1. RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2
1. Tema Pelajaran / Topik Tema : Adab dalam kehidupan harian
( Lesson Theme / Topic ) Tajuk : Adab berpakaian dalam Islam
Di akhir pengajaran, murid dapat :
2. Objektif Pembelajaran 1. Mengetahui hukum menutup aurat
( Learning Objectives ) 2. Menyatakan ciri-ciri pakaian yang baik.
3. Mengetahui faedah menjaga adab dan akibat tidak menjaga adab berpakaian.
Di akhir pengajaran, murid dapat :
3. Hasil Pembelajaran
1. Murid dapat memahami konsep berpakaian dalan Islam.
( Learning Outcomes ) 2. Murid dapat mengamalkan dalam kehidupan seharian.
3. Melayari internet untuk mendapatkan maklumat berkaitan dengan adab berpakaian dengan bantuan
guru.
1. Asingkan faedah beradab ketika berpakaian dan akibat tidak beradab ketika berpakaian didalam slaid
yang disediakan.
4. Penilaian
2. Menjawab soalan yang disediakan,
( Evaluation )
5. Peruntukan Masa 60 minit
( Time Allocation )
6. Ciri-Ciri Kelas
(Class Characteristics)
a) Tingkatan / Tahun
Tahun 2
( Form / Year )
Murid telah mengetahui cara berpakaian yang betul.
b) Pengetahuan Sedia Ada
( Prior Knowledge )
Murid sudah pernah menggunakan komputer serta perisian-
perisian MS Word dan MS PowerPoint (pendedahan)
7. Liputan Kurikulum Meliputi cara penyediaan pakaian yang betul.
2. 8. Persediaan Guru 1. Lembaran tugasan / kerja
Bukan TMK 2. Kit pengajaran.
( Teacher’s preparation ) 3. Bahan maujud (Pakaian)
1. Penggunaan MS Word, MS PowerPoint dan MS FrontPage
9. Penerapan TMK 2. Penggunaan internet untuk memperoleh maklumat berkaitan tajuk pelajaran
( ICT Integration ) (Bantuan Guru)
1. Menempah bilik komputer dan LCD
2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi
10. Persediaan TMK
3. Set soalan dalam MS FronPage dan MS PowerPoint
( ICT Preparation )
4. Set slaid Bentuk Pakaian yang sesuai dan tidak sesuai untuk persembahan.
1. Demonstrasi pemakaian menutup aurat dan tidak menutup aurat.
2. Soal-jawab berkaitan tajuk
11. Aktiviti Pelajaran
3. Persembahan MS PowerPoint
( Learning Activities )
4. Perbincangan kumpulan.
5. Akses internet dengan bantuan guru.
6. Penilaian rakan sebaya.
1. Menunjukkan teknik pemakaian yang betul dan beradab.
1. Meminta dua orang murid membuat demonstrasi pemakaian yang betul dan beradab.
12. Aktiviti Guru 2. Mengemukakan soalan berkaitan demonstrasi dan perkaitannya dengan tajuk pelajaran
(Teacher Activities) 3. Meminta murid melihat persembahan MS PowerPoint yang disediakan.
4. Meminta murid menjawab soalan objektif yang dipaut ke MS FrontPage.
5. Meminta murid melaksanakan tugasan yang terdapat dalam MS FrontPage.
6. Memantau kerja murid.
1. Memerhati dan berfikir mengenai teknik berpakaian yang betul.
13. Aktiviti Pelajar 2. Murid-murid lain memerhati dan memberi
(Students’ Activities) maklum balas.
3. Menjawab soalan guru
4. Menyaksikan persembahan MS PowerPoint
3. untuk memahami isi pelajaran,
5. Menjawab soalan objektif dan memahami
tugasan yang diberi.
6. Perbincangan dalam kumpulan kecil dan
kolaborasi / komunikasi dengan kumpulan lain
seterusnya menyelesaikan tugasan yang diberi
a. Kumpulan A: Menjawab soalan akses kendiri
b. Kumpulan B : Menjawab soalan objektif
c. Kumpulan C : Menjawab soalan bergambar
14. Keperluan Khusus Tidak berkenaan
( Special Needs )
http://majalah.aldakwah.org
15. Laman Web
Bicara Tabligh - Muzakarah adab sunnah Rasulullah (S.A.W)
( Web Sites )
http://www.geocities.com/
16. Literasi Aurat, purdah, jilbab
( Literacy )
Tidak berkenaan
17. Numerasi
( Numeracy )
18. Bahan Rujukan TMK 1. Buku Rujukan Pendidikan Islam Tahun 4 & 2, Sasbadi
dan bukan TMK 2. Kamus Arab-Melayu Dewan, DBP
( ICT and Non-ICT Referals )
19. Penerapan Nilai Murni 1. Mengamalkan adab-adab berpakaian
( Integration of Good 2. Menghargai anugerah Allah
Values ) 3. Istiqomah berpakaian menutup aurat.
4. Bekerjasama dan saling membantu ketika menghadapi masalah penggunaan TMK.