1. Proiect didactic
Elaborat conform cadrului de proiectare didactică Evocare – Realizare a sensului – Reflecţie – Extindere
DATA: 15 februarie 2012
CLASA: a VI-a;
DISCIPLINA: Matematică
PROFESORUL: Maia Porombrica
TIPUL LECŢIEI: Oră de sinteză
SUBIECTUL LECTIEI: Divizibilitate. Expresii matematice. Ecuații.
Competenţele specifice ale disciplinei Matematica : I. Identificarea şi aplicarea conceptelor,
terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse.
Subcompetenț e : 1. Identificarea şi utilizarea operaţiilor cu numere naturale, a ordinii operaţiilor, a semnifiaţiei
parantezelor şi procedurelor de calcul
în rezolvări de probleme.
1.1. Aplicarea criteriilor de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) şi descompunerii numerelor naturale în produs de puteri de
numere prime în diferite contexte.
1.2. Utilizarea algoritmilor pentru determinarea cmmdc, cmmmc a două numere naturale în diverse contexte.
1.3. Transpunerea în limbaj matematic a unei situaţii simple reale şi/sau modelate utilizînd relaţiile de divizibilitate a
numerelor naturale.
1.4. Rezolvarea unor probleme simple, inclusiv din cotidian, cu ajutorul ecuaţiilor de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b
(a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt numere naturale, determinînd componenta necunoscută a operaţiei prezente în
ecuaţie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A: COGNITIVE
OC1: Să descompună numerele naturale în produs de puteri de numere prime în diferite contexte
OC2: Să rezolve ecuațiile de tipul: x±a=b; a·x=b (a≠0); x:a=b (a≠0); ax+b=0 (a≠0) unde a şi b sînt
numere naturale.
OC3: Să enunțe şi să aplice criteriile de divizibilitate (cu 10, 2, 5, 3, 9) .
B: PSIHO - MOTORII
OP1: Să manifeste interes pentru lecție.
OP2: Să aşeze corect în pagină.
OP3: Să scrie lizibil pe caiete.
C: AFECTIVE
2. OA1: Să participe activ la lecție.
OA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
Strategii didactice: Tipul strategiei: de instruire în cadrul căreia elevul elaborează noi cunoș tinț e,
proprietăți, concepte.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: Conversația euristică, explicația, exercițiul, problematizare şi
descoperire
SURSE : 1. Planul cadru de învățămînt. 2012-2013
2. Curriculum la matematică pentru învăţămîntul gimnazial (clasele V – IX) , Chişinău, 2010
3. Achiri I., Braicov A., Șputenco O., Ursu L. MATEMATICĂ, Manual pentru clasa a 6-a.
Tabla flipcheart, fişe de lucru –„petalele”, planș a pentru afiș area rezultatelor
Motivaţia:
Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza informaţiile despre numerele
naturale. Fiind o lecţie de reactualizare şi completare a cunoştinţelor, ea contribuie la consolidarea
capacităţilor de analiză, comparaţie, de corelare a gândirii cu cunoştinţele matematice însuşite, în vederea
găsirii soluţiilor corecte pentru exerciţiile şi problemele propuse.
Metodele de lucru îi determină pe elevi să coopereze cât mai bine pentru obţinerea succesului
propriei echipe mixte.
Sarcinile fixate îi menţin în stare de alertă, implicîndu-i cognitiv în rezolvarea acestora.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTCE
ETAPELE LECŢIEI
ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE
PROFESORULUI
Se asigură condițiile optime Se pregătesc cu cele mecesare Formarea echipelor mixte
pentru desfăşurare a lecției: se pentru lecție. Se asigură ordinea prin metoda 1-2-3 sau
notează absenții, se verifică dacă şi disciplina. Invită prietenul
toți elevii au format un cerc
pentru formarea echipelor
Evocare
mixte.
Astăzi la ora de matematică ne
Elevii ascultă cu atenție şi
propunem să cream o floare
conştientizează obiectivele
frumoasă CRIZANTEMA. Veti
primi fișe, care după rezolvare
vor deveni petalele florii.
3. În cadrul acestui joc vom repeta –„petalele” cu
criteriile de divizibilitate , exerciț iile
operațiile cu numerele întregi, Fiecare echipa primește set de Conversația. Explicația.
fișe-petale.
(Anexa 1),
vom rezolva ecuațiile. La
planș a pentru
sfârşitul orei pe masa fiecărei
Capitanii echipelor organizează afiș area
Realizare a sensului
echipe va înflori o crizantemă Joc didactic
lucrul în echipele sale rezultatelor
Fiecare elev rezolvă exercițiile
propuse la alegere
. Exercițiul.
Voi aprecia cu note elevii care au Anunț tema pentru acasă. Conversația.
Extindere
fost activi și au rezolvat corect.
Temă: Manual, pag.34, ex.2-5
https://docs.google.com/document/pub?id=1cT5oFFwg1i--pSxx7y45OCZzc43SI0TtwF4a1_WWvI
(Anexa 1),
4. x 78 45 53 35 : ( x 2) 5
48 : ( x 2) 12 35 (x 2) 105
(x 2) 78 124 49 (x 2) 343
(x 2) 78 124 7( x 2) 133
5. (x 2) : 7 19 41 (x 2) 164
41 (5 x) 123 108 : ( x 2) 3
125 : ( x 3) 25 9( x 3) 108
9( x 5) 108 9x 18 108
6. 7( x 99 ) 700 7x 99 162
8( x 19 ) 400 8x 19 341
8( x 19 ) 400 8x 19 341
8( x 23 ) 240 8x 19 301