Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
5кл. "Музика і кіно."
1. Миколаївська спеціалізована СЗОШ №22 з поглибленим вивченням
англійської мови з 1 класу Миколаївської міської ради
Миколаївської області.
Музика і кіно.
Урок музичного мистецтва в 5 класі
( 2 семестр)
2. Тема семестру:Професійна музика.
Тема чверті: Взаємодія музики з іншими видами мистецтва.
Тема уроку: Музика і кіно.
Мета: навчальна
- повторити поняття, вивчені раніше, познайомитись з новим жанром
*кіно *,
- познайомитись з фрагментамикінофільмів: Роберта Роджерса «Звуки
музики» ;
- розучитипісню про ноти музичного звукоряду з к.ф. «Звукимузики»;
Розвиваюча:
- розвивати музичніздібності учнів: навички сприйняття, аналізу-
інтерпритації музики, виконавськінавички;
- розвивати вміння розрізняти елементи музичної мови;
- виявляти зв*язки різних видів мистецтва- музики, літератури, кіно;
- розвивати образне мислення засобами музики.
Виховна:
- виховувати любов до високохудожніхтворів мистецтва, та потребу у
спілкуванніз ними;
- виховувати емоційний відгук на музику;
Хід уроку.
3. 1.Організаційниймомент.
- Музичнепривітання. СЛ.1
Вчитель: Діти, вітаю вас на уроці музичного мистецтва і запрошую послухати
поетичні рядки про одне з величних мистецтв, що винайшло людство. А чому це
мистецтво є величним? Давайте уважно послухаємо.(Що можемузика?
Заспокоїть у горі, журбу вижене, викреше вогонь із серця, в якому вже не буде
злого.
Учень1. Що заспокоїть нас у горі,
Печать журби змахне з чола
І викреше вогонь із серця?
Це може тількимузика!
Поглянь, у неї сильнікрила,
Підхопить будь-кого вона.
І вже немає місця злому
Там, де з*явилась музика.
Учень2. Вбирається у пишні шати,
Завждикрасива й молода.
Нікому в світі не підвладна
Чудова йгорда музика.
Не відає вона кордонів
Із вічністю заручена.
Весь світ об*єднує любов*ю
В житті панує музика!
Вчитель. . Отже, діти, чому музика є величним мистецтвом, як вона діє на душу
людини? ( Заспокоїть у горі, журбу вижене, викреше вогонь із серця, в якому вже
не буде злого.)
4. Висновок: Отже, там, де з*явилась музика, немаємісця злому, бо музика
об*єднає всіх своєю любов*ю.
Вчитель. Діти, музика справді об*єднує і не лише людей, а й види мистецтва.
Давайте пригадаймо, яківидимистецтва не можливі без музики?( з якими
видамимистецтва пов*язана музика? ) (театр: опера, балет) Яку роль відіграє
музика в цих жанрах? (артисти співом передають зміст опери і навіть з*явився
такий жанр, як арія-музичнийпортрет героя).
Вчитель: Отже, музика в цих жанрах має такі виражальніта зображувальні
можливості, які самостійно розкривають характери героїв, сюжет вистави, почуття
героїв, переживання і таке інше. І продовжитинаш урок я хотіла б……
Луї Люм*єр: Як це продовжитиурок??? А як же кіно? Ви про нього забули? (йде
до дошки)
Вчитель: А ви хто будете, може, композитор, що пише музику до фільмів?
Луї: Ні, я не композитор! Я – Луї Люм*єр – перший, хто провів той історичний
кіносеанс на вулиці Капуцинів. Глядачібули не лише у захваті, а й дещо налякані.
Слово кіно в перекладіз грецькоїмови означає – рух. Справа в тому, що коликіно
з*явилось на світ, воно було мов немовля, бо не вміло говорити. Дуже дивно:
людирозмовляють, рухаються, вітер розкачуєдерева, їде потяг та інше, але нічого
не чутно. Що робити? Вирішили поставити музичний інструмент і посадити
людину, яка буде«озвучувати» фільм. Людину, котра грала на музичному
інструменті, назвали тапером. Саме музика, оживляючикартини, що рухались,
допомагала яскравіше, глибшепережитизміст фільму.
Вчитель: Дякуємо Вам, Луї, за цікаву розповідь, але, як кажуть, краще один раз
побачити, ніж сто разів почути. Запрошую вас до кінозалу. СЛ.2 Давайте разом
переглянемо фрагмент старого німого кіно у головній роліякого ми побачимо
відомого англійського режисера, сценариста, композитора і талановитого актора
ЧарліЧапліна. Уважно подивившись, подумайте, як розвивалась (змінювалась)
музика протягом усього фрагменту?
Перегляд німогокіно СЛ.3
Вчитель: Отже, діти, як розвивалась музика у цьому фрагменті? (вона була
різною, тому що супроводжувала різнідії героїв)
Вчитель: Діти, які саме дії та рухи героїв супроводжувала музика, пригадаймо їх.
5. -На героя чекає небезпека, він забігає до схованки, але бачить, що там
лежить лев: музика напружена, тривожна;
- Лев шевелить вухом та роззявляє пащу: музика зловіща;
- Герой намагається знайти вихід, але попадаєв іншу пастку (музика різка);
- Герой спілкується с собачкою, яка лає на нього та може розбудити
лева(музика грайлива, аленапружена);
- Герой підходить до лева: музика зловісна;
- Герой звільняється з клітки, як змінюється настрій музики? (вона стає
ліричною, ніжною, тому що герой дякуєз любов*ю своїй спасительниці)
Вчитель: Діти, ми відчували, що музика постійно перебувала у розвитку та
змінювалась. Яку ж роль у німому кіно було відведено музиці? (головну). Чому?
(бо вона виражала настрій та почуття героївта зображувала різні події)
Вчитель: Але життя не стоїть на місці. І кіно, як вид мистецтва теж не стояло на
місці.
- Які глобальнізмінисталися в кінематографі? (з*явилось звуковекіно). Алеяку
роль у звуковому кіно зайняла музика? Я запрошую вас до перегляду
музичного фрагменту. Але, щоб переглянутиафішу та дізнатись, з яким
музичним жанром ми зустрінемось, потрібно розгадатикросворд.
Кросворд:
1.Херувимська: жанр духовноїмузики, пісня, що починається словами«іже
херувими»
2.Увертюра: оркестровий вступ до опери, балету, тощо
3. Симфонія: великий музичнийжанр, написаний для симфонічного оркестру.
4. Квартет: музичнийжанр, написаний для 4-хінструментів.
5. Мелодія: виразна характеристика музики, головна музична думка.
Вчитель: Отже, мюзикл. Молодці, відчувається як ви бажаєте зустрітись із. А ось і
наша афіша. (на слайдінаписана тема.)
ІІ. Оголошеннятеми та мети уроку: «Музикана кіноекрані. Роберт Роджерс.
Фрагмент мюзиклу та кінофільму «Звукимузики» СЛ.4
6. Вчитель: Діти, а подивіться, яке що ми очікуємо від сьогоднішнього кіносеансу?
- Дізнаємось, що таке мюзикл, як жанр;
- Познайомимось з композитором Р.Роджерсом та мюзиклом «Звукимузики»;
- І саме головне,визначити, яку роль у цьому мюзиклівідведено музиці.
Вчитель: Діти, перш, ніж приступити до перегляду, звернемось до наших
словничка, що ж таке мюзикл. СЛ.5
МЮЗИКЛ – це музично-сценічнийтвір, у якому переплітаються діалоги, пісні,
музика, хореографія.
Вчитель:Отже, діти,яківиди мистецтва поєднуються у мюзиклі? (хореографія,
музика, література)
Вчитель: Діти, перші мюзиклиз*явились в Америці наприкінці 20-30- років
минулого століття. Мюзикл був театральним жанром досить складним та дорогим
у постановці.
- А які мюзикливідомівам? (Чікаго, Нотр дам де парі, Норд ост)
Робота над ним починалась з написання сценарію,а у постановці брали
участь багато людей.
СЛ.6 В 1959 роціамериканськийкомпозитор Роберт Роджерс пише
славнозвісний мюзикл «Звукимузики», у якому розповідаєпро те, яку роль у долі
головнихгероїв зіграла музика та любов до неї. Давайте подивимось фрагмент
мюзиклу і послухаємо популярну пісню «ДО-ре-мі». Діти, слухаючицю пісню,
подумайте, чому мюзикл дістав назву «Звукимузики»? (бо ця пісня про ноти та
музичнізвуки)
ІІІ.Слухання музики: СЛ.7 Перегляд мюзиклу. (відповіді: ця пісня про музичні
звуки, ноти та музику)
Вчитель: Пригадаймо їх: проговорюємо або проспівуємо та прикріплюємо на
дошку. ДО-РЕ-МІ-ФА-СОЛЬ-ЛЯ-СІ-ДО(після цього проспівуємо звукоряд)
ІV.Вокально-хорова робота.
Вчитель: Діти, ця пісня перекладена на різні мови світу, тому я пропоную вам
розучитипісню «До-ре-мі» українською мовою. А щоб гарно співати,почнемо ми з
нот.
7. - Звертаю увагу на посадку та контролюю протягом усієїпісні
- Методом «луна» розучуємо фразу: артикуляція активна, кожнийзвук
проспівуємо виразна та чітко.
1. Розучуємо співаночку «СОЛь-ДО-ЛЯ-ФА-МІ-ДО-РЕ»
Вчитель: Отже, ми підготувались до розучування пісні.
2. Розучуємо по фразам пісню «До – пташина в*є гніздо…(об*єднаємо фрази)
Вчитель: Діти, давайте розучимо рухидо пісні (рухимають бути злагодженими,
однаковими) (на кожну фразу показую рух, діти повторюють) Фізкультхвилинка.
Висновок: Діти, ми з вами розучили, пісню з музично-ритмічнимирухами, відчули
її характер, настрій . то скажіть: чому ця пісня здобула такої популярності?( вона
легка за характером, грайлива, людина, колиїї слухає – відпочиває)
Вчитель: Певно, саме за свою легкість, діти, з усіх театральних жанрів мюзикл
найбільше від інших жанрів використовується в кінематографі. Саме такою стала
доля і нашого мюзиклу «Звукимузики». А у 1965 роціамериканськийрежисер
Роберт Уайз на основі мюзиклу Роджерса представляєфільм «Звукимузики».СЛ.8
Вчитель. Так, на основі мюзиклу був написанийсценарій однойменного фільму.
Отож, ми спробуємо зараз з вами познайомитись з сюжетом фільму «Звуки
музики», написавши самостійно фрагмент сценарію, використовуючивідомі
кадриз фільму, мюзиклу та питання до них. Отже….. Жили-були… (можна
робота у 3 групах: кожній по картинці з питаннями)
Сюжет за картинками: Жили-булидіти, такі неслухняні й непосидючі, що жоден
вихователь не міг з ними впоратися.
Та якось прийшла до бешкетників вихователька – молода, симпатична. Марія
гарно співала. Вона так любила музику, що поступово захопила звукамимузики
усіх дітей. Діти теж полюбилимузику. Завдякимузицівонизалишалися такими ж
веселими і життєрадісними, проте перестали бешкетувати, стали слухнянимиі
створили гарнийсімейний ансамбль.
Вчитель: З того часу тільки й було чути: до-ре-мі-фа-соль….Діти, виходячиз
нашого сюжету, яку роль зіграла музика у долідітей? (вонизгуртувались,
створили ансамбль, сталислухняними)
8. Вчитель: Гадаю, що з вас можуть стати гарнісценаристи. Миз вами
познайомились з сюжетом фільму. А я запрошую вас до перегляду музичного
фрагменту кінофільму «Звукимузики». Переглянувшийого, подумайте:
- Кого або що ви назвалиб головнимигероямифільму?
Перегляд фрагменту. СЛ.9
V.Слухання. (відповіді:музика, бо вона об*єднала дітей та Марію, надала сенсу
їхньому життю.) (завдякимузицівони стали згуртованими, дружнімита
слухняними).
Висновок: музика, бо вона об*єднала дітей та Марію, надала сенсу їхньому
життю, завдякимузиці вони стали згуртованими, дружнімита слухняними).
Вчитель: Наш кіносеанс закінчується.
Звук музики: Ні, не закінчується. А про мене забули? Хто був найголовнішим на
уроці? Звуки музики, а я одинз них. Ви думаєтеось ці ноти просто та собі?
(показуєна дошку). Тутє деякі сюрпризидля вас.
- Необхідність у музичному супроводінімого кіно виникла, тому,що…….
- Мюзикл – це…..
- Перші мюзикливиниклив ………
- Музику до мюзиклу та кінофільму «Звукимузики» написав американський
композитор…………….
- У чому схожість та відмінність фрагментів мюзиклу та кінофільму?...
-
- «Музика – один з головнихгероїв фільму «Звукимузики». Чому?
Висновок: Чизможе кіномистецтво впоратись без музики?
Оцінювання.
До побачення.