ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ                     ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




                      ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ




                       N 51 հիմնական դպրոց


                         Անուշ Ալավերդյան




                                                   Անուշ Ալավերդյան
ԴԱՍԱՐԱՆ 3-րդ
ԱՌԱՐԿԱ ___________մայրենի________________________
ԹԵՄԱ Ժողովուրդն իմաստուն է ԺԱՄ 6

Դաս   Դասի թեման                           Չափորոշիչ
1     <<Ժողովուրդն իմաստուն է>>               1. Կճանաչեն,      կվերհիշեն     բանահյուսության
      Թեմայի մուտք                               նմուշները:
                                              2. Կզարգացնեն       նկարի     վերարտադրողական
                                                 կարողությունը:
                                              3. Կհամագործակցեն խմբային գործունեությամբ
2     Առակի ծնունդը: Առարկա, հատկանիշ,        1. Կստանան գիտելիքներ առակի մասին:
      գործողություն ցույց տվող բառեր          2. Կզարգացնեն           դերերով        կարդալու
                                                 կարողությունը:
                                              3. Կամրապնդեն ունեցած լեզվական գիտելիքները:
                                              4. Կգիտակցեն առակների խրատական իմաստը
3     Հնարամիտը: Հատկանիշ ցույց տվող բառեր    1. Կզարգացնեն       կարդալու     կարողությունը`
                                                 երկխոսության սահուն ընթերցմամբ:
                                              2. Կդրսևորեն վերաբերմունք հերոսների վարքագծի
                                                 վերաբերյալ:
                                              3. Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները:
4     Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական     1. Կկարողանան արտահայտել և փոխանակել
                                                 կարծիքներ բնագրի շուրջ:
                                              2. Կկարողանան հիմնավորված դատողություններ
                                                 անել:
                                              3. Ձեռք կբերեն գիտելիքներ գոյականի մասին:
5     Խոզն ու ագռավը: Գոյականի թիվ            1. Կզարգացնեն արտահայտիչ              ընթերցելու
                                                 կարողությունը:
                                              2. Կբնութագրեն       հերոսներին`     վերագրելով
                                                 մարդկային հատկանիշները:
                                              3. Կկարողանան       չափածո      խոսքը     արձակ
                                                 վերարտադրել:
6     Թեմատիկ գրավոր աշխատանք              Փոխադրություն




                                                                            Անուշ Ալավերդյան
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ         <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմայի մուտք
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ          • Կխորացնեն ծանոթությունը ժողովրդական բանահուսության ժանրերին:
                      • Զույգային աշխատանքի միջոցով կներկայացնեն էջում պատկերված ծանոթ
                         ստեղծագործությունների համապատասխան դրվագները:
                      • Կվերարտադրեն նկարների բովանդակությունը:

ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ         •   Կզարգացնեն      հիշողությունը,     ուշադրությունը,   տրամաբանական
                           մտածողությունը` վերհիշելով ժողովրդական բանահյուսության տեսակները:
                       •   Կառանձնացնեն էջում ընդգրկված ստեղծագործությունների տեսակները
                           (հեքիաթ, պատմվածք, բանաստեղծություն):
                       •   Կկարևորեն առակը և դրա խրատական իմաստը:


ԴԱՍԻՑ     ՀԵՏՈ Առակը բանահյուսության շարքի նմուշներից է, ունի բարոյախրատական իմաստ:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ
ԴԱՍԻՑ     ՀԵՏՈ Զանազանել      բանահյուսության     նմուշները,     վերարտադրել    նկարների
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ    բովանդակությունը, ստեղծագործել խմբային գործունեությամբ:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ




ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանման փուլ.
Ցուցադրվում է շնորհանդեսի` երկրորդ դասարանում անցած <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմատիկ
շարքում ընդգրկված բանահյուսության նմուշները ընդգրկող էջը` ծառ, որի պտուղները երկրաչափական
պատկերների մեջ ընդգրկված նմուշներն են. Հեքիաթ, դարձվածք, առած, ասացվածք, շուտասելուկ,
սուտասելուկ, օրորոցային, օրհնանք, խնդուկ, հանելուկ, խաղիկ-տաղիկ, հաշվելուկ:
Աշակերտները զույգերի միջոցով վերհիշում են նմուշները և բերում օրինակներ մտագրոհի միջոցով:

Իմաստի ընկալման փուլ.
Ուսուցիչն ասում է, որ շարունակելու են ուսումնասիրել <<Ժողովուրդ իմաստուն է>> թեմատիկ շարքը:
                                                                             Անուշ Ալավերդյան
Այստեղ ծանոթանալու են ստեղծագործության նոր նմուշին` առակին: Շնորհանդեսի հաջորդող էջերով
ներկայացնում է առակագիրներին (Այգեկցի, Կորյուն, Գոշ, Կռիլով, Եզովպոս): Աշակերտներն
պատկերացում են կազմում առակի խրատական իմաստի բերաբերյալ:
Ուսուցիչը նախապատրաստում է, որ գործնականում պատմությունները առակ են դարձնելու,
ներկայացնում է առակի ծնունդը:
Դասագիքերը բացելով սովորողները տեսնում են թեմայի սկզբնանկարը: Պարզում են, թե որ նկարներն են
ծանոթ և անծանոթ: Առանձնացնում են հեքիաթները և զույգերով աշխատելու արդյունքում վերարտադրում
պատկերված հեքիաթների համապատասխան դրվագները (<<Քաջ Նազարը>>, <<Պոչատ Աղվեսը>>,
<<Ճպուռն ու մրջյունը>>):

Ուսուցչի հորդորով աշակերտները փորձում են պարզել թե մյուս դրվագները ինչ են պատկերում:

Խմբային աշխատանքի միջոցով յուրաքանչյուր խումբ աշխատում է մի անծանոթ դրվագի շուրջ` փորձելով
ստեղծել պատմություն:
Խմբերը ներկայացնում են իրենց ստեղծած տարբերակները և խրախուսվում ուսուղչի կողմից:
Ուսուցիչը, ցույց տալով շնորհանդեսի հաջորդ էջերը, ավելացնում է, որ կծանոթանան համապատասխան
ստեղծագործություններին և կհամեմատեն իրենց ստեղծած և դասագրքում ընդգրկված պատմությունները,
որոնցից չորսը առակներ են, մեկը` խնդուկ:

Կշռադատման փուլ .
Ուսուցչի հարցադրման արդյունքում աշակերտները թվարկում են ժողովրդական բանահյուսության
նմուշները` ավելացնելով առակը:




                                                                               Անուշ Ալավերդյան
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ        Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ         • Կկարողանան արտահայտիչ, սահուն ընթերցել բնագիրը
                     • Կկարողանան վերարտադրել բովանդակությունը
                     • Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները
                     • Դատողություններ կանեն հիմնական գաղափարի շուրջ

ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ       •   Արտահայտիչ ընթերցելու կարողության զգացում:
                     •   Ընտրովի ընթերցանությամբ առաջադրված հարցերին պատասխանելու
                         կարողություն:
                     •   Առակից առաննացնել հենակետային բառերը, պլան կազմել` վերարտադրելու
                         կարողության զարգացման նպատակով:
                     •   Զույգերով աշխատանք` տրված լեզվական առաջադրանքներ կատարելու
                         նպատակով:
                     •   Դատողություններ կանեն առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>>
                         հատվածի շուրջ:

ԴԱՍԻՑ     ՀԵՏՈ       •   Բնության ստեղծածը կատարյալ է:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ          •   Հասարակ գոյականները միացնելով կարող ենք ստանալ հատուկ գոյական:
ԿԻՄԱՆԱՆ
ԴԱՍԻՑ     ՀԵՏՈ       •   Հիմնավորված դատողություններ անել:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ          •   Վերարտադրել առակի բովանդակությունը:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ           •   Կիրառել լեզվական գիտելիքները, ստանալ հատուկ գոյական` բարդ բառեր
                         կազմելով:
                     •   Զարգացնել գրավոր և բանավոր խոսքը:




ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

Խթանման փուլ.
Գրատախտակին ուսուցչի կողմից նախապես պատկերված է ձմերուկ և ընկույզ:
Մտագրոհի միջոցով` օգտագործելով Վենի դիագրամը աշակերտները սկսում են թվարկել համապատասխան

                                                                          Անուշ Ալավերդյան
հատկանիշները, նմանությունները և տարբերությունները պտուղների: Ստեղծվում է միջառարկայական կապ
<<Ես և շրջակա աշխարհը>> առարկայի (չոր միրգ բանջարեղեն և այլն) և մաթեմատիկայի (ծանր, թեթև,
մեծ, փոքր, զանգված, շրջան հասկացություններ) միջև:

Իմաստի ընկալման փուլ .
Ուսուցչուհին կարդում է դասագրքի հղումը.
-Դու երբևէ տեսե՞լ ես ծառին աճած ձմերուկ: Կարդա և կիմանաս, թե ինչու չես տեսել:
Այնուհետև կարդում է Այգեկցու հղումը:
-Պետք չէ հավատալ ցնորամիտ բաների…
Ուսուցիչը հորդորում է աշակերտներին` ըստ հղումների կանխագուշակել առակի բովանդակությունը: Լսելով
աշակերտների կարծիքները և առաջացնելով հետաքրքրություն բնագրի հանդեպ, ուսուցիչը հորդորում է
բացել դասագրքերը և կարդալ: Երկրորդ անգամ կարդալու ընթացքում, աշակերտները <<Հրաշք>> տետրում
էջը բաժանում է երկու մասի: Ձախ կողմում նշում տպավորիչ հատվածները, աջում` մեկնաբանությունը:
Այնուհետև համեմատում են գրառումները` ձևակերպելով սեփական կարծիքը, զարգացնելով խոսքը:
Ուսուցչի ուղղորդմամբ բանահյուսության նմուշների քարտերի օգնությամբ դասարանը բաժանվում է չորս
խմբի <<առակի>> խումբ, <<առածի>> խումբ, <<շուտասելուկի>> խումբ և <<խնդուկի>> խումբ:
Ուսուցիչը, հիշեցնելով համագործակցելու կանոնները, հրահանգում է դուրս գրել հենակետային բառերը,
կազմել պլան և փորձել վերարտադրել ըստ պլանի:
Ուսուցչի հսկողությամբ աշխատում են խմբերը, ներկայացնում պլանն ու վերարտադրում` միմյանց շտկելով
ու լրացնելով:
Խմբերը գնահատում են միմյանց` տալով հիմնավորում:
Այնուհետև յուրաքանչյուր շարք ստանում է զույգերով աշխատելու առաջադրաանքներ (առ 1 ա) բ) և առ. 2
):
Կարդում են աշխատանքներ` խորացնելով լեզվական գիտելիքները (օր. Ծիծեռնակ և բերդ` Ծիծեռնակաբերդ
(հատուկ գոյական)):

Կշռադատման փուլ .
Հարցադրումներով անդրադարձ.
-Կարո՞ղ եք դատողություններ ունի առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>> հատվածի
վերաբերյալ:
-Լեզվական առաջադրանքի կատարման արդյունքում ի՞նչ սովորեցինք:
Տնային հանձնարարություն`
    • Վերարտադրել առակը:
    • Տեղեկանալ Գանձասարի մասին:




                                                                              Անուշ Ալավերդյան

51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան

  • 1.
    ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ N 51 հիմնական դպրոց Անուշ Ալավերդյան Անուշ Ալավերդյան
  • 2.
    ԴԱՍԱՐԱՆ 3-րդ ԱՌԱՐԿԱ ___________մայրենի________________________ ԹԵՄԱԺողովուրդն իմաստուն է ԺԱՄ 6 Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ 1 <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> 1. Կճանաչեն, կվերհիշեն բանահյուսության Թեմայի մուտք նմուշները: 2. Կզարգացնեն նկարի վերարտադրողական կարողությունը: 3. Կհամագործակցեն խմբային գործունեությամբ 2 Առակի ծնունդը: Առարկա, հատկանիշ, 1. Կստանան գիտելիքներ առակի մասին: գործողություն ցույց տվող բառեր 2. Կզարգացնեն դերերով կարդալու կարողությունը: 3. Կամրապնդեն ունեցած լեզվական գիտելիքները: 4. Կգիտակցեն առակների խրատական իմաստը 3 Հնարամիտը: Հատկանիշ ցույց տվող բառեր 1. Կզարգացնեն կարդալու կարողությունը` երկխոսության սահուն ընթերցմամբ: 2. Կդրսևորեն վերաբերմունք հերոսների վարքագծի վերաբերյալ: 3. Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները: 4 Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական 1. Կկարողանան արտահայտել և փոխանակել կարծիքներ բնագրի շուրջ: 2. Կկարողանան հիմնավորված դատողություններ անել: 3. Ձեռք կբերեն գիտելիքներ գոյականի մասին: 5 Խոզն ու ագռավը: Գոյականի թիվ 1. Կզարգացնեն արտահայտիչ ընթերցելու կարողությունը: 2. Կբնութագրեն հերոսներին` վերագրելով մարդկային հատկանիշները: 3. Կկարողանան չափածո խոսքը արձակ վերարտադրել: 6 Թեմատիկ գրավոր աշխատանք Փոխադրություն Անուշ Ալավերդյան
  • 3.
    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 ԴԱՍԻԹԵՄԱՆ <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմայի մուտք ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Կխորացնեն ծանոթությունը ժողովրդական բանահուսության ժանրերին: • Զույգային աշխատանքի միջոցով կներկայացնեն էջում պատկերված ծանոթ ստեղծագործությունների համապատասխան դրվագները: • Կվերարտադրեն նկարների բովանդակությունը: ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Կզարգացնեն հիշողությունը, ուշադրությունը, տրամաբանական մտածողությունը` վերհիշելով ժողովրդական բանահյուսության տեսակները: • Կառանձնացնեն էջում ընդգրկված ստեղծագործությունների տեսակները (հեքիաթ, պատմվածք, բանաստեղծություն): • Կկարևորեն առակը և դրա խրատական իմաստը: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Առակը բանահյուսության շարքի նմուշներից է, ունի բարոյախրատական իմաստ: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԻՄԱՆԱՆ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Զանազանել բանահյուսության նմուշները, վերարտադրել նկարների ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ բովանդակությունը, ստեղծագործել խմբային գործունեությամբ: ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Խթանման փուլ. Ցուցադրվում է շնորհանդեսի` երկրորդ դասարանում անցած <<Ժողովուրդն իմաստուն է>> թեմատիկ շարքում ընդգրկված բանահյուսության նմուշները ընդգրկող էջը` ծառ, որի պտուղները երկրաչափական պատկերների մեջ ընդգրկված նմուշներն են. Հեքիաթ, դարձվածք, առած, ասացվածք, շուտասելուկ, սուտասելուկ, օրորոցային, օրհնանք, խնդուկ, հանելուկ, խաղիկ-տաղիկ, հաշվելուկ: Աշակերտները զույգերի միջոցով վերհիշում են նմուշները և բերում օրինակներ մտագրոհի միջոցով: Իմաստի ընկալման փուլ. Ուսուցիչն ասում է, որ շարունակելու են ուսումնասիրել <<Ժողովուրդ իմաստուն է>> թեմատիկ շարքը: Անուշ Ալավերդյան
  • 4.
    Այստեղ ծանոթանալու ենստեղծագործության նոր նմուշին` առակին: Շնորհանդեսի հաջորդող էջերով ներկայացնում է առակագիրներին (Այգեկցի, Կորյուն, Գոշ, Կռիլով, Եզովպոս): Աշակերտներն պատկերացում են կազմում առակի խրատական իմաստի բերաբերյալ: Ուսուցիչը նախապատրաստում է, որ գործնականում պատմությունները առակ են դարձնելու, ներկայացնում է առակի ծնունդը: Դասագիքերը բացելով սովորողները տեսնում են թեմայի սկզբնանկարը: Պարզում են, թե որ նկարներն են ծանոթ և անծանոթ: Առանձնացնում են հեքիաթները և զույգերով աշխատելու արդյունքում վերարտադրում պատկերված հեքիաթների համապատասխան դրվագները (<<Քաջ Նազարը>>, <<Պոչատ Աղվեսը>>, <<Ճպուռն ու մրջյունը>>): Ուսուցչի հորդորով աշակերտները փորձում են պարզել թե մյուս դրվագները ինչ են պատկերում: Խմբային աշխատանքի միջոցով յուրաքանչյուր խումբ աշխատում է մի անծանոթ դրվագի շուրջ` փորձելով ստեղծել պատմություն: Խմբերը ներկայացնում են իրենց ստեղծած տարբերակները և խրախուսվում ուսուղչի կողմից: Ուսուցիչը, ցույց տալով շնորհանդեսի հաջորդ էջերը, ավելացնում է, որ կծանոթանան համապատասխան ստեղծագործություններին և կհամեմատեն իրենց ստեղծած և դասագրքում ընդգրկված պատմությունները, որոնցից չորսը առակներ են, մեկը` խնդուկ: Կշռադատման փուլ . Ուսուցչի հարցադրման արդյունքում աշակերտները թվարկում են ժողովրդական բանահյուսության նմուշները` ավելացնելով առակը: Անուշ Ալավերդյան
  • 5.
    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 ԴԱՍԻԹԵՄԱՆ Մարդը, ընկույզը և ձմերուկը: Գոյական ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Կկարողանան արտահայտիչ, սահուն ընթերցել բնագիրը • Կկարողանան վերարտադրել բովանդակությունը • Կամրապնդեն լեզվական գիտելիքները • Դատողություններ կանեն հիմնական գաղափարի շուրջ ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Արտահայտիչ ընթերցելու կարողության զգացում: • Ընտրովի ընթերցանությամբ առաջադրված հարցերին պատասխանելու կարողություն: • Առակից առաննացնել հենակետային բառերը, պլան կազմել` վերարտադրելու կարողության զարգացման նպատակով: • Զույգերով աշխատանք` տրված լեզվական առաջադրանքներ կատարելու նպատակով: • Դատողություններ կանեն առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>> հատվածի շուրջ: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Բնության ստեղծածը կատարյալ է: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Հասարակ գոյականները միացնելով կարող ենք ստանալ հատուկ գոյական: ԿԻՄԱՆԱՆ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Հիմնավորված դատողություններ անել: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Վերարտադրել առակի բովանդակությունը: ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ • Կիրառել լեզվական գիտելիքները, ստանալ հատուկ գոյական` բարդ բառեր կազմելով: • Զարգացնել գրավոր և բանավոր խոսքը: ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Խթանման փուլ. Գրատախտակին ուսուցչի կողմից նախապես պատկերված է ձմերուկ և ընկույզ: Մտագրոհի միջոցով` օգտագործելով Վենի դիագրամը աշակերտները սկսում են թվարկել համապատասխան Անուշ Ալավերդյան
  • 6.
    հատկանիշները, նմանությունները ևտարբերությունները պտուղների: Ստեղծվում է միջառարկայական կապ <<Ես և շրջակա աշխարհը>> առարկայի (չոր միրգ բանջարեղեն և այլն) և մաթեմատիկայի (ծանր, թեթև, մեծ, փոքր, զանգված, շրջան հասկացություններ) միջև: Իմաստի ընկալման փուլ . Ուսուցչուհին կարդում է դասագրքի հղումը. -Դու երբևէ տեսե՞լ ես ծառին աճած ձմերուկ: Կարդա և կիմանաս, թե ինչու չես տեսել: Այնուհետև կարդում է Այգեկցու հղումը: -Պետք չէ հավատալ ցնորամիտ բաների… Ուսուցիչը հորդորում է աշակերտներին` ըստ հղումների կանխագուշակել առակի բովանդակությունը: Լսելով աշակերտների կարծիքները և առաջացնելով հետաքրքրություն բնագրի հանդեպ, ուսուցիչը հորդորում է բացել դասագրքերը և կարդալ: Երկրորդ անգամ կարդալու ընթացքում, աշակերտները <<Հրաշք>> տետրում էջը բաժանում է երկու մասի: Ձախ կողմում նշում տպավորիչ հատվածները, աջում` մեկնաբանությունը: Այնուհետև համեմատում են գրառումները` ձևակերպելով սեփական կարծիքը, զարգացնելով խոսքը: Ուսուցչի ուղղորդմամբ բանահյուսության նմուշների քարտերի օգնությամբ դասարանը բաժանվում է չորս խմբի <<առակի>> խումբ, <<առածի>> խումբ, <<շուտասելուկի>> խումբ և <<խնդուկի>> խումբ: Ուսուցիչը, հիշեցնելով համագործակցելու կանոնները, հրահանգում է դուրս գրել հենակետային բառերը, կազմել պլան և փորձել վերարտադրել ըստ պլանի: Ուսուցչի հսկողությամբ աշխատում են խմբերը, ներկայացնում պլանն ու վերարտադրում` միմյանց շտկելով ու լրացնելով: Խմբերը գնահատում են միմյանց` տալով հիմնավորում: Այնուհետև յուրաքանչյուր շարք ստանում է զույգերով աշխատելու առաջադրաանքներ (առ 1 ա) բ) և առ. 2 ): Կարդում են աշխատանքներ` խորացնելով լեզվական գիտելիքները (օր. Ծիծեռնակ և բերդ` Ծիծեռնակաբերդ (հատուկ գոյական)): Կշռադատման փուլ . Հարցադրումներով անդրադարձ. -Կարո՞ղ եք դատողություններ ունի առակի վերջին նախադասության և <<Այսպիսով>> հատվածի վերաբերյալ: -Լեզվական առաջադրանքի կատարման արդյունքում ի՞նչ սովորեցինք: Տնային հանձնարարություն` • Վերարտադրել առակը: • Տեղեկանալ Գանձասարի մասին: Անուշ Ալավերդյան