1. Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas : Tahun 6
Tarikh : 23 Mac 2011
Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi (1 Jam)
Bilangan Pelajar : 30
Tajuk : 1.4 Elektrik dan Elektronik
Sub Tajuk : b) Penghasilan Projek Elektronik
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengenal komponen-komponen
asas dan alatan tangan elektronik beserta
fungsinya
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini,
murid dapat:-
1) menamakan sebelas jenis komponen
elektrik dan boleh membezakan litar
skematik dan lukisan bergambar
2) menyenarai dan menyediakan tiga alatan
tangan dan enam bahan elektronik yang
diperlukan dengan betul
3) membina litar elektronik mengikut contoh
model yang disediakan dan lampu litar
tersebut menyala dan berfungsi dengan
baik.
2. Penerapan Nilai Murni : Patuh, Ketekunan, Bersih, Kekemasan,
Bertanggungjawab, Estetika,
Menjimatkan bahan dan elektrik
Kemahiran Berfikir : Membuat Inferens, Mengingat Kembali,
Menjana Idea, Membuat Gambaran
Mental, Menyusun Mengikut
Keutamaan, dan Membuat Rumusan
Refleksi
Bahan Bantu Mengajar : Komputer Riba, Pemancar LCD,
Gambarajah Skematik Litar, Kit Alatan
Asas Elektronik, Bateri Sel Kering,
Wayar Satu Jalur, Mentol, Papan
Lapik/Polistrin dan Suis
Penyerapan Ilmu : Penyerapan Ilmu Sains, Kimia, Fizik dan
Hukum Elektrik
Strategi Pengajaran : Kontekstual, Konstruktif, Mediatif, Induktif,
Competency Based Learning dan Kajian Masa
Depan
3. Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
1. Murid-murid melihat rakaman
Set Induksi Rakaman video ”Litar video mengenai Litar BBM :
(5 Minit) Elektronik” Elektronik Komputer Riba,
-video menunjukkan 2. Rakaman menerangkan Pemancar LCD,
sejarah penemuan kuasa penggunaan tenaga untuk Pembesar Suara
elektrik dan kesungguan menyalakan lampu-lampu Kemahiran
Thomas A. Edison yang menerangi kegelapan Berfikir : membuat
mencipta mentol yang 3. Guru menimbulkan inferens, menjana
berkuasa elektrik persoalan ’apakah yang asas idea
kepada lampu untuk Nilai Murni :
menyala’. menghargai tenaga
4. Guru memperkenalkan tajuk elektrik, berjimat
pengajaran hari ini; cermat
”Penghasilan Projek Strategi P&P :
Elektronik” Induktif,Kontekstual
Langkah 1 Pengenalan kepada litar a) Murid diedarkan dengan nota BBM :
(20 minit) ringkas elektronik rujukan dan slide powerpoint Powerpoint, nota
i.Komponen elektronik ditayangkan edaran, BBM litar
ii.Litar skematik b) Guru memberi penerangan ringkas, model
iii.Lukisan bergambar mengenai komponen Kemahiran
eletronik dan jenis-jenis litar Berfikir : membuat
c) Murid melihat rajah jenis litar gambaran mental,
skematik dan lukisan menghafal,
bergambar mengingat kembali
d) Murid mengikuti aktiviti Nilai Murni :
latihan untuk menilai tahap Tekun, Menumpu
kefahaman murid Perhatian, Berani
Mencuba
4. PENILAIAN :
Murid dapat menamakan 11 Strategi :
jenis komponen elektrik dan Mediatif,
boleh membezakan litar Penerangan, Soal
skematik dan lukisan bergambar Jawab,
Memilih alatan dan bahan a) Wakil kumpulan mengambil
Langkah 2 untuk projek elektronik peralatan dan bahan yang
(5 Minit) 1. Alatan yang diperlukan yang disediakan
BBM : Kit Alatan
diperlukan:- oleh guru dan di bawa ke
Asas Elektronik
a. Playar muncung meja kumpulan
Kemahiran
tirus b) Murid menyusun dan meniliti
Berfikir :
b. Penjalur wayar peralatan yang diperoleh
Membuat kategori,
c. Pemutar skru c) Murid bersedia untuk aktiviti
Mencipta Analogi
2. Bahan yang seterusnya
Nilai Murni :
diperlukan:-
Bertanggungjawab,
a. Wayar satu jalur
Amanah
10 meter
Strategi : Instruktif,
b. Bateri PENILAIAN :
Konstruktif
c. Mentol Murid dapat menyenarai dan
d. Suis menyediakan tiga alatan tangan
e. Soket mentol dan enam bahan elektronik
f. Perintang dengan betul
a) Guru mempamerkan BBM : Powerpoint,
Langkah 3 Membuat projek litar asas langkah-langkah penyediaan Kit alatan asas
(15 minit) elektronik set litar ringkas elektronik, model
a) Letakkan set alatan di b) Murid mengikuti langkah Kemahiran
atas papan projek/ penyediaan set litar secara berfikir :
polistrin amali di dalam kumpulan Menyusun
b) Memasang projek litar mengikut keterangan guru mengikut
mengikut arahan guru c) Murid diingatkan supaya keutamaan,
berhati-hati dan menjaga membuat
keselamatan dan kerjasama gambaran mental
5. berkumpulan Strategi P&P :
d) Litar hendaklah berfungsi Kuiz, Latih tubi
dan mencapai matlamat
PENILAIAN :
Murid dapat membina litar
elektronik mengikut contoh
model yang disediakan dan
lampu litar tersebut menyala dan
berfungsi dengan baik.
BBM : powerpoint,
Pengukuhan Soalan kuiz berkumpulan a) Murid dikehendaki kekal
lcd dan papan
(10 minit) (Rujuk Isi Pengajaran) dalam kumpulan
markah
b) Guru akan memberi taklimat
Kemahiran
mengenai kuiz
berfikir :
c) Murid dikehendaki menjawab
Menghafal,
10 soalan
mengingat kembali,
d) Jawapan dijawab setelah
menerangkan
guru selesai membaca
sebab
soalan
Nilai Murni :
e) Tempoh menjawab 15 minit
Berani mencuba,
f) Jika salah, ahli kumpulan
sifat kompetitif,
kedua boleh membantu
semangat
g) Jika ahli kedua tidak boleh
pertandingan sihat
membantu, soalan dibuka
Strategi : Mediatif,
kepada kumpulan lain
kompetitif, soal
h) Kumpulan dengan markah
jawab
tertinggi menang
RUMUSAN : a) Guru menerangkan kembali Kemahiran
Penutup Penyediaan set litar pembelajaran dan Berfikir : Membuat
(5 minit) ringkas elektronik membimbing murid membuat rumusan
6. a) Mengenal rumusan
Kajian Masa
komponen dan litar b) Murid melihat tayangan video
Depan :
ringkas elektronik penutup sambil bersoal
Mendedahkan
b) menyenarai alatan jawab dengan guru
pelajar tentang
dan bahan untuk
peluang pekerjaan
litar ringkas
dalam bidang
elektronik TUGASAN SUSULAN :
elektronik dan
c) Membuat projek litar Murid dikehendaki
tahap kemajuan
elektronik yang mengenalpasti penggunaan litar
teknologi negara
berfungsi ringkas disekeliling murid
Refleksi Kendiri:
1. Sebelum P&P
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Selepas P&P
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Komen Pensyarah/ Pembimbing:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________