1. 4 - сынып Күні: 24. 10.13
Сабақтың тақырыбы Байлық тұмасы. «Маңғыстау, Мұнай теңізі»
Мақсаты «Байлық тұмасы» деп аталған Маңғыстау даласыныңтабиғи,
рухани ерекшеліктері туралы түсіну.
Күтілетін нәтиже А) Өлеңнің мағынасын түсінеді, оқу техникасы жетіледі, тіл
байлықтары артады.
В) мұнай туралы білетіндерін сипаттап жаза алады. Өз
сөздерімен айта алады және күнделікті тұрмыста қалай
пайдаланатынын мысалдармен дәлелдейді.
С) ) өлеңнің негізгі идеясынтабады және өмірдегі орнына,
табиғатты қорғаудың маңыздылығынабаға береді.
Керекті жабдықтар Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, Қазақстан картасы, интернет
желісі, АКТ.
Қолданылатын
әдістер
Жеке және топтық жұмыс. Топтықәңгіме, «Блум
таксаномиясы» смайликтер арқылы, мадақтаулар.«Қапшықтағы
фасоль» әдісі, «БҮҮ» әдісі.
Сабақ барысы
Сабақ
кезеңдері
Уақыты
минут
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе 9 1.
- оқушылармен амандасу;
- сыныпты түгендеу;
- кезекшілік қызметін
қадағалау;
- оқушылардыңназарларын
сабаққа аудару.
2. Үй тапсырмасынтексеру:
3. Алдыңғы тақырыптарды
«Қапшықтағы фасоль»
әдісімен қайталап жаңа
сабаққа көшу.
1.
-мұғаліммен сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін
атқару;
- сабаққа зер салу.
2. Үй тапсырмасын сұрақ
жауап арқылы сұрау.
Тұсаукесер 13 1.Білім
Батыс өңірі неге бай? (Өз
білетіндерін айту)
Оқушылар берген сұраққа
бұрыннанбілетіндерін еске
түсіре отырыпжауап береді
Оқушылар бұл тақырып
бойынша жалпы
білетіндерін өмірмен және
дүниетану пәнімен
байланыстырыпайтып берді.
Негізгі
бөлім
15 2. Түсіну
Оқулықты ашып, берілген
тақырыпты бір оқып
Оқулықта берілген
тақырыпты оқи отырып,
түсіну.
2. шығыңыз. Өлең бойынша не
түсінгендерін айту.
Жеке жұмыс:Әрбір оқушы
жеке оқып шығады.
Картамен жұмыс жүргізіледі.
3. Қолдану
Топтық жұмыс:
1. І топ: қазба
байлықтарды картаға
орналастыру.
2. ІІ топ: Мұнай туралы
білетініңді сипаттап
жазу.
3. ІІІ топ: Күнделікті
тұрмыстақазба
байлықтарды қалай
қолданар едіңдер?
ІҮ Талдау:
Әр топ өз жұмыстарынталдап
қорғайды. ( Флипчартпен
жұмыс)
Ү. Жинақтау: «Лездеме
әдісі»бойынша топқа сөздер
беру.
Әрбір оқушы оқып, өзі
түсініп, түсінбегендерін
топпен талқылайды.
Оқушылар топ болып
жұмысты орындайды және
берілген тапсырма бойынша
постер құрастырады.
Әрбір топ тапсырма
байынша жұмыстанады
Өз жазғандарыноқыпберіп,
талдайды.
Оқушылар жаңа сабаққа
қатысты сөздердіжүйелеп,
жинақтайды.
Қорытынды 8 ҮІ. Бағалау:
- Мұнайдың адам
өміріндегі пайдасы. Кері
байланыс.
Оқушылардың
Қойылғансұрақтарға
оқушылар өз жауаптарын
білдіреді.
Әр топтың пікірлері
тыңдалды. Пікір білдірген
3. пікірлерін ауызша
мадақтау.
- Үй тапсырмасынберу:
«Күнделікті тұрмыста
қазба байлықтарын
қалай
пайдаланатынымызды
дәлелдеп жазу.
оқушылардыңбәрі де өз
ойларынтолық жеткізе
біледі.
Әрбір оқушы сабақтан алған
әсерін «БҮҮ» кері байланыс
рефлексия парағын толтыру
арқылы көрсетеді.
Оқушылар өзара бағалауына
түсініктеме береді. Үй
тапсырмасын тыңғылықты
жазып алады.