1. Тема: «Тиск твердихтіл на поверхню. Сила тиску»
Мета уроку: Сформувати в учнів поняття про тиск, як про фізичну величину;
дослідити на уроці залежність тиску від сили тиску та від площі поверхні; навчати
розв’язуватизадачіна тиск та застосовуватизнання про тиск у повсякденному
житті; показати зв’язокфізики як науки з іншими предметами шкільного курсу;
розвивативинахідливість, логічне мислення, увагу; виховувати любов до фізики
як науки та почуття власної безпеки.
Обладнання: дерев’янібруски, динамометр, важки, лінійка, кнопки, виставка
ріжучих і колючих інструментів, комп’ютер, проектор, презентація,
мультимедійна дошка,таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційниймомент
2. Актуалізація опорних знань
Отже, ми продовжуємо вивчати тему “Взаємодія тіл”.
1. Що є мірою взаємодії тіл? (Сила).
2. Як позначають силу в фізиці і в яких одиницях вона вимірюється? (F, Ньютон)
3. Які сили ви знаєте? (Сила тяжіння, сила тертя, сила пружності).
4. Від чого залежить результат дії сили? (Від значення і напряму прикладеної
сили, від точки прикладання)
5. Що є результатом дії сили? (Зміна швидкості тіла і деформація).
Проблемні ситуації.
Чому ми провалюємося в пухкий сніг у чоботахі не провалюємося, колистоїмо
на лижах, адже на лижах чи без лиж людина діє на сніг з силою, що дорівнюєїї
вазі?
Чому до людини, яка провалилася під лід треба підповзати , а не йти пішки?
На всі ці та й інші питання ми одержимо в ході сьогоднішньогоуроку.
2. 1
Дослід 1. Візьміть, будь ласка, у руки олівець і натисніть його основою на палець.
Відчули дію? А тепер оберніть олівець, і загостреним грифелем з такою самою
силою і у тому ж самому напрямі , натисніть знову ж таки на палець.
Ви відчули різницю у дії сили? Але ж сила однакова, напрям той самий і
прикладали Ви до пальця. У чому причина спостережуваногоявища? (У основи
олівця й у кінчика грифеля різна площа поверхні).
(Слайд 1)
Звертаю увагу учнів на ілюстрацію до твору Маміна-Сибіряка "Сіра шийка"
(див. Слайд № 1 презентації) і зачитує уривокз цього твору: "... Лисиця дійсно
прийшла через кілька днів, села на березі і зновузаговорила:
- Cкучила я за тобою, качечка ... Виходь сюди, а якщо не хочеш, то я сама до
тебе прийду. Я не горда...
І Лисиця почала повзти обережно по льоду до самої ополонки. У Сірої Шейки
завмерло серце ... ".
Питання. Чомулисиця обережно повзла по льоду? (Вислуховуємо відповіді)
Отже, результат дії сили залежить від площі тієї поверхні, перпендикулярно до
якої вона діє. Щоб охарактеризувати залежність результату дії сили від площі
поверхні, на яку ця сила діє, використовують поняття тиску.
(Слайд 2)
Щоб відповісти на це питання, необхідно познайомитися з темою "Тиск
твердихтіл на поверхню. Сила тиску ".
Слово "тиск" вам добревідомо. Як ви розумієте сенс наступних пропозицій:
(Слайд 3)
Тискрізко падає, можливі опади.
Захисники команди "Динамо" не витримали тиску нападників "Спартака".
У хворого раптово підвищився тиск.
"Наутілус" ковзнув у бездонніглибини, незважаючи на величезний тиск
зовнішнього середовища.
- Це була жінка, - сказав комісар Мегре, - тільки тонкий каблук жіночих
туфель міг зробититаке великий тиск.
3. 2
У всіх цих реченнях слово "тиск" використано в різних ситуаціях і мало різне
значення. Ми розглянемо тискз точки зоруфізики.
(Слайд 4)
Згадаємо:
• Що таке сила?
• Які сили ви вже знаєте?
• Від чого залежить результат дії сили?
• Силу, яка прикладається перпендикулярно до поверхні, називають силою
тиску на цю поверхню і позначають Fт.
(Слайд 5)
Величина, яка показує, яка сила тиску діє на кожну одиницю площі поверхні,
називається тиском.
P - тиск
F - сила тиску
S - площа опори.
- Щоб тиск нам отримати, потрібно силу тиску на площу ділити!
Проведемо якісний аналіз даної формули.
Питання 1. Сила тиску не змінюється, а площа опоризбільшується. Як
зміниться тиск? Чому? (Тискзменшиться, тому що тиск обернено пропорційно
площі).
Питання 2. Площа опорине змінюється, а сила тиску збільшується. Як
зміниться тиск? Чому? (Тискзбільшиться, тому що тиск прямо пропорційно силі
тиску).
Учні роблять висновок, що при одній і тій же силі тиск більше в тому випадку,
коли площа опорименша, і, навпаки, чим більше площа опори, тим тиск менше.
Питання 1. Як можна знайти силу тиску, знаючитиск і площа поверхні, до
якої прикладена сила? (Fт = p * S)
Питання 2. Як знайти площу поверхні, до якої прикладена сила, знаючи силу
тиску? (S = F/p)
(Слайд 6)
4. 3
Виведемо одиницю вимірювання тиску.
S = 1м2
F = 1Н
[P] = 1Н/м2 = 1Па.
1 Па - це такий тиск, що виробляє сила тиску в 1 Н, що діє на поверхню
площею 1 м2 перпендикулярно цій поверхні.
Несистемні одиниці тиску:
1) технічна атмосфера(а т): 1 а т = 9,8 * 104 Па;
2) Фізична атмосфера(а т м), дорівнює тиску, який створює стовп ртуті
висотою760 мм: 1 а т м = 1,013 а т = 1,013 * 105 Па.
3) міліметр ртутного стовпа (мм р т. с т.): 1 мм р т. ст. = 133,3 Па.
4) бар (в метеорології використовують мілібар): 1 бар = 105 Па, 1 м бар = 102
Па.
(Слайд 7)
Одиниця вимірювання тиску названа на честь Блеза Паскаля
(Слайд 8, 9)
1 гПа =100 Па
1 кПа = 1000 Па
1 МПа = 1000 000 Па
Питання. Що означаєзапис: р = 15 кПа, р = 5МПа? (15 000 ПА - це такий
тиск, що виробляєсила тиску в 15 000 Н, що діє на поверхню площею 1м2
перпендикулярно цій поверхні.)
Завдання з підручника (ст. 119)
№187, 188.
Гімнастика для очей.
(Слайд 10)
Здійснимо подорож у біологію.
У Амазонці є піранія -
З вигляду рибка так собі.
Якщо сунутимеш палець у воду,
5. 4
Перекусить вмить його.
Питання:чомупіранія може перекусити палець людини?
(Слайд 11)
Ось верблюд, а на верблюді
Возять поклажу і їздять люди.
Він живе серед пустель,
Їсть несмачні кущі,
Він у роботікруглий рік ...
Чому ж на верблюдівозять поклажу і їздять люди?
(Площа поверхні кінцівок верблюда велика, а тиск, який чиниться на пісок,
невелика, тому верблюд не провалюється в пісок.)
(Слайд 12)
Їжак сердитий, сірий їжак,
Ти куди, скажи, йдеш?
Ти колючий весь такий, що не взятитебе рукою!
Чому ж їжак колючий?
(Площа поверхні голок мала, а тиск великий.)
(Слайд 13)
Бджілка - трудівник відомий,
Дарує людям мед і віск,
А ворогам покаже жало,
Будуть пам'ятати цілий рік!
Чому жало бджоли надаєна шкіру людини дуже великий тиск? (Жало
бджоли має малу площу поверхні, а тиск, який чиниться на шкіру людини,
велика.)
(Слайд 14)
Фізкультхвилинка
1. Зробимотак, щоб тиск на ваш стілець зменшився. Для цього - встаньте.
2. Змінимо тиск на підлогу. Постоїмо наодній нозі, на другій. Встали
навшпиньки, потягнулися. Як змінився тиск на підлогу?
6. 5
3. Набрати повітря в легені (вдихаємо повільно, але як можна більше повітря),
повільно видихнути.
4. Руки повільно піднімаємо вгоруі робимо (одночасно)глибокийвдих. Руки
опускаємо – видих.
5. Глибоко вдихнути, сідаючи за парту, повільно видихаємо. Зараз ми
виконали гімнастику,в основіякої лежить величина, яку щойно ми вивчили.
Нагадаємо її.
(Слайд 15)
Повернемося до героїв "Сірої Шийки". Чому лисиця обережно повзлапо
льоду? (Лисиця вибрала такий спосіб пересування, щоб збільшити площу
поверхні, а тиск на лід - зменшити.)
(Слайд 16)
Хитра лисиця знала формулу тиску! Ми переконалися в справедливостіцієї
формули в природі - голки, журавлини, кігті, зуби, ікла, жала. Але. "Душа науки -
це практичне застосування її відкриттів" (У. Томсон).
(Слайд 17)
Звертаю увагу учнів на виставку ріжучих і колючих предметів та інструментів.
Питання:Чому ріжучі та колючі інструменти надають на тіло дуже великий
тиск? (Площа поверхні ріжучих і колючих інструментів мала, а тиск великий.)
(Слайд 18, 19)
Зробимо екскурсію в світ техніки. Ми знаємо, що, чим більше площа опори,
тим менший тиск, вироблений даної силою, і, навпаки, зі зменшенням площі
опори(при незмінній силі) тиск зростає. Тому, в залежності від того, чи хочуть
отримати малу чи великий тиск, площа опоризбільшують або зменшують. Шини
вантажних автомобілів і шасі літаків роблять значно ширше, ніж легкових.
Особливо широкимишини роблять у автомобілів, призначених для пересування в
пустелях. Важкі машини, такі як трактор, танк або Болотохід, можуть проїжджати
по болотистій місцевості, по якій не завжди пройделюдина. Чому? (Важкі
машини, маючи велику опорнуплощу, надають невеликий тиск.)
Ми переконалися в справедливостіформулитиску в природіі техніці.
7. 6
Гра "Знайомі літери".
Ваше завдання: послухавши прислів'я, поставити їм у відповідність одну з
фізичних величин.
Прислів'я:
Шила в мішку не сховаєш.
Їжака голими руками не візьмеш.
(Тиск)
Завдання з підручника (ст. 119)
№186, 190.
(Слайд 20, 21)
"Тестовізавдання".
(Слайд 23)
Підсумок уроку
З якою фізичною величиною ви познайомилися сьогодніна уроці?
Яку силу називають силою тиску?
Що таке тиск?
Одиниці тиску?
Одиниці тиску в СІ?
(Слайд 24)
Домашнє завдання: § 31, №189