SlideShare a Scribd company logo
Punim nga A rbron dhe Albion Rekaj
prezanton Reportazhin nga SKENDERBEU deri tek PAVARSIA E KOSOVES
prezanton reportazhin Nga SKENDERBEU deri tek PAWARSIA E KOSOWES
Gjergj Kastrioti skenderbeu(1405-1468) Ne kohën kur osmanet kishin pushtuar zotrimet e Kastriotëve,skenderbeu kishte 9 vjet.atë së bashku me vëllezrite tij e morën peng osmanët.fëmijërin dhe rinin e hershme I kaloinë shkollat ushtarake të sulltanit.ai u dallua për mençuri,shkathtësi e trimëri.për meritat e treguara sulltani ia vuri emrin skender dhe ia dha titullin bej.për këtë arsye ai u quajt Skënderbej.
Skenderbeu dhe familja e tij Gjon kastrioti ishte I martuar me vjosavën.vjosava ishte njenga familjet bujare te rrethit te tetovës.ata kishin:5 vajza dhe 4 djem.vajzat quheshin:Mara,Jella,Angjelina,Vlajka dhe Mmica.nga djemët më I madhi ishte Stanishi,epastaj vinin Reposhi,Konstandini,dhe GJergji,më i vogli.
Skenderbeu komandant I pergjithshen I ushtrise shqiptare Skenderbeu organizoi nje ushtri te stervitur.Ajo ishte e gatshme te mbronte atdheun e vet.Nder komandantet me te shquar te ushtrise se skenderbeut njiheshin:Moisi Golemi,Konti Uran,Pal Dukagjini,Gjergj Balsha,Andrea Topia etj.
Gjergj Kastrioti fitimtar I betejave Pas betejes se torviollit u zhvilluanedhe shume luftera dhe beteja ndermjet ushtris shqiptare dhe asaj osmane.ushtria shqiptare udhëhequr nag Skenderbeu dhe komandantet e tij arriten qe ne luften kunder osmaneve te fitojne 24 beteja.keto fitore I dhan lavdi skenderbeut dhe e ben popullinshqiptar shume te njohur.
Idriz seferi (1847-1927) Lindi ne fshatin sefer te karadakut te gjilanit.mori pjese ne kuvendin e ne veprimet luftarake te lidhjes shqiptare te prizerenit dhe teasaj te pejes.ishte nder udhheqsit kryesore te kruengritjes te kosoves me 1910 dhe u shqua per aftesite luftarake.idriz seferi u dallua si nje nder udhheqesit kryesore te kryengritjes te pergjithshme antiosmane ne kosove.
Hasan prishtina (1873-1933) Lindi ne vushtrri ne nje familje me tradita atdhetare.studioi ne stamboll shkencat politiko-juridike.hasan prishtina ishte nje nder personalitetet me te merituara qe shpallen pavarsine e shqiperise.ai ishte minister ne qeverine kombetare te vlores.u vra ne selanik te greqis nga armiqet e popullit shqiptar.
Jorenim de rada (1814-1903) Lindi ne fshatin Maki te Kalabrise ne itali edhe I njohur ne shume fusha te dijes.ishte shkrimtar dhe mesues,themelues i letersisse dhe i kultures arbereshe.Ai botoi gazeten e pare shqipe “L’Albanese d’Italia”(Shqiptari I Italise).jorenim de rada perkrahur lidhjes shqiptare te prizerenit dhe ngriti zerin kunder sopetimit te trojeve shqiptare.
Naum Verqilharxhi(1797-1846) Lindi ne vithkuq te Korqes.ishte njeri nder idealoget e pare te rilindjes kombetare shqiptare.se bashku me familjen e tij mergoi ne ruamni.Naum Verqilharxhi e botoi abetaren e pare ne gjuhen shqipe me 1844.
Zef Jubani (1818-1880) Lindi ne shkoder.ishte veprimtar dhe idealog I shquar I rilindjes kombetare.Zef Jubani shkroi disa vepra letrare me teme nga folklori dhe kultura shqiptare.njihet si perpilues I nje alfabeti te gjuhes shqipe I mbeshtetur ne shkronja latine.
Shqiptaret luftojne per liri dhe shtet te pavarur Dhuna e pushtetit osman ndaj shqiptareve dhe mospranimi I kerkesave te tyre e veshtirson edhe me shume jeten e shqiptareve.per kete arsye ata u ngriten ne lufte kunder pushtuesve osman.ne vitin 1910 ne kosovë ndodhen disa kryengritje.kryengritsit kerkonin qe vendi I tyre te qeverisej nga shqiptaret.udhëheqsit kryesor te kryengritjes ishin:idriz seferi dhe isa boletini.
Ne Vlorë u shpall pavarsia e Shqiperis Perderisa shqiptaretvazhdoninperpjekjet e tyre per tu qliruar nga osmanet ne anen tjeterata rrezikoheshinnag pushtuesit e rinj.shtetet fqinj te shqiptareve kishin shfaqurpretendimet e tyre per te pushtuar tokat shqiptare serbia, mali I zi dhe greqia benin lufte te hapur per te coptuar keto treva.prandaj shqiptare u gjenden ne pozit te veshtire.aty ushpall pavarsia e shqiperise.ata ne anen tjeter duheshin te luftonin kunder osmaneve per tu qliruar e ne tjetren tu mbroheshin nga shtetet fqinj.pavarsin e shqiperis e shpalli ismail qemaili me 28 nentor 1912 ne vlore.
Kush e ka qendisur falmurin e shqiperis Falmurin e shqiperis e ka qendisur marigona e ka qendisur falmurin kombetar te shqiperis ne vitin 28 nentor 1912 kur eshte shpallur pavarsia e shqiperisajo e ka qendisur flamurin me shqiponjen me dy krere te cilin ismail qemaili me atdhetaret e tjer e ngriti ne vlore marigona njihet nje nder femrat e angazhuar ne luften per lirin e popullit ajo ak qen luftarake dhe shum e shum e angazhuar per luften e shqipetareve.
Kur u shpall pavarsia e Kosoves Pavarsia e kosoves u shpall me 17 shkurt 2008 edhe ate e shpalli hashim thaqi dhe te gjithe shqiptaret jane gezu shume per shpalljen e pavarsise se kosoves dhe tash kosova eshte shtet I pavarur dh e sovran dhe deri me tashpavarsin e kosoves e kan njohur 57 shtete .
 
Fakte dhe ngjarje te rendesishme Elena gjika shkrimtare perparimtare rumune me origjine shqiptare.Motrat Qiriazi pas hapjes se shkolles se vajzave me 1891 ne korçë ishin mesueset dhe edukatoret e para te kesaj shkolle.Marigona qendisi falmurin kombetar te cilin Ismail Qemaili me atdhetaret e tjere ngriti ne Vlore.Ne vitin 1910 ne Kosovë ndodhennje varg kryengritjesh.Njeri nder udhëheqesit e kruengritjes ishte Dëdë Gjo Luli.Udheheqesit kryesore ishin:Hasan Prishtina,Ismail Qemaili,Bajram Curri,Isa Boletini,Idriz Seferi etj.

More Related Content

What's hot

Krijimi i shtetit shqiptar
Krijimi i shtetit shqiptarKrijimi i shtetit shqiptar
Krijimi i shtetit shqiptar
Ysni Ismaili
 
Shpallja e pavartesis skenderbeus
Shpallja e pavartesis skenderbeusShpallja e pavartesis skenderbeus
Shpallja e pavartesis skenderbeus
Klodjan Hoxha
 
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushkeRilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Merkur Sinani
 
Krijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit ShqipëtarKrijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit Shqipëtar
Besjona Jusufi
 
Shqiperia pj5 e fundit
Shqiperia pj5 e funditShqiperia pj5 e fundit
Shqiperia pj5 e fundit
EGLI TAFA
 
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
Oksana Kamberi
 
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Genti Germizi
 
Rilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita
 
Ngjarjet me te Rendesishme Historik
Ngjarjet me te Rendesishme HistorikNgjarjet me te Rendesishme Historik
Ngjarjet me te Rendesishme Historik
Tea Sulo
 
Shperberja e ish-Jugosllavisë
 Shperberja e ish-Jugosllavisë Shperberja e ish-Jugosllavisë
Shperberja e ish-Jugosllavisë
Valon Pecani
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendor
An An
 
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw BallkanitFormimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
EGLI TAFA
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
EGLI TAFA
 
100 vjetori i Pavarsis
100 vjetori i Pavarsis100 vjetori i Pavarsis
100 vjetori i Pavarsis
Daniel Duro
 
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Denis Lezo
 
Punim seminarik-2
Punim seminarik-2Punim seminarik-2
Punim seminarik-2
Ramiz Ilazi
 
KOSOVA
KOSOVAKOSOVA

What's hot (20)

Krijimi i shtetit shqiptar
Krijimi i shtetit shqiptarKrijimi i shtetit shqiptar
Krijimi i shtetit shqiptar
 
Shpallja e pavartesis skenderbeus
Shpallja e pavartesis skenderbeusShpallja e pavartesis skenderbeus
Shpallja e pavartesis skenderbeus
 
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushkeRilindasit kombetare qe luftuan me pushke
Rilindasit kombetare qe luftuan me pushke
 
Krijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit ShqipëtarKrijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit Shqipëtar
 
Shqiperia pj5 e fundit
Shqiperia pj5 e funditShqiperia pj5 e fundit
Shqiperia pj5 e fundit
 
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
 
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
 
Histori 9
Histori 9Histori 9
Histori 9
 
Rilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
 
Ngjarjet me te Rendesishme Historik
Ngjarjet me te Rendesishme HistorikNgjarjet me te Rendesishme Historik
Ngjarjet me te Rendesishme Historik
 
Shperberja e ish-Jugosllavisë
 Shperberja e ish-Jugosllavisë Shperberja e ish-Jugosllavisë
Shperberja e ish-Jugosllavisë
 
Projekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendorProjekt kurikular lendor
Projekt kurikular lendor
 
Diploma
DiplomaDiploma
Diploma
 
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw BallkanitFormimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
Formimi dhe forcimi i shteteve tw Ballkanit
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
 
100 vjetori i Pavarsis
100 vjetori i Pavarsis100 vjetori i Pavarsis
100 vjetori i Pavarsis
 
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
 
Punim seminarik-2
Punim seminarik-2Punim seminarik-2
Punim seminarik-2
 
KOSOVA
KOSOVAKOSOVA
KOSOVA
 

Viewers also liked

Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
 Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
Chriss Kocibelli
 
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveHistoria e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Alimerko Brunilda
 
学生演示文稿
学生演示文稿学生演示文稿
学生演示文稿
qyl2155289
 
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEINTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
roni45
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
Eris Todri
 
Lufta i dhe ii boterore
Lufta i dhe ii boteroreLufta i dhe ii boterore
Lufta i dhe ii boterore
kajushi
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantin
An An
 
Ekonomia e Shqiperise
Ekonomia e ShqiperiseEkonomia e Shqiperise
Ekonomia e Shqiperise
Aron Neli
 
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Bleona Çoba
 
PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI" PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI"
fisnik baliu
 
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Besjona Jusufi
 
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreLufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Altea Reci
 
Lufta II boterore
Lufta II boteroreLufta II boterore
Lufta II boterore
EGLI TAFA
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - Prezantim
JusaWeb Dreni
 
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotmeSkulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
Olsi Sita
 
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- ProjektPiramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
EltonAlbert
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
jola cenollari
 

Viewers also liked (17)

Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
 Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
Ismail Qemali per pavaresine e Shqiperise
 
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalaveHistoria e trevave shqiptare nepermjet kalave
Historia e trevave shqiptare nepermjet kalave
 
学生演示文稿
学生演示文稿学生演示文稿
学生演示文稿
 
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEINTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
 
Lufta i dhe ii boterore
Lufta i dhe ii boteroreLufta i dhe ii boterore
Lufta i dhe ii boterore
 
Shqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantin
 
Ekonomia e Shqiperise
Ekonomia e ShqiperiseEkonomia e Shqiperise
Ekonomia e Shqiperise
 
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptar
 
PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI" PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI"
 
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
 
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreLufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
 
Lufta II boterore
Lufta II boteroreLufta II boterore
Lufta II boterore
 
Skulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - PrezantimSkulptura Greke - Prezantim
Skulptura Greke - Prezantim
 
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotmeSkulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
Skulptura nga mesjeta ne ditet e sotme
 
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- ProjektPiramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
Piramidat e Egjiptit dhe Enigmat e tyre- Projekt
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
 

Similar to Histori Shqiptare

Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi
 
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - SkenderbeuGjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Fizioterapeut
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
EGLI TAFA
 
Gjilani - migrimet e popullsisë
Gjilani - migrimet e popullsisëGjilani - migrimet e popullsisë
Gjilani - migrimet e popullsisë
Ismet Azizi
 
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Hektor Jalasi
 
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Orven Bregu
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Adi Hoxha
 
Skenderbeu by : Detjon Korro
Skenderbeu by : Detjon KorroSkenderbeu by : Detjon Korro
Skenderbeu by : Detjon Korro
Detjon Korro
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi
 
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Anja Cami
 
Histori
HistoriHistori
Histori
Brikena Plaku
 
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Besjona Jusufi
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
Arlinda
 
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtimProgramet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
izjadin olluri
 
Rilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..daniela
Daniela Muhaj
 
Plisi
PlisiPlisi
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Marjan DODAJ
 
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrareGjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
letapoda1
 

Similar to Histori Shqiptare (20)

Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
 
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - SkenderbeuGjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
 
Gjilani - migrimet e popullsisë
Gjilani - migrimet e popullsisëGjilani - migrimet e popullsisë
Gjilani - migrimet e popullsisë
 
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan Noli
 
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
 
Skenderbeu by : Detjon Korro
Skenderbeu by : Detjon KorroSkenderbeu by : Detjon Korro
Skenderbeu by : Detjon Korro
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
 
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
 
Histori
HistoriHistori
Histori
 
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
 
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtimProgramet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
Programet serbe fundi shek. XIX, fillimi shek. XX-të për pushtim
 
Rilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..daniela
 
Plisi
PlisiPlisi
Plisi
 
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
 
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrareGjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
Gjergj_Fishta, jeta dhe veprimtaria letrare
 

Histori Shqiptare

 • 1. Punim nga A rbron dhe Albion Rekaj
 • 2. prezanton Reportazhin nga SKENDERBEU deri tek PAVARSIA E KOSOVES
 • 3. prezanton reportazhin Nga SKENDERBEU deri tek PAWARSIA E KOSOWES
 • 4. Gjergj Kastrioti skenderbeu(1405-1468) Ne kohën kur osmanet kishin pushtuar zotrimet e Kastriotëve,skenderbeu kishte 9 vjet.atë së bashku me vëllezrite tij e morën peng osmanët.fëmijërin dhe rinin e hershme I kaloinë shkollat ushtarake të sulltanit.ai u dallua për mençuri,shkathtësi e trimëri.për meritat e treguara sulltani ia vuri emrin skender dhe ia dha titullin bej.për këtë arsye ai u quajt Skënderbej.
 • 5. Skenderbeu dhe familja e tij Gjon kastrioti ishte I martuar me vjosavën.vjosava ishte njenga familjet bujare te rrethit te tetovës.ata kishin:5 vajza dhe 4 djem.vajzat quheshin:Mara,Jella,Angjelina,Vlajka dhe Mmica.nga djemët më I madhi ishte Stanishi,epastaj vinin Reposhi,Konstandini,dhe GJergji,më i vogli.
 • 6. Skenderbeu komandant I pergjithshen I ushtrise shqiptare Skenderbeu organizoi nje ushtri te stervitur.Ajo ishte e gatshme te mbronte atdheun e vet.Nder komandantet me te shquar te ushtrise se skenderbeut njiheshin:Moisi Golemi,Konti Uran,Pal Dukagjini,Gjergj Balsha,Andrea Topia etj.
 • 7. Gjergj Kastrioti fitimtar I betejave Pas betejes se torviollit u zhvilluanedhe shume luftera dhe beteja ndermjet ushtris shqiptare dhe asaj osmane.ushtria shqiptare udhëhequr nag Skenderbeu dhe komandantet e tij arriten qe ne luften kunder osmaneve te fitojne 24 beteja.keto fitore I dhan lavdi skenderbeut dhe e ben popullinshqiptar shume te njohur.
 • 8. Idriz seferi (1847-1927) Lindi ne fshatin sefer te karadakut te gjilanit.mori pjese ne kuvendin e ne veprimet luftarake te lidhjes shqiptare te prizerenit dhe teasaj te pejes.ishte nder udhheqsit kryesore te kruengritjes te kosoves me 1910 dhe u shqua per aftesite luftarake.idriz seferi u dallua si nje nder udhheqesit kryesore te kryengritjes te pergjithshme antiosmane ne kosove.
 • 9. Hasan prishtina (1873-1933) Lindi ne vushtrri ne nje familje me tradita atdhetare.studioi ne stamboll shkencat politiko-juridike.hasan prishtina ishte nje nder personalitetet me te merituara qe shpallen pavarsine e shqiperise.ai ishte minister ne qeverine kombetare te vlores.u vra ne selanik te greqis nga armiqet e popullit shqiptar.
 • 10. Jorenim de rada (1814-1903) Lindi ne fshatin Maki te Kalabrise ne itali edhe I njohur ne shume fusha te dijes.ishte shkrimtar dhe mesues,themelues i letersisse dhe i kultures arbereshe.Ai botoi gazeten e pare shqipe “L’Albanese d’Italia”(Shqiptari I Italise).jorenim de rada perkrahur lidhjes shqiptare te prizerenit dhe ngriti zerin kunder sopetimit te trojeve shqiptare.
 • 11. Naum Verqilharxhi(1797-1846) Lindi ne vithkuq te Korqes.ishte njeri nder idealoget e pare te rilindjes kombetare shqiptare.se bashku me familjen e tij mergoi ne ruamni.Naum Verqilharxhi e botoi abetaren e pare ne gjuhen shqipe me 1844.
 • 12. Zef Jubani (1818-1880) Lindi ne shkoder.ishte veprimtar dhe idealog I shquar I rilindjes kombetare.Zef Jubani shkroi disa vepra letrare me teme nga folklori dhe kultura shqiptare.njihet si perpilues I nje alfabeti te gjuhes shqipe I mbeshtetur ne shkronja latine.
 • 13. Shqiptaret luftojne per liri dhe shtet te pavarur Dhuna e pushtetit osman ndaj shqiptareve dhe mospranimi I kerkesave te tyre e veshtirson edhe me shume jeten e shqiptareve.per kete arsye ata u ngriten ne lufte kunder pushtuesve osman.ne vitin 1910 ne kosovë ndodhen disa kryengritje.kryengritsit kerkonin qe vendi I tyre te qeverisej nga shqiptaret.udhëheqsit kryesor te kryengritjes ishin:idriz seferi dhe isa boletini.
 • 14. Ne Vlorë u shpall pavarsia e Shqiperis Perderisa shqiptaretvazhdoninperpjekjet e tyre per tu qliruar nga osmanet ne anen tjeterata rrezikoheshinnag pushtuesit e rinj.shtetet fqinj te shqiptareve kishin shfaqurpretendimet e tyre per te pushtuar tokat shqiptare serbia, mali I zi dhe greqia benin lufte te hapur per te coptuar keto treva.prandaj shqiptare u gjenden ne pozit te veshtire.aty ushpall pavarsia e shqiperise.ata ne anen tjeter duheshin te luftonin kunder osmaneve per tu qliruar e ne tjetren tu mbroheshin nga shtetet fqinj.pavarsin e shqiperis e shpalli ismail qemaili me 28 nentor 1912 ne vlore.
 • 15. Kush e ka qendisur falmurin e shqiperis Falmurin e shqiperis e ka qendisur marigona e ka qendisur falmurin kombetar te shqiperis ne vitin 28 nentor 1912 kur eshte shpallur pavarsia e shqiperisajo e ka qendisur flamurin me shqiponjen me dy krere te cilin ismail qemaili me atdhetaret e tjer e ngriti ne vlore marigona njihet nje nder femrat e angazhuar ne luften per lirin e popullit ajo ak qen luftarake dhe shum e shum e angazhuar per luften e shqipetareve.
 • 16. Kur u shpall pavarsia e Kosoves Pavarsia e kosoves u shpall me 17 shkurt 2008 edhe ate e shpalli hashim thaqi dhe te gjithe shqiptaret jane gezu shume per shpalljen e pavarsise se kosoves dhe tash kosova eshte shtet I pavarur dh e sovran dhe deri me tashpavarsin e kosoves e kan njohur 57 shtete .
 • 17.  
 • 18. Fakte dhe ngjarje te rendesishme Elena gjika shkrimtare perparimtare rumune me origjine shqiptare.Motrat Qiriazi pas hapjes se shkolles se vajzave me 1891 ne korçë ishin mesueset dhe edukatoret e para te kesaj shkolle.Marigona qendisi falmurin kombetar te cilin Ismail Qemaili me atdhetaret e tjere ngriti ne Vlore.Ne vitin 1910 ne Kosovë ndodhennje varg kryengritjesh.Njeri nder udhëheqesit e kruengritjes ishte Dëdë Gjo Luli.Udheheqesit kryesore ishin:Hasan Prishtina,Ismail Qemaili,Bajram Curri,Isa Boletini,Idriz Seferi etj.