Patrimoniul cultural PROIECT clasa a 6 a IECHEI SORAYA GABRIELA
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
1. PROIECT DIDACTIC
Propunător: înv. grd. I - Popa Mărioara
Clasa: I a III-a
Obiectul: Educaţie fizică Educaţie fizică
Tema: Ştafetă combinată Ştafetă combinată
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Formare de priceperi şi deprinderi
Obiective generale:
- asigurarea dezvoltării fizice armonioase a organismului, educarea calităţilor motrice: îndemânare, viteză.
- consolidarea actelor motrice fundamentale: mersul, alergarea, săritura;
- întărirea sănătăţii;
- formarea deprinderii de muncă şi conduită în colectiv, de ordine şi disciplină; educarea stăpânirii de sine, a
perseverenţei, a voinţei, cinstei şi curajului;
- dezvoltarea atenţiei;
- coordonarea mişcărilor membrelor superioare şi a membrelor inferioare;
- însuşirea mijloacelor şi a metodelor de călire a organismului. Consolidarea deprinderilor de a executa individual, zilnic,
exerciţii fizice.
2. Pe parcursul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:
COD O.O. OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 - să-şi formeze şi dezvolte muşchii membrelor inferioare;
O2 - să-şi coordoneze mişcările membrelor inferioare cu cele ale membrelor superioare ;
O3 - să-şi consolideze şi dezvolte deprinderea motrică de bază „ viteză” ;
O4 - să fie atenţi la joc pentru a-şi forma / dezvolta viteza şi îndemânarea;
STRATEGIA DIDACTICĂ: algoritmică;
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: * Resurse materiale: 2 mingi, saltele, obiecte pentru ştafete, jaloane, obstacole;
*Resurse informaţionale:
1) MEN - Programele şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti 1988;
2) MEN – Ghid de evaluare pentru învăţământul primar;
3) L.Stan – Educaţie fizică. Ghid Metodologic
DESIGN-UL LECŢIEI
Etapele lecţiei OB. STRATEGIA DIDACTICĂ / UNITATEA DE Dozare Dozare Formaţii de
VIZAT
Durata CONŢINUT cls. I a III-a lucru
I. • Alinierea clasei pe un rând.
Organizarea • Salutul.
colectivului de • Controlul ţinutei şi al stării de sănătate.
elevi • Anunţarea temelor lecţiei.
(2 - 3 min)
II. • Întoarceri pe loc, la stânga şi la dreapta. 20 sec 30 sec
• Mers pe loc cu oprire la semnal (în 2 T). 10 sec 15 sec
Pregătirea • Alergare uşoară pe loc. 10 sec 15 sec
organismului O1 • Mers pe vârfuri cu braţele sus – pe loc. 10 sec 15 sec
3. pentru efort O2 • Alergare pe loc cu joc de gleznă. 10 sec 15 sec
(6 – 8 min) • Mers pe călcâie cu braţele la spate - pe loc. 10 sec 15 sec
• Alergare pe loc cu genunchii la piept. 10 sec 15 sec
• Mers pe loc cu oprire la semnal. 10 sec 15 sec
• Alergare pe loc cu călcâiele la şezut. 10 sec 15 sec
• Pasul ştrengarului pe loc . 10 sec 15 sec
10 sec 15 sec
• Mers pe loc cu pas încrucişat.
10 sec 15 sec
• Mers cu mişcări de relaxare.
III. Formarea coloanei de gimnastică în linie câte doi.
• Ex. I Din poziţia stând depărtat:
Influenţarea O1 T1 - braţele îndoite pe umăr; 4x4 6x4
selectivă a O2 T2 - braţele întinse sus; Repetări repetări
aparatelor: T3 - braţele îndoite pe umăr;
locomotor, T4 - revenire.
4x4 6x4
respirator şi • Ex. II Din poziţia stând depărtat cu braţele la Repetări repetări
circulator ceafă:
(8 – 10 min) T1 - T2 – răsucirea trunchiului la stânga cu două
arcuiri;
4x4 6x4
T3 - T4 - răsucirea trunchiului la dreapta cu două repetări
repetări
arcuiri.
• Ex. III Din poziţia stând depărtat cu braţele
îndoite în dreptul pieptului:
T1 - T2 – arcuirea braţelor îndoite; 4x4 6x4
T3 - T4 -ducerea braţelor în lateral întinse şi repetări repetări
arcuire.
• Ex. IV Din poziţia stând depărtat cu braţele
întinse: 6x4
T1 - T4 – forfecarea braţelor întinse înainte; 4x4 repetări
T5 - T6 - ducerea braţelor prin lateral sus şi bătaia repetări
palmelor deasupra capului;
T7 – T8 - ducerea braţelor prin lateral jos şi bătaia 6x4
palmelor la spate. 4x4 repetări
repetări
4. • Ex. V Din poziţia stând depărtat cu mâinile
pe lângă corp:
T1 - T2 – ridicarea braţului stâng deasupra capului 6x4
4x4 repetări
şi arcuire; repetări
T3 - T4 - ridicarea braţului drept deasupra capului
şi arcuire .
• Ex. VI Din poziţia stând depărtat cu mâinile pe 6x4
4x4 repetări
şolduri:
repetări
T1 - T2 –îndoirea trunchiului spre stânga cu
ducerea braţului drept pe deasupra capului şi
arcuire;
4x8
T3 - T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta cu 3x8 repetări
ducerea braţului stâng pe deasupra capului şi repetări
arcuire.
• Ex. VII Din poziţia stând depărtat:
T1 - T2 – extensia braţelor şi arcuire; 4x4 6x4
T3 - T4 - flexia trunchiului şi arcuire, mâinile repetări repetări
atingând picioarele.
• Ex. VIII Din poziţia stând depărtat cu braţele
lateral, trunchiul aplecat:
T1 - T2 – îndoirea răsucita de trunchi spre stânga, 4x4 6x4
repetări repetări
atingând cu mâna dreaptă vârful piciorului stâng;
T3 - T4 - îndoirea răsucita de trunchi spre dreapta,
atingând cu mâna stângă vârful piciorului drept.
• Ex. IX Din poziţia stând cu mâinile pe şolduri: 6x4
T1 - T7 – sărituri pe ambele picioare; 4x4 repetări
repetări
T8 - din săritură în ghemuit cu mâinile în sprijin
pe sol.
• Ex. X Din poziţia stând depărtat:
T1 - ridicare pe vârfuri şi ridicarea braţelor cu
încrucişarea deasupra capului - inspiraţie; 4x4 6x4
T2 - revenire în stând depărtat cu încrucişarea repetări Repetări
braţelor înainte - expiraţie.
5. Ex. XI Stând faţă în faţă, cu braţele întinse,
palmă în palmă: 4x4 6x4
T1 – T2 – întinderea şi îndoirea braţelor stâng – repetări repetări
drept;
T3 – T4 – întinderea şi îndoirea braţelor drept –
stâng.
Ex. XII Stând faţă în faţă, braţele pe lângă 4x4
corp, prins de mână cu colegul: repetări
T1 - ducerea braţelor lateral; 6x4
repetări
T2 - ducerea braţelor sus;
T3 - coborârea braţelor lateral;
T4 - coborârea braţelor jos. 4x4
Ex. XIII Din stând spate în spate, apucat de repetări
6x4
braţe la nivelul coatelor: repetări
T1 – T2 - îndoirea trunchiului într-o parte şi
arcuire;
T3 - T4 - îndoirea trunchiului în partea opusă şi 4x6
arcuire; repetări 6x4
Ex. XIV Stând faţă în faţă: T1 – T6 -sărituri repetări
cu bătaia palmelor partenerului deasupra capului.
IV. Voi expune denumirea jocului („ Ştafetă combinată”),
principalele reguli, lămuriri cu privire la stabilirea echipei
învingătoare, comenzile şi semnalele convenţionale pentru
Dezvoltarea O3 începerea, desfăşurarea şi finalul jocului. Explicaţia va fi rostogolire rostogolire
deprinderii O4 însoţită de demonstraţie. Jocul se va executa de două – trei din din
motrice de bază: ori, cu pornire la semnal şi fără cronometru. ghemuit în depărtat
alergare, Voi insista asupra tehnicii corecte de alergare: ghemuit în ghemuit
prin jocuri - corpul uşor înclinat înainte, spatele şi capul pe aceeaşi
dinamice linie, braţele uşor înclinate din articulaţia cotului lucrează + +
Dezvoltarea activ, picioarele iau contact cu solul pe pingea. Se insistă
calităţii motrice pe împingerea puternică a piciorului posterior, până la alergare alergare
de bază întinderea lui completă şi ridicarea pronunţată a piciorului 2 x 5m 2 x 5m
viteză, prin anterior.
+ +
6. viteza de reacţie Insist şi asupra tehnicii corecte de rostogolire înainte
în acţiuni din ghemuit în ghemuit. Din ghemuit odată cu aşezarea târâre pe târâre pe
motrice mâinilor pe sol, prin împingerea picioarelor se ridică sub sub
complexe. şezuta. Corpul se apleacă, bărbia în piept, contactul cu obstacol obstacol
Formarea salteaua începe de pe ceafă, genunchii se apropie cât mai
deprinderii mult de piept, iar mâinile apucă genunchii spre a ajuta
utilitar – gruparea. Revenirea în ghemuit este înlesnită de avântarea
aplicative trunchiului şi a corpului înainte.
târâre, prin Reamintesc despre exerciţiile de târâre că au rol
jocuri dinamice corectiv.
de târâre joasă, Elevii vor pleca din stând cu picioarele pe aceeaşi
pe sub obstacole linie.
Formarea echipelor se realizează prin aşezarea
jucătorilor pe aceeaşi linie după înălţime şi prin numărare
din 2 în 2. Această modalitate permite realizarea unui
echilibru numeric, dar nu întotdeauna şi valoric.
( 15- 20 min) Voi permite manifestarea entuziasmului prin urale
sau explozii de bucurie, acestea nefiind manifestări ale
indisciplinei, ci ale entuziasmului şi bucuriei, revenindu-mi
sarcina de a tempera intensitatea acestor manifestări, de a
evita exagerările.
Voi face aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat
jocul.
V. • Se fac exerciţii de mers cu mişcări de relaxare a
O1 2–3 min 2–3min
Revenirea membrelor inferioare şi superioare în cerc.
organismului O2 • Alergare uşoară.
după efort • Mers „ ca soldaţii”.
( 2 – 3 min) • Se fac jocuri de respiraţie (Umflatul baloanelor).
VI. • Fac observaţii asupra ţinutei şi privind
Aprecieri şi comportamentul la lecţie. 1 – 2 min
recomandări. • Evidenţieri pozitive.
2 min • Alinierea şi salutul.