ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ




ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ      ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ     ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




  ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ



   Երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի
   Դասվար` Անահիտ Պարոնյան
   Ղեկավար`Վ. Փարսադանյան

   Թիվ 150 դպրոց կենտրոն




                      2012թ
ԴԱՍԱՐԱՆ__IV (չորրորդ)

    ԱՌԱՐԿԱ____Մայրենի

    ԹԵՄԱ__Մարդու անունն ու գործը ԺԱՄ___6_


Դաս            Դասի թեման                    Չափորոշիչ
1      Ռուբեն Մարուխյան              • Կընթերցեն   բնագիրը`  պահպանելով
       «Չորս խնձոր1»:Թվական            կարդալու որակական հատկանիշները
                                     • Տեքստի բաժանում իմաստային    հատ-
                                       վածների:
                                     • Դերերով կարդալու կարողությունների
                                       զարգացում:
2      Արշավիր Դարբնի                    Գրական    ստեղծագործության համապա-
       «Ձեռքերը»                         տասխան երանգով արտասանություն:
                                         Բովանդակության վերարտադրում`
                                         նկարագրական և դատողական տարրերի
                                         օգնությամբ:

3      Ուս ուսի որ տանք, սարեր       •   Հասկանալով      կարդալու   և    բովան-
       շուռ կտանք                        դակությունը    վերարտադրելու     կարո-
       (հայկական ժողովրդական             ղությունների և հմտությունների ձևավո-
       հեքիաթ): Բայ, բայի                րում:
       ժամանակը                      •   Գործնական        ծանոթություն     բայի
                                         դեմքի,թվի հասկացություններին
4      Մկրտիչ Կորյուն                •   Արտահայտիչ        և գեղեցիկ ընթերցել
       Սեխի թուփն ու ընկուզենին:         չափածո ստեղծագործությունը:
       Օժանդակ բայ                   •   Ստեղծագործության      հիմնական     գա-
                                         ղափարի       ընկալման     կարողության
                                         զարգացում
                                     •   Արժեքային համակարգի ձևավորում:
                                     •   Օժանդակ բայն անհրաժեշտ դեմքով և
                                         թվով      օգտագործելու      գործնական
                                         կարողությունների զարգացում:
5      Լեոնարդո Դա Վինչի             •   Տեքստի բաժանում իմաստային հատ-
       Դեղձենին:Նախադասության            վածների
       տեսակներն ըստ                 •   Կարդացածի հիմնական մտքի վերար-
       հաղորդակցման նպատ                 տադրում:
       ակի                           •   Լեզվական տարրական գիտելիքներ:


6      Թեմատիկ գրավոր              Թեստային աշխատանք         անցած   լեզվական
       աշխատանք                    աշխատանքների շուրջ
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1

                  Ուս ուսի որ տանք, սարեր շուռ կտանք
  ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ     (հայկական ժողովրդական հեքիաթ): Բայ, բայի ժամանակը


                   • Տեղեկություններ Սողոմոն իմաստունի մասին
                   • Ծանոթացնել հեքիաթի ժանրին:
 ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
                   • Վեր հանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
                   • Ամրապնդել գիտելիքները բայի մասին



                   • Երեխաների մոտ զարգացնել հեքիաթի հիմնական
                     իմաստը ընկալելու կարողություններ:
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
                   • Տրամաբանական մտածողության զարգացումը:
                   • Վերարտադրել բովանդակությունը `պահպանելով
                     բարոյական արժեքների ձևավորումը:


                   • Սողոմոն Իմաստունի մասին:
                   • Միաբանության ու համերաշխության կարևորության
  ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
                     մասին:
 ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
                   • Քննարկման նյութ կդարձնեն` ինչու և ինչով է հետաքըր-
   ԿԻՄԱՆԱ
                     քիր հեքիաթը:
                   • Բայի դրական և ժխտական խոնարհումները:


                   •   Տարբերել և մեկնաբանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
  ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
                   •   Բնութագրել հերոսներին և համեմատել:
 ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
                   •   Տեքստից դուրս բերել դրական և ժխտական խոնարհման
 ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
                       մի քանի օրինակներ
                   •   Դրական խոնարհման բայերը դարձնել ժխտական


Արժեքային          •   Կարևորել աշխատասիրությունը և միասնության ուժը
համակարգ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

 Հարցման դաս
 Խթանման փուլում նշել ժողովրդական բանահյուսության տեսակները`
   էպոս, առած, դարձված, առակ, հեքիաթ, խնդուկ, սուտասելուկ, շուտասելուկ և այլն:
Մտագրոհի միջոցով վերհանել հեքիաթի մասին ունեցած գիտելիքները:
_ Ինչպիսի՞ ստեղծագործություն է հեքիաթը և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում:
-Ո՞ր հեքիաթագիրներն են ձեզ ծանոթ:
-Ի՞նչ կասեք նրանց մասին:
Իմաստի ընկալում
Մտքերի տարափ մեթոդի միջոցով աշակերտները կհաղորդեն նախօրոք հավաքած
տեղեկությունները Սողոմոն Իմաստունի, փղի, մրջյունի մասին:
Աշակերտների միջոցով կկազմեն դասանյութի պլանը և ըստ պլանի կպատմեն նյութի
բովանդակությունը` համառոտ, ընդարձակ:
Ֆիզկուլտ դադար: Մարմնաշարժողական վարժություններ
  Աշակերտները կնշեն, որ մրջյունները փղին հաղթեցին, որովհետև համախմբված էին,
աշխատասեր,      հնարամիտ     համագործակցված:     Փիղը    դաժան   էր,   կամա-
կոր,անշնորհք,անպատիժ,աժդահա:

                           Փիղ            մրջյուն
                          աժդահա         փոքրիկ
                          կամակոր        խելոք
                          սիրելի         արհամարհված
                          ծույլ          աշխատասեր


Աշակերտները քննադատական խոսքեր կուղղեն Սողոմոն Իմաստունին, որ չէր
պատժում ու սաստում անկարգ փղին:
Խմբային աշխատանք.
I խումբ
    1. Գրել հսկա, միանգամից,գանգատ,փնտրել, ավերել բառերի հոմանիշները:
    2. Գրել ծանր,քնքուշ,թշնամի,գույնզգույն,անկարգ բառերի հականիշները:
IIխումբ
    1. Տեքստից դուրս գրել բարդ և ածանցավոր բառերը:
    2. Դուրս գրած բառերից երկուսով կազմել համառոտ նախադասություն:
III խումբ
    1. Խոնարհել փորել բայը բոլոր ժամանակներով
 Երաժշտությունն ազդարարում է աշխատանքի սկիզբը:
Խմբերի ավագները կներկայացնեն աշխատանքր արդյունքը:Կլսեն,կքննարկեն,կանեն
լրացումներ:Պատասխանները կգնահատվեն:
Դասապրոցեսի ընթացքում կազմակերպել շերտավոր ուսուցում :
Հանձնարարությանը հատկացնել 5-6ր ,անջատել երաժշտությունը:
Կշռադատման փուլում կօգտագործվի քառաբաժան մեթոդը:


              Ի՞նչ տեսա:          Ի՞նչ լսեցի:



              Ի՞նչ զգացի:         Հեքիաթի   վերնագրի
                                  փոխարեն ուրիշ առած
                                  կամ ասացվածք ասեք

  -   Ո՞ր նախադասության մեջ է ամփոփված հեքիաթի հիմնական միտքը:

Տնային աշխատանք հանձնարարվում է «Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել նմանատիպ
հեքիաթ:
Անդրադարձ
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2

                Լեոնարդո դա Վինչի
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ     Դեղձենին:Նախադասության տեսակներն ըստ
               հաղորդակցման նպատակի
                   • Տեղեկություններ դեղձենու և ընկուզենու մասին
                   • Հասկանալով կարդալու և վերարտադրելու
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ         կարողությունների զարգացում:
                   • Նոր բառերի ուսուցում:
                   • Արժեքային համակարգի ձևավորում:

                   • Տրամաբանության զարգացում:
                   • Տեքստի վրա ինքնուրույն աշխատելու և
   ԴԱՍԻ
                     դատողություններ անելու կարողությունների
 ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
                     զարգացում:
                   • Տրված պատմողական նախադասությունները
                     դարձնել հարցական և հրամայական


 ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        • Դեղձենու և ընկուզենու մասին:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ        • Լեոնարդո դա Վինչի մասին
  ԿԻՄԱՆԱ           • Նախադասության տեսակներն ըստ երանգների


                   •   Տարբերել դրական ու բացասական արժեքները
                   •   Գտնել տեքստի հիմնական իմաստը:
 ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        •   Կկարողանան համենատել բնագրի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ            հերոսներին:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ         •   Տեքստ բաժանել հիմնական մասերի և
                       վերնագրել


 ԱՐԺԵՔԱՅԻՆ         •   Աշակերտներին սովորեցնել, որ երբեք ուրիշի
 ՀԱՄԱԿԱՐԳ              ունեցածին աչք չպետք է դնել
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Հաղորդման դաս
Խթանման փուլ

   -  Ի՞նչ ծառեր գիտեք:
Աշակերտները կնշեն պաստառի վրայի ծառերի անունները. դրանք լինում են պտղատու և
դեկորատիվ:
  Մտագրոհ մեթոդի միջոցով աշակերտները կնշեն այն ամենը, ինչ գիտեն ընկուզենու
և դեղձենու մասին:
Նախապատրաստական զրույց
     Լեոնարդոյի ծննդյան անունը «Լեոնարդո դի սեր Պիերո դա Վինչի» է, որ նշանակում է
«Լեոնարդոն, պարոն Պիերոյի տղան Վինչիյից»։Նա ծնվել է Ֆլորենցիայից ոչ հեռու գտնվող
Վինչի քաղաքի մոտակա Անկավինո գյուղակում։ Լեոնարդո դա Վինչիի ծննդյան օրն է 1469-
1478թթ: Ըստ որոշ ուսումնասիրողների, ենթադրվում է, որ 1481-1482թթ Լեոնարդոն այցելել է
Կիլիկյան Հայաստան։  Սովորել է ոսկերչություն, քանդակագործություն և նկարչություն:
 Իմաստի ընկալման փուլում կիրառել ուղղորդված ընթերցանության մեթոդը:
   Աշակերտները ընթերցում են տրամաբանական ավարտ ունեցող հատվածները, ուղղորդող
հարցերով վերլուծության ենթարկում ընթերցվածը, կատարում մեկնաբանություններ և
կանխատեսումներ:Յուրաքանչյուր հատվածին տալիս են համապատասխան վերնագիր:
   Բառային աշխատանքի ժամանակ բացատրվեց մխրճվել և փթթել բառերը:Այդ բառերով
կկազմեն նախադասություններ:
Վենի դիագրամով          նշել   ընկուզենու   և   դեղձենու      նմանություններն    ու
տարբերությունները:




          ընկուզենի                                   դեղձենի
                                   պտղատու                վաղահաս
          մեծ ծառ                  ծառ                 մեծ, հյութալի պտ
          մանր պտուղ-              կլոր                  ծանր
          ներով                    պտուղներով            պտուղներով
          դարավոր                                        նախանձ
          համեստ                                         բուրավետ




Զույգերով աշխատել «Բառերի գանձատուփ» բաժնի հ.2 և հ.3 առաջադրանքների շուրջ:

Ֆիզկուլտ դադար:«Նուռ» երգի կատարում:
Կշռադատման փուլում խտացված արդյունքները քննարկելուց հետո դասարանը
բաժանվում է 3 համագործակցային խմբի:
I խումբ
   1. Դեմ դիմաց գրել դարձվածքները և նրանց իմաստները:
   2. Դրանցից որևէ մեկով կազմել նախադասություն:

IIխումբ
1. Ըստ հաղորդակցման նպատակի կազմել մեկական նախադասություն:
    2. Ընկույզ բառով կազմել հնգյակ:
IIIխումբ
    1. Հորինել պատմություն նախանձ մարդու մասին
Կազմակերպել շերտավոր ուսուցում:
Նախատեսված աշխատանքի համար տրամադրել ժամանակ,որը կազդարարի
երաժշտության սկիզբը և ավարտը:
 Աշխատանքները ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր խմբից մեկ աշակերտ
կներկայացնի կատարած ախատանքը և կգնահատվեն խմբերը:
Դասանյութն ամփոփել`կիրառելով քառաբաժան մեթոդը.
 Ի՞նչ տեսա:                      Ի՞նչ լսեցի:
 Ի՞նչ զգացի                      Ասել      հիմնական միտքն
                                 արտահայտող ասացվածքներ:

Տնային հանձնարարություն.
 Բնագիրը կարդալ վարժ, սահուն:,կատարել բառային աշխատանք,«Հրաշալիքների
տետր»-ում հորինել հեքիաթի համար նոր հերոսներ:
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան

երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան

  • 1.
    ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ Երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի Դասվար` Անահիտ Պարոնյան Ղեկավար`Վ. Փարսադանյան Թիվ 150 դպրոց կենտրոն 2012թ
  • 2.
    ԴԱՍԱՐԱՆ__IV (չորրորդ) ԱՌԱՐԿԱ____Մայրենի ԹԵՄԱ__Մարդու անունն ու գործը ԺԱՄ___6_ Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ 1 Ռուբեն Մարուխյան • Կընթերցեն բնագիրը` պահպանելով «Չորս խնձոր1»:Թվական կարդալու որակական հատկանիշները • Տեքստի բաժանում իմաստային հատ- վածների: • Դերերով կարդալու կարողությունների զարգացում: 2 Արշավիր Դարբնի Գրական ստեղծագործության համապա- «Ձեռքերը» տասխան երանգով արտասանություն: Բովանդակության վերարտադրում` նկարագրական և դատողական տարրերի օգնությամբ: 3 Ուս ուսի որ տանք, սարեր • Հասկանալով կարդալու և բովան- շուռ կտանք դակությունը վերարտադրելու կարո- (հայկական ժողովրդական ղությունների և հմտությունների ձևավո- հեքիաթ): Բայ, բայի րում: ժամանակը • Գործնական ծանոթություն բայի դեմքի,թվի հասկացություններին 4 Մկրտիչ Կորյուն • Արտահայտիչ և գեղեցիկ ընթերցել Սեխի թուփն ու ընկուզենին: չափածո ստեղծագործությունը: Օժանդակ բայ • Ստեղծագործության հիմնական գա- ղափարի ընկալման կարողության զարգացում • Արժեքային համակարգի ձևավորում: • Օժանդակ բայն անհրաժեշտ դեմքով և թվով օգտագործելու գործնական կարողությունների զարգացում: 5 Լեոնարդո Դա Վինչի • Տեքստի բաժանում իմաստային հատ- Դեղձենին:Նախադասության վածների տեսակներն ըստ • Կարդացածի հիմնական մտքի վերար- հաղորդակցման նպատ տադրում: ակի • Լեզվական տարրական գիտելիքներ: 6 Թեմատիկ գրավոր Թեստային աշխատանք անցած լեզվական աշխատանք աշխատանքների շուրջ
  • 3.
    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 Ուս ուսի որ տանք, սարեր շուռ կտանք ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ (հայկական ժողովրդական հեքիաթ): Բայ, բայի ժամանակը • Տեղեկություններ Սողոմոն իմաստունի մասին • Ծանոթացնել հեքիաթի ժանրին: ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Վեր հանել հեքիաթի հիմնական իմաստը: • Ամրապնդել գիտելիքները բայի մասին • Երեխաների մոտ զարգացնել հեքիաթի հիմնական իմաստը ընկալելու կարողություններ: ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Տրամաբանական մտածողության զարգացումը: • Վերարտադրել բովանդակությունը `պահպանելով բարոյական արժեքների ձևավորումը: • Սողոմոն Իմաստունի մասին: • Միաբանության ու համերաշխության կարևորության ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ մասին: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Քննարկման նյութ կդարձնեն` ինչու և ինչով է հետաքըր- ԿԻՄԱՆԱ քիր հեքիաթը: • Բայի դրական և ժխտական խոնարհումները: • Տարբերել և մեկնաբանել հեքիաթի հիմնական իմաստը: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Բնութագրել հերոսներին և համեմատել: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Տեքստից դուրս բերել դրական և ժխտական խոնարհման ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ մի քանի օրինակներ • Դրական խոնարհման բայերը դարձնել ժխտական Արժեքային • Կարևորել աշխատասիրությունը և միասնության ուժը համակարգ
  • 4.
    ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Հարցմանդաս Խթանման փուլում նշել ժողովրդական բանահյուսության տեսակները` էպոս, առած, դարձված, առակ, հեքիաթ, խնդուկ, սուտասելուկ, շուտասելուկ և այլն: Մտագրոհի միջոցով վերհանել հեքիաթի մասին ունեցած գիտելիքները: _ Ինչպիսի՞ ստեղծագործություն է հեքիաթը և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում: -Ո՞ր հեքիաթագիրներն են ձեզ ծանոթ: -Ի՞նչ կասեք նրանց մասին: Իմաստի ընկալում Մտքերի տարափ մեթոդի միջոցով աշակերտները կհաղորդեն նախօրոք հավաքած տեղեկությունները Սողոմոն Իմաստունի, փղի, մրջյունի մասին: Աշակերտների միջոցով կկազմեն դասանյութի պլանը և ըստ պլանի կպատմեն նյութի բովանդակությունը` համառոտ, ընդարձակ: Ֆիզկուլտ դադար: Մարմնաշարժողական վարժություններ Աշակերտները կնշեն, որ մրջյունները փղին հաղթեցին, որովհետև համախմբված էին, աշխատասեր, հնարամիտ համագործակցված: Փիղը դաժան էր, կամա- կոր,անշնորհք,անպատիժ,աժդահա: Փիղ մրջյուն աժդահա փոքրիկ կամակոր խելոք սիրելի արհամարհված ծույլ աշխատասեր Աշակերտները քննադատական խոսքեր կուղղեն Սողոմոն Իմաստունին, որ չէր պատժում ու սաստում անկարգ փղին: Խմբային աշխատանք. I խումբ 1. Գրել հսկա, միանգամից,գանգատ,փնտրել, ավերել բառերի հոմանիշները: 2. Գրել ծանր,քնքուշ,թշնամի,գույնզգույն,անկարգ բառերի հականիշները: IIխումբ 1. Տեքստից դուրս գրել բարդ և ածանցավոր բառերը: 2. Դուրս գրած բառերից երկուսով կազմել համառոտ նախադասություն: III խումբ 1. Խոնարհել փորել բայը բոլոր ժամանակներով Երաժշտությունն ազդարարում է աշխատանքի սկիզբը: Խմբերի ավագները կներկայացնեն աշխատանքր արդյունքը:Կլսեն,կքննարկեն,կանեն լրացումներ:Պատասխանները կգնահատվեն: Դասապրոցեսի ընթացքում կազմակերպել շերտավոր ուսուցում : Հանձնարարությանը հատկացնել 5-6ր ,անջատել երաժշտությունը:
  • 5.
    Կշռադատման փուլում կօգտագործվիքառաբաժան մեթոդը: Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի: Ի՞նչ զգացի: Հեքիաթի վերնագրի փոխարեն ուրիշ առած կամ ասացվածք ասեք - Ո՞ր նախադասության մեջ է ամփոփված հեքիաթի հիմնական միտքը: Տնային աշխատանք հանձնարարվում է «Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել նմանատիպ հեքիաթ: Անդրադարձ
  • 6.
    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 Լեոնարդո դա Վինչի ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Դեղձենին:Նախադասության տեսակներն ըստ հաղորդակցման նպատակի • Տեղեկություններ դեղձենու և ընկուզենու մասին • Հասկանալով կարդալու և վերարտադրելու ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ կարողությունների զարգացում: • Նոր բառերի ուսուցում: • Արժեքային համակարգի ձևավորում: • Տրամաբանության զարգացում: • Տեքստի վրա ինքնուրույն աշխատելու և ԴԱՍԻ դատողություններ անելու կարողությունների ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ զարգացում: • Տրված պատմողական նախադասությունները դարձնել հարցական և հրամայական ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Դեղձենու և ընկուզենու մասին: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Լեոնարդո դա Վինչի մասին ԿԻՄԱՆԱ • Նախադասության տեսակներն ըստ երանգների • Տարբերել դրական ու բացասական արժեքները • Գտնել տեքստի հիմնական իմաստը: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Կկարողանան համենատել բնագրի ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ հերոսներին: ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ • Տեքստ բաժանել հիմնական մասերի և վերնագրել ԱՐԺԵՔԱՅԻՆ • Աշակերտներին սովորեցնել, որ երբեք ուրիշի ՀԱՄԱԿԱՐԳ ունեցածին աչք չպետք է դնել
  • 7.
    ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Հաղորդման դաս Խթանմանփուլ - Ի՞նչ ծառեր գիտեք: Աշակերտները կնշեն պաստառի վրայի ծառերի անունները. դրանք լինում են պտղատու և դեկորատիվ: Մտագրոհ մեթոդի միջոցով աշակերտները կնշեն այն ամենը, ինչ գիտեն ընկուզենու և դեղձենու մասին: Նախապատրաստական զրույց Լեոնարդոյի ծննդյան անունը «Լեոնարդո դի սեր Պիերո դա Վինչի» է, որ նշանակում է «Լեոնարդոն, պարոն Պիերոյի տղան Վինչիյից»։Նա ծնվել է Ֆլորենցիայից ոչ հեռու գտնվող Վինչի քաղաքի մոտակա Անկավինո գյուղակում։ Լեոնարդո դա Վինչիի ծննդյան օրն է 1469- 1478թթ: Ըստ որոշ ուսումնասիրողների, ենթադրվում է, որ 1481-1482թթ Լեոնարդոն այցելել է Կիլիկյան Հայաստան։ Սովորել է ոսկերչություն, քանդակագործություն և նկարչություն: Իմաստի ընկալման փուլում կիրառել ուղղորդված ընթերցանության մեթոդը: Աշակերտները ընթերցում են տրամաբանական ավարտ ունեցող հատվածները, ուղղորդող հարցերով վերլուծության ենթարկում ընթերցվածը, կատարում մեկնաբանություններ և կանխատեսումներ:Յուրաքանչյուր հատվածին տալիս են համապատասխան վերնագիր: Բառային աշխատանքի ժամանակ բացատրվեց մխրճվել և փթթել բառերը:Այդ բառերով կկազմեն նախադասություններ: Վենի դիագրամով նշել ընկուզենու և դեղձենու նմանություններն ու տարբերությունները: ընկուզենի դեղձենի պտղատու վաղահաս մեծ ծառ ծառ մեծ, հյութալի պտ մանր պտուղ- կլոր ծանր ներով պտուղներով պտուղներով դարավոր նախանձ համեստ բուրավետ Զույգերով աշխատել «Բառերի գանձատուփ» բաժնի հ.2 և հ.3 առաջադրանքների շուրջ: Ֆիզկուլտ դադար:«Նուռ» երգի կատարում: Կշռադատման փուլում խտացված արդյունքները քննարկելուց հետո դասարանը բաժանվում է 3 համագործակցային խմբի: I խումբ 1. Դեմ դիմաց գրել դարձվածքները և նրանց իմաստները: 2. Դրանցից որևէ մեկով կազմել նախադասություն: IIխումբ
  • 8.
    1. Ըստ հաղորդակցմաննպատակի կազմել մեկական նախադասություն: 2. Ընկույզ բառով կազմել հնգյակ: IIIխումբ 1. Հորինել պատմություն նախանձ մարդու մասին Կազմակերպել շերտավոր ուսուցում: Նախատեսված աշխատանքի համար տրամադրել ժամանակ,որը կազդարարի երաժշտության սկիզբը և ավարտը: Աշխատանքները ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր խմբից մեկ աշակերտ կներկայացնի կատարած ախատանքը և կգնահատվեն խմբերը: Դասանյութն ամփոփել`կիրառելով քառաբաժան մեթոդը. Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի: Ի՞նչ զգացի Ասել հիմնական միտքն արտահայտող ասացվածքներ: Տնային հանձնարարություն. Բնագիրը կարդալ վարժ, սահուն:,կատարել բառային աշխատանք,«Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել հեքիաթի համար նոր հերոսներ: