Департамент освіти і науки 
Кіровоградської обласної державної адміністрації 
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів 
Від Дніпра до Бугу. 
Лінійні рівняння з двома змінними; графік рівняння. 
Підготувала 
Хотелюк Віта Миколаївна, 
вчитель математики, 
спеціаліст першої категорії 
м. Знам’янка 
2014
Урок з алгебри у 8 класі. 
Від Дніпра до Бугу. 
Тема: Лінійні рівняння з двома змінними; графік рівняння. 
(до 75-річчя утворення Кіровоградської області) 
Мета: удосконалювати вміння та навички розв’язування лінійних рівнянь із двома змінними; усі математичні дії виконувати, ознайомлюючись з відомостями про історію створення Кіровоградщини, поглибити знання учнів про Кіровоградщину; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси; виховувати почуття любові до рідного краю, його історичного минулого і сучасного. 
Тип уроку: удосконалення знань, умінь та навичок. 
Кіровоградщино моя, 
пишаємось тобою! 
Ти наша гордість і краса, 
хай незалежність сяє над тобою! 
Хід уроку: 
І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. 
Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. А ми спробуємо її описати (учні по черзі називають слова). 
Людина народжується на світ і разом з життям отримує в спадок, мабуть, найбільше і безцінне багатство – Батьківщину. Доля подарувала нам щасливу можливість народитися, жити в одному з найчудовіших куточків української землі. 
Край степовий, Кіровоградщина моя, 
Стоїш ти в центрі України 
Така велична і проста, 
Як ягідка червоної калини. 
Сьогодні на уроці засобами математики, розв’язуючи різні завдання, ви дізнаєтеся про цікаві факти в житті Кіровоградщини.
ІІ. Актуалізація опорних знань 
Фронтальне опитування 
 Яке рівняння називається лінійним із двома змінними? 
 Що є розв’язком такого рівняння? 
 Яка пара чисел є розв’язком рівняння х-3у=7: 
А) (6;2); Б)* (10;1) ; В) (5;1) ; Г) (4; 0). 
Ця пара чисел нагадує нам,що 10 січня /10.1/ 1939 року було створено Кіровоградську область. В 2014 році їй виповниться 75 років. 
Вправа «Цікаво знати» 
Виконавши наступне завдання, заповнимо таблицю «Цікаво знати»: До складу Кіровоградської області входять _____ райони, ____ міста обласного підпорядкування, _____ селищ міського типу, ____ населених пунктів. 
При якому значенні а пара чисел є розв’язком рівняння: 
а) ( 6 ; 3), 2х + 3у = а, Відповідь: а=21 
б) ( 0; 2), х + 2у = а, Відповідь: а=4 
в) ( 6 ; 3 ), 5 х- у = а, Відповідь: а=27 
г) ( 5 ; 9 ), 200х - у = а, Відповідь: а=991. 
Розв’яжіть графічно системи рівнянь: 
Варіант 1. 
Варіант 2. 
2х-у= - 6 
х + у = 9 
2х – у = 3 
х +у = 15 
Відповідь: ( 1 ; 8 ) 
Відповідь: ( 6 ; 9 ) 
Розглянувши пари чисел, що є розв’язками систем, дізнаємось про рік 1869, рік утворення Знам’янки, як залізничної станції після відкриття руху поїздів на лінії Одеса-Харків. 
Розв’язування рівнянь.
В Знам’янці тривалий час проживала правнучка Т.Г. Шевченка Катерина Максимівна Красицька. В краєзнавчому музеї нашого міста зберігаються рідкісні видання поета, монографії, репродукції його картин. Перед вами зашифроване слово, яке тісно пов’язане з ім’ям Т.Г. Шевченка. Ви зможете записати це слово, якщо розв’яжете рівняння. 
а) ( )( ) ( ) , відповідь: х = 10; 
б) , відповідь: х = 1; 
в) ( ) ( ) , відповідь: х = 20 ; 
г) = , відповідь: х = 19; 
д) ( ) ( ) , відповідь: х = 3; 
е) ( )( ) , відповідь: х = 12, у = 23. 
Розв’язки даних рівнянь – це порядкові номери букв українського алфавіту. Учитель вивішує таблицю, учні розшифровують слово – назву вірша Т.Г.Шевченка «Заповіт». 
Читання акровірша. 
Куди не глянь, де не спитай, 
І кожен скаже: 
Рідний край – 
Об’ємна моя сторона, 
Велика, бо вона моя, 
Ошатна квітами земля, 
Гляди, вона така одна! 
Ріднішої ніде нема! 
А я ще називаю її рай, 
Де красить все: степи і гай, 
Щиросердечні люди знамениті, 
Надра багаті, чорноземи ситі, 
А ще, бо тут родився я і вся моя сім’я! Л. Горлова 
ІІІ. Підсумок уроку 
Ми пишаємось своєю рідною землею. Безмежні простори, родючі ґрунти, різноманітні корисні копалини, сучасні міста, мальовничі села, повноводні ріки та озера, багаті ліси а найбільша цінність – добрий, працьовитий український народ. 
Я впевнена, що ми побудуємо краще майбутнє, де світ буде добрим, справедливим, радісним, даруватиме дітям і дорослим щасливе життя.

Konspekt hotelyuk

  • 1.
    Департамент освіти інауки Кіровоградської обласної державної адміністрації Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Від Дніпра до Бугу. Лінійні рівняння з двома змінними; графік рівняння. Підготувала Хотелюк Віта Миколаївна, вчитель математики, спеціаліст першої категорії м. Знам’янка 2014
  • 2.
    Урок з алгебриу 8 класі. Від Дніпра до Бугу. Тема: Лінійні рівняння з двома змінними; графік рівняння. (до 75-річчя утворення Кіровоградської області) Мета: удосконалювати вміння та навички розв’язування лінійних рівнянь із двома змінними; усі математичні дії виконувати, ознайомлюючись з відомостями про історію створення Кіровоградщини, поглибити знання учнів про Кіровоградщину; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси; виховувати почуття любові до рідного краю, його історичного минулого і сучасного. Тип уроку: удосконалення знань, умінь та навичок. Кіровоградщино моя, пишаємось тобою! Ти наша гордість і краса, хай незалежність сяє над тобою! Хід уроку: І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. А ми спробуємо її описати (учні по черзі називають слова). Людина народжується на світ і разом з життям отримує в спадок, мабуть, найбільше і безцінне багатство – Батьківщину. Доля подарувала нам щасливу можливість народитися, жити в одному з найчудовіших куточків української землі. Край степовий, Кіровоградщина моя, Стоїш ти в центрі України Така велична і проста, Як ягідка червоної калини. Сьогодні на уроці засобами математики, розв’язуючи різні завдання, ви дізнаєтеся про цікаві факти в житті Кіровоградщини.
  • 3.
    ІІ. Актуалізація опорнихзнань Фронтальне опитування  Яке рівняння називається лінійним із двома змінними?  Що є розв’язком такого рівняння?  Яка пара чисел є розв’язком рівняння х-3у=7: А) (6;2); Б)* (10;1) ; В) (5;1) ; Г) (4; 0). Ця пара чисел нагадує нам,що 10 січня /10.1/ 1939 року було створено Кіровоградську область. В 2014 році їй виповниться 75 років. Вправа «Цікаво знати» Виконавши наступне завдання, заповнимо таблицю «Цікаво знати»: До складу Кіровоградської області входять _____ райони, ____ міста обласного підпорядкування, _____ селищ міського типу, ____ населених пунктів. При якому значенні а пара чисел є розв’язком рівняння: а) ( 6 ; 3), 2х + 3у = а, Відповідь: а=21 б) ( 0; 2), х + 2у = а, Відповідь: а=4 в) ( 6 ; 3 ), 5 х- у = а, Відповідь: а=27 г) ( 5 ; 9 ), 200х - у = а, Відповідь: а=991. Розв’яжіть графічно системи рівнянь: Варіант 1. Варіант 2. 2х-у= - 6 х + у = 9 2х – у = 3 х +у = 15 Відповідь: ( 1 ; 8 ) Відповідь: ( 6 ; 9 ) Розглянувши пари чисел, що є розв’язками систем, дізнаємось про рік 1869, рік утворення Знам’янки, як залізничної станції після відкриття руху поїздів на лінії Одеса-Харків. Розв’язування рівнянь.
  • 4.
    В Знам’янці тривалийчас проживала правнучка Т.Г. Шевченка Катерина Максимівна Красицька. В краєзнавчому музеї нашого міста зберігаються рідкісні видання поета, монографії, репродукції його картин. Перед вами зашифроване слово, яке тісно пов’язане з ім’ям Т.Г. Шевченка. Ви зможете записати це слово, якщо розв’яжете рівняння. а) ( )( ) ( ) , відповідь: х = 10; б) , відповідь: х = 1; в) ( ) ( ) , відповідь: х = 20 ; г) = , відповідь: х = 19; д) ( ) ( ) , відповідь: х = 3; е) ( )( ) , відповідь: х = 12, у = 23. Розв’язки даних рівнянь – це порядкові номери букв українського алфавіту. Учитель вивішує таблицю, учні розшифровують слово – назву вірша Т.Г.Шевченка «Заповіт». Читання акровірша. Куди не глянь, де не спитай, І кожен скаже: Рідний край – Об’ємна моя сторона, Велика, бо вона моя, Ошатна квітами земля, Гляди, вона така одна! Ріднішої ніде нема! А я ще називаю її рай, Де красить все: степи і гай, Щиросердечні люди знамениті, Надра багаті, чорноземи ситі, А ще, бо тут родився я і вся моя сім’я! Л. Горлова ІІІ. Підсумок уроку Ми пишаємось своєю рідною землею. Безмежні простори, родючі ґрунти, різноманітні корисні копалини, сучасні міста, мальовничі села, повноводні ріки та озера, багаті ліси а найбільша цінність – добрий, працьовитий український народ. Я впевнена, що ми побудуємо краще майбутнє, де світ буде добрим, справедливим, радісним, даруватиме дітям і дорослим щасливе життя.