1. 1
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH
Kelas : 5 Cantik.
Tarikh : 17 Julai 2012.
Hari : Selasa.
Masa : 30 Minit (9.30 pagi – 10.00 pagi)
Bil. Murid : 25 orang.
Umur : 5 Tahun.
Modul : Teras Asas.
Tajuk/Tema : Suku Kata Terbuka.
Tunjang Utama : (BM 3.0) Kemahiran Membaca.
Standard Kandungan : (BM 3.4) Membina dan Membaca Suku Kata.
Standard Pembelajaran : (BM 3.4.3) Membina dan Membunyikan Suku Kata Hasil Gabungan Huruf Konsonan dan Huruf Vokal.
Kesepaduan Tunjang :
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-
(i) membina suku kata berbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,
(ii) menulis suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’
(iii) membunyikan suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,
2. 2
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
Pengetahuan Sedia ada : Murid telah didedahkan tentang huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’.
Kemahiran Berfikir (KB) :
Penerapan Nilai (PN) : Keberanian, dan berdisiplin.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Flash card huruf konsonan ‘b’, ‘c’, ‘d’, ‘f’, dan ‘g’, serta flash card huruf ‘a’, papan pintar, lembaran
kerja padan suai suku kata.
Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI) : Kecerdasan linguistik dan kecerdasan interpersonal.
Kosa Kata : ‘ba’, ‘ca’, ‘da’, ‘fa’, ‘ga’.
3. 3
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN / BBM
Set Induksi
(5 Minit)
Mengingat semula
huruf dengan
nyanyian lagu ‘a,b,c’
1.Guru bertanya kepada murid tentang
siapa yang boleh menyebut huruf ‘a’
sehingga ‘z’ mengikut urutan.
2.Guru meminta seorang murid untuk
datang ke hadapan untuk menyebut
huruf ‘a’ sehingga ‘z’ mengikut urutan.
3.Guru memuji dan meminta murid lain
bertepuk tangan untuk murid yang
berjaya menyebut huruf mengikut
urutan.
4.Guru mengajak semua murid untuk
mengingat huruf ‘a’ hingga ‘z’
mengikut urutan dengan menyanyikan
lagu ‘a,b,c’.
1.Seorang murid secara sukarela
datang ke hadapan untuk
menyebut huruf ‘a’ sehingga ‘z’
mengikut urutan.
2.Murid lain bertepuk tangan untuk
rakan mereka yang berjaya
menyebut huruf mengikut urutan.
3.Murid menyanyi lagu ‘a,b,c’
bersama-sama.
PN :
Keberanian.
Berdisiplin.
MI :
Kecerdasan
linguistik (bahasa).
Kecerdasan
interpersonal.
Langkah 1
(10 Minit)
Membina suku kata
terbuka.
1.Guru membawa masuk kotak huruf
dan papan pintar.
2.Guru menerangkan bagaimana cara
untuk bermain permainan membina
suku kata.
3.Guru meminta seorang murid datang
ke hadapan dan mengambil satu huruf
1.Murid mendengar penerangan
guru tentang cara untuk bermain
permainan membina suku kata.
2.Seorang demi seorang murid
datang ke hadapan dan
mengambil satu huruf daripada
kotak huruf.
PN :
Berdisiplin.
Keberanian.
BBM :
Kotak huruf.
Papan pintar.
Flash card huruf
4. 4
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
daripada kotak huruf.
4.Guru arahkan murid meletakkan huruf
yang diambil tadi pada ruangan pada
papan pintar.
5.Guru terus minta 4 orang murid lain
ambil huruf dari kotak huruf sehingga
semua ruang di papan pintar penuh.
3.Kemudian murid letakkan huruf
yang diambil pada ruangan pada
papan pintar.
4.Teruskan sehingga semua ruang
di papan pintar penuh.
konsonan ‘b’, ‘c’,
‘d’, ‘f’, dan ‘g’.
Flash card huruf
vokal ‘a’.
MI :
Kecerdasan
linguistik (bahasa).
Kecerdasan
interpersonal.
Langkah 2
(5 Minit)
Menulis suku kata
terbuka :
b + a = ba
c + a = ca
d + a = da
f + a = fa
g + g = ga
1.Guru menunjukkan contoh cara
menulis suku kata yang telah dibina.
2.Guru menulis di ruangan terakhir pada
salah satu suku kata yang telah dibina
pada papan pintar.
3.Guru meminta murid secara sukarela
datang ke hadapan dan menulis di
ruangan terakhir pada setiap suku
kata yang telah dibina pada papan
pintar.
1.Murid melihat contoh dan cara
menulis suku kata seperti yang
ditunjukan oleh guru.
2.Murid secara sukarela datang ke
hadapan dan menulis di ruangan
terakhir pada setiap suku kata
yang telah dibina pada papan
pintar.
PN :
Keberanian.
Berdisiplin.
BBM :
Whiteboard
marker.
Papan pintar.
MI :
Kecerdasan
linguistik (bahasa).
Kecerdasan
interpersonal.
5. 5
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
Langkah 3
(5 minit)
Membunyikan suku
kata terbuka :
‘ba’,
‘ca’,
‘da’,
‘fa’,
‘ga’
1.Setelah siap menulis suku kata guru
mengajar murid untuk membunyikan
suku kata tersebut satu persatu
dengan guru menyebut satu persatu
dan kemudian diikuti oleh murid.
2.Kemudian guru sebut semua suku
kata dan murid ikut sambil guru
menunjukkan suku kata yang
disebutkan.
3.Guru meminta beberapa murid untuk
berdiri dan menyebut dan
membunyikan suku kata yang dibina.
1.Murid mendengar suku kata yang
dibunyikan oleh guru.
2.Murid ikut atau meniru bunyi
suku kata yang disebut oleh guru
satu persatu.
3.Murid membunyikan semua suku
kata yang ditunjuk oleh guru.
4.Beberapa orang murid berdiri
serta menyebut dan
membunyikan suku kata yang
dibina.
PN :
Keberanian.
Berdisiplin.
BBM :
Whiteboard
marker.
Papan pintar.
MI :
Kecerdasan
linguistik (bahasa).
Kecerdasan
interpersonal.
Penutup
(5Minit)
Lembaran kerja,
melengkapkan suku
kata terbuka.
1.Guru menanggalkan papan pintar
yang diletakkan di hadapan kelas.
2.Guru mengedarkan lembaran kerja
untuk semua murid bagi menguji
kefahaman murid terhadap
pengajaran.
3.Guru menerangkan kepada murid cara
untuk menyiapkan lembaran kerja
yang diberi.
4.Setelah murid berjaya menyiapkan
lembaran kerja yang diberi, guru
1.Murid mendengar penerangan
guru.
2.Murid menyiapkan lembaran
yang diberikan.
3.Murid serahkan semuala
lembaran kerja tersebut apabila
mereka telah menyiapkannya.
4.Murid menyatakan pendapat
mereka tentang aktiviti yang
dijalankan.
PN :
Keberanian.
Berdisiplin.
BBM :
Lembaran kerja.
MI :
Kecerdasan
linguistik (bahasa).
Kecerdasan
interpersonal.
6. 6
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
kumpulkan semula lembaran kerja
tersebut dan menyemaknya kemudian.
5.Guru bertanya pendapat murid
mengenai aktiviti yang dijalankan.
Refleksi Guru:
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
Refleksi Murid:
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
10. 10
NORYUSMANIA JUNAIDI
(UPSI DIP PAKK 2010/2011)
NAMA : _____________________________________
ARAHAN : Padankan suku kata terbuka (KV) yang sama.
ga
fa
fa
ca
da
ga
ca
ba
ba
da