KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
Rph 80min lina
1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : ICT
Nama : Nor hazlina Binti Kassim
Tingkatan : 4 Selasih Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana
Tarikh : 8 / 11 / 2012 Masa : 11.00 hingga 11.40 A.M
Topik : 3.1.6 Protokol
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Pelajar dapat menyatakan definisi Protokol.
2) Pelajar dapat menyatakan definisi Protokol Kawalan Penghantaran / Protokol Internet
(TCP/IP).
3) Pelajar dapat menyenaraikan fungsi Protokol Kawalan Penghantaran/ Protokol Internet
(TCP/IP).
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1) Laptop digunakan untuk set induksi.
2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran.
3) Kertas A4 digunakan untuk memberi latihan.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Pelajar mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi.
2) Pelajar mengetahui jenis-jenis rangkaian.
3) Pelajar mengetahui jenis-jenis senibina rangkaian.
4) Pelajar mengetahui jenis-jenis topologi rangkaian.
2. PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN / KEMAHIRAN YANG PERLU
DIKUASAI
Definisi Protokol Pelajar memahami maksud Protokol
Pelajar mempunyai pengetahuan
Protokol adalah set aturan atau mengenai rangkaian.
reka bentuk standard yang direka
untuk komputer dapat saling
bertukar maklumat.
Definisi Protokol Kawalan Pelajar memahami maksud TCP/IP.
Penghantaran/ Protokol Pelajar memahami fungsi Protokol
Internet (TCP/IP) Kawalan Penghantaran/ Protokol Internet
(TCP/IP).
TCP/IP adalah suatu protokol Pelajar mempunyai pengetahuan
yang membolehkan komputer mengenai rangkaian.
untuk berkomunikasi melalui
rangkaian jarak jauh.
Fungsi Protokol Kawalan
Penghantaran/ Protokol
Internet (TCP/IP)
1) Fungsi Lapisan Pertama
Protokol Kawalan
Penghantaran(TCP)
adalah menguruskan
peng-hantaran data di
mana data ditukar kepada
paket melalui internet dan
apabila tiba destinasi di
tukar semula ke bentuk
asal.
protokol yang tersendiri.
2) Fungsi Lapisan Kedua
Protokol Internet,
mengendalikan
bahagian setiap alamat
paket supaya ia sampai ke
destinasi yang betul.
Setiap nod/pc mempunyai
alamat.
3. Aktiviti Pelajar dapat menguasai topik Protokol
dengan lebih baik melalui aktiviti yang
( Latihan Individu ) dijalankan.
4. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
PENGENALAN :
Set Induksi :
Guru memulakan sesi pembelajaran dengan
menayangkan sebuah video „masterchef‟. Tujuan video Masa : 5 minit
tersebut ditayangkan adalah untuk menunjukkan
peringkat yang perlu dilalui oleh peserta program ABM : Laptop
tersebut. Seterusnya, pelajar menerbitkan perkataan
„peraturan / prosedur / langkah-langkah‟. Guru
mengaitkan perkatan yang diberi dengan topik
pembelajaran iaitu „Protokol‟.
PERKEMBANGAN PENGAJARAN :
Aktiviti 1 :
1) Guru memberi penerangan tentang definisi
protokol, definisi Protokol Kawalan
Penghantaran/ Protokol Internet (TCP/IP) dan
fungsi Protokol Kawalan Penghantaran/
Protokol Internet (TCP/IP).
2) Pelajar mendengar penerangan guru. Masa : 15 minit
3) Guru bertanyakan kepada pelajar mengenai
„slide show‟ dan video yang ditunjukkan oleh ABM : Slide Show Power
guru. point “Definisi dan Fungsi
4) Pelajar memberi respon kepada pertanyaan Protokol Kawalan
guru. Penghantaran”
Aktiviti 2 :
1. Guru meminta pelajar menyimpan nota.
2. Pelajar menyimpan nota dan bersedia mendengar
arahan guru.
3. Guru memberi kertas latihan kepada setiap
pelajar.
4. Pelajar menyiapkan latihan yang diberi.
5. Guru beri jawapan latihan tersebut. Masa : 10 minit
6. Pelajar menyemak jawapan yang telah dibuat.
ABM : kertas A4
5. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Penutup :
Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran yang Masa : 5 minit
telah dipelajari dan ia secara tidak langsung membantu
pelajar mengingat kembali pembelajaran yang telah
dijalankan.
Tugasan :
Guru meminta pelajar mencari maksud internet, intranet
dan ekstranet dengan menggunakan komputer didalam Masa : 5 minit
makmal komputer.
REFLEKSI KENDIRI
CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN
6. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : ICT
Nama : Nor hazlina Binti Kassim
Tingkatan : 4 Selasih Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana
Tarikh : 8 / 11 / 2012 Masa : 11.40 hingga 12.10 P.M
Topik : 3.1.7 Internet, Intranet dan Extranet
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Pelajar dapat menyenaraikan jenis-jenis rangkaian teknologi komunikasi.
2) Pelajar dapat menyatakan fungsi setiap jenis rangkaian.
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1) Komputer digunakan untuk set induksi
2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran.
3) Kertas A4 digunakan untuk aktiviti.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1) Pelajar mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi.
2) Pelajar mengetahui jenis-jenis rangkaian.
3) Pelajar mengetahui jenis-jenis senibina rangkaian.
4) Pelajar mengetahui jenis-jenis topologi rangkaian.
5) Pelajar mengetahui definisi dan fungsi protokol rangkaian.
7. PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN / KEMAHIRAN YANG PERLU
DIKUASAI
Menerangkan jenis-jenis Pelajar memahami jenis-jenis rangkaian
rangkaian teknologi komunikasi teknologi komunikasi.
Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai
1) Intranet rangkaian dan protokol rangkaian.
2) Internet
3) Extranet
Fungsi setiap jenis rangkaian Pelajar memahami fungsi setiap jenis
teknologi komunikasi rangkaian teknologi komunikasi.
Pelajar dapat membezakan Internet, intranet
i) Internet dan ekstranet.
Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai
Adalah rangkaian beberapa jenis-jenis rangkaian.
komputer yang
berlainan yang
disambungkan melalui
rantaian
menggunakan wayar
tembaga, gentian optik
dan sambungan tanpa
wayar terkini.
Rangkaian komputer yang
saling berkait di seluruh
dunia, yang boleh diakses
oleh orang awam. Bekerja
berdasarkan penghantaran
data melalui satu jenis
pensuisan paket yang
dikenali sebagai IP atau
protokol internet.
ii) Intranet
Adalah istilah untuk koleksi
rangkaian komputer
dalam sesebuah
organisasi.Intranet
menggunakan
teknologi rangkaian
sebagai alat untuk
memudahkan komunikasi
di antara kumpulan kerja
untuk meningkatkan
keupayaan perkongsian
data.
8. Menggunakan perkakasan
rangkaian standard dan
teknologi perisian seperti
Ethernet, WiFi, TCP /
IP, pelayar web dan
pelayan web. Intranet
sesebuah organisasi
biasanya termasuk akses
internet tetapi perlu melalui
tembok api (firewall)
yang tidak boleh dicapai
terus dari luar dan dalam.
iii) Extranet
Adalah rangkaian
persendirian yang
menggunakan teknologi
Internet dan sistem
telekomunikasi awam untuk
berkongsi sebahagian
daripada maklumat atau
operasi perniagaan dengan
pembekal, vendor, rakan
kongsi, pelanggan, atau
perniagaan lain. Ekstranet
itu boleh dilihat sebagai
sebahagian daripada
intranet syarikat yang
diberikan kepada
pengguna di luar syarikat.
9. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
PENGENALAN :
Set Induksi :
Guru memulakan sesi pembelajaran dengan meminta Masa : 5 minit
pelajar mencari maklumat internet, intranet dan extranet
dengan menggunakan internet di makmal komputer. ABM : komputer
PERKEMBANGAN PENGAJARAN :
Aktiviti 1 :
1) Guru memberi penerangan tentang jenis-jenis Masa : Masa : 15 minit
rangkaian teknologi komunikasi
2) Pelajar mendengar penerangan guru. ABM : Slide Show
3) Guru bertanyakan kepada pelajar mengenai Powerpoint “Jenis-jenis
„slide show‟ yang ditunjukkan oleh guru. Rangkaian Teknologi
4) Pelajar memberi respon kepada pertanyaan Komunikasi”
guru.
Aktiviti 2 :
1. Guru meminta pelajar menyimpan nota.
2. Pelajar menyimpan nota dan bersedia mendengar
arahan guru.
3. Guru memberi kertas latihan kepada setiap Masa : 15 minit
pelajar.
4. Pelajar menyiapkan latihan yang diberi. ABM : kertas A4
5. Guru beri jawapan latihan tersebut.
6. Pelajar menyemak jawapan yang telah dibuat.
10. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Penutup :
Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran yang Masa : 3 minit
telah dipelajari dan ia secara tidak langsung membantu
pelajar mengingat kembali pembelajaran yang telah
dijalankan.
Tugasan :
Guru meminta pelajar mencari maklumat berkaitan
perkakasan yang diperlukan untuk komunikasi didalam Masa : 2 minit
rangkaian komputer.
REFLEKSI KENDIRI
CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN