(RIA) Call Girls Bhosari ( 7001035870 ) HI-Fi Pune Escorts Service
B.structure report
1. SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING AND DESIGN BACHELOR
OF SCIENCE (HONS) IN ARCHITECTURE
Building Structures (ARC 2522/2523)
Project 2 : Structural Analysis of a Bungalow
PREPARED BY
TUTOR : Mr. Adip
Rachael Cheong
Wong Wan Jiuan
Nicole Foo
Chin Vin Yan
Ang Averllen
Tan Yincy
0319926
0327173
03
0320311
0321444
0318355
2. TABLE OF CONTENT
1. INTRODUCTION
2. FLOOR PLANS
- GROUND FLOOR PLAN
- FIRST FLOOR PLAN
- ROOF PLAN
3. STRUCTURAL PLANS
- FOUNDATION PLAN
- GROUND FLOOR STRUCTURAL PLAN
- FIRST FLOOR STRUCTURAL PLAN
- ROOF STRUCTURAL PLAN
4. THREE DIMENSIONS STRUCTURAL
PERSPECTIVE
5. LOAD DISTRIBUTION PLANS
- GROUND FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
- FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
6. DESIGN BRIEF
7. INDIVIDUAL CALCULATION
- BEAMS & COLUMNS ANALYSIS
- Wong Wan Jiuan 0327173
- Nicole Foo 0325517
- Rachael Cheong 0319926
- Tan Yincy 0318355
- Ang Averllen 0321444
- Chin Vin Yan 0320311
3. INTRODUCTION
Location: Sibu, Sarawak
Residential type: 2-storey bungalow
Floor Area:
Ground floor: 228.16 SQ.m
First floor: 150.61 SQ.m
Area included:
Ground floor: Living area & lounge
Kitchen
Dining area
Study room
Master bedroom
Courtyard
Patio
First floor: Four bedrooms
This detached house can accommodate around 6
to 10 people. Master bedroom was designed on
the ground floor for aging parents, while children
stay on the first floor. On the first floor, mainly for
sleeping, and daytime activities are ongoing on the
ground floor.
13. 1. DESIGN BRIEF
1.1 CALCULATION FORMULA
Slab System
When Ly/Lx > 2 (One way slab system)
When Ly/Lx < 2 or + 2 (Two way slab system)
Beam Calculation
Beam self weight = material density x beam size
Dead load on slab
Brick wall self weight = material density x thickness height
Live load on slab
Ultimatee load = [ Total deadload x 1.4 ] + [ Total live load x 1.6 ]
Reaction force
Column Calculation
Brick wall self weight = material density x thickness x total length of walls in tributary area
Slab self weight = material density x thickness x area of tributary area
Beam self weight = materialdensity xbeamsize x total length of beams in tributary area
Column self weight = material density x column size x column height
Live load on slab =UBBL live load factor x area space within tributary area
Ultimatee load = [ Total deadload x 1.4 ] + [ Total live load x 1.6 ]
Ly = Longer side of slab
Lx = Shorter side of slab
= Beam self weight x thickness x Lx/2
= [ Beam self weight x thickness x Lx/2 ] x 2/3
= UBBL live load factor x Lx/2
= [ UBBL live load factor x Lx/2 ] x 2/3
one way / two way slab Tapezoidal shape
two way slab Triangular shape
one way / two way slab Tapezoidal shape
two way slab Triangular shape
= ∑M = 0
= ∑M = Force x Perpendicular distance
17. Beam Calculation (C’/2-2’)
Dead Load
Slab Self-weight:
0.15m x 24kN/m3 = 3.6kN/m2
Beam Self-weight:
0.15m x 0.45m x 24kN/m3 = 1.62kN/m
Brick wall Self-weight:
3.3m x 0.15m x 19kN/m3 = 9.405kN/m
Dead load on Slab C-C’ /2-2’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] = 3.42kN/m
Dead load on Slab C’-D / 2-2’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] = 3.42kN/m
Total Dead load from C’-D: = 17.9kN/m
Live Load
Live load on Slab C-C’ / 2-2’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] = 1.4kN/m
Live load on Slab C’-D / 2-2’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] = 1.4kN/m
Total Dead load from C’-D: = 2.8kN/m
Ultimate Load
Dead Load from 2-2’:
17.9kN/m x 1.4
= 25.06kN/m
Live Load from 2-2’:
2.8kN/m x 1.6
= 4.5kN/m
Total Ultimate load from C’-D: = 29.6kN/m
18. Beam Calculation (C-D/2’)
Dead Load
Slab Self-weight:
0.15m x 24kN/m3 = 3.6kN/m2
Beam Self-weight:
0.15m x 0.45m x 24kN/m3 = 1.62kN/m
Brick wall Self-weight:
3.3m x 0.15m x 19kN/m3 = 9.405kN/m
Dead load on Slab C-C’ /2-2’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] ⅔ = 2.3kN/m
Dead load on Slab C’-D / 2-2’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] ⅔ = 2.3kN/m
Dead load on Slab C-D / 2’-3:
3.6kN/m2 x 1.87/2 = 3.4kN/m
Total Dead load from C-C’: = 16.7kN/m
Total Dead load from C’-D: = 16.7kN/m
Live Load
Live load on Slab C-C’ / 2-2’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] ⅔ = 0.95kN/m
Live load on Slab C’-D / 2-2’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] ⅔ = 0.95kN/m
Live load on Slab C-D / 2’-3:
1.5kN/m2 x 1.87/2 = 1.4kN/m
Total Dead load from C-C’: = 2.35kN/m
Total Dead load from C’-D: = 2.35kN/m
Live
19. Ultimate Load
Dead Load from C-C’:
16.7kN/m x 1.4 = 23.4kN/m
Dead Load from C’-D:
16.7kN/m x 1.4 = 23.4kN/m
Live Load from C-C’:
2.35kN/m x 1.6 = 3.8kN/m
Live Load from C-C’:
2.35kN/m x 1.6 = 3.8kN/m
Total Ultimate load from C-C’: = 27.2kN/m
Total Ultimate load from C’-D: = 27.2kN/m
Point load from Beam C’/2-2’ At c’/2’
= [ 29.6kN/m x 2.7 ] / 2
= 40kN
Reaction force
UDL to point load:
From C-C’ = 27.2kN/m x 1.9 = 51.7kN
From C’-D = 27.2kN/m x 1.9 = 51.7kN
Use Rc as reference point:
ΣM = M1 - M2 = 0
0 = (Rc x 3.8m) x [ (51.7kN x 2.85) x (40kN x 1.9m) x (51.7kN x 0.95m) ]
3.8 Rc = 272.5kN
3.8 Rc = 71.7kN
ΣF = 0
RC + RD = 51.7kN + 40kN + 51.7kN
RC + RD = 71.7kN
Shear Force Diagram
71.7kN - 51.7kN = 20 kN
20 kN - 40 kN = -20 kN
-20 kN - 51.7kN = -71.7kN
71.7kN - 71.7kN = 0
Bending moment diagram
Area A:
[ (71.7kN + 20kN) x 1.9 ] / 2 = 87.1kN
20. Beam Calculation (C/2-3)
Dead Load
Slab Self-weight:
0.15m x 24kN/m3 = 3.6kN/m2
Beam Self-weight:
0.15m x 0.45m x 24kN/m3 = 1.62kN/m
Brick wall Self-weight:
3.3m x 0.15m x 19kN/m3 = 9.405kN/m
Dead load on Slab C-C’ / 2-2’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] = 3.42kN/m
Dead load on Slab B-C / 2-3:
[ 3.6kN/m2 x 4.57/2 ] = 8.23kN/m
Total Dead load from 2-2’: = 22.7kN/m
Total Dead load from 2’-3: = 19.25kN/m
Live Load
Live load on Slab C-C’ / 2-2’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] = 1.425kN/m
Live load on Slab B-C / 2-3:
[ 1.5kN/m2 x 4.57/2 ] = 3.43kN/m
Total Live load from 2-2’: = 4.85kN/m
Total Live load from 2’-3: = 3.43kN/m
Live
22.7kN/m
19.25kN/m
8.23kN/m
3.43kN/m
4.85kN/m
3.43kN/m
21. Ultimate Load
Dead Load from 2-2’:
22.7kN/m x 1.4 = 31.78kN/m
Live Load from 2’-3:
19.25kN/m x 1.4 = 26.95kN/m
Live Load from 2-2’:
4.85kN/m x 1.6 = 7.8kN/m
Live Load from 2’-3:
3.43kN/m x 1.6 = 5.5kN/m
Total Ultimate load from 2-2’: = 67.3kN/m
Total Ultimate load from 2’-3: = 32.45kN/m
Point load from Beam 2’/C-D/2’ At C/2’
= 71.7kN
Reaction force
UDL to point load:
From 2-2’ = 67.3kN/m x 2.7 = 181.71kN
From 2’-3 = 32.45kN/m x 1.87 = 60.7kN
Use R2 as reference point:
ΣM = M1 - M2 = 0
0 = (R2 x 4.57m) x [ (181.7kN x 3.22) x (71.7kN x 1.87m) x (60.7kN x 0.935m) ]
4.57 R2 = 775.91kN
3.8 R2 = 169.78kN
ΣF = 0
R2 + R3 = 181.7kN + 71.7kN + 60.7kN
RC + R3 = 144.32kN
Shear Force Diagram
169.78kN - 181.7kN = -11.92kN
- 11.92kN - 71.7kN = -83.62kN
-83.62kN - 60.7kN = -144.32kN
Bending moment diagram
x/2.7 = 169.78/181.7
X = 2.52
Area A:
169.78 x 2.52 / 2 = 213.92kN
Area B:
11.92 x 0.18 / 2 = 1.073kN
Area C:
213.92 - 1.073 = 212.85kN
22. Beam Calculation (C’/3-3’)
Dead Load
Slab Self-weight:
0.15m x 24kN/m3 = 3.6kN/m2
Beam Self-weight:
0.15m x 0.45m x 24kN/m3 = 1.62kN/m
Brick wall Self-weight:
3.3m x 0.15m x 19kN/m3 = 9.405kN/m
Dead load on Slab C-C’ / 3-3’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] = 3.42kN/m
Total Dead load from 3-3’: = 14.44kN/m
Live Load
Live load on Slab C-C’ / 3-3’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] = 1.425kN/m
Total Dead load from 3-3’: = 1.425kN/m
23. Ultimate Load
Dead Load from 3-3’:
14.44kN/m x 1.4 = 20.22kN/m
Live Load from 3-3’:
1.425kN/m x 1.6 = 2.28kN/m
Total Ultimate load from 3-3’: = 22.5kN/m
Reaction force
UDL to point load:
From 3-3’ = 22.5kN/m x 3.8 = 85.5kN
Reaction force for each both sides:
85.5kN / 2 = 42.75kN
Shear Force Diagram
42.75kN
42.75kN - 85.5
Bending moment diagram
24. Beam Calculation (C-D/3)
Dead Load
Slab Self-weight:
0.15m x 24kN/m3 = 3.6kN/m2
Beam Self-weight:
0.15m x 0.45m x 24kN/m3 = 1.62kN/m
Brick wall Self-weight:
3.3m x 0.15m x 19kN/m3 = 9.405kN/m
Dead load on Slab C-D / 2’-3:
[ 3.6kN/m2 x 1.87/2 ] = 3.4kN/m
Dead load on Slab C-C’ / 3-3’:
[ 3.6kN/m2 x 1.9/2 ] = 3.42kN/m
Total Dead load from C-C’: = 17.8kN/m
Total Dead load from C’-D: = 14.425kN/m
Live Load
Live load on Slab C-D / 2’-3:
[ 1.5kN/m2 x 1.87/2 ] = 1.4025kN/m
Live load on Slab C-C’ / 3-3’:
[ 1.5kN/m2 x 1.9/2 ] = 1.425kN/m
Total Dead load from C-C’: = 2.825kN/m
Total Dead load from C’-D: = 1.4kN/m
Live
25. Ultimate Load
Dead Load from C-C’:
19.3kN/m x 1.4 = 27kN/m
Live Load from C’-D:
15.9kN/m x 1.4 = 22.3kN/m
Live Load from C-C’:
3.45kN/m x 1.6 = 5.52kN/m
Live Load from C’-D:
2.025kN/m x 1.6 = 3.24kN/m
Total Ultimate load from C-C’: = 35.52kN/m
Total Ultimate load from C’-D: = 25.54kN/m
Point load from Beam C’/3-3’ At C’/3
= 42.75kN
Reaction force
UDL to point load:
From C-C’ = 35.52kN/m x 2.7 = 87.8kN
From C’-D= 25.54kN/m x 1.87 = 47.8kN
Use R2 as reference point:
ΣM = M1 - M2 = 0
0 = (Rc x 4.57m) x [ (87.8kN x 3.22) x (42.75kN x 1.87m) x (47.8kN x 0.935m) ]
4.57 Rc = 407.35kN
3.8 Rc = 89.13kN
ΣF = 0
RC + RD = 87.8kN + 42.75kN + 47.8kN
RC + RD = 89.22kN
Shear Force Diagram
89.13kN - 87.8kN = 1.33kN
1.33kN - 42.75kN = -41.42kN
-41.42kN - 47.8kN = -89.22kN
Bending moment diagram
Area:
[ (89.13kN + 1.33kN) x 2.7 ] / 2 = 122.12kN
86. Beam C/ 4-5
Dead Load
Beam self-weight:
0.15m X 0.6 X 24kN/m3 = 2.16kN/m
Brick wall self-weight:
3.5m X 0.15m X 19kN/m3 = 9.98kN/m
Slab self-weight:
0.15m X 24kN/m3 = 3.6kN/m
Dead load on Slab B’-C/ 4-5:
3.6kN/m3 X (1.8m ÷ 2) = 3.24kN/m
Dead load on Slab C-D/ 4-5:
3.6kN/m2 X (4.57m ÷ 2) 2/3 = 5.48kN/m
Total dead load:
3.24kN/m + 5.48kN/m + 2.16kN/m + 9.98kN/m +
3.6kN/m = 24.46kN/m
Live Load
Live load factor for detached house: 1.5kN/m2
Live load on Slab B’-C/ 4-5:
1.5kN/m2 X (1.8m ÷ 2) = 1.35kN/m
Live load on Slab C-D/ 4-5:
1.5kN/m2 X (4.57m ÷ 2) = 2.29kN/m
Total live load:
1.35kN/m + 2.29kN/m
= 3.64kN/m
87. Ultimate Load
Total dead load:
24.46kN/m X 1.4 = 34.24kN/m
Total live load:
3.64kN/m X 1.6 = 5.824kN/m
Ultimate load 40.064kN/m
Reaction Force
(Ultimate load X Total length) ÷ 2
= (40.064 X 4.57) ÷ 2
= 183.12 ÷ 2
= 91.55kN
Bending Moment Diagram
Area A:
(91.55 X 2.29) (1/2) = 104.6kN
88. Beam D’-E/ 4’
Dead Load
Beam self-weight:
0.15m X 0.6 X 24kN/m3 = 2.16kN/m
Slab self-weight:
0.15m X 24kN/m3 = 3.6kN/m
Dead load on Slab D’-E/ 4’-4:
3.6kN/m3 X (2.08m ÷ 2) = 3.74kN/m
Dead load on Slab D’-E/ 4’-5:
3.6kN/m2 X (2.37m ÷ 2) = 4.27kN/m
Total dead load:
3.74kN/m + 4.27kN/m + 2.16kN/m + 3.6kN/m
= 13.77kN/m
Live Load
Live load factor for detached house: 1.5kN/m2
Live load on Slab D’-E/ 4’-4:
1.5kN/m2 X (2.08m ÷ 2) = 1.56kN/m
Live load on Slab D’-E/ 4’-5:
1.5kN/m2 X (2.37m ÷ 2) = 1.78kN/m
Total live load:
1.56kN/m + 1.78kN/m
= 3.34kN/m
89. Ultimate Load
Total dead load: 13.77kN/m X 1.4 = 19.28kN/m
Total live load: 3.34kN/m X 1.6 = 5.34kN/m
Ultimate load 24.62kN/m
Reaction Force
(Ultimate load X Total length) ÷ 2
= (24.62 X 2.37) ÷ 2
= 58.35 ÷ 2
= 29.17kN
Bending Moment Diagram
Area A:
(29.17 X 1.19) (1/2) = 17.36kN
90. Dead Load
Beam self-weight:
0.15m X 0.6m X 24kN/m3 = 2.16kN/m
Dead load on Slab 4-5/ D’-D:
(3.6kN/m2 X 4.57m ÷ 2) 2/3 = 5.48kN/m
Dead load on Slab 4-4’/ D’-E:
(3.6kN/m2 X 2.08m ÷ 2) 2/3 = 2.49kN/m
Dead load on Slab 4’-5 / D’-E:
(3.6kN/m2 X 2.37m ÷ 2) 2/3 = 2.85kN/m
Total dead load from 4-4’/ D’-E:
5.48kN/m + 2.49kN/m + 2.16kN/m = 10.13kN/m
Total dead load from 4’-5 / D’-E:
5.48kN/m + 2.85kN/m + 2.16kN/m = 10.49kN/m
Beam D’/ 4-5
Live Load
Live load factor for detached house: 1.5kN/m2
Live load on Slab 4-5/ D’-D:
(1.5N/m2 X 4.57m ÷ 2) 2/3 = 2.29kN/m
Live load on Slab 4-4’ / D’-E:
(1.5kN/m2 X 2.08m ÷ 2) 2/3 = 1.04kN/m
Live load on Slab 4’-5 / D’-E:
(1.5kN/m2 X 2.37m ÷ 2) 2/3 = 1.19kN/m
Total live load from 4-4’/ D’-E:
2.29kN/m + 2.49kN/m = 4.78kN/m
Total live load from 4’-5 / D’-E:
2.29kN/m + 1.19kN/m = 3.48kN/m
91. Ultimate Load
Total dead load from 4-4’/ D’-E:
10.13kN/m X 1.4 = 14.18kN/m
Total live load from 4-4’/ D’-E:
4.78kN/m X 1.6 = 7.65kN/m
Ultimate load from 4-4’/ D’-E 21.83kN/m
Total dead load from 4’-5 / D’-E:
10.49kN/m X 1.4 = 14.69kN/m
Total live load from 4’-5 / D’-E:
3.48kN/m X 1.6 = 5.57kN/m
Ultimate load from 4’-5 / D’-E 20.26kN/m
Point load from Beam D’-E/ 4’ at D’/ 4’
= 29.17kN
Reaction Force
UDL to Point Load:
From 4-4’: 21.83kN/m x 2.08M = 45.41kN
From 4’-5: 20.26kN/m x 2.49M = 50.45kN
Use R5 as reference point:
∑M = 0
∑M = M1 – M2
(R4 X 4.57m) – (45.41kN X 3.53m) – (29.17kN x 2.49M)
- (50.45kN X 1.2m) = 0
(R4 X 4.57m) = 160.3kN + 72.63kN + 60.54kN
(R4 X 4.57m) = 293.47kN
R4 = 64.22kN
∑F = 0
R4 + R5 = 45.41kN + 29.17kN + 50.45kN
64.22kN + R5 = 125.03kN
R5 = 60.81kN
Shear Force Diagram
64.22kN – 45.41kN =18.81kN
18.81kN – 29.17kN = -10.36kN
-10.36kN – 50.45kN = -60.81kN
Bending Moment Diagram
Area:
[(64.22 + 18.81) X 2.08] ÷ 2
= 86.35kN
92. Beam C-E/ 4
Dead Load
Beam self-weight:
0.15m X 0.6m X 24kN/m3 = 2.16kN/m
Wall self-weight:
3.5m X 0.15m X 19kN/m3 = 9.98kN/m
Dead load on Slab C-E/ 4-3:
3.6kN/m2 X (4.57m ÷ 2) = 8.23kN/m
Dead load on Slab C-D’/ 4-5:
3.6kN/m2 X (4.57m ÷ 2) = 8.23kN/m
Dead load on Slab D’-E/ 4-4’:
3.6kN/m2 X (2.08m ÷ 2) = 3.74kN/m
Total dead load from C-D’/ 4:
8.23kN/m + 2.16kN/m + 9.98kN/m + 8.23kN/m
= 28.6kN/m
Total dead load from D’-E / 4:
8.23kN/m + 3.74kN/m + 2.16kN/m
= 14.13kN/m
Live Load
Live load factor for detached house: 1.5kN/m2
Live load on Slab C-E/ 4-3:
1.5N/m2 X (4.57m ÷ 2) = 3.43kN/m
Live load on Slab C-D’/ 4-5:
1.5kN/m2 X (4.57m ÷ 2) = 3.43kN/m
Live load on Slab D’-E/ 4-4’:
1.5kN/m2 X (2.08m ÷ 2) = 1.56kN/m
Total live load from C-D’/ 4:
3.43kN/m + 3.43kN/m = 6.86kN/m
Total live load from D’-E / 4:
3.43kN/m + 1.56kN/m = 4.99kN/m
93. Ultimate Load
Total dead load from C-D’/ 4:
28.6kN/m X 1.4 = 40.04kN/m
Total live load from C-D’/ 4:
6.86kN/m X 1.6 = 10.98kN/m
Ultimate load from C-D’/ 4 51.02kN/m
Total dead load from D’-E / 4:
14.13kN/m X 1.4 = 19.78kN/m
Total live load from D’-E / 4:
4.99kN/m X 1.6 = 7.98kN/m
Ultimate load from D’-E / 4 27.76kN/m
Point load from Beam 4-5/ D’ at D’/ 4
= 68.31kN
Reaction Force
UDL to Point Load:
From C-D’: 51.02kN/m x 6.23M =
317.85kN
From D’-E: 27.76kN/m x 2.37M =
65.79kN
Use RE as reference point:
∑M = 0
∑M = M1 – M2
(Rc’ X 8.6m) – (317.85kN X 3.12m) – (68.31kN x
2.37M) - (65.79kN X 1.19m) = 0
(Rc’ X 8.6m) = 991.69kN + 161.89kN + 78.29kN
(Rc’ X 8.6m) = 1231.87kN
Rc’ = 143.24kN
∑F = 0
Rc’ + RE = 317.85kN + 68.31kN + 65.79kN
143.24kN + RE = 451.95kN
RE = 308.71kN
Shear Force Diagram
143.24kN – 317.85kN = -174.61kN
-174.61kN – 68.31kN = -242.92kN
-242.92kN – 65.79kN = -308.71kN
Bending Moment Diagram
95. Live load factor for detached house
= 1.5kN/m2
Ground floor height: = 3.5m
First floor height:
= 3.3m
Slab self-weight: 0.15m X 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Beam self-weight:
Ground floor: 0.15 X 0.6m X 24kN/m3
= 2.16kN/m
First floor: 0.15m X 0.45m X 24kN/m3
= 1.62kN/m
Roof: 0.15m X 0.35m X 24kN/m3
= 1.26kN/m
Brick wall self-weight:
Ground floor 3.5m X 0.15m X 19 kN/m3
= 9.98kN/m
First floor: 3.3m X 0.15m X 19kN/m3
= 9.41kN/m
Column self-weight:
Ground floor: 3.5m X 0.2m X 0.2m X 24kN/m3
= 3.36kN
First floor: 3.3m X 0.2m X 0.2m X 24kN/m3
= 3.17kN
Columns’ calculation
96. Dead Load acting on Column B-2
Ground floor Beams 5.67m X 2.16kN/m 12.15kN
Brick wall 5.67m X 9.98kN/m 56.6kN
Slab 12.7m2 X 3.6kN/m2 45.75kN
Column - 3.36kN
First floor Beams 5.67m X 1.62kN/m 9.19kN
Brick wall 5.67m X 9.41kN/m 53.35kN
Slab 12.7m2 X 3.6kN/m2 45.72kN
Column - 3.17kN
Roof Roof beams 5.67m X 1.26kN/m 7.14kN
Area 12.7m2 X 1.0kN/m2 12.7kN
Total dead load 249.2kN
Apply 1.4 dead load factor 348.88kN
Live Load acting on Column B-2
Ground floor Slab 12.7m2 X 1.5kN/m2 19.05kN
First floor Slab 12.7m2 X 1.5kN/m2 19.05kN
Roof Roof 12.7m2 X 0.5kN/m2 6.35kN
Total live load 44.45kN
Apply 1.6 live load factor 71.12kN
Total Ultimate load 348.88kN + 71.12kN 420kN