1. Тема: Тиск газів та рідин. Закон Паскаля
Мета: навчальна – сформуватизнання про тиск рідин і газів з точки
зорумолекулярно-кінетичної теорії; з’ясуватисуть закону Паскаля;
формувати вміння самостійно працювати з підручником;
розвивальна– розвиватикритичне мислення учнів, їхню уяву та
пізнавальний інтерес.
виховна – виховувати
Основніпоняття:тиск, закон Паскаля.
Обладнання: прилади для демонстрації закону Паскаля.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань:
а) Тести: (Слайд 2)
1. В яких одиницяхвимірюється тиск?
А) м²; Б) Па; В) Н.
2.Тиск твердихтіл визначаєтьсяза формулою:
А) Р=т/S; Б) Р=S/F; В) Р=F/S.
3.Чим … площа опори, тим … тиск, створюваний однією і тією ж силою.
А) більша; менший; Б) більша; більший;
В) менша; менший.
4. Тиск тіла на поверхню залежить від…
А) площі поверхні, перпендикулярно до якоїдіє сила;
Б) площі поверхні і модулясили, що діє перпендикулярно до поверхні;
В) модулясили і не залежить від площі поверхні, на яку
діє сила.
5.Виразити у Па тиск 10кПа.
2. А) 10000Па; Б) 100Па; В) 1000Па.
6. Величина, яка дорівнюєвідношенню сили, яка діє
перпендикулярно поверхні, до площіцієї поверхні називається…
А) силою тиску; Б) тиском; В) вагою тіла.
Відповіді: (Слайд 2а)
1.– Б) 2. – В) 3. – А) 4. – Б) 5. – А) 6. – Б)
б) Творчийдиктант. (Слайд 3)
Коли тиск потрібно зменшити , то
використовують
Коли тиск потрібно збільшити, то
використовують
(Слайд 3а) (Слайд 3б)
Записати правильнувідповідь у відповіднуколонкутаблиці.
1. Різальні інструменти (ножі, ножиці, різці).(2)
2. Шини та гусениці машин, призначенідля руху по м’якомугрунту.(1)
3. Нижня частина фундаменту. (1)
4. Лопати, металообробніінструменти.(2)
5. Різальні та колючі пристосування в живій природі: зуби, пазурі, дзьоби,
жала, ікла, шипи тощо.(2)
6. Лижі для руху по пухкому снігу.(1)
Якісна задача (Слайд4)
Факір-початківець склав для себе такий план підготовки до лежання на
цвяхах: спочатку звикнути лежати на 200 цвяхах, потім на 300 і т. д.,
поступово збільшуючи кількість цвяхів до 2000. В чомунедолік плану
факіра?
Кількісна задача:
Станок вагою 12кН має площу опори2,5м2. Визначте тиск станка на
фундамент? А) 48Па. Б) 25000 Па. В) 4800 Па.
3. Вправа:«Віртуальний магазин» (Слайд5)
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Якщо вистрелити з рушниці у варене яйце, то куля проб’є в яйці отвір
наскрізь, інша частина яйцязалишитьсяцілою. Але якщо вистрелити в
сире яйце, то воно розлетитьсявщент. Чому?Відповідь на це питання
дасть нам закон Паскаля
Твердетіло чинить тиск лише на ту частину опори, з якою стикається –
книга, що лежить на парті, чинить на неї тиск, але ніяк не впливає на стіни
або стелю кімнати. Цікаво, чи чинять тиск рідини і гази?
Якщо надувати кульку, то чому вона збільшується в об’ємі?
Чому витікає вода, якщо на стінці пляшки зробитиотвір?
На ці питання дасть відповідь нова тема
ІІІ . Оголошеннятеми та мети уроку.(Слайд 6)(Слайд 7)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Дослід
3 Стакани з водою, горохом, бруском.
Розглядаємо молекулярнубудовутвердих тіл, рідин і газів
Дослід з листком паперуі горохом.
Висновок: Рідини і гази чинятьтиск нетількина дно посудини , а і на
стінки
Тиск газу в замкнутійпосудині всюди однаковий.
Залежність тиску газу від температури.
Висновок: Чим вища температура, тим вищий тиск.
Чому під час пожежі рекомендують в першу чергу виноситибалони із
газом?
Дослід Шприц з водою
Чи стислива вода?
Дослід Вода вкульку.
Закон Паскаля (Слайд 8)
Дані про Блеза Паскаля (Слайд 9)
4. Тиск,створюваний на рідину або газ зовнішніми силами, передається
рідиною або газом однаковоу всіх напрямках
Наслідок : Тиск усерединірідини на тому самомурівні однаковий в
усіх напрямах. Тиск збільшується з глибиною.
Гідростатичний – це тиск, зумовлений силоютяжіння.
(Слайд 10) Чому після відкачуванняповітря з під ковпака
кулька набуваєкруглої форми?
(Слайд 11) Як розрахувати тиск рідин на дно і стінки посудини?
Р=ρgh, де ρ – густина рідини,
h – висота стовпа рідини.
Про аквалангістів, водолазів у скафандрах, батискафи і батисфери
V. Застовуваннявивченого матеріалу. (Слайд12)
1. Опишіть простийспосіб видалення вм’ятинина кульці для настільного
тенісу.
2. Чому не можна допускати
нагрівання газовихбалонів?
3. Занурте палець у склянку з водою, не торкаючись дна. Чи зміниться
при цьому сила тиску на дно склянки?
5. Гідростатичний парадокс (Слайд13)
Сила, з якою рідина тисне на дно посудини, не залежить від форми
посудини, якщо посудини мають однаковуплощудна й однакову
висоту стовпа рідини.
Чому мильні бульбашки набувають форму кулі? (Слайд14)
Визначте тиск води у найглибшому місці Світового океану – у
Маріанській западині в Тихому океані, де глибина становить 11 035 км.
В якій із посудинтиск більший? Чому?
А) Б) В)
"Тайнаусіх океанів"...(Слайд 15)
Одного разукапітан Врунгель необережно впустив за бортфутляр
червоного дереваз хронометром. Глибинапід кілем - 1 морськамиля
(1,85 км). Потрібно дістати футляр з глибини. Чи зможе він це зробити,
якщо людина без акваланга може витримати максимальний тиск 1029
кПа?
Тиск у жирафа (Слайд 16)
Оцініть кров'янийтиску жирафа.
Гадюко, струнко!
Вертикальне положення для гадюки смертельне. Як Ви вважаєте, чому?
Спробуйтеобґрунтувати свої висновки.
6. Могутній фонтан..
Струмінь найпотужнішого в світі фонтану (у штаті Арізона в СІЛА) сягає
висоти171м. Який тиск створює його насос?
VІ. Підсумок(Слайд17)
Що було вивчено сьогодніна уроці?
В чому полягає законПаскаля?
Як передають тиск рідини і гази?
Від чого залежить тиск рідин та газів?
Яким способом можназбільшити тиск рідин та газів?
Чому вибух снарядапід водою згубнийдля підводних мешканців ?
V ІІ. Д/з (Слайд 18)
Вивчити закон Паскаля.
Знайти глибину озераБайкал та озера Синевір. Обчислити тиски на дні цих
озер.