1. Rangkaian pengajaran ini membincangkan topik kenali dan hormati pemimpin negara dan tempatan khususnya Perdana Menteri.
2. Murid akan dapat mengenal pasti peranan dan gelaran Perdana Menteri Malaysia melalui aktiviti berkumpulan dan perbincangan.
3. Pengajaran ini menekankan nilai-nilai seperti menghargai, menghormati pemimpin, dan bekerjasama.
1. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 5 Sunlight
Bil Murid : 20 Orang ( Lelaki, Perempuan)
Masa : 9.10 – 10.10 pagi
Tarikh : 30Julai 2012
Tema : UNIT 5 – MALAYSIA NEGARAKU
Tajuk : Kenali dan hormati pemimpin negara dan tempatan
Sub Topik : Kenali Perdana Menteri
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir aktiviti pembelajaran ini, murid akan dapat :-
1. Menyenaraikan 3 peranan dan tanggungjawab Perdana Menteri
2. Menyenaraikan gelaran bagi setiap Perdana Menteri
Ringkasan Isi Kandungan :-
1. Menerangkan mengenai Perdana Menteri Malaysia dari dahulu hingga sekarang.
2. Menerangkan mengenai peranan dan tanggungjawab sebagai perdana menteri.
2. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Menghargai, Menyayangi
2. Menghormati pemimpin negara.
3. Bekerjasama da tolong menolong
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai cinta akan negara dengan mengenali Perdana Menteri Malaysia
2. Berbangga sebagai warganegara Malaysia.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Pelajar mengenali Perdana Menteri sekarang.
Bil Sumber Kuantiti
01. Video pembangunan Malaysia - Klip lagu 2 minit
02. Komputer riba - 1 biji
03. Pembesar suara - 1 biji
04. Video lagu PM kita - 15 slide
05. Kertas mahjung - 5 helai
06 Marker pen - 5 batang
07. Kad Imbasan - 6 helai
3. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
Kemahiran Generik
KBKK :- Membanding beza, menghubungkait, menyelesaikan masalah.
KB :- Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi
TPK :- Kinestetik, Muzik, Interpersonal, Ruang
Pendekatan Konstruktivisme
Kontekstual
ICT
Elemen Pengurusan, Catatan, Penerapan Nilai Murni,
Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari, Kemahiran Nilai Alam Sekitar, Unsur
Generik Patriotisme, dan Sumber P&P
Set Induksi (5 Minit) Sumber P & P
- Tayangan video
1. Murid memerhati tayangan video KBKK : Menghubung Kait - Komputer Riba
mengenai pembangunan di - Pembesar suara
Malaysia
4. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
2. Guru memilih murid untuk TPK : Kinestetik Nilai Murni
memberikan ulasan mengenai Visual - Kasih sayang
video yang ditayangkan.
Unsur Patriotisme
- Menerapkan nilai
3. Guru mengaitkan video dengan
mengenali Perdana
tajuk.
Menteri Malaysia.
Langkah 1 (10 minit)
1. Murid di tunjukkan kad imbasan TPK :Visual Sumber P & P
gambar Perdana Menteri Malaysia - Kad imbasan
pertama hingga sekarang. KB : Memerhati
Menjana Idea Nilai Murni
2. Guru menerangkan mengenai kad - Kasih sayang
imbasan yang ditunjukkan. KBKK :-
Menghubung kait
Kemahiran mencatat
Linguistik (LI)
5. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
Langkah 2 (10 Minit) Sumber P & P
1. Murid diminta membentuk - Kertas Mahjung
kumpulan seramai 5 orang 1 TPK :- Kinestetik, Ruang, - Marker pen
kumpulan. Interpersonal,
Linguistik Nilai
2. Ketua kumpulan mengambil kertas - Tolong menolong,
mahjung dan marker daripada guru. KBF:- - Bekerjasama
Membuat Keputusan
& Menyelesaikan Masalah Unsur Patriotisme
3. Guru mengarahkan murid secara
- Menerapkan nilai-nilai
berkumpulan untuk menyatakan
cinta akan negara
peranan Perdana Menteri dan
dengan mengenali
gelaran bagi setiap Perdana
Perdana Menteri
Menteri Malaysia.
Malaysia
4. Guru memberikan masa 5 minit
untuk menyiapkan tugasan
kumpulan.
5. Wakil murid dalam
kumpulanmembentangkan jawapan
6. NURFATEN BINTI ISMAIL G 5.11
yang telah disiapkan.
Penutup (5 Minit) TPK :- Nilai :-
Muzik - Tolong menolong,
1. Guru merumuskan mengenai tajuk Interpersonal kerjasama
pembelajaran pada hari tersebut. Linguistik
Sumber P&P :-
2. Guru memberi lirik dan memainkan - Nyanyian lagu PM kita
muzik lagu “PM kita”
3. Murid menyanyikan lagu “PM kita”
dengan penuh semangat
Refleksi :-
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________