lift augmentation devices for education purpose to understand and how its work to avoid the boundary layer separation
thanks to royal air force and air cadets the next generation
1. Gimnaziul Cașunca
Proiect didactic
Profesor:
Disciplina: Chimia
Clasa:a IX-a
Data:20.10.2016
Modulul 2:Metalele;
Subiectul lecţiei: Calciul;
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndirea cunoştinţelor);
Competenţe:
C1 A dobîndicunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;
Subcompetenţe:
Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare
posibile, tipul legăturii chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor mai importanţi compuşisi
utilizarea;
S2 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice ;
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă calciul dupăalgoritmul: formula chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea calciul în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu nemetalele
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;
2. Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, rezolvarea de probleme,
compararea,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la computer.
-mijloacede instruire:manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;
-materialenecesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru;
Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, ;
Tipuri/metode/tehnici de evaluare:evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme.
3. Demersul didactic
Etapele
lecţiei
Sub-
compe-
tenţe/
obiec-
tive
Conţinutul
ştiinţific
Strategii didactice
Activitatea elevului
Forme de
organizare
Metode şi
procedee
Mijloace/
materiale
didactice
Evaluare
Activitatea profesorului
I.Evocarea
1.Moment
organiza-
toric
2.Captarea
atenţiei
3.Verifica-
rea cunoş-
tinţelor
Salută elevii. Verifică prezenţa
elevilor la lecţie. Creează
condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
Motto-ul lecţiei:
„Întilnirea dintre doi oameni
este precum contactul dintre
doua substante chimice –daca
exista o reactie amindoi sufera
o tansformare „
(Carl Gustav Jung)
Distribuie 3 fişe de lucru.
Fişa1
1.f. /m.f.
Scierea formulelor si
marimilor fizice studiate pina
Se pregătesc cu toate cele
necesare pentru lecţie.
Meditează asupra Motto-ului.
Formulează răspunsuri.
Trei elevi trec la tablă şi
îndeplinesc fişele de lucru.
Frontală
Frontală
Motto
Conversatie
4. acum .
Fişa 2
2.r.p.
Rezolvarea problemei.
In laboratoarele de chimie,
primul ajutor in caz de arsuri
cu acid este folosita solutia de
hidrogenocarbonat de sodiu .Ce
volum de solutie de NaHCO3
cu partea de masa de 2%
(densitatea 1g/cm3 ) poate fi
preg
Atit din 200g de soda
alimentara?
Fişa 3
3e.r.
Ecuatiile reactiilor.
1.Na +Cl =
2.Na +S =
3.NaOH+ =Na2CO3+
4.NaOH+ =Zn(OH)2+
5.Na2CO3+ + =
NaHCO3
Vă prezint intre timp un mic
joc
„Ghicitul in carti„
Jocul consta în--
- sint trei carti colorate cu
configuratia electronica a unor
Prezintă individual
rezolvarea. Se fac aprecieri.
X +19) ) ) )
2881
Individual
Frontal
Problema-
tizare
Ecuatii
Lucru cu
fise
Joc
didactic
Fişe de
lucru
Postere
Rezolvare
de
probleme
Evaluare
curentă
5. II.Reali-
zarea
sensului
elemente chimice care trebuie
descoperite.
de ce sint colorate ?
-culoarea respectiva ne indica
colorarea flacarii ce o
reprezinta elementul dat.
Se verifică tema de acasă prin
rezolvarea unui crossword-
1.Matalele situate în gr.I
sub.A se numesc......
2. Franciul si cesiul sint cele
mai ........ metale
3.Element cu ordinul 3 in S.P.
4.Soda NaHCO3 poate exista
sub forma......
5.Orgnism ul are nevoie zilnic
de sare de.......
6. Sodiul coloreaza flacara in
......
Coloana verticala a
croswordului are denumirea
unui element chimic „Calciul„
care este si denumirea temei
noi.
Se expun si obiectivele
Y +3 ) )
21
Z +11 ) ) )
281
1.alcaline
2.active
3.litiu
4.calcinata
5.bucatarie
6.galben
Elevii scriu tema noua in
caiete si mediteaza asupra
obiectivelor propuse.
Buletinul de identitate al
Activitate
în grup
Frontal
Crossord
poster
Evaluare
curentă
6. S1,O1
-Vom prezenta buletinul de
identitate al elementului
calciu.
(Anexa 1.)
Elementele din gr. II Ca, Sr si
Ba -sint numite alcalino-
pamintoase.
„ În traducere numele lui
deriva din latinescu calc - „
var”.
In natura calciul e raspindit
doar sub forma de compusi -
Pentru studierea temei noi se
prezintă un slaid în baza căruia
se va studia tema nouă.
elementului chimic Calciu
Simbolul chimic……………..Ca
Numărul de ordine…………..20
Sarcina nucleului…………….+20
Numărul total de
electroni………….20
Numărul nivelelor
enegetice……….4
Repartizarea electronilor pe
nivele………2 e8 e8e 2e
Metal sau nemetal ……metal
Valenţele posibile ………II
Gradele de oxidare …+2
Masa atomică
relativă…………………….40
Perioada……………………IV
Grupa……………………II
Subgrupa ………………A
Se prezinta mostre de
alimente ce contin calciu.
Frontal
Buletin de
identitate
Conver-
saţie
Algoritmi-
zare
Comparare
Sistemul
periodic
Laptop
Video-
proiector
Manualul
8. IV.Extin-
dere
Tema
pentru
acasă
La tema „ calciul” se propune
de a se rezolva o problema
interesanta.
Organismul uman are nevoie
zilnic de 0.7 g de calciu.Cit
lapte de vaca(in grame) trebuie
sa bea un om pentru a satisface
aceasta necesitate,daca partea
de masa a calciului in lapte
este 0.13%.
Se citesc cîteva curiozităţi
despreazot.
Tema 2.7.1. Calciul pag 41
Problema 1,2 pag 46.
Se anunţă notele primite de
elevi.
Un elev va rezolva la tablă o
problema
Se da
m (Ca)=0.7g
w (Ca)=0.13%
m(laptelui)-?
m(Ca)
W(Ca)= *100%
m(lapte)
m(lapte)=m(Ca)*100%
w(Ca)
m(lapte)=0.7*100%=538.46g
0.13%
Îşi notează tema pentru acasă
în agende.
Conversatie
Lucru la
tabla
Rezolvare
de
probleme
9. Anexa 1
Buletinul de identitate al elementului chimic Calciu
Simbolul chimic……………..
Numărul de ordine…………..
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe nivele……………………
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Masa atomică relativă…………………….
Perioada……………………
Grupa……………………
10. Subgrupa ………………….
Rezolvă problema.
In laboratoarele de chimie, primul ajutor in caz de arsuri cu acid este folosita solutia de hidrogenocarbonat de sodiu .Ce
volum de solutie de NaHCO3 cu partea de masa de 2% (densitatea 1g/cm3 ) poate fi pregatit din 200g de soda alimentara?
Ecuatiile reactiilor.
1.Na +Cl =
2.Na +S =
3.NaOH+ =Na2CO3+
4.NaOH+ =Zn(OH)2+
5.Na2CO3+ + = NaHCO3
11. Anexa 2.
1.Matalele situate în gr.I sub.A se numesc......
2. Franciul si cesiul sint cele mai ........ metale
3.Element cu ordinul 3 in S.P.
4.Soda NaHCO3 poate exista sub forma......
5.Orgnism ul are nevoie zilnic de sare de.......
6. Sodiul coloreaza flacara in ......
A C A L I N E
A C T V E
L I T I U
C A L C I N A T A
A L I M E N T A
R A
R I
B U C A T
G A L B E N
12. Anexa 3
Curiozitati
-Cantitatea de calciu si fosfor din organism oscilează cantitativ in funcție de ora, astfel încâtin jurul orei 11 dimineața in organismul
uman se găsește cel mai redus procent de calciu
-Calciul, se găsește în proporție de 99% în oase și dinți. Totodată, el contribuie la coagularea sângelui, la contractarea mușchilor și
reglează tensiunea arterială.
-Anumite plante, de exemplu spanacul, contin substante care pot reduce absorbtia calciului in organism.
De aceea, pot fi necesare cateva portii de spanac pentru a obtine aceeasi cantitate de calciu ca aceea adusa o cana de lapte (laptele nu
numai ca este bogat in calciu, dar acesta este si intr-o forma usorasimilabila).
-100 grame de seminte de floarea-soarelui contin: 24 grame proteine, 7 miligrame fier, 120 miligrame calciu. Mai bune si mai ieftine
decat orice pastile sau tratamente medicamentoase. De retinut si faptul ca acestea se absorb mult mai repede si mult mai firesc si, cel mai
important, nu au efecte secundare.