SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat
La programació que es presenta es porta a terme en un grup classe de 2n de Batxillerat.
El centre atén una gran diversitat cultural: alumnat català provinent de famílies d’altres
comunitats autònomes, alumnat de cultura gitana, població immigrant del Marroc, de països
llatino-americans, de països de l’Est d’Europa i Xinesos.
En aquest marc neix la creació d’un taller que afavoreixi l’aprenentatge de tots els alumnes i
mostri la possibilitat d’aprendre junts malgrat les diferències. El Taller de recerca, treballa tant
aspectes de llenguatge (oral, escrit, expressió, comprensió), com de creativitat, hàbits de treball i
llenguatge audiovisual, procediments relacionats amb el maneig de càmeres, programes d’edició,
etc... Aquest bloc d’objectius i continguts sovint no es treballa als centres educatius però creiem
que és molt necessari perquè vivim en la societat de la informació.
Proposta: Metodologia:
El taller s’estructura en una unitat didàctica, a la que se li dedica diferents nombre de sessions en
funció de la rellevància i la dificultat. Les sessions són d’una hora aproximadament, en les que
les metodologies de treball és basaran en la diversificació a diferents nivells:
En els agrupaments: treball en gran grup, en petit grup, per parelles, individualment.
En els canals sensorials d’entrada: textuals, visual, auditius o audiovisuals.
Diversificació en les activitats d’ensenyament- aprenentatge.
En les activitats d’avaluació: autoavaluació, coavaluació...
Participació activa de l’alumne.
Potenciar l’aprenentatge significatiu i funcional.
Afavorir les tasques manipulatives vers les teòriques.
Atendre la funcionalitat i la significació lògica del contingut i la psicològica de l’aprenent.
Permetre la interacció.
Promoure una actitud favorable.
Fomentar el treball autònom.
L’alumne disposa d’un dossier de treball en el que hi apareixen els continguts teòrics i les
activitats d’aprenentatge. En acabar el taller, els alumnes hauran realitzat totes les activitats del
dossier i un projecte audiovisual de PWP a nivell individual que l’exposaran al grup.
Es proposa una UD a tall d’exemple, per aprendre a utilitzar el PWP per a la presentació oral del
treball de recerca. La UD, fa referència a la recerca dels elements bàsics del llenguatge
audiovisual.
Aquesta proposta, es presentarà en la sessió 2, durant la fase de desenvolupament.
PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat
EXEMPLE UNITAT DIDÀCTICA PER EL TREBALL DE RECERCA: LA PRODUCCIÓ AUDIOVISUAL
GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSORA
2n BATXILLERAT 9 hores 1r Trimestre 2012/2013
MATÈRIA TÍTOL
Treball de recerca 2n de Batxillerat UD: La producció audiovisual
OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ
1/ Conèixer els elements bàsics que constitueixen el
llenguatge cinematogràfic. 1. Competència comunicativa
lingüística i audiovisual
1. Participar activament i reflexivament en les
interaccions orals, escrites i audiovisuals.
8/ Saber narrar una història mitjançant la utilització
d’imatges fixes seqüenciades.
2. Aplicar les diverses tècniques audiovisuals treballades
al propi projecte audiovisual.
10/ Produir missatges audiovisuals senzills. 3. Competència d'aprendre a
aprendre
3. Treballar cooperativament en l’equip, solucionant els
possibles problemes que puguin sorgir dins el grup o
amb la realització del projecte
16/ Mantenir una actitud adequada com a espectador durant
la projecció d’una pel·lícula (saber estar en silenci...).
2. Tractament de la informació
i competència digital
4. Mostrar una actitud respectuosa, d’interès i de
descoberta envers les produccions audiovisuals
projectades.
18/ Elaborar un projecte audiovisual i experimentar les
diferents fases que suposa qualsevol producció (definició
de la idea, buscar localitzacions, mitjans materials que es
necessiten, elaboració del guió, story board, etc.).
4. Competència d'autonomia i
iniciativa personal
5. Portar a terme de manera adequada el seu propi
projecte audiovisual en equip.
Elaborar l’autoavaluació
CONTINGUTS
6.1- Localització
6.2- Càsting
6.3- Pla de producció
6.4- Control de preses
PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat
SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
DESCRIPCIÓ D’ACTIVITATS Recursos Materials Organit. Temps At. a la
diversitat
Criteri
Avaluació
1.- Idea Inicial Desenvolupar per escrit al dossier quin idea inicial o
missatge volen transmetre amb el seu projecte.
Decidir l’estil del programa i realitzar una sinopsis.
Dossier de classe Petit grup
4 alumnes
1 h
* Matèria per
atendre a la
diversitat de
tot l’alumnat
de 2n
Batxillerat
1, 3
2.- Story Board Elaborar l’story board del seu projecte audiovisual. Dossier de classe Petit grup
4 alumnes
1, 5 h 1, 3
3.- Pla d’escena Dibuixar el pla d’escena del seu projecte audiovisual Dossier de classe Treball
individual
0, 5 h 1,
4.- Producció Decidir les localitzacions, el càsting, la distribució de
tasques, portar un registre anecdòtic dels possibles
problemes que vagin sorgint al llarg de la producció i
les solucions a les quals ha arribat l’equip
Dossier de classe Petit grup
4 alumnes 1 h
1, 3
5.- Elaboració
de decorats
Preparar els decorats i els personatges. Plastelina, cartolina,
tissores, colors,
pintures...
Petit grup 4
alumnes 3 hores
1, 2, 3
6.- Gravació del
projecte
Cada membre de l’equip participa activament en la
gravació del projecte: el càmera, els actors, els
ajudants, el realitzador, etc.
Càmera de video,
tripode, cinta mini-
dv decorats, dossier
de classe.
Petit grup 4
alumnes 2 hores
1, 2, 3, 4, 5
7.Autoavaluació Realitzar el full d’autoavaluació individual Full autoavaluació Treball
individual
15 min. 5

More Related Content

What's hot

Projecte pilot de ràdio a l'institut
Projecte pilot de ràdio a l'institutProjecte pilot de ràdio a l'institut
Projecte pilot de ràdio a l'institutAntoni de la Torre
 
Podcast d'àudio
Podcast d'àudioPodcast d'àudio
Podcast d'àudioaxhenry
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcastmarina-tic
 
The enigma of malta
The enigma of maltaThe enigma of malta
The enigma of maltaxapela
 
Seqüència didàctica l'oroneta
Seqüència didàctica l'oronetaSeqüència didàctica l'oroneta
Seqüència didàctica l'oroneta44866505zZ
 

What's hot (7)

Projecte pilot de ràdio a l'institut
Projecte pilot de ràdio a l'institutProjecte pilot de ràdio a l'institut
Projecte pilot de ràdio a l'institut
 
Podcast d'àudio
Podcast d'àudioPodcast d'àudio
Podcast d'àudio
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcast
 
The enigma of malta
The enigma of maltaThe enigma of malta
The enigma of malta
 
IES SERRALLARGA 3r ESO
IES SERRALLARGA 3r ESOIES SERRALLARGA 3r ESO
IES SERRALLARGA 3r ESO
 
Canto Amb ...
Canto Amb ...Canto Amb ...
Canto Amb ...
 
Seqüència didàctica l'oroneta
Seqüència didàctica l'oronetaSeqüència didàctica l'oroneta
Seqüència didàctica l'oroneta
 

Similar to Programació 2n batxillerat

Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.
Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.
Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.aliciaaguilarsanz
 
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14aliciaaguilarsanz
 
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivo
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivoProjecte d'aprofundiment dels coneixements definitivo
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivoEdu Sánchez
 
Guía didàctica: Activitats Interactives
Guía didàctica: Activitats InteractivesGuía didàctica: Activitats Interactives
Guía didàctica: Activitats Interactivesaxhenry
 
Esborrany projecte TIL 2014-15
Esborrany projecte TIL 2014-15Esborrany projecte TIL 2014-15
Esborrany projecte TIL 2014-15lasecretaria
 
Metodologia i avaluació 2012
Metodologia i avaluació 2012Metodologia i avaluació 2012
Metodologia i avaluació 2012Carme Bové
 
Guía didàctica: Activitats interactives
Guía didàctica: Activitats interactivesGuía didàctica: Activitats interactives
Guía didàctica: Activitats interactivesaxhenry
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoCrisMesquida93
 
A4S_Oral_Guia didàctica.pdf
A4S_Oral_Guia didàctica.pdfA4S_Oral_Guia didàctica.pdf
A4S_Oral_Guia didàctica.pdfariadna22295
 
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanosPBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanosYolanda Gali
 
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª Edici
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª EdiciCOMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª Edici
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª EdiciInstitut Català de la Salut
 

Similar to Programació 2n batxillerat (20)

Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.
Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.
Sessió 1 Seminari d'intercanvi, centres PILE 1r any. Curs escolar 2013-2014.
 
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14
Sessió 1 PILE 1r any BLL 2013-14
 
Pele
PelePele
Pele
 
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivo
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivoProjecte d'aprofundiment dels coneixements definitivo
Projecte d'aprofundiment dels coneixements definitivo
 
TIL CEIP MESTRE DURAN
TIL CEIP MESTRE DURAN TIL CEIP MESTRE DURAN
TIL CEIP MESTRE DURAN
 
TIL CEIP MESTRE DURAN
TIL CEIP MESTRE DURANTIL CEIP MESTRE DURAN
TIL CEIP MESTRE DURAN
 
Guía didàctica: Activitats Interactives
Guía didàctica: Activitats InteractivesGuía didàctica: Activitats Interactives
Guía didàctica: Activitats Interactives
 
Guia didàctica (presentacions mmi)
Guia didàctica (presentacions mmi)Guia didàctica (presentacions mmi)
Guia didàctica (presentacions mmi)
 
Esborrany projecte TIL 2014-15
Esborrany projecte TIL 2014-15Esborrany projecte TIL 2014-15
Esborrany projecte TIL 2014-15
 
Metodologia i avaluació 2012
Metodologia i avaluació 2012Metodologia i avaluació 2012
Metodologia i avaluació 2012
 
Pele 24.05.2011
Pele 24.05.2011Pele 24.05.2011
Pele 24.05.2011
 
Guía didàctica: Activitats interactives
Guía didàctica: Activitats interactivesGuía didàctica: Activitats interactives
Guía didàctica: Activitats interactives
 
The note Vídeoclip Violí D'Auschwitz
The note  Vídeoclip Violí D'AuschwitzThe note  Vídeoclip Violí D'Auschwitz
The note Vídeoclip Violí D'Auschwitz
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
A4S_Oral_Guia didàctica.pdf
A4S_Oral_Guia didàctica.pdfA4S_Oral_Guia didàctica.pdf
A4S_Oral_Guia didàctica.pdf
 
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanosPBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
 
Guia didàctica àudio
Guia didàctica àudioGuia didàctica àudio
Guia didàctica àudio
 
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª Edici
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª EdiciCOMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª Edici
COMUNICACIÓ CIENTÍFICA ORAL I PRESENTACIÓ DE PÒSTERS 2ª Edici
 
Presentació de 1r i 2n d'ESO
Presentació de 1r i 2n d'ESOPresentació de 1r i 2n d'ESO
Presentació de 1r i 2n d'ESO
 
Pwp secundaria singuerlin 1-2
Pwp secundaria singuerlin 1-2Pwp secundaria singuerlin 1-2
Pwp secundaria singuerlin 1-2
 

Programació 2n batxillerat

  • 1. PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat La programació que es presenta es porta a terme en un grup classe de 2n de Batxillerat. El centre atén una gran diversitat cultural: alumnat català provinent de famílies d’altres comunitats autònomes, alumnat de cultura gitana, població immigrant del Marroc, de països llatino-americans, de països de l’Est d’Europa i Xinesos. En aquest marc neix la creació d’un taller que afavoreixi l’aprenentatge de tots els alumnes i mostri la possibilitat d’aprendre junts malgrat les diferències. El Taller de recerca, treballa tant aspectes de llenguatge (oral, escrit, expressió, comprensió), com de creativitat, hàbits de treball i llenguatge audiovisual, procediments relacionats amb el maneig de càmeres, programes d’edició, etc... Aquest bloc d’objectius i continguts sovint no es treballa als centres educatius però creiem que és molt necessari perquè vivim en la societat de la informació. Proposta: Metodologia: El taller s’estructura en una unitat didàctica, a la que se li dedica diferents nombre de sessions en funció de la rellevància i la dificultat. Les sessions són d’una hora aproximadament, en les que les metodologies de treball és basaran en la diversificació a diferents nivells: En els agrupaments: treball en gran grup, en petit grup, per parelles, individualment. En els canals sensorials d’entrada: textuals, visual, auditius o audiovisuals. Diversificació en les activitats d’ensenyament- aprenentatge. En les activitats d’avaluació: autoavaluació, coavaluació... Participació activa de l’alumne. Potenciar l’aprenentatge significatiu i funcional. Afavorir les tasques manipulatives vers les teòriques. Atendre la funcionalitat i la significació lògica del contingut i la psicològica de l’aprenent. Permetre la interacció. Promoure una actitud favorable. Fomentar el treball autònom. L’alumne disposa d’un dossier de treball en el que hi apareixen els continguts teòrics i les activitats d’aprenentatge. En acabar el taller, els alumnes hauran realitzat totes les activitats del dossier i un projecte audiovisual de PWP a nivell individual que l’exposaran al grup. Es proposa una UD a tall d’exemple, per aprendre a utilitzar el PWP per a la presentació oral del treball de recerca. La UD, fa referència a la recerca dels elements bàsics del llenguatge audiovisual. Aquesta proposta, es presentarà en la sessió 2, durant la fase de desenvolupament.
  • 2. PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat EXEMPLE UNITAT DIDÀCTICA PER EL TREBALL DE RECERCA: LA PRODUCCIÓ AUDIOVISUAL GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSORA 2n BATXILLERAT 9 hores 1r Trimestre 2012/2013 MATÈRIA TÍTOL Treball de recerca 2n de Batxillerat UD: La producció audiovisual OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ 1/ Conèixer els elements bàsics que constitueixen el llenguatge cinematogràfic. 1. Competència comunicativa lingüística i audiovisual 1. Participar activament i reflexivament en les interaccions orals, escrites i audiovisuals. 8/ Saber narrar una història mitjançant la utilització d’imatges fixes seqüenciades. 2. Aplicar les diverses tècniques audiovisuals treballades al propi projecte audiovisual. 10/ Produir missatges audiovisuals senzills. 3. Competència d'aprendre a aprendre 3. Treballar cooperativament en l’equip, solucionant els possibles problemes que puguin sorgir dins el grup o amb la realització del projecte 16/ Mantenir una actitud adequada com a espectador durant la projecció d’una pel·lícula (saber estar en silenci...). 2. Tractament de la informació i competència digital 4. Mostrar una actitud respectuosa, d’interès i de descoberta envers les produccions audiovisuals projectades. 18/ Elaborar un projecte audiovisual i experimentar les diferents fases que suposa qualsevol producció (definició de la idea, buscar localitzacions, mitjans materials que es necessiten, elaboració del guió, story board, etc.). 4. Competència d'autonomia i iniciativa personal 5. Portar a terme de manera adequada el seu propi projecte audiovisual en equip. Elaborar l’autoavaluació CONTINGUTS 6.1- Localització 6.2- Càsting 6.3- Pla de producció 6.4- Control de preses
  • 3. PROGRAMACIÓ D’UNA OPTATIVA. Taller de recerca a 2n Batxillerat SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ D’ACTIVITATS Recursos Materials Organit. Temps At. a la diversitat Criteri Avaluació 1.- Idea Inicial Desenvolupar per escrit al dossier quin idea inicial o missatge volen transmetre amb el seu projecte. Decidir l’estil del programa i realitzar una sinopsis. Dossier de classe Petit grup 4 alumnes 1 h * Matèria per atendre a la diversitat de tot l’alumnat de 2n Batxillerat 1, 3 2.- Story Board Elaborar l’story board del seu projecte audiovisual. Dossier de classe Petit grup 4 alumnes 1, 5 h 1, 3 3.- Pla d’escena Dibuixar el pla d’escena del seu projecte audiovisual Dossier de classe Treball individual 0, 5 h 1, 4.- Producció Decidir les localitzacions, el càsting, la distribució de tasques, portar un registre anecdòtic dels possibles problemes que vagin sorgint al llarg de la producció i les solucions a les quals ha arribat l’equip Dossier de classe Petit grup 4 alumnes 1 h 1, 3 5.- Elaboració de decorats Preparar els decorats i els personatges. Plastelina, cartolina, tissores, colors, pintures... Petit grup 4 alumnes 3 hores 1, 2, 3 6.- Gravació del projecte Cada membre de l’equip participa activament en la gravació del projecte: el càmera, els actors, els ajudants, el realitzador, etc. Càmera de video, tripode, cinta mini- dv decorats, dossier de classe. Petit grup 4 alumnes 2 hores 1, 2, 3, 4, 5 7.Autoavaluació Realitzar el full d’autoavaluació individual Full autoavaluació Treball individual 15 min. 5