan dengan
hasil
pembakaran
karbon dan
hidrokarbon
yang boleh
dikenalpasti
daripada aktiviti
Hasil
perbincangan
dibentangkan
mengikut
kumpulan
Murid disoal secara lisan
iaitu:
1. Daripada aktiviti yang
dilakukan tadi,
nyatakan hasil
pembakaran yang
anda perhatikan.
Jangkaan jawapan:
cahaya, haba, asap, wap
air.