KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
RPM 140213 khamis ict
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Tingkatan 4C
Bilangan pelajar: 12 orang
Tarikh 14 Febuari 2013 ( Khamis )
Masa 08.50 – 10.10 pagi ( 80 minit )
Topik 1.0 Teknologi Maklumat dan Komunikasi Dan Masyarakat
Subtopik 1.2 Etika Komputer dan Isu Undang-undang
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :
1. Mendefinisikan Etika Komputer, Kod Etika, Harta Intelek,
Kebersendirian, Jenayah Komputer dan Undang-undang Siber.
Hasil pembelajaran
2. Membezakan diantara etika dengan undang-undang secara bertulis.
3. Menjelaskan kebersendirian, kandingan kontroversi dan kawalan,
jenayah komputer
1. Komputer mestilah mempunyai akses Internet.
2. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami :
Prasyarat
i. Kegunaan antivirus
ii. Kaedah mencari maklumat melalui Internet
i. Video
Bahan bantu
ii. Slaid
mengajar
i. Ansur maju v. Menghormati pendapat orang lain
ii. Keyakinan vi. Berani untuk gagal
Penyerapan nilai
iii. Bekerjasama vii. Memilih yang baik dan membuang
iv. Bertanggungjawab yang buruk
Langkah – langkah Pengajaran
2. AKTIVITI PENGAJARAN &
AKTIVITI ISI PELAJARAN NILAI / CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi Masa Depan 1. Pelajar menonton video yang Video ditayangkan
(5 minit) Komputer Generasi ditayangkan oleh guru. pada permulaan kelas
ke–5
2. Pelajar menjawab soalan guru : Nilai:
i. Apakah pendapat kamu tentang video Ansur maju
yang ditayangkan tadi?
3. Pelajar mendengar kesimpulan yang
dinyatakan oleh guru tentang video yang
ditayangkan.
Langkah 1 • Definisi 1. Pelajar mendengar penerangan guru Slaid ini digunakan
(20 min) - Etika tentang Etika Komputer, Kod Etika, Harta semasa guru membuat
Komputer Intelek, Kebersendirian, Jenayah penerangan mengenai
- Kod Etika Komputer, dan Undang-undang siber. kesan–kesan TMK
- Harta 2. Guru memberi arahan kepada pelajar kepada masyarakat
Intelek, untuk mendefinisikan kesemua di atas
- Kebersendiri secara bertulis Nilai: Keyakinan
an 3. Pelajar membuat perbandingan antara
- Jenayah Etika Komputer dan undang-undang.
komputer
- Undang-
undang
siber.
Langkah 2 1. Kebersendi 1. Pelajar membentuk 3 kumpulan. Pelajar melaksanakan
(40 min) rian 2. Dalam kumpulan, pelajar membincangkan aktiviti mengikut arahan
berkenaan topik yang diberikan. tugasan.
2. Kandungan
3. Setiap kumpulan membuat persembahan
kontroversi slaid Nilai:
dan 4. Setiap kumpulan membentangkan hasil i. Bekerjasama
kawalan perbincangan dalam bentuk slaid ii. Menghormati
3. Jenayah 5. Guru membuat kesimpulan pendapat orang lain
Komputer
Langkah 3 1. Kebersendi 1. Guru memberikan 5 soalan dalam Nilai ketekunan
(10 min) rian kumpulan besar.
2. Kandungan 2. Setiap pelajar menjawab secara
bertulis.
kontroversi
3. Guru membincangkan dalam
dan kumpulan besar
kawalan
3. Jenayah
komputer
Penutup Rumusan 1. Pelajar mendengar rumusan guru Nilai:
(5 min) berdasarkan slaid yang dipaparkan. Memilih yang baik dan
membuang yang buruk
Refleksi : ______________________________________________________________________