Тема:Поняття про селекцію.Одомашненнятварин. Введенняв культуру
рослин.
Мета: ознайомити учнів з поняттями «селекція», «культурна рослина»,
«помологія», «одомашнення», «центри походження культурних рослин», з
основними методами та завданнями селекції, значенням одомашнення тварин
та введення в культуру рослин, із можливостями, які дає селекція; розвивати в
учнів інформаційно-цифрову, компетентність засобами програмного
забезпечення MozaBook, розвивати пам’ять, увагу, спостережливість,
допитливість, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку; виховувати
дбайливе ставлення до рослин, тварин і до довкілля.
Обладнаннята матеріали:підручники, презентація, відеосюжет,
інтерактивний зошит в mozaweb
https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&uf_id=126001
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (2хв.)
Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку.
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. (7-10 хв.)
Для багатьох людей зі всього світу вживання кави після пробудження вже
стало певною традицією.
-А звідки походить найпоширеніший вид роду Кавове дерево – Кава
аравійська (Coffe arabica)?Як ви думаєте, це культурна чи дикоросла
рослина?
СЛОВНИЧОК. Культурна рослина.
Батьківщина Кави аравійської знаходиться в горах Ємену на
Аравійському півострові, звідси і походить його назва. Coffea arabica
вважається першим культивованим видом кави, який вирощується в південно-
західній Аравії протягом понад 1000 років. Зараз цю каву культивують
в Індонезії, Центральній Америці і Східній Африці, Бразилії. Якщо за деревом
не доглядати, воно може стати дев’ятиметровим велетнем, при цьому врожай
кави різко скоротиться.
Надмірне вживання кави сприяє вимиванню з організму корисних
елементів, підвищує тиск та частоту серцевих скорочень. Якщо регулярно
вживати каву зранку, то наш організм починає гірше виробляти гормон
кортизол, що регулює рівень артеріального тиску, захищає від стресу та
регулює рівень цукру в крові.
-Чи чули ви коли-небудь про космічні яблука?
Свіжі яблука сорту Ренет Симиренка направляються космонавтам на
борт космічної станції і використовуються для приготування харчування
космонавтів. Тому їх називають космічними. Напевно всі ви їх куштували.
Але мало хто з вас знає, що цей зимовий сорт яблуні домашньої невідомого
походження був описаний і акліматизований всесвітньо відомим українським
вченим-садівником та помологом Левком Платоновичем Симиренком.
СОВНИЧОК. Помологія.
Учений назвав цей сорт яблук в честь свого батька – промисловця-
цукрозаводчика і знаного у той час в Україні мецената Платона Федоровича
Симиренка. Щодо наукової спадщини самого Левка Симиренко, то він
створив одну із найбагатших у Європі колекції плодових, ягідних та
декоративних рослин. Учений всебічно вивчив зібрані ним сорти, поліпшив
селекційним способом якість місцевих, акліматизував чужі і вивів нові,
вказав, для яких районів рекомендовані сорти є перспективними.
Отже, сьогодні на уроці ми будемо з вами говорити про таку науку як
СЕЛЕКЦІЯ. Що є предметом та об’єктом її вивчення? Чи має селекція зв’язки
з іншими науками? В чому полягає її практичне значення? На всі ці питання
ми сьогодні дамо відповідь.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. (20хв.)
1. Селекція як наука. Предмет, об’єкти вивчення та основні методи
селекції. Застосування досягнень селекції.
Селекція - це наука про створення нових та поліпшення вже
існуючих сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів.
Наукові основи селекції закладено Чарльзом Дарвіном. Після відкриття
законів спадковості й мінливості. Великий внесок у розвиток селекції зробив
Микола Вавилов, автор закону гомологічних рядів й вчення про центри
походження культурних рослин. М.Вавилов писав: «Селекцію можна
розглядати як науку як мистецтво і як певну галузь сільськогосподарського
виробництва». Важливу роль у становленні селекції зіграли українські
селекціонери Л.Симиренко, І.Мічурін, В.Ремесло, М.Іванов, М.Гришко та ін.
Предметом селекції є вивчення закономірносте формування сортів
рослин, порід тварин та штамів мікроорганізмів у створених людиною
умовах.
Об’єктами селекції є рослини, тварини, гриби та мікроорганізми.
Теоретичною базою селекції є генетика, еволюційне вчення та екологія.
Селекція як наука характеризується високою комплексністю: вона запозичує
із інших наук методи й закони про рослин й тварин, трансформує їх,
диференціює відповідно до кінцевого завдання виведення сорту, породи,
штаму, розробляє свої методи й встановлює закономірності, що ведуть до
створення нового сорту, породи чи штаму.
Завдання сучасної селекції:
 підвищення продуктивності організмів;
 виведення нових, продуктивніших сортів культурних рослин, порід
свійських тварин, штамів мікроорганізмів;
 покращення якості продукції (смаку, зовнішнього вигляду, хімічного
складу);
 покращення господарськоважливих фізіологічних властивостей (стійкості
до хвороб і шкідників, сприйнятливості до добрив або кормів);
 забезпечення найповнішого виробництва харчових продуктів за
найменших втрат.
Заповнення схем разом з учнями: «Основні розділи селекції», «Основні
методи селекції», «Досягнення селекції застосовуються…» (презентація)
Основні розділи
селекції
Селекція рослин
Селекція тварин
Селекція
мікроорганізмів
Основні методи селекції
Добір – процес створення
порід, сортів, штамів
шляхом систематичного
збереження особин з
певними, цінними для
людини , ознаками
Гібридизація – це
процес одержання
нащадків внаслідок
поєднання генетичного
матеріалу різних клітин
або організмів
Метод поліплоїдізації,
завдяки якому
отримують рослини зі
збільшеною кількістю
хромосом, що кратна
гаплоїдному набору.
Експериментальний
мутагенез. Суть якого
полягає у спрямованій
дії мутагенів на
організм для
одержання індукованих
мутацій
Досягнення в селекції
застосовуються
У рослинництві для
вирощування
культурних рослин
У тваринництві
для утримання
домашніх тварин
У побуті для естетичної
насолоди, позитивних
емоцій від хатніх тварин,
декоративних рослин
У медицині для
отримання ліків
У біотехнології для використання у
харчовій, легкій, мікробіологічні,
деревообробній промисловості та ін.
2. Значенняодомашненнятварин і введенняв культуру рослин
Методика «Асоціативний кущ»
Запитання до учнів:
1.«Які асоціації у вас викликає поняття свійські тварини?»
Учні висловлюють свої асоціації щодо понять. Відповіді записуються до
«асоціативного куща», який зображений на дошці.
2.Щоотримують люди від свійських тварин?Учніпропонують свої
варіанти відповідей, які записуються на дошці поруч зі схемою.
3. А чи знаєте ви яку першу тваринуприручила людина?
Близько 10-15 тис. років тому, в кам’яному віці, першою одомашненою
твариною був вовк. Саме він став головним і першим супутником людини в
житті і є предком теперішніх собак. Генетики встановили, що вперше
вовка одомашнили в районах Південної Азії. Собак розводили, щоб робити з
них вірних сторожів, інших використовували як помічників на полюванні, адже
завдяки відмінному нюху собака може за версту відчути здобич.
СОВНИЧОК. Одомашнення
Близько 10 тис років тому людина почала вести більш осілий спосіб життя.
Люди зайнялися землеробством і почали зберігати запаси. Тоді і постало
питання, хто буде оберігати запаси зерна від мишей і щурів. Так в житлі
людини з’явилася кішка. Її вперше приручили на Близькому Сході в особі
нубійської дикої кішки.
Людина одомашнила безліч тварин і рослин з метою забезпечення себе
необхідними в побуті продуктами і транспортом. Одомашнення багатьох з них
привело до подальшого розвитку виробництва і взагалі підняло людину на
новий рівень розвитку.
4. «Які асоціації у вас викликає поняття культурні рослини? Учні
висловлюють свої асоціації щодо понять. Відповіді записуються до
«асоціативного куща», який зображений на дошці.
5. Які культурні рослини вирощують ваші рідні на присадибній чи дачній
ділянці? Для чого люди вирощують культурні рослини? Учні пропонують свої
варіанти відповідей, які записуються на дошці поруч зі схемою
Усі культурні рослини походять від дикорослих видів, які в більшості
своїй збереглись до нашого часу. Деякі предкові види вже не трапляються в
природі, як наприклад дика кукурудза (Zea mays). За час існування людства в
культуру введено близько 3 тисяч рослин, серед яких зернові, зернобобові,
плодово-ягідні, цукрові, олійні, овочеві, лікарські, декоративні та інші рослини.
Перші спроби вирощування культурних рослин було здійснено близько
10-11 тисяч років тому на Близькому Сході (територія сучасних Туреччини,
Іраку, Сирії, Ізраїлю та Лівану).
Велика заслуга у визначенні батьківщини культурних рослин належить
видатному вченому-генетику, ботаніку Миколі. Вавилову. У 20-30х рр. ХХ ст.
він організував численні експедиції у різні куточки нашої планети, відвідав усі
континенти та зібрав більше 250 тисяч зразків рослин , які і сьогодні
використовуються як матеріал для виготовлення нових сортів рослин. Завдяки
дослідженням було встановлено, що для кожного з видів культурних рослин
існує свій центр різноманітності, де виявлено найбільшу кількість їхніх сортів і
форм. Центри походження одомашнених видів – частина ареалу диких предків,
де ймовірно їх вводили в культуру.
СЛОВНИЧОК. Центри походження культурних рослин
Перегляд відеосюжету «Центри походження культурних рослин. Вчення
М. Вавилова про центри походження культурних рослин. Значення вчення.»
(03:55)
https://www.youtube.com/watch?v=SCwAeJtPXCw&t=34s
Питання про центри походження свійських тварин вивчено значно слабше
порівняно з культурними рослинами тому, що деяких предків багатьох тварин
було винищено людиною. Дослідники припускають, що країни Близького
Сходу і побережжя Середземного моря були батьківщиною великої рогатої
худоби, кіз, овець, свиней, собак, ослів, степові райони Азії і Європи – коней,
Єгипет – кішок, Індія – курей, Північна Америка – індиків тощо.
IV. Узагальненнята систематизаціязнань (10хв.)
Гра «Продовж твердження»:
- Тварини бувають...
- Культурні рослини це -…
- Людина приручила тварин для того, щоб мати...
- Перші спроби вирощування культурних рослин було здійснено на…
( У програмі MozaBook виконання тестових завдань про центри походження
культурних рослин та центри походження свійських тварин)
Бесіда за запитаннями:
1. Навіщо людині знання про селекцію?
2. Для чого людина окультурила рослини?
3. Для чого людина приручила диких тварин?
VI. Домашнє завдання (3хв.)
1. Опрацювати параграф підручника 61 с. 260-263
2. Виконати завдання з розвитку пошукових знань с. 263
3. Виконати тестові завдання за посиланням
https://naurok.com.ua/test/ponyattya-pro-selekciyu-odomashnennya-tvarin-
vvedennya-v-kulturu-roslin-1603232.html
4* Завданнядлядопитливих. Яка історія одомашнення коня? Чому у
багатьох козацькихпіснях, думах, переказах кінь є братом та бойовим
товаришем козака?

Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..doc

  • 1.
    Тема:Поняття про селекцію.Одомашненнятварин.Введенняв культуру рослин. Мета: ознайомити учнів з поняттями «селекція», «культурна рослина», «помологія», «одомашнення», «центри походження культурних рослин», з основними методами та завданнями селекції, значенням одомашнення тварин та введення в культуру рослин, із можливостями, які дає селекція; розвивати в учнів інформаційно-цифрову, компетентність засобами програмного забезпечення MozaBook, розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, допитливість, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку; виховувати дбайливе ставлення до рослин, тварин і до довкілля. Обладнаннята матеріали:підручники, презентація, відеосюжет, інтерактивний зошит в mozaweb https://ua.mozaweb.com/uk/mblite.php?cmd=open&uf_id=126001 Тип уроку: засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. (2хв.) Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку. ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. (7-10 хв.) Для багатьох людей зі всього світу вживання кави після пробудження вже стало певною традицією. -А звідки походить найпоширеніший вид роду Кавове дерево – Кава аравійська (Coffe arabica)?Як ви думаєте, це культурна чи дикоросла рослина? СЛОВНИЧОК. Культурна рослина. Батьківщина Кави аравійської знаходиться в горах Ємену на Аравійському півострові, звідси і походить його назва. Coffea arabica вважається першим культивованим видом кави, який вирощується в південно- західній Аравії протягом понад 1000 років. Зараз цю каву культивують в Індонезії, Центральній Америці і Східній Африці, Бразилії. Якщо за деревом не доглядати, воно може стати дев’ятиметровим велетнем, при цьому врожай кави різко скоротиться. Надмірне вживання кави сприяє вимиванню з організму корисних елементів, підвищує тиск та частоту серцевих скорочень. Якщо регулярно вживати каву зранку, то наш організм починає гірше виробляти гормон кортизол, що регулює рівень артеріального тиску, захищає від стресу та регулює рівень цукру в крові.
  • 2.
    -Чи чули виколи-небудь про космічні яблука? Свіжі яблука сорту Ренет Симиренка направляються космонавтам на борт космічної станції і використовуються для приготування харчування космонавтів. Тому їх називають космічними. Напевно всі ви їх куштували. Але мало хто з вас знає, що цей зимовий сорт яблуні домашньої невідомого походження був описаний і акліматизований всесвітньо відомим українським вченим-садівником та помологом Левком Платоновичем Симиренком. СОВНИЧОК. Помологія. Учений назвав цей сорт яблук в честь свого батька – промисловця- цукрозаводчика і знаного у той час в Україні мецената Платона Федоровича Симиренка. Щодо наукової спадщини самого Левка Симиренко, то він створив одну із найбагатших у Європі колекції плодових, ягідних та декоративних рослин. Учений всебічно вивчив зібрані ним сорти, поліпшив селекційним способом якість місцевих, акліматизував чужі і вивів нові, вказав, для яких районів рекомендовані сорти є перспективними. Отже, сьогодні на уроці ми будемо з вами говорити про таку науку як СЕЛЕКЦІЯ. Що є предметом та об’єктом її вивчення? Чи має селекція зв’язки з іншими науками? В чому полягає її практичне значення? На всі ці питання ми сьогодні дамо відповідь. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. (20хв.) 1. Селекція як наука. Предмет, об’єкти вивчення та основні методи селекції. Застосування досягнень селекції. Селекція - це наука про створення нових та поліпшення вже існуючих сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів. Наукові основи селекції закладено Чарльзом Дарвіном. Після відкриття законів спадковості й мінливості. Великий внесок у розвиток селекції зробив Микола Вавилов, автор закону гомологічних рядів й вчення про центри походження культурних рослин. М.Вавилов писав: «Селекцію можна розглядати як науку як мистецтво і як певну галузь сільськогосподарського виробництва». Важливу роль у становленні селекції зіграли українські селекціонери Л.Симиренко, І.Мічурін, В.Ремесло, М.Іванов, М.Гришко та ін. Предметом селекції є вивчення закономірносте формування сортів рослин, порід тварин та штамів мікроорганізмів у створених людиною умовах. Об’єктами селекції є рослини, тварини, гриби та мікроорганізми. Теоретичною базою селекції є генетика, еволюційне вчення та екологія. Селекція як наука характеризується високою комплексністю: вона запозичує із інших наук методи й закони про рослин й тварин, трансформує їх, диференціює відповідно до кінцевого завдання виведення сорту, породи, штаму, розробляє свої методи й встановлює закономірності, що ведуть до створення нового сорту, породи чи штаму. Завдання сучасної селекції:
  • 3.
     підвищення продуктивностіорганізмів;  виведення нових, продуктивніших сортів культурних рослин, порід свійських тварин, штамів мікроорганізмів;  покращення якості продукції (смаку, зовнішнього вигляду, хімічного складу);  покращення господарськоважливих фізіологічних властивостей (стійкості до хвороб і шкідників, сприйнятливості до добрив або кормів);  забезпечення найповнішого виробництва харчових продуктів за найменших втрат. Заповнення схем разом з учнями: «Основні розділи селекції», «Основні методи селекції», «Досягнення селекції застосовуються…» (презентація) Основні розділи селекції Селекція рослин Селекція тварин Селекція мікроорганізмів Основні методи селекції Добір – процес створення порід, сортів, штамів шляхом систематичного збереження особин з певними, цінними для людини , ознаками Гібридизація – це процес одержання нащадків внаслідок поєднання генетичного матеріалу різних клітин або організмів Метод поліплоїдізації, завдяки якому отримують рослини зі збільшеною кількістю хромосом, що кратна гаплоїдному набору. Експериментальний мутагенез. Суть якого полягає у спрямованій дії мутагенів на організм для одержання індукованих мутацій Досягнення в селекції застосовуються У рослинництві для вирощування культурних рослин У тваринництві для утримання домашніх тварин У побуті для естетичної насолоди, позитивних емоцій від хатніх тварин, декоративних рослин У медицині для отримання ліків У біотехнології для використання у харчовій, легкій, мікробіологічні, деревообробній промисловості та ін.
  • 4.
    2. Значенняодомашненнятварин івведенняв культуру рослин Методика «Асоціативний кущ» Запитання до учнів: 1.«Які асоціації у вас викликає поняття свійські тварини?» Учні висловлюють свої асоціації щодо понять. Відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображений на дошці. 2.Щоотримують люди від свійських тварин?Учніпропонують свої варіанти відповідей, які записуються на дошці поруч зі схемою. 3. А чи знаєте ви яку першу тваринуприручила людина? Близько 10-15 тис. років тому, в кам’яному віці, першою одомашненою твариною був вовк. Саме він став головним і першим супутником людини в житті і є предком теперішніх собак. Генетики встановили, що вперше вовка одомашнили в районах Південної Азії. Собак розводили, щоб робити з них вірних сторожів, інших використовували як помічників на полюванні, адже завдяки відмінному нюху собака може за версту відчути здобич. СОВНИЧОК. Одомашнення Близько 10 тис років тому людина почала вести більш осілий спосіб життя. Люди зайнялися землеробством і почали зберігати запаси. Тоді і постало питання, хто буде оберігати запаси зерна від мишей і щурів. Так в житлі людини з’явилася кішка. Її вперше приручили на Близькому Сході в особі нубійської дикої кішки. Людина одомашнила безліч тварин і рослин з метою забезпечення себе необхідними в побуті продуктами і транспортом. Одомашнення багатьох з них привело до подальшого розвитку виробництва і взагалі підняло людину на новий рівень розвитку. 4. «Які асоціації у вас викликає поняття культурні рослини? Учні висловлюють свої асоціації щодо понять. Відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображений на дошці.
  • 5.
    5. Які культурнірослини вирощують ваші рідні на присадибній чи дачній ділянці? Для чого люди вирощують культурні рослини? Учні пропонують свої варіанти відповідей, які записуються на дошці поруч зі схемою Усі культурні рослини походять від дикорослих видів, які в більшості своїй збереглись до нашого часу. Деякі предкові види вже не трапляються в природі, як наприклад дика кукурудза (Zea mays). За час існування людства в культуру введено близько 3 тисяч рослин, серед яких зернові, зернобобові, плодово-ягідні, цукрові, олійні, овочеві, лікарські, декоративні та інші рослини. Перші спроби вирощування культурних рослин було здійснено близько 10-11 тисяч років тому на Близькому Сході (територія сучасних Туреччини, Іраку, Сирії, Ізраїлю та Лівану). Велика заслуга у визначенні батьківщини культурних рослин належить видатному вченому-генетику, ботаніку Миколі. Вавилову. У 20-30х рр. ХХ ст. він організував численні експедиції у різні куточки нашої планети, відвідав усі континенти та зібрав більше 250 тисяч зразків рослин , які і сьогодні використовуються як матеріал для виготовлення нових сортів рослин. Завдяки дослідженням було встановлено, що для кожного з видів культурних рослин існує свій центр різноманітності, де виявлено найбільшу кількість їхніх сортів і форм. Центри походження одомашнених видів – частина ареалу диких предків, де ймовірно їх вводили в культуру. СЛОВНИЧОК. Центри походження культурних рослин Перегляд відеосюжету «Центри походження культурних рослин. Вчення М. Вавилова про центри походження культурних рослин. Значення вчення.» (03:55) https://www.youtube.com/watch?v=SCwAeJtPXCw&t=34s Питання про центри походження свійських тварин вивчено значно слабше порівняно з культурними рослинами тому, що деяких предків багатьох тварин було винищено людиною. Дослідники припускають, що країни Близького Сходу і побережжя Середземного моря були батьківщиною великої рогатої худоби, кіз, овець, свиней, собак, ослів, степові райони Азії і Європи – коней, Єгипет – кішок, Індія – курей, Північна Америка – індиків тощо.
  • 6.
    IV. Узагальненнята систематизаціязнань(10хв.) Гра «Продовж твердження»: - Тварини бувають... - Культурні рослини це -… - Людина приручила тварин для того, щоб мати... - Перші спроби вирощування культурних рослин було здійснено на… ( У програмі MozaBook виконання тестових завдань про центри походження культурних рослин та центри походження свійських тварин) Бесіда за запитаннями: 1. Навіщо людині знання про селекцію? 2. Для чого людина окультурила рослини? 3. Для чого людина приручила диких тварин? VI. Домашнє завдання (3хв.) 1. Опрацювати параграф підручника 61 с. 260-263 2. Виконати завдання з розвитку пошукових знань с. 263 3. Виконати тестові завдання за посиланням https://naurok.com.ua/test/ponyattya-pro-selekciyu-odomashnennya-tvarin- vvedennya-v-kulturu-roslin-1603232.html 4* Завданнядлядопитливих. Яка історія одомашнення коня? Чому у багатьох козацькихпіснях, думах, переказах кінь є братом та бойовим товаришем козака?