Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore

693 views

Published on

Nje project prane buzes se detit ne zonen e Radhimes.
vetem 15 minuta larg qytetit te Vlores.

Published in: Real Estate
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Radhima residence - Project residencial ne zonen e Radhimes Vlore

 1. 1. Ne ju premtojmë një copëz nga Mesdheu Radhima Kompleks Rezidencial Shënim i rëndësishëm: Informacioni që përmban ky dokumet nuk është pjesë e ndonjë marrëveshjeje të kontraktuar. Investitorët duhet të kërkojnë tatim personal, këshillim ligjor dhe financiar përpara se të vendosin për të investuar. Albania Property Group ©
 2. 2. Rezidenca Radhima Riviera blu e jugut të Shqipërisë Përse Shqipërinë? 25% rritje në cmimet e pronave në Tiranë dhe në Vlorë në 5 vitet e fundit. 22% rritje në turizëm Pozicioni i Shqiperise ne Europe MONTENEGRO KOSOVO Shkodra Laç Peshkopi MACEDONIA Durrës TIRANA Kavaja Lushnje Fier Vlora Antare në NATO që në vitin 2009 Antare në BE nga viti 2014 Elbasan Pogradec Berat Fluturime direkte të përditshme të British Airways, Lufthansa, Austrian, Alitalia 700 milion euro të investuara së fundmi në projekte infrastrukture Lezha ADRIATIC SEA 20% rritje në numrin e pasagjerëve që fluturojnë për në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës Korça 422 milion euro nga fondet e BE 10% tatimi në fitim Tepelena 10% tatim mbi fitimin IONIAN SEA Saranda GREECE Harta e Shqiperise Albania Property Group © Nuk ka tatim në pronë Nuk ka TVSH 1
 3. 3. Rezidenca Radhima Riviera e bukur e Jonit shtrihet gjate gjithe bregut te Vlores Vlora – Qyteti turistik me kilometra plazhesh të bardhë Bregu i Vlorës gjendet në pjesën jugperëndimore të Shqipërisë, saktësisht atje ku takohen deti Adriatik me atë Jon. Vlora, përmes kanalit të Otrantos, është pika më e afërt e Shqipërisë me Italinë (72 km). Vlora është 135 km nga Tirana dhe 123 km nga Greqia. Përgjatë bregut të Vlorës mund të gjesh plazhet e bardhë dhe natyrën e mahnitshme. Ka shumë plazhe të bukur në vende si Parku i Llogarasë, Palasa, Himara dhe Uji i Ftohtë (i famshëm për klientelën e tij të pasur dhe burimet natyrore të ujit). Vlora ka rreth 274 ditë diell në vit. Dhërmi – vegjetacioni i dendur pergjate bregut Albania Property Group © Plazhi i “Ujit te Ftohte” ne Vlore Plazh privat ne Vlore 2
 4. 4. Rezidenca Radhima Duke u relaksuar ne nje parajse si Vlora Kuzhina e Vlorës Kështjellat Kuzhina e zonës së Vlorës është tipike e Në rajonin e Vlorës ka 8 kështjella, zonave bregdetare dhe malore. shumica e të cilave datojnë në periudhën Produktet merren nga kafshët shtëpiake romane. që rriten nëpër malet buzë detit. Një tjetër karakteristikë e rëndësishme e kuzhinës së Vlorës është gatimi i prodhimeve të detit. Më poshtë janë disa shëmbuj të pjatave tradicionale: Parku Kombëtar i Llogarasë Një nga vendet më piktoreske të rivierës së Shqipërisë. Zona prej 1020 hektarësh mbulohet nga një pyll me pisha. KonsidByreku është një gatim me petë që erohet një vend klasik ku ekziston preferohet nga banorët e Vlorës të ekuilibri natyral mes botës së kafshëve mbushet me zarzavate fushe ose me atë bimore. Zona e mirënjohur e thjeshtë me qumësht. Përbërësit më të Llogarasë ka një lartësi prej 1027 metra; rëndësishëm janë qumështi i freskët, temperatura në verë është 20 gradë mielli dhe zarzavatet e fushës. Celcius ndërsa buzë detit shkon deri në 40 gradë. Mishi i zgarës është karakteristikë e Vlorës dhe gjëndet në çdo restorant. Afërsia me detin dhe cilësia e kullotave i japin mishit në këtë zonë një shije të pakrahasueshme. Qengji nga Karaburuni i gatuar në hell është veçanërisht i shijshëm. Harapashi është i ngjashëm me qullin dhe gatuhet me miell misri, të brendshmet e qengjit, djathë dhe gjalpë. Rakia është pija alkoolike tradicionale shqiptare por është veçanërisht e mirë në zonën e Vlorës. Pija është zakonisht prej rrushi por mund të gjesh edhe raki të bërë nga manaferrat dhe kumbullat. Albania Property Group © Pamja magjike e plazheve te Palases nga mali i Llogarase 3
 5. 5. Rezidenca Radhima ...ju prezantojmë Radhima Kompleks Rezidencial Pamje te mrekullueshme te detit. Te gjitha sherbimet “tek pragu i deres”. Distanca nga Aeroporti Nderkombetar i Tiranes 130 km. Distanca nga Tirana 140 km. Kualitet urban. Vetem 4 kate ne cdo ndertese. Apartamente 1+1 dhe garsoniera. Parkim nentokesor i disponueshem per shitje. Plazhi perballe Kompleksit Rezidencial Radhima Albania Property Group © Bar–restorant ne rezidence. 4
 6. 6. Rezidenca Radhima Albania Property Group © 5
 7. 7. Rezidenca Radhima About Radhima Zona bregdetare e Radhime-Orikum shtrihet ne lindje te gjirit te Vlores me nje reliev kodrinor-fushor te mbjelle kryesisht me ullinj dhe agrume. Ne perendim zona laget nga deti Adriatik me nje bregdet te favorshem per zhvillimin e torizmit. Plazhi eshte me guralece gje qe e ben ujin te paster si kristal. Zona karakterizohet nga vera e ngrohte me temperatura te favorshme gjate nje periudhe prej 5 muajsh, ku gjate veres, mund te shfrytezosh 14 ore plazh. Radhima ka nje pozicion gjeografik te favorshem persa i perket asaj qe mund t’i ofroje turizmit kulturor dhe historik, duke qene ne mes te rruges qe lidh Vloren me Orikumin, Himaren dhe me tej Saranden. Pikat historike me interes per t’u vizituar jane Vlora, Kanina, Amantia, Mavrov, Orikum, Himara etj. Te dhenat historike, gjetjet e shumta arkeologjike dhe 19 monumentet kulturore tregojne qe ky rajon ka qene nga me te civilizuarit ne Shqiperine e jugut. Aeroportet afër Radhimës Ioannis Kapodistrias International (CFU), Korfuz, Greqi– 112.1 km Lecce (LCC), Itali – 140.8 km Tirana Rinas (TIA), Albania – 141 km Casale (BDS), Brindisi, Itali – 162.5 km Ioannina (IOA), Greqi– 164.4 km Albania Property Group © 6
 8. 8. Rezidenca Radhima Vende për t’u vizituar afër Radhimës Orikumi antik I permendur per here te pare nga gjeofrafi grek dhe historiani Skylaksi, shek. VI - V BC ne vepren e tij "Navigation" qyteti i Orikumit, port detar ne detin Jon e Adriatik. Teatri antik i Orikumit i ndertuar ne shek. III - II BC eshte identik me teatrin e Trojes. Teatri ka nje kapacitet prej 400-600 spektatoresh. Perdoret per takime publike, performanca te ndryshme dhe ne periudhen romane, atje organizoheshin ndeshje me gladiatoret dhe kafshe te egra. Atje ruhen rreth 2000 gdhendje, vizatime dhe shkrime qe datojne nga shekulli IV BC, qe flasin per mikpritjen vendase. Keshtjella e Gjon Boçarit Kjo eshte nje keshtjelle e mesjetes, qe gjendet afer fshatit Tragjas. Ndertimi i saj filloi ne shekullin XV. Keshtjella eshte rreth 50 metra e gjate, me mure 5 metra te larte dhe 1.25 metra te gjere. Kullat e Dervish Aliut I pozicionuar afer fshatit Dukat, Dervish Aliu eshte i famshem per revoltat e fshatareve kunder reformave ne Shqiperine e jugut gjate viteve 1847-1848. Kullat e Dervish Aliut u ndertuan ne fillim te shekullit te 19 ne nje toke ne pronesi te tij. Elementet kryesore jane: kulla e sahatit, kullat mbrojtese dhe dhomat e brendshme. Kompleksi u shpall monument kulture dhe eshte rikonstruktuar. Keshtjella Gjon Bocarit Grama Eshte nje gji i vogel ne pjesen perendimore te gadishullit te Karaburunit, qe ka sherbyer qe ne kohet e hershme si port per anijet. Ne muret e saj jane gjetur shkrime te marinareve qe falenderonin Poseidonin. Shkrimet e pare datojne nga shekulli IV pK. Ne shkrimet latine te shekullit AD jane gjetur emrat e Mark Antonit dhe Pompeit. Gjithashtu mund te shihen vizatime vazosh, ankorash etj. Ne kete zone gjenden shpella e Grames qe ndodhet ne bregun perendimor te gadishullit te Karaburunit. Kullat e Dervish Aliut Siti arkeologjik i Orikumit antik Albania Property Group © 7
 9. 9. Rezidenca Radhima Pamja nga Kompleksi Rezidencial Radhima Pagesat * Me firmosjen e kontratës - 30% për t’ju paguar ndërtuesit Me perfundimin e struktures se betonit - 30% për t’ju paguar ndërtuesit Me perfundimin e suvatimit - 20% për t’ju paguar ndërtuesit Me marrjen e apartamentit - 15% për t’ju paguar ndërtuesit Me marrjen e dokumentave – 5% për t’ju paguar ndërtuesit Kjo skedë pagesash ishte e saktë në momentin që u shkruajt. Ajo mund të ndryshojë në varësi të sa afër përfundimit bëhet blerja. Albania Property Group © 8
 10. 10. Rezidenca Radhima Për më shumë detaje se si mund t’ju ofrojmë më tepër informacion rreth mundësive të investimit, ju lutem na kontaktoni: Zyra qendrore ne Tirane Rruga e Kavajes, Tirana Tower 59, Kati 6 Tirana, Albania Ilir Konomi - Managing Director - Albania Cel: +355 6720 80001 +355 6940 00711 Email: ilir@albaniapropertygroup.com Plazhi i “Ujit te Ftohte” ne Vlore Albania Property Group © 9

×