1. RANCANGAN PENGAJARAN MIKRO DALAM PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN KAJIAN TEMPATAN TAHUN 4 - PENYOALAN
Nama : Mohd Aidil B Othman
Tarikh : 21 Ogos 2011
Masa : 30 minit
Bilangan murid : 40 orang
Tema : Rumah sebagai keperluan asas manusia
Topik :1.3 Jenis rumah
Sub topik :a) Rumah di Malaysia
Objektif : Di akhir pengajaran, murid akan dapat;
1) Menyenaraikan contoh rumah tradisional dan rumah moden
di Malaysia.
2) Menyatakan 3 perbezaan antara rumah tradisional dan
rumah moden.
3) Menjelaskan reka bentuk rumah yang selesa dan berkualiti
pada masa hadapan.
Penerapan nilai murni
Menghargai, berani , kesyukuran, kerjasama, hormat menghormati, yakin dan
berbangga.
Penerapan unsur patriotisme
- Menanamkan rasa bangga di dalam diri murid terhadap kepelbagaian jenis
rumah yang terapat di Negara kita
- Berbangga terhadap nilai estetika seni binaan rumah di Negara kita
- Bersyukur dan berbangga dengan rumah sendiri
2. Bahan bantu mengajar
Buku teks kajian tempatan tahun 4 , buku rujukan kajian tempatan dan artikel di
internet.
Pengetahuan sedia ada
1- Murid terdedah dengan reka bentuk rumah tradisional sewaktu pulang ke
kampung
2- Murid pernah melihat rumah tradisional di media elektronik dan media cetak
Isi pelajaran:
Rumah di Malaysia:
i) Rumah tradisional
Rumah panjang
Rumah minangkabau
Rumah kampung
ii) Rumah moden
Banglo
Rumah teres
Rumah pangsa
Kondominium
3. Langkah Aktiviti pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
- Guru memperkenalkan diri
kepada murid.
- Sesi suai kenal.
- Guru bertanyakan kepada
murid-murid rumah jenis
apakah yang mereka
tinggal.
- Murid berada di tempat
duduk masing-masing.
- Murid menjawab soalan-
soalan yang diketengahkan
oleh guru.
Teknik yang digunakan:-
- Penerangan
Langkah 1
( 5 minit )
- Guru menunjukkan kad-kad
gambar rumah tradisional
dan rumah moden yang
terdapat di Malaysia.
- Guru menyoal murid-murid ,
“ Cuba kamu nyatakan
apakah jenis rumah yang
cikgu tunjukkan?”
- Guru memberikan
penerangan berkenaan
dengan rumah tradisional
dan rumah moden yang
terdapat di Malaysia.
- Murid-murid melihat kad-
kad gambar yang
ditunjukkan oleh guru.
- Murid menjawab setiap
soalan yang ditanya oleh
guru
Teknik yang digunakan:-
- Penerangan
- Penyoalan
Alat Bantu Mengajar:-
- Kad-kad gambar
4. - Murid-murid mendengar
penerangan yang diberikan
oleh guru mereka
berdasarkan gambar yang
ditunjukkan.
Langkah 2
( 10 minit )
- Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan
- Setiap kumpulan akan
mendapat sampul surat
yang berbeza.
- Guru bertanya „Nyatakan
tiga perbezaan rumah
tradisional dan rumah
moden?‟
- Setiap kumpulan diberikan
masa untuk berbincang dan
menulis jawapan di atas kad
manila.
- Murid-murid berada di
dalam kumpulan masing-
masing dan berbincang
mengenai soalan yang
diberikan oleh guru.
- Wakil kumpulan akan tampil
ke depan untuk
membentangkan hasil kerja
mereka kepada kelas.
- Murid-murid yang lain
mendengar pembentangan
yang dilakukan oleh rakan
mereka.
Teknik yang digunakan:-
- Penyoalan
- Penerangan
- Perbincangan
Alat Bantu Mengajar
- Kad manila
- Sampul surat
- Kad berwarna
- Pita
- pelekat
5. Langkah 3
( 7 minit )
- Masih di dalam kumpulan
- Guru mengarahkan supaya
setiap kumpulan
menghasilkan satu model
rumah pada masa hadapan
yang selesa dan berkualiti.
- Murid-murid berbincang di
dalam kumpulan masing-
masing untuk melukis
rumah yang selesa.
- Hasil lukisan ditunjukkan di
hadapan kelas.
Teknik yang digunakan:-
- Penyoalan
- Soal jawab
- Perbincangan
- Kecerdasan pelbagai
( visual ruang)
Alat Bantu Mengajar
- Kertas lukisan
- Pensil
Penutup
( 3 minit )
- Guru merumuskan
pengajaran pada hari ini.
Teknik yang digunakan:-
- Penerangan