RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS PEMULIHAN KHAS
Nama Guru : Nur Salwa Binti Abdullah
Sekolah : SK Pasir Hor Bil. Murid : 5 orang
Kelas : 2 Dedikasi Tarikh : 14 Februari 2012 (Selasa)
Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi
PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B
NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah
Noor Asykin Kamal
Nuraeryka Ramlee
Muhd. Halifie bin Manja
Saifudin bin Julaihi
TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh
KEMAHIRAN 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi
tambah yang melibatkan nombor hingga 10.
5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk
lazim.
5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah
melalui prosespenyatuan.
5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi
tambah yang melibatkan nombor hingga 10.
OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-
murid sekurang-kurangnya dapat:
1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat
matematik bagi operasi tambah dengan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid
sekurang-kurangnya dapat :
1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah
dan sama dengan.
betul.
2. Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi
tambah dalam bentuk lazim dengan betul.
3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada
8 bagi penyelesaian masalah operasi
tambah.
2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi
operasi tambah dengan betul.
3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam
bentuk lazim dengan betul.
PENGALAMAN
SEDIA ADA
Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10.
ALAT BANTU
MENGAJAR
-Komputer riba
-Guli
-Permainan Memancing
-Carta
-Komputer riba
-Guli
-Permainan Menembak Belon Air
-Carta
PENERAPAN
NILAI
Bekerjasama
Kesungguhan
Kreativiti
KEMAHIRAN
BERFIKIR
Penyelesaian masalah secara relatif
Penyesuaian
Penggabungan
SET INDUKSI
(8 MINIT)
 Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.
 Guru dan murid menyanyikan lagu “Counting Sheeps”.
 Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik.
PERKEMBANGAN
Langkah 1
(15 minit)
Permainan:
1. Guru menyediakan permainan memancing
ikan magnet yang disusun di suatu sudut
kelas kepada murid.
Interaksi:
1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah
dalam ayat matematik kepada bentuk lazim.
2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi
2. Murid dikehendaki memancing ikan magnet
di dalam air besen yang mengandungi
penyelesaian masalah.
3. Murid perlu menyelesaikan masalah
matematik yang terdapat pada ikan magnet
tersebut.
4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah
matematik yang terbanyak dan betul akan
dianggap pemenang.
Contoh:
=
menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim.
3. Guru menyoal murid dan meminta murid
menunjukkan jawapan di papan putih.
4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim
di papan putih.
5. Guru menyemak jawapan murid dan
memperbetulkannya.
Contoh:
= 3
+ 4
1
Mira ada 4 biji buah
limau.EmakMira beli
lagi 3 biji limau.Berapa
biji limausemuanya?
1
4 + 3 = 7
3 + 4
1+1
2+2
3+4
Langkah 2
(15 minit)
Interaksi:
1. Guru menyediakan serta menerangkan
soalan dan contoh bagi penyelesaian
masalah operasai tambah dalam lingkungan
sepuluh.
2. Murid mendengar dan memberi respon
kepada penerangan guru.
3. Guru menyoal murid secara giliran dan
latih tubi bagi memperkukuhkan
pemahaman mereka.
4. Murid menjawab soalan dengan menulis
jawapan di papan putih.
5. Guru akan menyemak jawapan murid dan
memperbetulkannya.
Contoh:
Erika ada 3 bungkus keropok ikan.
Bapa Erika beli 3 bungkus
keropok ikan dan 2 bungkus
keropok udang. Berapa bungkus
keropok ikan kesemuannya?
Latihan:
1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan
mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi
tambah dalam bentuk lazim.
2. Murid-murid membuat latihan dengan
mengisi tempat kosong tersebut.
Langkah 3
(15 minit)
Latihan:
1. Guru mengedarkan latihan kepada murid
dan mengarahkan murid untuk
menyelesaikan penyelesaian masalah
bagi operasi tambah.
2. Murid-murid membuat latihan dengan
menulis jawapan dalam tempat jawapan
yang disediakan.
Permainan:
1. Guru menyediakan permainan menembak belon air
di dalam besen kepada murid.
2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam
besen.
3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik
dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon
tersebut.
4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat
matematik yang terbanyak dan betul akan
dianggap pemenang.
Contoh:
6
+ 2
6 + 2
=
PENUTUP
(7 minit)
 Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari.
 Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang.
 Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Ten little Indians” sebelum bersurai.
Refleksi guru:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
Catatan Pensyarah/guru pembimbing:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
167008491 rph-matematik-pemulihan

167008491 rph-matematik-pemulihan

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELASPEMULIHAN KHAS Nama Guru : Nur Salwa Binti Abdullah Sekolah : SK Pasir Hor Bil. Murid : 5 orang Kelas : 2 Dedikasi Tarikh : 14 Februari 2012 (Selasa) Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi PERKARA KUMPULAN A KUMPULAN B NAMA MURID Dyg Nur Ayuni Awg Asagah Noor Asykin Kamal Nuraeryka Ramlee Muhd. Halifie bin Manja Saifudin bin Julaihi TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh Operasi Tambah dalam lingkungan sepuluh KEMAHIRAN 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi tambah yang melibatkan nombor hingga 10. 5.4 Meyelesaikan operasi tambah dalam bentuk lazim. 5.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah melalui prosespenyatuan. 5.3 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi tambah yang melibatkan nombor hingga 10. OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid- murid sekurang-kurangnya dapat: 1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat matematik bagi operasi tambah dengan Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat : 1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah dan sama dengan.
  • 2.
    betul. 2. Menyelesaikan 8daripada 8 operasi tambah dalam bentuk lazim dengan betul. 3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada 8 bagi penyelesaian masalah operasi tambah. 2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi operasi tambah dengan betul. 3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam bentuk lazim dengan betul. PENGALAMAN SEDIA ADA Mengenal angka 1 hingga 10, operasi tambah dalam lingkungan 10. ALAT BANTU MENGAJAR -Komputer riba -Guli -Permainan Memancing -Carta -Komputer riba -Guli -Permainan Menembak Belon Air -Carta PENERAPAN NILAI Bekerjasama Kesungguhan Kreativiti KEMAHIRAN BERFIKIR Penyelesaian masalah secara relatif Penyesuaian Penggabungan SET INDUKSI (8 MINIT)  Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.  Guru dan murid menyanyikan lagu “Counting Sheeps”.  Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak musik. PERKEMBANGAN Langkah 1 (15 minit) Permainan: 1. Guru menyediakan permainan memancing ikan magnet yang disusun di suatu sudut kelas kepada murid. Interaksi: 1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi tambah dalam ayat matematik kepada bentuk lazim. 2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi
  • 3.
    2. Murid dikehendakimemancing ikan magnet di dalam air besen yang mengandungi penyelesaian masalah. 3. Murid perlu menyelesaikan masalah matematik yang terdapat pada ikan magnet tersebut. 4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah matematik yang terbanyak dan betul akan dianggap pemenang. Contoh: = menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim. 3. Guru menyoal murid dan meminta murid menunjukkan jawapan di papan putih. 4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim di papan putih. 5. Guru menyemak jawapan murid dan memperbetulkannya. Contoh: = 3 + 4 1 Mira ada 4 biji buah limau.EmakMira beli lagi 3 biji limau.Berapa biji limausemuanya? 1 4 + 3 = 7 3 + 4 1+1 2+2 3+4
  • 4.
    Langkah 2 (15 minit) Interaksi: 1.Guru menyediakan serta menerangkan soalan dan contoh bagi penyelesaian masalah operasai tambah dalam lingkungan sepuluh. 2. Murid mendengar dan memberi respon kepada penerangan guru. 3. Guru menyoal murid secara giliran dan latih tubi bagi memperkukuhkan pemahaman mereka. 4. Murid menjawab soalan dengan menulis jawapan di papan putih. 5. Guru akan menyemak jawapan murid dan memperbetulkannya. Contoh: Erika ada 3 bungkus keropok ikan. Bapa Erika beli 3 bungkus keropok ikan dan 2 bungkus keropok udang. Berapa bungkus keropok ikan kesemuannya? Latihan: 1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi tambah dalam bentuk lazim. 2. Murid-murid membuat latihan dengan mengisi tempat kosong tersebut.
  • 5.
    Langkah 3 (15 minit) Latihan: 1.Guru mengedarkan latihan kepada murid dan mengarahkan murid untuk menyelesaikan penyelesaian masalah bagi operasi tambah. 2. Murid-murid membuat latihan dengan menulis jawapan dalam tempat jawapan yang disediakan. Permainan: 1. Guru menyediakan permainan menembak belon air di dalam besen kepada murid. 2. Murid dikehendaki menembak belon air di dalam besen. 3. Murid perlu menyelesaikan ayat matematik dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon tersebut. 4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat matematik yang terbanyak dan betul akan dianggap pemenang. Contoh: 6 + 2 6 + 2 =
  • 6.
    PENUTUP (7 minit)  Gurumenyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari.  Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang.  Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Ten little Indians” sebelum bersurai. Refleksi guru: ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ Catatan Pensyarah/guru pembimbing: ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________