1. PROIECT DIDACTIC
Data :03.12.2014
Clasa : aIIIa
Învăţător : STOICA L. ANETA-RALUCA
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 FÂNTÂNELE
Aria curriculară : MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
Unitatea de învăţare : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILOR
Obiectul : MATEMATICĂ
Subiectul : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILOR –fără folosirea parantezelor
Tipul : CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE
Obiective de referinţă :
1.4.:să efectueze operaţii de înmulţire şi împărtire cu numere naturale mai mici
decât 100;
2.6.:să rezolve şi să compună probleme...;
31.:să explice clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei
probleme;
4.3.:să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de
lucru în cadrul activităţiilor practice de rezolvare de probleme.
Obiective operaţionale :
O1:să efectueze , oral, operaţii de calcul matematic;
O2: să afle numărul necunoscut ;
O3: să calculeze respectând ordinea efectuării operaţiilor,folosind adunarea,
scăderea şi înmulţirea, fără paranteze ;
O4: să rezolve problemele propuse;
O5:.să compună o problemă după un exerciţiu dat.
O.A. : Participarea activă şi cu interes la lecţie, colaborarea în cadru activităţii în
vederea realizarii sarcinilor propuse.
Resurse umane : 19 elevi
Resurse temporale : 50 minute
2. STRATEGII DIDACTICE :
a)Metode si procedee:
-de comunicare –orale conversative :
conversaţia euristică.
-de comunicare –orale expozitive :
explicaţia, expunerea.
-de acţiune reală:
exerciţiul , problematizarea ,algoritmizarea.
- de acţiune simulată :
brainstorming, cadranul, jocul didactic.
b)Mijloace de învăţământ:
-substitute ale realităţii bidimensionale:
scrisoarea, plic,fişe de lucru, fulgi de zăpadă.
-acţionale : caietele elevilor, fişă de muncă independentă,culori,cretă
flipchart, carioca.
- didactice permanente :
***Matematică. Programe şcolare clasele a III-a, MEC, Bucuresti, 2004,
Anexa 3 la Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 5198 / 01.11.2004, aprobat prin
ordinul ministrului nr. 5198 / 01.11.2004;
Pacearcă,Ştefan, Mogoş, Mariana– Matematică, manual , clasa aIIIa, Editura Aramis Print ,
Bucureşti,2005
c) Forme de organizare : individual, frontal, în perechi.
d) Forme si tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri
verbale,evaluarea prin recompense.
Bibliografie:
Constantin Cucoş – Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2002;
Constantin Cucoş – Teoria şi metodologia evaluării, Editura Polirom,Iaşi,2008;
Florica,Cheraja – Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar, Editura Humanitas
Educational , Bucureşti, 2004
*** Metode activ-participative aplicate în învăţămăntul primar, Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2010
3. MOMENTELE
LECŢIEI
DURATA OB.
OP.
CONŢINUTURI
INSTRUCTIV-EDUCATIVE
STRATEGII DIDACT
METODE
ŞI PROCEDEE
MIJLO
MATE
Moment
orgnizatoric 1 min
Se pregătesc materialele necesare.
Elevii se pregătesc pentru oră .
explicaţia
Captarea atenţiei
2 min
Le prezint elevilor materialele didactice expuse pe
tablă:plicuri cu imagini simbol :Crăiasa Zăpezii, brăduţ, om de
zăpadă, săniuţă, globuleţe.
Se vor face predicţii despre cum se va desfăşura ora de
matematică.
expunerea
explicaţia
plicuri te
tabla
Anunţarea temei şi
a obiectivelor 2 min
Astăzi vom aplica în exerciţii şi probleme cunoştinţele
dobândite la ora de matematică, îmbinând înmulţirea cu
adunarea şi scăderea.
Prezint titlul lecţiei , îl scriu la tablă şi elevii în caiete .
explicaţia creta
caietele e
Reactualizarea
cunoştinţelor
15 min
O1
O2
O3
O4
O5
Începem activitatea prin descoperirea cerinţei din primul
plic.
Citirea scrisorii trimise de Crăiasa Zăpezii (anexa 1)
Deschiderea celui de-al doilea plic (anexa 2-brăduţ)
a) Exerciţii de creaţie şi formare de
priceperi şi deprinderi de calcul matematic si consolidare a
terminologiei matematice:
Se vor efectua exercitii de calcul oral:
1. 12 + 4 - 8 ; 9 x 2 + 5 x 4 ; 9 x 3+10 ; 9 x 8 -2
2. Găseşte numărul:
- cu 7 mai mare decât 5x2;
- de 9 ori mai mare decât 8+2;
- cu 4 mai mic decât 6.
3. Află - triplul numărului 7;
- suma numerelor 9 şi 3;
- diferenţa numerelor 8 şi 2 .
4. Compune oral o problemă alegând una din operaţiile
primului exerciţiu.
Deschiderea celui de-al treilea plic (anexa 3- om de
zăpadă)
b),,Oare ce?”
Elevii vor completa cuvinte cheie pentru evidenţierea
utilizării limbajului matematic.
conversaţia
exerciţiul
problematizarea
algoritmizarea
brainstor ming
flip-char
carioca
fulgi de z
flip-char
carioca
caiete
Sistematizarea şi
consolidarea
cunoştinţelor 20 min
O1
O2
O3
O4
O5
Deschiderea celui de-al patrulea plic .
(anexa 4- globuleţe)
c) Activitate independentă în perechi
Propun ca activitate în perechi o fişă de lucru în formă de
globule .ț
-distribuirea fişele de lucru.
-monitorizarea activitătii perechilor.
-verificarea exerci iile prin citirea rezultatelor.ț
Deschiderea ultimului plic (anexa 5- săniuţă)
d) Activitate frontală : Citesc, analizez, calculez!
Rezolvarea următoarei probleme la tablă şi în caiete:
La un magazin s-au adus 4 cutii cu câte 9 globuleţe roşii şi
6 cutii cu câte 8 globuleţe aurii. Andrei a cumpărat 18
globuleţe.
Câte globuleţe au rămas?
conversaţia
exerciţiul
problematizarea
exerciţiul
fişa de lu
creta
caietele e
fulgi de z
Obţinerea
performanţelor
8 min O3 O4
O5
e) Activitate independentă
Compune o problemă! (anexa 6)
Propun ca activitate în grup rezolvarea unei fişe folosind
metoda cadranelor.
explicaţia
problematizarea
exerciţiul
fişă de lu
Aprecieri finale şi
tema pentru acasă
2min Voi face aprecieri asupra participării la lecţie.
Voi transmite elevilor care sunt sarcinile pe care le au de
rezolvat pentru acasă.
explicaţia
4. Anexa 1
Dragi copii,
Sunt Crăiasa Zăpezii şi de
câteva zile încerc să îmi construiesc
frumosul castel.
Pentru a mă simţi iubită am
nevoie de fulgi de zăpadă ca să-mi
brodez blăniţa rece şi pufoasă.
Dacă voi, astăzi, veţi rezolva
corect exerciţiile şi problemele propuse ,
veţi câştiga fulgişorii de care am mare
nevoie, dar pe care regele Soare îi cam
topeşte.
Vă rog, salvaţi fulgii!
Ajutaţi-mă,descoperind
sarcinile celorlalte plicuri!
Crăiasa Zăpezii
5. Anexa 2 brăduţ (flip-chart)
Exerciţii de creaţie şi formare de priceperi şi
deprinderi de calcul matematic şi consolidare a
terminologiei matematice
Se vor efectua exerciţii de calcul oral:
1.12 + 4 - 8 ; 9 x 2 + 5 x 4 ; 9 x 3+10 ; 9 x 8 -2
2.Găseşte numărul:
- cu 7 mai mare decât 5x2;
- de 9 ori mai mare decât 8+2;
- cu 4 mai mic decât 6.
3. Află - triplul numărului 7;
- suma numerelor 9 şi 3;
- diferenţa numerelor 8 şi 2 .
4.Compune oral o problemă alegând una din
opera iile primului exerciţiu .ț
7. Anexa 4
Fi a de lucru Fi a de lucruș ș
în perechi în perechi
a) Încercuiţi rezultatul corect:
a) Încercuiţi rezultatul corect:
5 x 9+ 55 = 100, 45, 55 5 x 9+ 55 = 100, 45, 55
42 - 7 x 6 = 42, 0, 21 42 - 7 x 6 = 42, 0, 21
1 x 4+ 0 x 4= 1, 4, 0 1 x 4+ 0 x 4= 1, 4, 0
b) Aflaţi numărul necunoscut: b) Aflaţi numărul necunoscut:
8 x 7 + a = 99 8 x 7 + a = 99
• Să ne verificăm împreună! • Să ne verificăm împreună!
8. Anexa 6
Compune o problemă dupa exerciţiul
30 – 4x 7
Scrie planul de rezolvare
Rezolvarea problemei cu întrebări Rezolvarea exerciţiului problemei