1. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIANTEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI
Sekolah:Sekolah Menengah Kebangsaan Puteri
Subjek: Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tarikh:5 November 2012 Kelas:4 Zetha
Masa:9.10 PM – 9.40 PM (30 minit)
Bilangan Pelajar: 30 Orang Kedatangan:
Topik:
2.2.3 - 2.2.3.1 - Papan Induk
2.2.4 - 2.2.4.1 - Storan
2.3.3 - 2.3.3.1 - Program Utiliti
Hasil Pembelajaran:
1. Mengenalpastikedudukan Unit PemprosesanPusat (CPU), Slot Tambahan,KadTambahan, Slot RAM, Port dan penyambung pada Papan
Induk.
2. Menjelaskan jenis dan fungsi storan primer(RAM, ROM) dan storan sekunder(medium magnet, medium optik, ingatan kilat).
3. Membezakan jenis-jenis dankegunaan program utiliti (pengurusan fail, diagnosis danpemampatan fail).
2. Objektif Pembelajaran:Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar akan dapat:
1. Melabelkansecarabertulisdalammengenalpastikedudukan Unit PemprosesanPusat (CPU), Slot Tambahan,KadTambahan, Slot RAM, Port
dan penyambung pada papan induk dengan tepat dan betul.
2. Menghuraikan secara bertulis 2 jenis berserta 2 fungsi storan primer dan storan sekunder dengan tepat dan betul.
3. Menghuraikan secara bertulis 3perbezaan jenis-jenis dan 2 kegunaan program utiliti.
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Pelajar telah mengetahui konsep sistem komputer.
2. Pelajar telah mengetahui maksud input, proses, output dan storan.
Bahan Pengajaran:
1. Slide SistemKomputer.
2. Buku Discovering Computer 2010 - Halaman 212, 214, 217.
3. Lampirangambar rajah papaninduk yang dicetakdaripadahttp://chewie.org.uk/img/Gigabyte_GA-MA74GM-
S2H_board.JPG,http://smpn25mks.files.wordpress.com/2012/03/komponen-
komputer.jpgdanhttp://admin.danweem.com/photos/uploads/ynpvynwhzeht.jpg.
3. Langkah Pengajaran:
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN BAHAN/NOTA
Set Induksi Papan induk biasanya terdapat di dalam Guru memberikan gambaran awal kepada 1. Alat kawalan jauh
(10 minit) peralatan elektronik seperti: pelajar dengan menunjukkan sebuah alat television.
1. Alat kawalan jauh kawalan jauh television yang mana di
2. Radio dalam alat kawalan tersebut apabila dibuka
3. Laptop terdapatnya sebuah papan induk. Papan
4. Television induk seperti itu juga biasanya terdapat di
dalam peralatan elektronik yang lain. Pada
papan induk itu juga akan terdapat
beberapa komponen elektronik yang lain.
Begitu juga dengan komputer yang mana
mempunyai sebuah papan induk.
Langkah 1 Engage – 1. Slide
(20 minit) Pelajarmembacaobjektifpembelajaranyang SistemKomputer.
dipaparkansertamendapatpenerangan 2. Buku Discovering
4. daripada guru. Computer 2010 -
Halaman 212.
Explore – Pelajardibahagikankepada 5 3. Lampirangambar
kumpulanbagimencarimaklumatberkaitanp rajah
apanindukdaripadaBuku Discovering papanindukhttp://che
Komputerhalaman 212serta nota yang wie.org.uk/img/Giga
Motherboard diberikan. byte_GA-MA74GM-
This is a motherboard component. S2H_board.JPG,
Motherboard is the main circuit board of the Explain – Pelajar menerangkan dengan http://smpn25mks.fil
system unit, which has some electronic mengenal pasti kedudukan Unit es.wordpress.com/20
components attached to it and others built into Pemprosesan Pusat (CPU), Slot Tambahan, 12/03/komponen-
it. Slot RAM, Port dan penyambung pada komputer.jpg dan
papan induk tanpa merujuk daripada nota http://admin.danwee
atau buku. m.com/photos/uploa
ds/ynpvynwhzeht.jpg.
Expand – Pelajar mengembangkan
maklumat dengan menghubungkait konsep
yang dipelajari dalam kehidupan sebenar.
Central Processing Unit (CPU)
This is the location of the Central Processing Evaluate –Pelajar dinilai dengan
Unit (CPU). menjawab soalan yang diberikan oleh guru
5. dalam menentukan sama ada objektif
pengajaran dan pembelajaran tercapai atau
tidak.
Expansion Slots
This is where the expansion slots are located.
Expansion Cards
These are the expansion card. The expansion
cards are slotted in the expansion slots.
6. RAM Slots
The slot where the computer memory, also
called as RAM is placed on the computer’s
motherboard.
Ports
This is the location of the ports. Connectors
are plugged into the ports. Port is Point at
which peripheral attaches to a system unit so
7. it can send data to or receive information
from the computer.
Example of ports:
1. USB Port
2. VGA Port
3. Ethernet LAN Port
4. Audio Port
Connectors
The connector connects to the port. For
example, the printer port matches its
connector. All computer components are
connected to its respective ports by a
connector.
8. Langkah 2 1. STORAN PRIMER Engage – 1. Modul ICT
(20 minit) RAM - Random Access Memory Pelajarmembacaobjektifpembelajaranyang
(Ingatan Capaian Rawak) dipaparkanmengenaitopik yang
- Data boleh dibaca (dicapai) atau hendakdipelajaripadahari ini.
ditulis (simpan).
- Simpan data dan program yang boleh Explore –
diakses oleh CPU. Pelajardibahagikankepadabeberapakumpul
- Simpan maklumat dan data secara andandikehendakimencarimaklumatberkait
sementara. anstorandaripadamodul ICT
- Meruap di mana program dan data di danmenganalisisbeberapajenisstoran yang
dalam RAM akan hilang apabila PC adasertafungsinya.
ditutup.
- RAM menyimpan data semasa dan Explain –
selepas berlakunya proses. Pelajarmenghuraikandenganmembuatpemb
ROM - Read Only Memory entanganmenggunakan slide power point
(Ingatan Baca Sahaja) bagimenjelaskanjenisdan fungsi storan
- Tidak meruap (memegang data dan primer dan storan sekunder.
program walaupun komputer ditutup
dan dibuka semula. Expand – Pelajar mengembangkan
- Program di dalam rom ada prarekod. maklumat dengan menghubungkait konsep
Hanya boleh disimpan oleh pembinan yang dipelajari dalam kehidupan sebenar.
9. program. Apabila dibuat, tidak boleh
diubah. Evaluate – Pelajar dinilai dengan
- Data boleh dibaca (dicapai) tetapi menjawab soalan yang diberikan oleh guru
tidak boleh ditulis (disimpan). dalam menentukan sama ada objektif
pengajaran dan pembelajaran tercapai atau
STORAN PRIMER tidak.
RAM VS ROM
Simpan data Data Data disimpan
semasa dan & Program oleh pengeluar
selepas
berlakunya
proses.
Maklumat Kandungan Maklumat
disimpan disimpan kekal
sementara
Sangat cepat Masa Cepat tetapi
tetapi memproses menggunakan
menggunakan kuasa yang
kuasa yang sedikit
lebih.
Meruap Kemeruapan Tidak meruap
10. 2. STORAN SEKUNDER
Medium Magnet
- Simpanan tidak meruap. Boleh dalam
pelbagai bentuk magnetic untuk
mempersembahkan maklumat.
- Peranti menggunakan cakera yang
disalut bahan sensitif bermagnet.
- Contoh simpanan magnetic adalah
cakera magnetic (disket, cakera keras)
dan tape magnetic (video kaset).
Medium Optik
- Simpanan tidak meruap. Rata, bulat,
mudah, alih dan diperbuat daripada
logam dan plastic.
- Ditulis dan dibaca oleh laser.
- Pelbagai jenis seperti Cakera Padat
(CD), Cakera Digital Serba Boleh
(DVD & Cakera Blu Ray).
- Dipasaran dikenali sebagai CD-R,
CD-RW, DVD-RW. (-R bermaksud
11. data boleh dibaca dan ditulis sekali
sahaja dan data tidak boleh dipadam),
(-RW bermaksud data boleh dibaca,
tulis, padam dan ditulis semula).
Ingatan Kilat
- Simpanan tidak meruap. Memori
boleh dibaca, tulis, padam dan tulis
semula yang berfungsi seperti RAM
dan cakera keras.
- Memori kilat (flash) menyimpan bits
daripada data elektronik di dalam sel
memori sama seperti dram (dynamic
ram).
- Berfungsiseperticakerakeras di
manawalaupun PC
ditutupdandibukasemulasemula, data
kekaldalammemori. Contohnya seperti
SD card, MM card, Memori Stick,
Thumbdrive dan Flashdrive.
12. STORAN VS STORAN
PRIMER SEKUNDER
Meruap Pegangan Data Tidak meruap
(RAM), dan maklumat
Maklumat disimpan
disimpan kekal.
sementara.
Lebih mahal Kos/Harga Murah
Terhad Kapasiti Tidak terhad
Storan
Wajib Keperluan Tidak wajib
Cepat Masa Akses Lambat
Tetap Mudah Alih Mudah alih
Langkah 3 1. Program Utiliti Engage – 1. Modul ICT
(20 minit) - Dikenali juga sebagai program Pelajarmembacaobjektifpembelajaranyang
perkhidmatan. dipaparkanmengenaitopik yang
- Sejenis perisian system yang akandipelajari.
membenarkan pengguna
13. melakukan tugas pembaikan yang Explore –
biasanya Pelajardibentukmenjadibeberapakumpulan
merujukkepadapengurusankomput dansetiapkumpulandikehendakimencarima
er, perantiatau program. klumatberkaitantajuk yang
telahdiberikandaripadamodul ICT dan nota
PROGRAM KEGUNAAN CONTOH yang telahdiberikanoleh guru.
UTILITI
Pengurusan Tugas berkaitan fail Windows
Explain –
fail seperti memadam, Explorer,
Setiapkumpulandikehendakimenulispadapa
menyalin, Free
menamakan semula Commander, panputihmengenaitajuk yang
dan pengurusan SE-Explorer merekabincangkaniaitujenisdankegunaan
cakera seperti program utiliti.
format dan salin
cakera.
Expand – Pelajar mengembangkan
Diagnosis Kumpulan Ccleaner, PC
maklumat teknikal Diagnostic, maklumat dengan menghubungkait konsep
perkakasan PC dan Advance yang dipelajari dalam kehidupan sebenar.
program perisian System Care
sistem tertentu serta
Evaluate –Pelajar dinilai dengan
menyediakan
menjawab soalan yang diberikan oleh guru
laporan hasil
diagnosis seperti dalam menentukan sama ada objektif
masalah dan pengajaran dan
14. sebabnya. pembelajarantercapaiatautidak.
Pemampatan Tugasnya WinZip,
Fail mengecilkan saiz WinRar,
fail bagi PKZip
mengurangkan
penggunaan ruang
storan yang
berlebihan dan
memudahkan
penghantaran fail
menerusi internet.
Penutup Guru bertanya kepada pelajar apa yang Pelajar menerangkan perkara yang mereka
(5 minit) mereka pelajari pada kelas hari ini dan pelajari dan fahami menggunakan ayat
seterusnya membuat rumusan mengenai mereka sendiri tanpa merujuk buku atau
pelajaran yang telah diajar. nota.