Standard Kandungan
6.3 Bahasa Melayu
6.3.3 Menyatakan taburan penutur bahasa Melayu di dunia.
K6.3.5 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa perpaduan.
K6.3.6 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu.
Standard Kandungan
7.1 Penjajahan dan Campur Tangan
Kuasa Luar
Standard Pembelajaran
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang
menjajah dan campur tangan di
negara kita.
7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang
berada di bawah penjajahan dan
campur tangan British.
K7.1.5 Menyatakan kepentingan
memelihara kedaulatan dan
kemakmuran negara kita.
Standard Kandungan
6.3 Bahasa Melayu
6.3.3 Menyatakan taburan penutur bahasa Melayu di dunia.
K6.3.5 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa perpaduan.
K6.3.6 Menyatakan bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu.
Standard Kandungan
7.1 Penjajahan dan Campur Tangan
Kuasa Luar
Standard Pembelajaran
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang
menjajah dan campur tangan di
negara kita.
7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang
berada di bawah penjajahan dan
campur tangan British.
K7.1.5 Menyatakan kepentingan
memelihara kedaulatan dan
kemakmuran negara kita.
1. Taklimat I-Think Dalam Pembikinan
Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh : 18 Mac 2014
Hari: Rabu
Tempat : Bilik Gerakan
Kehadiran : 1. Pasukan Pemandu I-Think
2. Semua Ketua Panatia
3. Semua Guru Perdana dan
Pensyarah Pra-U
2. KURSUS FROG VLE PENTADBIRAN SMK PUTATAN 2013
MENGAPLIKASI FROG VLE DALAM PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Guru
Menggunakan Frog VLE
Hasil bengkel semasa kursus pembugaran program Frog
VLE telah dipersetujui. Perkara utam yang mesti ditekankan
semasa PDP menggunakan Frog VLE adalah:
1. Objektif Pengajaran
2. Aktiviti/ Pengalaman Pembelajaran/ Perkembangan
Pembelajaran
3. Impak/ Refleksi
Contoh RPH:
3. 1. Mata pelajaran: Tasawwur Islam Tingkatan Lima
2. Tema/Topik: Falsafah perundangan Islam (Pengertian Perundangan
Islam)
3. Masa: 1 Jam
4. Objektif Pengajaran:
Lampiran 1:
4.1 Menyatakan pengertian Perundangan Islam
4.2 Mengetahui Dalil berkaitan dengan Perundangan Islam
4.3 Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua sumber perundangan
Islam
4.4 Melengkapkan jadual perbezaan antara perundangan Islam
dengan
perundangan ciptaan manusia
5. Aktiviti PDP/ Pengalaman Pembelajaran/ (Aktivit Murid):
Lampiran 2:
5.1 Pelajar membuka laman mata pelajaran bertajuk Perundangan Islam.
5.2 Pelajar melihat video yang dipaparkan di dalam laman (Set Induksi)
dan
menyatakan apa yang dilihat.
5.3 Pelajar melihat paparan pengertian Perundangan Islam pada helaian
pengenalan, guru bertanya secara rawak. Sumbangsaran.
5.4 Pelajar merujuk helaian Sumber Perundangan Islam. Guru menyoal
dan pelajar
4. 5.7Pelajar menjawab soalan kuiz di dalam helaian Penilaian.
5.8 Guru membuat rumusan dan pelajar diingatkan untuk menyiapkan
tugasan
pengukuhan di rumah.
6. Elemen merentasi kurikulum:
• Sejarah dan tamadun Islam TGS
• Hukum kanun Melaka
7. Nilai murni: - Mematuhi perundangan yang ditetapkan
- Tidak melanggar peraturan sekolah
8. BBM: Frog VLE dan komputer, I-Think Map
9. Penilaian: Kuiz Objektif
10.Tugasan : - Menjawab soalan subjektif di laman VLE
- Memuat naik tugasan menggunakan Double Bubble Map Objektif 4
- Memuat turun fail nota untuk rujukan
11.Refleksi: - Berapa ramai mencapai objektif
- Tindakan susulan yang tidak mencapai objektif
12.Catatan/ Tindakan Susulan
- Guru memberikan tugasan pengkayaan kepada kumpulan 1.
- Guru memberikan tugasan pengukuhan 1 kepada Kumpulan 2.
- Guru memberikan tugasan pengukuhan 2 kepada kumpulan 2.
( Rujuk lampiran senarai nama pelajar mengikut kumpulan)
6. Rancangan Mengajar Harian
Tarikh: 29.01.2014 Hari : Rabu
Subjek
Tingkatan
Bahasa Malaysia Masa: 2 masa
4 Batani Genre: Karangan A
Fokus Utama
Fokus Sampingan
3.2 Aras 1
3.8 Aras 1
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Memahami format soalan
2. Memahami maksud soalan
3. Mentafsir gambar
Kemahiran
Bahasa
Kosa Kata
Bertutur, membaca, menulis Sistem Bahasa: Tatabahasa
Pengisian Kurikulum: Sejarah
Aktiviti Induksi set: Guru dan pelajar berbincang hal berkaitan tajuk
Langkah 1: Pelajar memahami format soalan karangan A
Langkah 2: Pelajar memahami maksud soalan
Langkah 3: Pelajar mencari isi secara berkumpulan
Langkah 4: Pembentangan
Langkah 5: Membuat karangan lengkap
Pengukuhan: Bersoal jawab
7. Soalan KBAT I-Think VLE Frog
1. Apakah hukum/hadis
agama tentang
menjaga keindahan
alam?
2. Cara terbaik
menjadikan Malaysia
negara paling indah di
dunia?
Peta Buih Tiada
Refleksi 1.Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan
- Cari isi penting
- Bentang
- Guru sebagai pembimbing
Kerja rumah:
Tahun Baru Cina
1. Salin dan hias
– semua sajak dan pantun (15 mukasurat)
2. Buat karangan berdasarkan isi yang telah
dibentang dan diperiksa guru.
9. Rancangan Mengajar Harian
Tarikh: 06.03.2014 (Khamis)
Kelas / Masa 5 F / 8.35 – 9.45
Mata Pelajaran Sains Teras
Tema KESEIMBANGAN DAN PENGURUSAN ALAM SEKITAR
Bidang Pembelajaran PEMELIHARAAN DAN PEMULIHARAAN ALAM SEKITAR
Objektif Pembelajaran 1.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab ke atas pemeliharaan dan
pemuliharaan
Hasil Pembelajaran Murid dapat:
• mengamalkan sikap yang baik untuk memelihara dan memulihara alam
sekitar
Aktiviti Pembelajaran •Merancang dan mengamalkan sikap yang baik untuk memelihara dan
memulihara alam sekita melalui ativiti-aktiviti kempen kesedaran tentang
mengurangkan, mengguna semula dan mengitar semula.
•Sumbangsaran daripada murid.
•Guru membincangkan 2 soalan struktur berkaitan tajuk dan satu soalan
esei daripada soalan SPM 2007
10. Soalan KBAT I-Think VLE Frog
1. Apakah yang akan
terjadi Malaysia jika
tidak mampu mengurus
alam sekitar.
Peta Buih Berganda Tiada
Hasil Pembelajaran • Murid merekodkan jawapan kepada dua soalan
struktur tersebut dan satu soalan esei berformat
menyelesaikan masalah
Refleksi • 23/33 sahaja yang hadir ke sekolah(69.7%) .
• Aminuddin (ketua kelas) seperti biasa dengan
hayalan memanjang.
• Sahriadi dengan langsung tidak fokus dan sentiasa
mengganggu rakan di sebelah. Dipindahkan oleh
guru tetap bergerak semula berhampiran rakannya.
• Noorfaizah juga tidak boleh fokus, ada saja yang
hendak diceritakan bersama rakan-rakan di
sebelah.
• Bagaimanapun saya pasti ada di kalangan mereka
yang boleh mencapai gred A dan B dalam SPM
kelak berdasarkan fokus mereka yang lain adalah
baik.
12. Rancangan Pengajaran Harian Tasawwur Islam Tingkatan 5
Tarikh: 10 Februari 2014 (Isnin)
Masa 8.10 – 9.10
Tingkatan 5 Al-Batani
Tajuk Bab 1: Ekonomi Islam
Pelajaran 1: Islam dan hak milik
Unit 2: Menceroboh dan merosakkan harta
Hasil P&P Murid dapat:
Aras 1 : 1. Menyatakan pengertian menceroboh dan merosakkan harta
2. Menyatakan bentuk-bentuk pencerobohan harta
3. Menyatakan keburukan pencerobohan harta
Aras 2 : 1. Menjelaskan punca-punca berlakunya pencerobohan harta
2. Menerangkan sebab-sebab Islam melarang menceroboh harta
orang lain
Pengalaman Pembelajaran 1. Menjelaskan Aras 1.1 dan sumbangsaran
a. Bubble map Aras 1.2
b. Multiple Map Aras 1.3 dan 2.2
c. Rumusan
Nilai Berwaspada agar tidak melanggar hak kepentingan orang awam
BBB Buku teks / Nota Ringkas / Lembaran Kerja
Tugasan Melengkapkan nota/latihan penilaian 3
13. Soalan KBAT I-Think VLE Frog
1. Apakah yang berlaku
sekiranya penceroboh
harta tidak diatasi
dengan sebaik
mungkin?
Peta I-Think “Islam & Hak Milik”
Refleksi 1. Pelajar mencatat 1.1 dalam buku nota
berpandukan buku teks
2. Guru memancarkan 1.2 dan 1.3 – site VLE
3. Lima orang pelajar diminta menyatakan 2.1 dengan
contoh
4. 10 orang pelajar menyebut contoh-contoh dan
mencatat dalam buku (31 orang) 1.3, 2.1 dan 2.2 (i-
Think map)
5. Pembentangan wakil kumpulan
14. Tarikh 12/03/2014 (Rabu)
Mata Pelajaran Sejarah
Tingkatan 4J (10.05 – 10.40) & 4A (12.15 – 12.45)
Topik Ulangkaji Bab 1 dan 2
Subtopik Konsep Tamadun, latar belakang peningkatan tamadun,
sumbangan tamadun
Hasil Pembelajaran Para pelajar dapat:
1. Recap pembelajaran tentang konsep, latar belakang,
peningkatan tamadun dan sumbangan-sumbangan
terhadap dunia yang telah dipelajari sejak
2. Menterjemahkan hasil ulangkaji dalam bentuk I-Think
map setelah berbincang dalam kumplan.
3. Memberi jawapan bentuk esei berdasarkan soalan
standard SPM dengan bimbingan guru. (Soalan KBAT)
Aktiviti 1. Penerangan guru
2. Gerakerja kelas
3. Bimbingan guru
4. Latihan esei bergerak
Rancangan Pengajaran Harian
15. Soalan KBAT I-Think VLE Frog
1. Menganalisis, menilai
dan mencipta idea.
Peta Buih, Peta Alir dan
Peta Pokok
-
Patriotisme Unsur : Bangga akan ketamadunan bangsa
Tingkahlaku : Berusaha memelihara ketamadunan
bangsa agar kekal sehingga generasi seterusnya.
Pengukuhan Esei (Latihan Kendiri)
Refleksi • Pelajar dapat recap isi PDP dalam bab sebelumnya
dengan bantuan guru dan membuat esei panjang
dalam tempoh lebih 30minit.
• Bimbingan perlu diteruskan untuk hasil yang lebih
baik
17. Tingkatan 4 Al-Khawarizmi
Masa 09.10 – 10.40
Mata Pelajaran Prinsip Perakaunan
Tajuk Aset, liabiliti, ekuiti pemilik, hasil dan belanja
Konsep Persamaan Akaun
Hasil Pembelajaran 1. Mengkategorikan dan mengenal pasti contoh-
contoh aset, liabiliti, hasil, belanja dan ekuiti
pemilik
Aktiviti 1. Tunjuk cara, latihan, penyoalan
Rancangan Pengajaran Harian
Soalan KBAT i-Think VLE Frog
1. Dengan menggunakan
sistem catatan bergu,
rekodkan urus niaga berikut
dalam jadual yang
disediakan.
2. Sediakan semula kunci kira-
kira pada 31 Disember
2013.
1. Kenal pasti akaun
aset, liabiliti, ekuiti
pemilik berdasarkan
urusniaga yang
diberi.
2. Peta Pokok
3. Peta Titi
Tiada
ABM LCD, Komputer, Kertas edar, Modul, Buku Teks
Refleksi
19. Subject Additional Mathematics
Class 5 AL-KHAWARIZMI
Times 8th (11.15-11.45 a.m.)
Topic 14 Integration
Learning Area 14.2 Definite Integral
Learning
Objectives
Student will be taught to:
14.2.1. Definite integral of algebraic expressions.
Learning
Outcomes
Student will be able to:
1. Find definite integrals of algebraic
expression.(application)
Activities 1. Teacher explains the lessons by using a teaching
courseware.
2. Another examples in a software are given to
students and let them practice.
3. Students and teacher will discuss their outcome
together.
20. HOTS I-Think VLE-FROG
Teacher’s Question: “How you find the
value of the integration by using the
characteristics of integration? Please
explain by using a specific example
and link it with the concept of
differentiation.”
- -
Moral Value Daring to try
Resources / Task Job Exercise 3.2 No.1(f), (i)
No.2 (a), (c), (d) and (f)
22. Matapelajaran Pengajian Am
Program -PPU Perniagaan
-Elektif S. Sukan
Masa 11.45 a.m. -12.45 p.m.
Semester II
Tajuk Ideologi, Wawasan dan Dasar
Objektif Pelajar dapat:
1. Mengenalpasti kesan Dasar British
2. Ekonomi Elustratif
3. Perbezaan antara Negeri dan Bandar
4. Pengkelasan Kaum
Aktiviti Kuliah
Penerapan
Kemahiran
1. Mengulas isu
2. Menghurai fakta
3. Membuat rujukan
4. Memberikan pendapat
Kemahiran
Insaniah
1. Kreativiti
25. Subject Malaysian University English Test
Class 6A Eko/Sos
Time 6-7 (10.40 a.m.-11.15 a.m.
Skill Specifications 1. Using grammatically correct language
2. Speaking with confidence and fluency
3. Managing a discussion by initiating, turn talking,
interrupting, prompting, negotiating, closing.
Learning
Outcomes
Learners will be able to:
1. Speak using appropriate and correct language
2. Speak confidently, fluently and effectively to
communicate ideas and opinions.
Softskills 1. Oral communication
2. Written skills
3. Teamwork skills
4. Interpersonal skills
5. Time management skill
26. HOTS I-Think VLE-FROG
Double Bubble
Map
-
Comment/Reflection Still need a wide range of reading
to gain knowledge on current
issues
28. Matapelajaran Pengajian Perniagaan
Kelas PraU Ekonomi
Masa 3-4 (8.00 a.m.- 9.10 a.m.)
Tajuk 8.0 Kemahiran komunikasi
Subtajuk 8.2 Kemahiran mendengar
8.2.1 Proses mendengar
Objektif Pada akhirPDP, calon seharusnya dapat:
1. Menerangkan proses mendengar iaitu menerima,
memahami, mengingati, menilai dan memberi tindak
balas.
Proses PDP Kuliah
• Penerangan maklumat
• Soal jawab
Gerak Kerja
Susulan
• Melengkapkan tugasan
Penerapan
Kemahiran
1. Menghurai fakta
2. Membuat rujukan
29. KBAT I-Think VLE-FROG
Peta Buih
Berganda
-
Refleksi Berdasarkan sesi soal jawab
dengan pelajar, mereka dapat
menerangkan proses mendengar
daripada menerima, memahami,
mengingati, menilai dan memberi
tindak balas.
Rumusan Pengukuhan dalam kelas yang
berikutnya