1. 1 NATURALESA DEL 2
CONEIXEMENT 3
(epistemologia)
PSICOPEDAGOGIA DE
FINALITATS DE
L´APRENENTATGE
L’EDUCACIÓ
El coneixement OBLIGATÒRIA
Teories socio
Científic és un
constructivistes
Producte social Marc Normatiu:
Competències
Bàsiques
4
MODEL DIDÀCTIC
PROCES GESTIÓ SOCIAL
D’ENSENY/APRENEN. AULA
CONTINGUTS (selecció i seqü.) MODEL COMUNICATIU
QUÈ?
OBJECTIUS DIDÀCTICS CLIMA D’AULA
SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA ORGANITZACIÓ (temps,
espai, recursos…)
COM? METODOLOGIA I ESTRATÈGIES
AVALUACIÓ: formativa i formadora Roser Canals Cabau
2. 1 NATURALESA DEL CONEIXEMENT (epistemologia)
La relativitat de la ciència i el coneixement: El coneixement és un producte social
La ciència és el conjunt de respostes que dóna la comunitat científica als problemes que
la societat té en cada moment.
Per tant, és un interpretació en canvi permanent (no és objectiva ni universal) que
demana la discussió i el debat.
Exemples:
- Durant segles va perdurar la concepció de que la Terra és un astre immòbil situat al centre de l'univers
- Al segle XIX els científics discutien si els indis americans eren éssers humans o no.
- A l'edat moderna es creia que els reis governaven per la gràcia de Déu
- Al segle passat es creia que la raça blanca era superior a qualsevol altra
Criteris de racionalitat:
El coneixement esdevé més racional en la mesura que:
Hi ha un major nombre de raons, proves i evidències que convergeixen
Resisteix la crítica i el debat
Dóna resposta a un major nombre de problemes
Model didàctic coherent amb aquesta concepció del coneixement es caracteritza per
- Ensenyar a construir el discurs propi de les CCSS: informat, rigorós, recolzat en raons i
evidències, resistent a la crítica, obert a diàleg, al debat i a la formulació de possibles
alternatives Roser Canals Cabau
3. Concepcions sobre el coneixement i model didàctic de les CCSS
EPISTEMOLOGIA DEL MODEL FINALITAT MÈTODE
CONEIXEMENT DIDÀCTIC CCSS
Coneixement . Universal Transmissiu Reproducció del -Deductiu
objectiu del . Vàlid saber
món . Raonable Científic (fets històrics i
(POSITIVISME) dades
geogràfiques)
Construcció . Convincent Comprensiu Comprensió dels -Inductiu
personal . Personal (actiu) fets i problemes -Metodolog
. Relatiu socials ia activa
(HUMANISME) . Ètic (motivació)
Constructe . Una Crític Comprensió crítica - Discursiu
social i una interpretació del món i la
reconstrucció . Intencional o societat (importància de
la comunicació
personal ideològic Compromís i el llenguatge)
(POSTMODER . Alternatiu societat
NISME) democràtica
Roser Canals Cabau
4. 2 PSICOPEDAGOGIA DE L´APRENENTATGE
Teories socioconstructivistes: l’ensenyament centrat en la lògica de l´aprenent
- L'aprenentatge esdevé significatiu en la mesura que connecta nous coneixements
amb els coneixements preexistents i, com a conseqüència es reelaboren per
construir un coneixement més ric, més complex i més creatiu
- L'aprenentatge és un procés intern de reelaboració del coneixement i també un
procés social en la mesura que l'aprenent interacciona amb les idees dels altres.
Amb la intervenció de l'expert (mestre) el coneixement pot ser més ric i complex.
que s’han de
comunicar,
discutir,
contrastar...
Roser Canals Cabau
6. EL MODEL DIDÀCTIC TRADICIONAL
ALUMNAT transmet
ALUMNAT CIÈNCIA
CIÈNCIA
reprodueix
sap
CONEIXEMENT
avalua PROFESSORAT
Roser Canals Cabau
7. El professorat posa en contacte l’alumnat amb el
coneixement i aquest el reconstrueix a la seva manera
Roser Canals Cabau
8. MODEL DIDÀCTIC CENTRAT EN L’APRENENT
Transposició
ALUMNAT didàctica CIÈNCIA
reconstrueix avalua reconstrueix
APRENENTATGES Sap
avalua PROFESSORAT
Roser Canals Cabau
9. Ensenyar a partir de lògica del que aprèn
demana ensenyar a...
• Obtenir, seleccionar, organitzar i
interpretar la informació per
reconstruir el coneixement
(Procés intern)
• Contrastar aquest coneixement
amb el dels altres a través de la
discussió per enriquir-lo, matisar-
lo i modificar-lo.
(Procés social)
Roser Canals Cabau
10. 3 FINALITATS DE L’EDUCACIÓ OBLIGATÒRIA
Ensenyar a construir un coneixement que:
Vagi més enllà de saber com és el món.
Prepari per descobrir les raons i les intencions que té.
Proposi la comprensió i la interpretació de problemes i el
plantejament de solucions i alternatives.
Predisposi a l’acció, la participació i al compromís.
Les finalitats de l’educació obligatòria expressades en el marc normatiu
Preàmbul de la Llei Orgànica d’Educació (2006)
Fomentar el aprendizaje a lo largo de toda la vida implica, ante todo, proporcionar a los
jóvenes una educación completa, que abarque los conocimientos y las competencias
básicas que resultan necesarias en la sociedad actual, que les permita desarrollar los
valores que sustentan la práctica de la ciudadanía democrática, la vida en común y la
cohesión social, que estimule en ellos y ellas el deseo de seguir aprendiendo y la
capacidad de aprender por sí mismos.
Roser Canals Cabau
11. 4 El coneixement didàctic
EL CONEIXEMENT DIDÀCTIC
Es un camp del coneixement que es fonamenta en les
teories de l’educació per trobar interpretacions adequades als
problemes que planteja l’ensenyament i l’aprenentatge i donar
orientacions per millorar la pràctica.
El seu objecte d’estudi és la selecció del coneixement que la
ciència i al societat estableixen i la conversió d’aquest
coneixement en objecte d’ensenyament-aprenentatge a través de
propostes adequades a cada context educatiu.
La didàctica de les ciències socials i les humanitat
relaciona el coneixement de la matèria amb el saber pedagògic
per apropar el que pensen els alumnes a la reflexió que ha fet la
societat sobre sí mateixa.
Roser Canals Cabau
12. LA TRANSPOSICIÓ DIDÀCTICA (Chevallar, 1991)
SABER SAVI
-Validat per la comunitat científica
-Útil i necessari per comprendre la Transposició
societat humana didàctica
SABER ESCOLAR
-Ben organitzat segons la lògica de
la disciplina
-Rellevant i funcional per l’alumnat
BENEJAM, P. (1998): “La transposición didáctica: la
integración del trabajo lingüístico en los procesos de
enseñanza y aprendizaje” en I Jornada Estatales de -Significatiu i relacionat amb el que
Experiencias Educativas. Pp. 38-43. Ed. Praxis. se sap
Roser Canals Cabau
13. LA TRANSPOSICIÓ DIDÀCTICA
OBJECTE DEL SABER OBJECTE A ENSENYAR
O O
CONEIXEMENT CIENTÍFIC CONEIXEMENT ESCOLAR
Dessintetitzat en Fragments del model o teoria
> CONTINGUTS (conceptes,
MODEL O TEORIA procediments i actituds).
Desglosats en lliçons,
temes, problemes…
Presentats en…
Adequat al -Un cert ordre
-Una introducció
-Un desenvolupament
-Una síntesi
Roser Canals Cabau
14. Fases de la transposició didàctica
Abstracte
Estructuració
3 dels
coneixements
Introducció
2 nous continguts 4
Aplicació del
1 Exploració idees coneixement
Concret
prèvies
Simple Complex
Roser Canals Cabau
15. EL MODEL DIDÀCTIC
QUÈ SABEM? AVALUACIO
INICIAL
QUÈ VOLEM SABER? OBJECTIUS
CONTINGUTS
PER A QUÈ?
COM METODOLOGIA I
ESTRATÈGIES
APRENEM? D’ENSENYAMENT
ACTIVITATS
FINALITATS D’APRENENTATGE
Desenvolupament de
les competències AVALUACIO
QUÈ HEM APRÈS?
bàsiques FORMATIVA I
QUÈ SABEM?
SUMATIVA
Roser Canals Cabau
16. • Ho vaig escoltar i se’m va oblidar
• Ho vaig fer i ho vaig entendre
• Ho vaig explicar i ho vaig aprendre
Roser Canals Cabau
17. EL MODEL DIDÀCTIC CRÍTIC Es proposa anar més enllà d´un aprenentatge descriptiu i quantitatiu que dóna lloc a una
representació del mónobjectiva (positivisme). Es proposa descobrir les raons i interessos quehi darrera de les possibles
interpretacionsdel món per poder actuar i decidir com volem que sigui.
Es fonamenta en:
Concepció relativa de la ciència. La ciència és el conunt de respostes de la comunitat científica a la interpretació i resolució
dels problemes que la societat té en cada moment. Per tant, és un interpretació en canvi permanent (no és objectiva ni
universal). Exemples:
- Durant segles va perdurar la concepció de que la Terra és un astre immòbil situat al centre de l´univers
- Al segle XIX els científics discutien si els indis americans eren éssers humans o no.
- A l´edat moderna es creia que els reis governaven per la gràcia de Déu
- Al segle passat es creia que la raça blanca era superior a qualsevol altra
Concepció de l´educació i les seves finalitats que es proposa anar més enllà de la transmissió del sistema de valors
establerts per la societat en cada context històric. Es proposa doncs, educar per a la comprensió del móni la seva
transformació cap a una societat més democràtica.
Teories psicopedagògiques socio constructivistes:
- L´aprenentatge esdevé significatiu en la mesura que connecta nous coneixements amb els coneixements preexistents i,
com a conseqüència es reelaboren per ocnstruir un coneixement més ric, més complex i més creatiu
- L´aprenentatge és un procés intern de reelaboració del coneixement i també un procés social en la mesura que
l´aprenent interacciona amb les idees dels altres. Amb la intervenció de l´expert (mestre) el coneixement pot ser més ric i
complex.
Es caracteritza per:
Seleccionar els continguts a partir de problemes socialment rellevants i urgents: el benestar, la cooperació, la sostenibilitat, els
drets humans, les desigualtats (pobresa, discriminació…), els conflictes polítics…
Ensenyar a construir un coneixement social que vagi més enllà de saber com és el món. Un coneixement preparat per
descubrir les raons i les intencions que té. Un coneixement que proposi la comprensió i la interpretació de problemes i el
plantejament de solucions i alternatives. Un coneixement que predisposi a l’acció, la participació i al compromís.
Unes metodologies i estratratègies didàctiques centrades en el diàleg i l´argumentació que contrasta interpretacions diverses.
Metodologies centrades en un discurs didàctic compartit per a la formació d´un pensament crític a partir de desenvolupar les
habilitats per a:
- La selecció i organització de la informació
- Interpretació de la informació i raonament
- La proposta d’alternatives Roser Canals Cabau