Jadual Spesifikasi Kandungan atau lebih dikenali sebagai JSK merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
JSK ini dibina berdasarkan subjek Geografi Tingkatan 1 dan aktiviti yang dirangka diubahsuai untuk pelajar yang bermasalah penglihatan.
Jadual Spesifikasi Kandungan atau lebih dikenali sebagai JSK merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
JSK ini dibina berdasarkan subjek Geografi Tingkatan 1 dan aktiviti yang dirangka diubahsuai untuk pelajar yang bermasalah penglihatan.
Standard Kandungan
6.3 Bahasa Melayu
6.3.3 Menyatakan taburan penutur bahasa Melayu di dunia.
K6.3.5 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa perpaduan.
K6.3.6 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu.
1. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
RPH 2
Tajuk: Bentuk Komunikasi
Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4
Matapelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : 4 MPV 1
Tarikh : Minggu 1 (Hari Kedua) Masa : 8.40 pagi -10.00 pagi
Bil. Pelajar : 20 orang
Tema / Tajuk : Bab 15 : Keluarga dan komuniti
Sub Topik : 15.2 Bentuk komunikasi
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar dapat;
1. Menjelaskan secara lisan dan bertulis 2 bentuk komunikasi dengan betul.
2. Membezakan antara komunikasi lisan dan komunikasi bukan lisan dengan tepat dan betul.
Strategi / Aktiviti : Gabungan pemusatan guru dan pemusatan pelajar.
Pengetahuan lalu : Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai komunikasi melalui pengalaman mereka bersama ibu bapa,
rakan, masyarakat, pembacaan dan maklumat dari rancangan televisyen.
Bahan Bantu : Kertas mahjong, marker pen, gambar, rujukan majalah
Penerapan Nilai : Kerjasama, rasional, keberanian, keyakinan diri
2. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
Kumpulan Interpersonal Kumpulan Visual-Ruang Kumpulan Kinestatik
1.Set Induksi 1. Guru menunjukkan suntingan video dalam cerita Keluarga 69 (BBM 1). Dalam video tersebut mengandungi
banyak situasi di mana mereka menggunakan pelbagai bentuk komunikasi.
(Penerapan nilai: Kesedaran mengenai kepentingan komunikasi, akibat kekurangan nikmat pancaindera
dan bersyukur dengan apa yang dikurniakan)
Guru merangsang minda pelajar dengan bertanyakan soalan berkaitan video tersebut.
2.Objektif 2. Guru memaklumkan objektif pembelajaran mengenai bentuk komunikasi.
pembelajaran
3.Permodelan 3.Kaedah PBL - Satu 3. Kaedah Visual -Guru menampal 3.Pelajar membentuk kumpulan kecil
masalah/situasi tentang bentuk- nota dan beberapa gambar di untuk melakukan tugasan
bentuk komunikasi (BBM 3) telah papan putih yang menunjukkan berkumpulan berdasarkan situasi
diberikan. bentuk-bentuk komunikasi iaitu (BBM 3).
lisan dan bukan lisan. (BBM 2).
4.Guru menyediakan bahan rujukan 4. Contoh bahan rujukan seperti
seperti Majalah Fokus SPM, Dewan 4. Guru menyediakan bahan majalah (BBM 4) diberikan kepada
Bahasa dan Dewan Siswa (BBM 4) rujukan seperti Majalah sebagai pelajar sebagai rujukan untuk aktiviti.
sebagai contoh rujukan untuk tajuk sumber rujukan maklumat pelajar 3. Kaedah Lakonan -Pelajar diminta
komunikasi. (BBM 4). untuk melakonkan watak yang
bersesuaian mengikut keperluan
5.Kaedah Perbincangan-Pelajar
5.Kaedah Perbincangan-Bagi berdasarkan situasi yang telah
perlu membincangkan dalam
setiap ahli kumpulan, mereka diberikan oleh guru sebelumnya.
kumpulan dan membentangkan diminta untuk melakukan
penyelesaian masalah dalam kelas. perbincangan secara bersama di 4.Guru menerangkan keperluan
(Penerapan nilai: Kerjasama dalam kumpulan. melakukan tugasan secara
dalam kumpulan) (Penerapan nilai: Kerjasama berkumpulan dengan memberi
dalam kumpulan) peluang kepada setiap rakan dalam
kumpulan untuk menyumbang idea.
3. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
(Penerapan nilai: Bersikap rasional)
4.Semak 6.Pelajar diminta untuk mengenal 6.Pelajar diminta untuk melukis 5.Pelajar diminta untuk memberitahu
kefahaman pasti bentuk komunikasi yang perlu gambaran bagi bentuk komunikasi secara lisan apa yang dimaksudkan
pelajar: ada di dalam situasi/masalah yang lisan dan bukan lisan. dengan komunikasi lisan dan bukan
lisan beserta contoh.
diberikan serta menyatakan
7.Selepas itu, pelajar akan
kepentingan bentuk komunikasi berkongsi maklumat bersama
tersebut. rakan sekumpulan.
7.Pelajar diminta untuk membuat
peta minda berkaitan dengan
situasi/masalah yang dibincangkan.
5.Pantau dan 8.Guru memantau pergerakan 8.Guru memantau pergerakan 6.Guru memantau pergerakan pelajar
Ubahsuai pelajar dan memberi panduan agar pelajar dan memberi panduan agar dan memberi panduan agar
perbincangan mereka tidak tersasar. dapatan mereka tidak tersasar. perbincangan mereka tidak tersasar.
6.Praktis 9.Pelajar diberikan masa selama 20 9.Pelajar diminta untuk 8.Pelajar dikehendaki untuk
Tertempoh minit untuk melakukan perbincangan menyediakan lukisan atau gambar mepersembahkan hasil lakonan
dalam kumpulan. Pelajar bagi menunjukkan bentuk-bentuk mereka bersama ahli-ahli kumpulan di
mengaplikasikan semua komunikasi seperti memek muka,
hadapan kelas.
pengetahuan dan kemahiran mereka pergerakan badan dan sebagainya
untuk menyelesaikan masalah. sepertimana yang dibincangkan
bersama ahli kumpulan. 9.Guru akan memberikan penjelasan
10.Guru memantau aktiviti atau lanjut bagi mengukuhkan maklumat
tugasan yang diberikan. 10.Pelajar seterusnya dikehendaki yang dibentangkan.
menunjukkan serta
11.Pelajar dikehendaki untuk membentangkan hasil lukisan
membentangkan peta minda yang mereka di hadapan kelas untuk
telah dihasilkan daripada berkongsi maklumat.
perbincangan bersama ahli
kumpulan untuk menyelesaikan
masalah yang terjadi.
4. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
7.Penutup 1. Guru akan membuat penilaian terhadap pelajar setiap kali selepas tamat pembentangan dari setiap
dan refleksi kumpulan. Guru juga meminta pelajar lain supaya memberi tumpuan ketika pembentangan sedang
dilakukan. (Penerapan nilai: Menghormati orang lain)
2. Guru akan memberikan penjelasan lanjut bagi mengukuhkan maklumat yang dibentangkan.
3. Guru akan memberikan respon terhadap jawapan yang diberikan oleh pelajar dan seterusnya memberikan
pengukuhan terhadap jawapan tersebut.
BBM
BBM 1 –
video cerita
Keluarga 69
5. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
BBM 2 –
Nota dan gambar KOMUNIKASI KOMUNIKASI
LISAN BUKAN LISAN
Perbualan Memek muka
Perbincangan Tingkah laku
Perbualan
telefon Postur
Pembentangan Ruang
Ucapan awam Kial
Temuduga Suara
Nota: Bentuk-bentuk komunikasi
6. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
Gambar bentuk komunikasi lisan
Gambar bentuk komunikasi bukan lisan
7. SITI FARHANA ROSLAN L20111006555
NORFADILA KAMARUDIN L20111006539
BBM 3 – SITUASI (PBL):
Masalah
Komunikasi
Mohamad Nizam merupakan seorang ketua pengawas di sekolah. Dia merupakan seorang ketua yang disegani
kerana kewibawaannya. Guru-guru juga sangat mempercayai beliau dalam menjalankan tugas. Akan tetapi,
terdapat juga rakan-rakan yang tidak menyukai cara beliau kerana beliau terlalu bersikap autokratik. Disebabkan
itu, rakan-rakan sekelas terutamanya tidak menyukainya dan sering memulaukan beliau. Lama kelamaan, Nizam
mula menyedari akan situasi tersebut. Untuk mengubah tanggapan rakan-rakan terhadapnya, apakah yang perlu
Nizam lakukan? Bincang dan huraikan dengan memberi contoh yang relevan berkaitan dengan bentuk-bentuk
komunikasi yang perlu ada; bagaimana masalah Nizam ini dapat diselesaikan.