1. Rancangan Pengajaran Harian
Sekolah : Sekolah Menengah Kebangsaan Teknik Vokasional Taiping
Subjek : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tarikh : 12 /10/ 2012
Tingkatan : 4 ICT1
Masa : 9.00 – 10.20 pagi [80 minit]
Bilangan Murid : 30 Kehadiran :
Topik : 2.2.2 Peranti Output
Hasil pembelajaran:
2.2.2.1 Mengenal pasti peranti output yang digunakan untuk elemen teks, grafik, audio dan video.
Objektif pembelajaran:
Di akhir pembelajaran ini pelajar dapat menyatakan dengan jelas secara lisan dan bertulis :
i. Maksud peranti output dan empat elemen yang terdapat di dalamnya beserta lima contoh.
ii. Tiga jenis maklumat bagi setiap peranti output jenis teks.
iii. Dua jenis maklumat bagi setiap peranti output jenis video.
iv. Dua contoh peranti output beserta kegunaannya bagi setiap peranti output jenis grafik.
v. Dua peranti output beserta kegunaannya bagi setiap peranti output jenis audio.
2. Pengetahuan sedia ada:
Pelajar sudah mengenal pasti peranti-peranti input yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video.
Bahan pengajaran:
i. Slide Peranti output.ppt
Langkah Kandungan Aktiviti pembelajaran Bahan / nota
Set induksi Induksi dijalankan bagi menarik minat pelajar untuk Pelajar dapat menghubungkan topik
5 minit mengikuti topik yang ingin diajar. pengajaran dengan suasana harian.
(9.00-9.05 am) Contoh : mengaitkan perhubungan organ
output dalam sistem pernafasan dengan
peranti output dalam sistem komputer.
Langkah 1 Maksud peranti output 1. Pelajar membaca objektif yang Slide Peranti
10 minit Sebarang komponen komputer yang memproses data dipaparkan di skrin. output.ppt
(9.05-9.15 am) untuk menukarkan kepada bentuk yang difahami oleh 2. Pelajar mengetahui maksud dan
manusia. elemen-elemen yang terdapat pada
(konsep Elemen – elemen yang terdapat dalam peranti peranti output dengan jelas melalui
pembelajaran output. penerangan yang diberikan oleh guru.
inkuiri terbuka) i. Teks 3. Pelajar menyebut kembali dan menulis
ii. Audio di papan putih maksud peranti output
iii. Video dan ke empat-empat elemen yang
iv. Grafik terdapat dalam peranti output.
4. Pelajar menyebut contoh-contoh peranti
output secara am melalui pemerhatian
dan kefahaman sendiri.
3. 5. Pelajar menilai sejauh mana tahap
kefahaman mereka dengan penerangan
yang diberikan oleh guru.
Langkah 2 Peranti output: teks 1. Pelajar membaca objektif pembelajaran Slide Peranti
15 minit Menghasilkan maklumat berbentuk teks melalui kedua yang dipaparkan di skrin. output.ppt
(9.15-9.30 am) peranti output jenis teks. 2. Pelajar mendapat maklumat mengenai
konsep Contohnya: mesin pencetak dan notebook digunakan contoh peranti output yang diberikan
pembelajaran untuk menghasilkan tugasan berbentuk teks. oleh guru di skrin.
inkuiri terbuka 3. Pelajar menerangkan kegunaan peranti
output tersebut mengikut kefahaman
mereka.
4. Pelajar menambah pengetahuan
mereka dengan membuat perkaitan
antara jenis maklumat dan peranti
output yang diberikan.
5. Pelajar membuat perbandingan antara
penerangan yang diberikan sendiri
dengan penerangan lanjut oleh guru.
Langkah 3 Peranti output: video 1. Pelajar membaca objektif pembelajaran Slide Peranti
15 minit Menghasilkan maklumat berbentuk video melalui ketiga yang dipaparkan di skrin. output.ppt
(9.30-9.45 am) peranti output jenis video. 2. Pelajar mendapat maklumat mengenai
Contohnya: monitor dan kamera digital digunakan contoh peranti output yang diberikan
Model untuk menghasilkan tugasan berbentuk video. oleh guru di skrin.
pembelajaran 3. Pelajar menerangkan kegunaan peranti
masteri output tersebut mengikut kefahaman
4. mereka.
4. Pelajar menambah pengetahuan
mereka dengan penerangan yang
disampaikan oleh guru mengenai
peranti output yang telah diberi serta
perkaitan dengan jenis maklumat yang
ada.
5. Pelajar menjawab soalan yang
diberikan oleh guru dengan memberi
dua contoh peranti output video yang
lain dan jawapan tersebut akan dinilai
oleh guru.
Langkah 4 Peranti output: grafik 1. Pelajar membaca objektif pembelajaran Slide Peranti
15 minit Menghasilkan maklumat berbentuk grafik melalui keempat yang dipaparkan di skrin. output.ppt
(9.45-10.00 am) peranti output jenis grafik. 2. Pelajar mendapat maklumat mengenai
Contohnya: LCD projektor dan photo printer contoh peranti output yang diberikan
Model digunakan untuk menghasilkan tugasan berbentuk oleh guru di skrin.
pembelajaran grafik. 3. Pelajar menerangkan kegunaan peranti
masteri output tersebut mengikut kefahaman
mereka.
6. Pelajar menambah pengetahuan
mereka dengan penerangan yang
disampaikan oleh guru mengenai
peranti output yang telah diberi serta
5. perkaitan dengan jenis maklumat yang
ada.
4. Pelajar menjawab soalan yang
diberikan oleh guru dengan memberi
dua contoh peranti output grafik yang
lain dan jawapan tersebut akan dinilai
oleh guru.
Langkah 5 Peranti output: audio 1. Pelajar membaca objektif pembelajaran Slide Peranti
30 minit Menghasilkan maklumat berbentuk teks melalui kelima yang dipaparkan di skrin. output.ppt
(10.00-10.15 am) peranti output jenis audio. 2. Pelajar diminta untuk berbincang dan
Contohnya: pembesar (speaker) dan heaphone bertukar pandangan dengan rakan
Model inkuiri digunakan untuk menghasilkan tugasan berbentuk mengenai jenis maklumat audio dan
terbimbing audio. perkaitannya dengan peranti.
3. Pelajar menerangkan kegunaan peranti
output tersebut mengikut kefahaman
mereka sendiri.
4. Pelajar menambah pengetahuan
mereka dengan penerangan yang
disampaikan oleh guru mengenai
jawapan peranti output yang telah
diberi.
5. Pelajar menjawab soalan yang
disediakan oleh guru di slide dengan
memberi dua contoh peranti output
6. audio serta kegunaannya dan jawapan
tersebut akan dinilai oleh guru.
Penutup Rumusan pelajar Pelajar akan mengulas kembali topik yang
5 minit yang diajar secara lisan. Sesi soal jawab
(10.15-10.20 am) antara guru dan pelajar diadakan.
Konsep
pembelajaran
masteri
Penilaian :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
7. audio serta kegunaannya dan jawapan
tersebut akan dinilai oleh guru.
Penutup Rumusan pelajar Pelajar akan mengulas kembali topik yang
5 minit yang diajar secara lisan. Sesi soal jawab
(10.15-10.20 am) antara guru dan pelajar diadakan.
Konsep
pembelajaran
masteri
Penilaian :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________