SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
WELCOME TO VLORA
Lenda: Tik –avanc
PUNOI:AXHETA XHAFERAJ
VLORA
• Vlora është një qytet
bregdetar në jugperëndim
të Shqipërisë. Vlora është
qyteti i dytë më i madh
portual pas Durrësit, me
një popullsi afërsisht
200,000 (2013). Ndodhet
në jugperëndim të
Shqipërisë, në Detin
Adriatik dhe është qendra
e Rrethit të Vlorës dhe të
Qarkun së Vlorës.
HISTORIA
• Qytet i lashtë dhe një nga portet kryesore te Shqipërisë. Ndodhet ne jugperëndim te vendit,
buzë Adriatikut. Në lashtësi njihej me emrin Aulona. Gjurmët më të hershme i takojnë shek.
VI p.e.s. Në shek. IV rrethohet me mure guri të larta
Duke qenë një nyje e rrugëve tokësore e detare, i njohur për verën, ullinjtë e kripën, u bë
porti kryesor i Ilirisë pas rënies së Apolonisë e Orikumit. Në mesjetë fatet e qytetit lidhen me
kështjellën e Kaninës. Më 1081 u pushtua nga normanët, më 1205 nga Venediku, pastaj
kaloi në sundimin e Hohënshtaufëve gjermanë dhe më 1272 u përfshi në mbretërinë e
Arbërisë. Në shek. V. u bë një qendër e lulëzuar tregtare e zejtare, si despotat më vete. Kaloi
në shek. XIV nën sundimin e Balshajve. Ishte e dëgjuar për punimin e hekurit, të shpatave, të
mëndafshit, për nxjerrjen e kripës etj.
Osmanët e pushtuan këtë zonë më 1417 dhe kjo zonë ofronte portin e parë të pushtuar prej
tyre në Adriatik. Në shekujt e mëvonshëm u bë edhe qendër sanxhaku, i cili u trashëgua gati
pa ndërprerje nga Vlorat, oxhaku i qytetit. Më 1531, kur sanxhakbej ish Kara Sinan Pashë
Vlora, Sulltan Sulejmani i Madh vizitonte zonën dhe më gurët e Aulonës u ndërtua një kala
afër detit (në vendin e stadiumit të sotëm) me trajtë 8-këndëshe, e përshtatur për artilerinë.
Brenda kishte kulla 7-katesh e banesa. Mendohet se është projektuar nga arkitekt Sinani.
Kalaja njihet edhe si Kalaja e Skelës. Historiani turk Evlija Çelebiu e konsideronte Kalanë e
Skelës si një nga mrekullitë e arkitekturës osmane dhe në të njëjtin nivel me Kullën e
Selanikut. Zona në të cilën ishte e ndërtuar Kalaja e Skelës u deklarua Monument kulture në
vitin 1963.. Në vitin 2000 gjatë punimeve për hedhjen e themeleve të një pallati shumëkatësh
u zbuluan pjesë të themeleve të Kalasë së Skelës. Ndërtimi vazhdoi dhe nuk u krye asnjë
studim i materialit arkeologjik të zbulua. Një ndërtesë tjetër që shpreh lulëzimin kulturor është
edhe Xhamia e Muradies1542. Ali Pasha e mori me 1812.
EKONOMIA
• Vlora është një qendër e
rëndësishme tregtare dhe
detare në Shqipëri. E
zhvilluar është industria e
peshkimit. Vlora prodhon
naftë, gaz natyror, bitum dhe
kripë. E zhvilluar në qytet
është industria e
manifakturës tekstile si dhe
ajo e ndërtimit.
• Vitet e fundit ka pasur një
zhvillim të madh turizmi, duke
u shoqëruar ky zhvillim me
ndërtimin e shumë hoteleve,
restoranteve, plazheve.
POLITIKA
• Në zgjedhjet lokale
në Qershor të
2015 Dritan Leli u
zgjodh ne postin e
Kryetarit te
Bashkisë. Ndërsa
nga 2003-2015
Shpëtim Gjika ka
qenë në këte rol.
EDUKIMI
• Vlora është qyteti i dytë me universitetin më të
madh në Shqipëri. Universiteti i Vlorës "Ismail
Qemali" u krijua ne vitin 1994 si një universitet
teknologjik. Përpara rreth qindra studentë
ndiqnin këtë, ndërsa tani rreth 15,000. Fusha e
përqendrimit është teknologjia, por vitet e fundit
asaj i janë shtuar dhe ekonomia, financa,
edukimi.
TRANSPORTI NE VLORE
• Transporti rrugor
Vlora ndodhet rreth 135 km larg Tiranës, kryeqytetit të
Shqipërisë, ndërkohë që vetëm 72 milje e ndajnë nga
Italia. Drejt këtyre dy pikave udhëtojnë autobusë e
mjete të shumta, që mundësojnë transportin e
njerëzve.
• Transporti hekurudhor
Trena pasagjerësh të Hekurudhës së Shqipërisë
udhëtojnë gjithashtu rregullisht për në qytetet e
Durrësit dhe me tej për në Vlorë si dhe për në
Pogradec dhe për në Shkodër. Gjendja e tanishme
bën që hekurudhat praktikisht mos të përdoren
pothuajse fare.
• Transporti detar
Vlorën e ndajnë vetëm 72 km nga Italia. Çdo ditë
nisen tragete për në Brindisi, Otranto.
• Transporti ajror
Në Vlorë ndodhet dhe aeroporti ushtarak, tashme
jashtë përdorimi.
SPORTI
• Qytetaret e Vlorës pëlqejnë një llojshmëri
sportesh. Me popullori midis tyre është
futbolli. Vlora ka dy ekipe profesionale:
KS Flamurtari dhe Vlora City FC.
Flamurtari luan aktualisht në superligën
ndërsa Vlora City ne kategorinë e dyte.
Sporte te tjera qe luhen janë: volejboll,
basketboll, hendboll, atletike dhe notim.
Vlonjatet ne realitet pëlqejnë sportet
ekstreme.
KLIMA
Gjiri i Vlores shquhet per nje klime mesdhetare teper te volitshme, ku bashkejeton klima detare
me ate malore, freskia e detit me boren ne lartesine e maleve. Deti me ndikimin e tij ne klime e
mikroklime te zones perreth nuk lejon ditet me vape te padurueshme ne vere apo uljen e
tejskajshme te temperatures ne dimer. Temperatura mesatare e muajit me te ftohte (janarit) nuk
ulet me poshte se -9˚c, temperatura mesatare e muaji me te nxehte, korrik, arrin ne 34˚c.
shpejtesia maksimale e eres arrin ne 45m/sek. Zgjatja faktike e diellezimit eshte 2741 ore ne vit,
me vlera nga 111 ore ne dhjetor dhe 375 ore ne korrik. Mesatarisht regjistrohen 125 dite te
kthjelleta dhe 77 dite me vranesi.
FOTO NGA VLORA
BREGDETI I VLORES
1997 DHE 2012
VLORA KA NDRYSHUAR
Qyteti i Vlores
Qyteti i Vlores

More Related Content

What's hot

Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareExhitah Vasija
 
Guida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiXhesika Merko
 
Projekt Elbasani
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt ElbasaniAnisa Kreka
 
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter ! Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter ! #MesueseAurela Elezaj
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
 
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte Vlore
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte VloreApartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte Vlore
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte VloreAlbania Property - Albania Real Estate
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Fatjon Cane
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Shkodra.pptx1234
Shkodra.pptx1234Shkodra.pptx1234
Shkodra.pptx1234Senada Alia
 
guide turistike per ballkanin
guide turistike per ballkaninguide turistike per ballkanin
guide turistike per ballkaninThjesht Ai
 
Kalaja e drishtit dhe ura e mesit
Kalaja e drishtit dhe ura e mesitKalaja e drishtit dhe ura e mesit
Kalaja e drishtit dhe ura e mesitsamir1993
 

What's hot (19)

Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
 
Guida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
 
Projekt Elbasani
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt Elbasani
 
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter ! Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
 
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte Vlore
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte VloreApartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte Vlore
Apartamente per shitje ne Vlore. Shiten apartamente ne ujin e ftohte Vlore
 
Shkodra
ShkodraShkodra
Shkodra
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Shkodra.pptx1234
Shkodra.pptx1234Shkodra.pptx1234
Shkodra.pptx1234
 
Pogradeci
PogradeciPogradeci
Pogradeci
 
Fieri
FieriFieri
Fieri
 
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodrenTurizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
Turizmi, 10 arsyet per te vizituar shkodren
 
KRUJA
KRUJAKRUJA
KRUJA
 
guide turistike per ballkanin
guide turistike per ballkaninguide turistike per ballkanin
guide turistike per ballkanin
 
Kalaja e drishtit dhe ura e mesit
Kalaja e drishtit dhe ura e mesitKalaja e drishtit dhe ura e mesit
Kalaja e drishtit dhe ura e mesit
 
Durrësi
DurrësiDurrësi
Durrësi
 
Pogradeci
PogradeciPogradeci
Pogradeci
 

Viewers also liked

Modernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiaxheta axheta
 
How to Use HubSpot to Learn More About Your Customers
How to Use HubSpot to Learn More About Your CustomersHow to Use HubSpot to Learn More About Your Customers
How to Use HubSpot to Learn More About Your CustomersDianna Leyton, MBA
 
Nje bote-me-dhe-pa-teknologji
Nje bote-me-dhe-pa-teknologjiNje bote-me-dhe-pa-teknologji
Nje bote-me-dhe-pa-teknologjiaxheta axheta
 
Wrangler X Urbn (1)
Wrangler X Urbn (1)Wrangler X Urbn (1)
Wrangler X Urbn (1)Katie Zayas
 
Rregullat e qarkullimit
Rregullat e qarkullimitRregullat e qarkullimit
Rregullat e qarkullimitaxheta axheta
 
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexión
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexiónDiseño curricular. Un enfoque hacia la reflexión
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexiónjuana Santos Ramos
 
Colombia power point presentation
Colombia power point presentationColombia power point presentation
Colombia power point presentationPENGJUAN YUE
 
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-axheta axheta
 

Viewers also liked (14)

Madhava_Sr_JAVA_J2EE
Madhava_Sr_JAVA_J2EEMadhava_Sr_JAVA_J2EE
Madhava_Sr_JAVA_J2EE
 
Modernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersi
 
Cb09 alexia mora
Cb09 alexia moraCb09 alexia mora
Cb09 alexia mora
 
Francophonia
FrancophoniaFrancophonia
Francophonia
 
CARLOTASOSA CV
CARLOTASOSA CVCARLOTASOSA CV
CARLOTASOSA CV
 
How to Use HubSpot to Learn More About Your Customers
How to Use HubSpot to Learn More About Your CustomersHow to Use HubSpot to Learn More About Your Customers
How to Use HubSpot to Learn More About Your Customers
 
Nje bote-me-dhe-pa-teknologji
Nje bote-me-dhe-pa-teknologjiNje bote-me-dhe-pa-teknologji
Nje bote-me-dhe-pa-teknologji
 
Wrangler X Urbn (1)
Wrangler X Urbn (1)Wrangler X Urbn (1)
Wrangler X Urbn (1)
 
RESEACH PROJECT II
RESEACH PROJECT IIRESEACH PROJECT II
RESEACH PROJECT II
 
Rregullat e qarkullimit
Rregullat e qarkullimitRregullat e qarkullimit
Rregullat e qarkullimit
 
Cancionero actual 2015
Cancionero actual 2015Cancionero actual 2015
Cancionero actual 2015
 
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexión
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexiónDiseño curricular. Un enfoque hacia la reflexión
Diseño curricular. Un enfoque hacia la reflexión
 
Colombia power point presentation
Colombia power point presentationColombia power point presentation
Colombia power point presentation
 
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 

Similar to Qyteti i Vlores

KALAT-E-VLORES.pptx
KALAT-E-VLORES.pptxKALAT-E-VLORES.pptx
KALAT-E-VLORES.pptxesteri
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Georgina Dimova
 
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Lingua culture
 
Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"NA XXXXXXXXXXXXX
 
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisMarinela Abedini
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)Eris Todri
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*Vajza Vogel
 
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes VloreRadhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes VloreIlir Konomi
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukesGenti Germizi
 
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveHistoria e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveAlimerko Brunilda
 

Similar to Qyteti i Vlores (20)

KALAT-E-VLORES.pptx
KALAT-E-VLORES.pptxKALAT-E-VLORES.pptx
KALAT-E-VLORES.pptx
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
 
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
 
Rezi
ReziRezi
Rezi
 
Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"
 
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
 
ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*ndertesat popullore korce *rafaela*
ndertesat popullore korce *rafaela*
 
KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...KALAJA E ELBASANIT...
KALAJA E ELBASANIT...
 
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes VloreRadhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore
Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukes
 
Anuuuuuuuuuuuuuuu
AnuuuuuuuuuuuuuuuAnuuuuuuuuuuuuuuu
Anuuuuuuuuuuuuuuu
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Vendlindja iime
Vendlindja iimeVendlindja iime
Vendlindja iime
 
Ekskursion mesimor
Ekskursion mesimorEkskursion mesimor
Ekskursion mesimor
 
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveHistoria e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
 
Projekt Kruja
Projekt KrujaProjekt Kruja
Projekt Kruja
 
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
 
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
 
EKONOMIA E ILYRICIUMIT !!!!
EKONOMIA E ILYRICIUMIT !!!!EKONOMIA E ILYRICIUMIT !!!!
EKONOMIA E ILYRICIUMIT !!!!
 

Qyteti i Vlores

 • 1. WELCOME TO VLORA Lenda: Tik –avanc PUNOI:AXHETA XHAFERAJ
 • 2. VLORA • Vlora është një qytet bregdetar në jugperëndim të Shqipërisë. Vlora është qyteti i dytë më i madh portual pas Durrësit, me një popullsi afërsisht 200,000 (2013). Ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në Detin Adriatik dhe është qendra e Rrethit të Vlorës dhe të Qarkun së Vlorës.
 • 3. HISTORIA • Qytet i lashtë dhe një nga portet kryesore te Shqipërisë. Ndodhet ne jugperëndim te vendit, buzë Adriatikut. Në lashtësi njihej me emrin Aulona. Gjurmët më të hershme i takojnë shek. VI p.e.s. Në shek. IV rrethohet me mure guri të larta Duke qenë një nyje e rrugëve tokësore e detare, i njohur për verën, ullinjtë e kripën, u bë porti kryesor i Ilirisë pas rënies së Apolonisë e Orikumit. Në mesjetë fatet e qytetit lidhen me kështjellën e Kaninës. Më 1081 u pushtua nga normanët, më 1205 nga Venediku, pastaj kaloi në sundimin e Hohënshtaufëve gjermanë dhe më 1272 u përfshi në mbretërinë e Arbërisë. Në shek. V. u bë një qendër e lulëzuar tregtare e zejtare, si despotat më vete. Kaloi në shek. XIV nën sundimin e Balshajve. Ishte e dëgjuar për punimin e hekurit, të shpatave, të mëndafshit, për nxjerrjen e kripës etj. Osmanët e pushtuan këtë zonë më 1417 dhe kjo zonë ofronte portin e parë të pushtuar prej tyre në Adriatik. Në shekujt e mëvonshëm u bë edhe qendër sanxhaku, i cili u trashëgua gati pa ndërprerje nga Vlorat, oxhaku i qytetit. Më 1531, kur sanxhakbej ish Kara Sinan Pashë Vlora, Sulltan Sulejmani i Madh vizitonte zonën dhe më gurët e Aulonës u ndërtua një kala afër detit (në vendin e stadiumit të sotëm) me trajtë 8-këndëshe, e përshtatur për artilerinë. Brenda kishte kulla 7-katesh e banesa. Mendohet se është projektuar nga arkitekt Sinani. Kalaja njihet edhe si Kalaja e Skelës. Historiani turk Evlija Çelebiu e konsideronte Kalanë e Skelës si një nga mrekullitë e arkitekturës osmane dhe në të njëjtin nivel me Kullën e Selanikut. Zona në të cilën ishte e ndërtuar Kalaja e Skelës u deklarua Monument kulture në vitin 1963.. Në vitin 2000 gjatë punimeve për hedhjen e themeleve të një pallati shumëkatësh u zbuluan pjesë të themeleve të Kalasë së Skelës. Ndërtimi vazhdoi dhe nuk u krye asnjë studim i materialit arkeologjik të zbulua. Një ndërtesë tjetër që shpreh lulëzimin kulturor është edhe Xhamia e Muradies1542. Ali Pasha e mori me 1812.
 • 4. EKONOMIA • Vlora është një qendër e rëndësishme tregtare dhe detare në Shqipëri. E zhvilluar është industria e peshkimit. Vlora prodhon naftë, gaz natyror, bitum dhe kripë. E zhvilluar në qytet është industria e manifakturës tekstile si dhe ajo e ndërtimit. • Vitet e fundit ka pasur një zhvillim të madh turizmi, duke u shoqëruar ky zhvillim me ndërtimin e shumë hoteleve, restoranteve, plazheve.
 • 5. POLITIKA • Në zgjedhjet lokale në Qershor të 2015 Dritan Leli u zgjodh ne postin e Kryetarit te Bashkisë. Ndërsa nga 2003-2015 Shpëtim Gjika ka qenë në këte rol.
 • 6. EDUKIMI • Vlora është qyteti i dytë me universitetin më të madh në Shqipëri. Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali" u krijua ne vitin 1994 si një universitet teknologjik. Përpara rreth qindra studentë ndiqnin këtë, ndërsa tani rreth 15,000. Fusha e përqendrimit është teknologjia, por vitet e fundit asaj i janë shtuar dhe ekonomia, financa, edukimi.
 • 7. TRANSPORTI NE VLORE • Transporti rrugor Vlora ndodhet rreth 135 km larg Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, ndërkohë që vetëm 72 milje e ndajnë nga Italia. Drejt këtyre dy pikave udhëtojnë autobusë e mjete të shumta, që mundësojnë transportin e njerëzve. • Transporti hekurudhor Trena pasagjerësh të Hekurudhës së Shqipërisë udhëtojnë gjithashtu rregullisht për në qytetet e Durrësit dhe me tej për në Vlorë si dhe për në Pogradec dhe për në Shkodër. Gjendja e tanishme bën që hekurudhat praktikisht mos të përdoren pothuajse fare. • Transporti detar Vlorën e ndajnë vetëm 72 km nga Italia. Çdo ditë nisen tragete për në Brindisi, Otranto. • Transporti ajror Në Vlorë ndodhet dhe aeroporti ushtarak, tashme jashtë përdorimi.
 • 8. SPORTI • Qytetaret e Vlorës pëlqejnë një llojshmëri sportesh. Me popullori midis tyre është futbolli. Vlora ka dy ekipe profesionale: KS Flamurtari dhe Vlora City FC. Flamurtari luan aktualisht në superligën ndërsa Vlora City ne kategorinë e dyte. Sporte te tjera qe luhen janë: volejboll, basketboll, hendboll, atletike dhe notim. Vlonjatet ne realitet pëlqejnë sportet ekstreme.
 • 9. KLIMA Gjiri i Vlores shquhet per nje klime mesdhetare teper te volitshme, ku bashkejeton klima detare me ate malore, freskia e detit me boren ne lartesine e maleve. Deti me ndikimin e tij ne klime e mikroklime te zones perreth nuk lejon ditet me vape te padurueshme ne vere apo uljen e tejskajshme te temperatures ne dimer. Temperatura mesatare e muajit me te ftohte (janarit) nuk ulet me poshte se -9˚c, temperatura mesatare e muaji me te nxehte, korrik, arrin ne 34˚c. shpejtesia maksimale e eres arrin ne 45m/sek. Zgjatja faktike e diellezimit eshte 2741 ore ne vit, me vlera nga 111 ore ne dhjetor dhe 375 ore ne korrik. Mesatarisht regjistrohen 125 dite te kthjelleta dhe 77 dite me vranesi.