SlideShare a Scribd company logo
1 of 30
“Монгол хэл”-ний хичээлээр хүүхэд нэг
бүрийн ярих чадварыг хөгжүүлэх
ЧД-ийн 39-р сургуулийн багш Х.Золзаяа
Агуулга
Оршил
Сэдвийг сонгосон үндэслэл
Зорилго
Зорилт
Нэгдүгээр бүлэг: Онолын хэсэг
•Хичээл төлөвлөлт
• Хүүхдийг яриулж сургах
• Хүүхдийн хөгжилд нөлөөлөх хүчин зүйл
Хоёрдугаар бүлэг: Судалгааны хэсэг
• 2.1 ” Монгол хэл”-ны хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд
нэг бүрийг хөгжүүлэх
а/. Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх арга зүй
б/. 5в ангийн суралцагчдын ярих чадварын судалгаа
• 2.2. Практик үйл ажиллагаа
а/. Судалгаа явуулсан үнэлэлт, дүгнэлт
б/. Судалгааны дагуу хийсэн ажлууд
Гуравдугаар бүлэг: Дүгнэлт
• 3.1. “Монгол хэлний хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд нэг
бүрийн хөгжил” судалгааны ажлын өөрийн үнэлгээ
дүгнэлт
• Номзүй
Оршил
Сэдвийг сонгосон үндэслэл:
• Монгол улсын засгийн газраас боловсролын салбарт чанарын шинэчлэл
явуулах бодлого барьж “Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлье” гэсэн ирээдүйдээ
чиглэсэн томоохон зорилго тавин ажиллаж байна.
• Энэ нь багш бидний хувьд заах арга барилаа шинэчлэн монголын ирээдүй
болсон хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлж, идэвхтэй амьдрах чадвар бүхий эрүүл
хөгжил төлөвшилтэй иргэн бэлтгэхийн тулд бага наснаас нь хүүхэд нэг бүрийг
хөгжүүлэхэд анхааран ажиллах чухал шаардлага гарч байгаа төдийгүй хүүхэд
бүрийг өөртөө итгэх итгэлтэй, өөрийгөө илэрхийлэх чадвартай, сурах арга
барилтай, суралцах хүсэл сонирхолтой, зөв дадал хэвшилтэй, хөгжсөн зөв
иргэн бий болгоход чиглэгдэж байна.
• Хүүхэд гэдэг нь бие даасан хувь хүн болж байгаагаараа онцлог ялгаатай,
хөгжих өвөрмөц зүй тогтолтой, хамгийн цайлган цагаан сэтгэлтэй хиргүй
тунгалаг цагаахан цаас юм.
• Хөгжил нь хүүхдийн бие махбодь, сэтгэц, сэтгэл хөдлөл, харилцаа болон
бусад зан үйлд гарч буй харьцангуй тогтвортой өөрчлөлтүүд билээ. Иймээс
монгол хэлний хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хэрхэн, яаж хөгжүүлэх талаар
судалгаа хийсний дүнд энэхүү сэдвийг сонгосон.
• Энэхүү судалгааны ажлаар 5-р ангийн “Монгол хэл”-ний хичээлийн хөтөлбөр,
нэгж хичээлийн төлөвлөлт, боловсруулах арга зүй болон хүүхэд нэг бүрийг
хөгжүүлэх аргуудыг судаллаа.
• Судалгаанд 5в ангийн 33 суралцагч хамрагдсан. Судалгааны дүгнэлтээс
үзэхэд монгол хэлний хичээлийн цагийн төлөвлөлтийг хэрэгжүүлэх явцдаа 5
минутын чимээгүй уншлага хийх, бие дааж хийж бүтээснийг нь тайлбарлан
яриулах, тараах материал, хэрэглэгдэхүүнийг тогтмол ашиглан багаар
хамтран ажиллах, ярилцлага, хэлэлцүүлгийг чанартай, үр дүнтэй явуулсны
дүнд хүүхэд нэг бүрийн хөгжилд тодорхой ахиц гарч байгаа нь ажиглагдлаа.
Энэ нь 1-р улиралд авсан суралцагчдын ярих чадварын гарааны үнэлгээний
судалгаа юм. Энэ судалгаанд “Янз бүрийн нөхцөл, байдалд тохируулан
ярих чадвар нь 36.3% байсан, 3-р улиралд энэ чадвар 75.7% -тай болж
ахисан байна.
• Үүний үр дүнд аль ч ангид “Монгол хэл”-ний хичээлийн төлөвлөлт, арга зүйг
чанартай боловсруулж, хичээлийг үр дүнтэй явуулснаар монгол хэлний
хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд тодорхой ахиц гарах юм байна.
Зорилго:
•Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын ярих
чадварыг хөгжүүлэхэд суралцагчид бие дааж
сурах, ардын аман зохиол үлгэр, оньсого,
ертөнцийн 3, зүйр үг..гэх мэт -оос дуурайлган
зохиох, бичих, чээжлэх, уншиж судлах,
тайлбарлан ярих зэрэг чадвар эзэмшүүлэхээс
гадна тэдэнд өөрсдөө мэдлэг бүтээх, ярих
чадвараа хөгжүүлэх, шинэ зүйлийг хийж
бүтээх чадвартай болгоход нь гол зорилго
оршино.
Зорилт :
• Хичээл төлөвлөлт, ярилцлагын арга, хүүхэд нэг бүрийн
хөгжлийн талаар судлах
• ” Монгол хэл”-ний хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд нэг бүрийг
хөгжүүлэх арга зүйг боловсруулах нь
• Судалгааг туршин хэрэгжүүлэх
• Судалгааны үнэлэлт
• Дүгнэлт
Онолын хэсэг
1. Хичээл төлөвлөлт
Оролт буюу арга
Хувиргалт буюу билиг
Гаралт буюу үр дүн
Бататгал
Үнэлгээ
Гэрийн даалгавар
Оролт -
Арга
Сэдэлжүүлэх /мэдрэхүйн / үйлүүдэд тулгуурлан зорилгыг танилцуулж
хичээлээ эхлэх үе
Хичээлээ юунаас эхлэх , энэ үедээ 5 мэдрэхүйн
үйлийн алинаар нь сэдэлжүүлэхээ анхаарч,
хэрэглэгдэхүүнийг хэрхэн ашиглах, асуудлыг аль
талаас нь дэвшүүлэн тавих тухайгаа энд бичнэ.
Бүтээлч даалгавар,
асуулт: Сэдэлжүүлэх
үйл ажилбарын үед өгч
болох хичээлийн
зорилгыг тодруулахад
чиглэсэн гол, чухал
гэсэн даалгавар,
асуултыг энд бичнэ.
Хичээлийн зорилго буюу шийдвэрлэх асуудал: Энд
тухайн сэдвийн онолын үндэслэлийг шинжлэх ухаанч түвшинд
оновчтой гарган товч бичиж, хичээлийн туршид түүнийгээ
асуудлын гол цөм болгон баримтлах ба хүүхэд энэ талаарх
мэдлэгээ юугаар нэмэгдүүлэх, үүнтэй холбоотой эзэмших ёстой
чадвар зэргийг эндээс урьдчилан харж хичээлийн бусад
алхмуудыг төлөвлөнө.
Хувиргалт
-билиг
Оюуны үйл гүйцэтгэх буюу мэдээллийг боловсруулахад нь дэмжлэг үзүүлэх
үе:
Багшийн ажиглалт: Багш
өгсөн даалгаврынхаа
гүйцэтгэх байдлыг хүүхэд нэг
бүр дээр ажиглахыг эрмэлзэж
оюуны үйлийг гүйцэтгэх
боломж олгоход чиглэсэн үйл
ажиллагааныхаа баримжааг
энд төлөвлөн бичнэ.
Суралцагчдын анхаарах зүйлүүд:
Хичээлд оролцох явцад хэрэгцээ гарах бүрт
багшийн заавар зөвлөгөөг авч, хамтран
ажиллах байдлыг энд дурьдана. Мөн хүүхэд
бүр хичээлд оролцох нөхцөлөөр хангах,
даалгавар, асуудлыг өөрийнхөөрөө
шийдвэрлэх боломжийг урьдчилан
таамаглан энд бичнэ.
Гаралт –
үр дүн
Ойлгож мэдсэнийг шалгах /бие, хэлний үйлийн чөлөөг олгох/ нэгдсэн
дүгнэлтэнд хүрэх үе
Багшийн бэлдсэн
даалгаврууд: Бататгах, асуудлыг
оновчтой шийдвэрлэсэн эсэхийг
тодруулах зорилготой даалгаврыг
урьдчилан бэлтгэж энд бичнэ. Мөн
даалгаврыг хүүхэд хэрхэн гүйцэтгэх
байдлыг үнэлж, зөвлөгөө, санамж,
анхааруулга өгөх тухайгаа төлөвлөн
бичнэ:
Суралцагчдын дүгнэлт,
хариулт: Сурагч бүр өөрийн
шийдвэр хариугаа илтгэх боломжийг
хэрхэн хангах талаар болон тэднээс
гарч болох дүгнэлтүүдийг урьдчилан
таамаглаж энд бичнэ.
Бататгал: Ойлгосныг
шалгах, бататгах
даалгаврыг энд бичнэ.
Үнэлгээ: Хичээлийн явцад
болон төгсгөлд ямар мэдлэг
чадварыг нь хэрхэн үнэлэхээ
энд бичнэ. амжилтын шалгуур
Гэрийн даалгавар: Гэрийн
даалгаврын хувилбарыг энд
тодорхой бичнэ.
Хүүхэд нэг бүрийн хөгжилд
нөлөөлөх хүчин зүйл
Хүүхдийн
хөгжилд
нөлөөлөх
хүчин зүйл
дотоод гадаад
удамшил
Хүүхдийн
өөрийн идэвх
хүмүүжил
орчин Сургууль,
сургалт
Гэр бүл байгаль нийгэм
Сургууль, сургалт:
•Хүүхдэд бие хүн болж төлөвшихөд чиглэл
зорилготой явагддаг сургалт хүмүүжлийн
үйл ажиллагаа хамгийн хүчтэй нөлөө
үзүүлдэг. Хүүхэд бие хүн болж хөгжих
процесс нь гэр бүлээс эхлэн цэцэрлэг,
сургуулиар үргэлжлэн цаашид нийгмийн
бүхий л орчинд тасралтгүй явагдаж
байдаг зүй тогтолтой юм.
Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхийн ач холбогдол нь:
• Хүүхэд харилцан бие биеэсээ суралцах , бие биедээ
туслах, хамтран ажиллах, бие даан сурах аргад барилд
суралцдаг төдийгүй суралцагчдын сурах идэвх
санаачилга ч эрс нэмэгдэж, бие биеэ хүндэтгэж
бусдыгаа сонсож сурдаг төдийгүй хүүхдийн бусадтай
харилцах харилцааг сайжруулдаг. Үүнд:
• Өөрийн санаа бодлоо богино хугацаанд чөлөөтэй
илэрхийлнэ.
• Бичгээр дамжуулан бусдад өөрийн санаагаа зөв
ойлгуулна.
• Бичиж боловсруулах чадвар нь дээшилнэ
• Сэтгэн бодох чадварт ахиц гарна
Өмнөх сургалтын процесс: Мэдлэг, чадвар, төлөвшил
Өнөөдөр сургалтын процесс нь: Сурах, бүтээх үйлээр явагдана.
• Сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багш сургалтын хөтөлбөр, төлөвлөгөөнд
тусгасан агуулгуудаар дамжуулан хэрэгжүүлэх ба нөгөө талаар хичээлээс
гадуурх үйл ажиллагаагаар хэрэгжүүлж болно. Сурагч бүрийг хөгжүүлэх үйл
ажиллагааг 3 үе шаттай хэрэгжүүлж болох юм гэж үзлээ. Үүнд:
• 1- шат: Сурагч нэг бүрд судалгаа хийх
• 2- шат: Сурагч бүрийн чадварт тохирсон даалгавар боловсруулж гүйцэтгүүлэх
• 3- шат: Гүйцэтгэх явцад ямар үйлдэл хийж чадаж байгаад нь дүгнэлт хийх
• Хичээлийг ямар зорилгоор, юуг ямар аргаар заах, туршилт шинжилгээ
хийлгэж үзүүлэх, хүүхдийн сонирхол хэрэгцээ хэрхэн өрнөж байгааг тооцох,
сурагчдаас гарч болзошгүй хариу үйлдлийг тооцоолох гэсэн асуудлуудыг
уялдуулан авч үзэх хэрэгтэй учраас сургалтанд ямар хэрэглэгдэхүүн
хэрэглэх вэ? Яаж хэрэглэх вэ? гэдгийг хооронд нь нягт холбоотойгоор авч
үзэх нь зүгээр санагдлаа.
Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын ярих
чадварыг хөгжүүлэх нь
• Яриулж сургах:
Агуулга
•Өөрийн амьдралын туршлагаар сэдэвжүүлэх
• Эхийн талаарх бодол санаанаас ухаарч
эргэцүүлэх
•Хүсэл мөрөөдөл ба шийдвэрээ хэрэгжүүлэхийг
эрмэлзэх
Зорилго
•Хүүхэд нэг бүрийг өөрийнх нь тухай эргэцүүлэл,
санаа бодолтой болгох.
•Суралцагчдад өөрийн санаа бодлыг илэрхийлэх
чадварыг эзэмшүүлэх
Зохион байгуулалт, хэлбэр
• Шавь төвтэй асуулт, хариулт бүхий ярилцлага,
• Хосоороо ярилцах
• Багийн ярилцлага зохион байгуулах
• Уншсан зүйлээр нь ярилцлага зохиох
• Зохиосон зүйл дээр нь ярилцлага хийх
• Сэдэвт зураг дээр яриулах
• Зургийн үйл явдлын дарааллын дагуу яриулах
• Зурагт үзүүлэн дээр яриулах
Яаж үр дүнтэй болгох вэ?
• Ойлгомжтой, олон хувилбартайгаар хариулах асуулт тавих
• Зөв хариулах боломжит асуултыг бэлтгэх
• Урамшуулсан зөвлөгөө өгөх
• Хүүхдийг бодол санаагаа хэлэхийг нь хүлээх
• Хүүхдийн хариултыг сонсож дэмжих
• Асуултыг нээлтэй байлгах
Хоёрдугаар бүлэг: Судалгааны хэсэг
Зөв ярих
харсан сонссоноо ярих,
илтгэх
хамтран ажиллах,
саналаа солилцох
янз бүрийн нөхцөл байдалд
тохируулан ярих
28 25 30 12
Холбоо үгийг нь өгүүлбэрт оруулан хэлүүлнэ.
Гарааны үнэлгээ 3-р улиралд
Янз бүрийн нөхцөл байдалд
тохируулан ярих чадвар
Ахиц – 39.4 %
36.3% 75.7%
• 1-р шат : Суралцагч нэг бүрт ярих чадварын судалгаа хийх явц
• Хүүхэд бүрийг ажиглаж ярих чадварын судалгаа хийнэ гэдэг
бол сурагч бүр сурч байгаа болон өмнөх ангиудын хичээл тус
бүрээр эзэмших ярих чадвар, бие даан мэдлэг бүтээх чадвар
ямар түвшинд байгааг илрүүлэх үйл ажиллагаа юм.
• Суралцагчдын ярих чадвар нь эзэмших мэдлэг чадварын
чухам юуг мэдэж байна, юуг мэдэхгүй байна гэдгийг үнэн зөв
тогтоох явдал юм. Сурагч нэг бүрийг судлах нэгдүгээр шатанд
бүлэг сэдвийн ерөнхий агуулгаар ярих чадварын ойлголтуудыг
цэгцлэх, хооронд нь харьцуулах, дүгнэлт хийх явдал юм..
•  Блумын таксаномын түвшинд бичих үйлийг 8-10 даалгавраар
өгч гүйцэтгэх хугацааг 80 минутаар тооцоолох боломжтой бол
сурагч нэг бүрийн ярих чадварын даалгаврыг гүйцэтгэх үед нь
тухайн хүүхэд аль чадварыг илүү сайн гүйцэтгэж байгаагаар
нь судалж хичээлээ төлөвлөнө.
• 2-р шат: Хүүхэд бүрийн ярих чадварт тохирсон даалгавар
боловсруулан шинжилнэ.
• Суралцагчийн ярьж чадаагүй асуудлыг сонгон тухайн ангийн
суралцагчдад тайлбарлан сэргээн сануулах, бататгах үйл
ажиллагаа хамт явагдана.
• Хүүхэд нэг бүрийн ярьж чадаагүй даалгаврыг дахин
боловсруулна. Гэхдээ агуулга нь өөрчлөгдөхгүй өмнөх
агуулгын хүрээнд даалгавар боловсруулагдана гэдгийг
суралцагчдад сануулах нь зүйтэй. Учир нь сурагч өмнөх
агуулгатай холбоотой зүйлийг дахин уншиж судалж ярих
болно. Өөрөөр хэлбэл суралцагч хоцорсон хичээлээ нөхөж
авна гэсэн үг юм.
• 2- р шатны онцлог нь: даалгаварт анализ хийж, сэргээн
сануулах, бататгах, даалгаварыг дахин боловсруулах ач
холбогдолтой юм.
•3-р шат: Өмнөх даалгавруудын агуулгын хэмжээнд
суралцагч ямар даалгаврыг чөлөөтэй ярьж
гүйцэтгэсэн, ямар даалгавруудыг нь гүйцэтгэхэд
ярих чадвар сул байна гэдэгт дүгнэлт хийж,
цаашид ямар даалгавар суралцагчийн өгвөл ярих
чадварт ахиц гарах вэ? гэдэгт судалгаа хийнэ.
•Суралцагч агуулгын хэмжээнд өөрийн үгээр
чөлөөтэй ярьж, зөв хариултыг олон
хувилбартайгаар сонгож ярьж чадаж байгаа бол
агуулгын хэмжээнд яриулах даалгаврыг
гүнзгийрүүлэн асуулт хариултын хэлбэрээр өгнө.
Судалгаа хийхэд анхаарах зүйл
• Суралцагчдыг сурах, бүтээх, бие даан суралцуулах сургалтын нэг чухал
аргын нэг нь ярих чадварыг нь хөгжүүлэх явдал юм. Энэ нь
суралцагчдын бие даасан идэвхтэй бүтээлч сэтгэхгүйг хөгжүүлж аман
ба бичгийн үг ярианы соёлтой болгож төлөвшүүлэх боломж бүрдэхэд
дэмжлэг үзүүлэх болно. Хүүхдийг зөвхөн монгол хэлний хичээл дээр
яриулж сургана гэдэг нь бас өрөөсгөл ойлголт болох учир бусад
хичээлийн үед ч хамтад авч явах хэрэгтэй.
• Хамгийн гол нь багш хүүхдийн ярих чадварт нь тулгуурлан, сонирхлыг
судлан, даалгавраа маш оновчтой өгвөл хүүхэд өөрийн чаддаг зүйлдээ
урамшин ямарч даалгаврыг гүйцэтгэх хүсэл эрмэлзлэлтэй болж байгаа
нь сургалтын явцад ажиглагдлаа. Иймээс багш хамгийн гол нь
даалгаврын сонголтонд ихэд анхаарах шаардлагатай байлаа.
• Багш бүлэг, нэгж сэдвийг заахаас өмнө тухайн сэдвээ судалсны дараа
суралцагчдын ярих чадвар болон бие даан сурах, бүтээх үйлийг
даалгавраар урьдчилан оношилж байх нь хүүхэд нэг бүртэй ажиллах
боломжийг бий болгож байлаа.
Дээрх судалгааны үр дүнг тулгуурлан
багш төлөвлөгөө боловсруулна
• Багшийн зүгээс хүүхэд нэг бүрийн ярих чадвар, бүтээх
үйлийг дэмжихэд чиглэсэн төлөвлөгөө боловсруулах нь
чухал. Тус төлөвлөгөө нь анги бүлэг, хүүхэд бүрийн онцлогт
тохирсон байх шаардлагатай. Төлөвлөгөөнд эцэг эхтэй
хамтран аль болох хүүхдийн ярих чадварын ахиц,
амжилтын талаар тусгах хэрэгтэй.
• Даалгавар боловсруулахдаа хүүхэд бүрийн ярих чадварт
тохирсон даалгаврыг сурагчдын сонирхол, идэвхийг
өрнүүлэх, чадах зүйлээс нь эхэлж цаашид хүндрүүлэх
журмаар боловсруулан өгсөн даалгаврын үр дүнг тооцож
байх хэрэгтэй.
Гуравдугаар бүлэг: Дүгнэлт
• Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэх нь”
судалгааны ажлын өөрийн үнэлгээ, дүгнэлт
• “Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэх нь”
судалгааны ажлыг хийж гүйцэтгэн дараах дүгнэлтийг гаргаж байна.
• Судалгаанд хамрагдсан суралцагчдын судалгааны үнэлгээнээс
үзвэл багшийн заах арга барил, харилцааны ур чадвар,
хичээлийг хэрхэн төлөвлөсөн зэргээс ихээхэн шалтгаалдаг
болох нь харагдаж байна.
• Энэ судалгаанаас үзвэл монгол хэлний хичээлээр хүүхэд нэг
бүрийг хөгжүүлэхэд хүүхдийг асуултаар хөтлөн яриулж сургах нь
хамгийн чухал төдийгүй тэдний ярианы түвшинд ахиц гарч байгаа
нь хүүхэд хөгжих боломжтой болохыг харуулж байна.
• Зарим хүүхэд ярьж чадахгүйдээ биш бүрэг ичимхийдээ болоод
өөрөө өөртөө итгэх итгэлгүй байдаг. Тэгвэл өөрийнх нь хамгийн
сайн мэддэг зүйлийг дахин дахин яриулж багшийн зүгээс урам өгч
дэмжиж байвал хүүхэд урамшин хамт олныхоо дунд нүүр хагарч
“Би чадаж байна. Би бусад сайн хүүхдийн адил дүн авч чадлаа”
гэж урамшин ярьж сурахыг улам их хичээдэг.
• А. Суралцагч сурч байгаа болон өмнөх ангиудаас эзэмшсэн ярих
чадвар ямар түвшинд байгааг илрүүлэх.
• Б. Эхний судалгааны даалгавар нь суралцагчдад амжилттай ярих
үйл ажиллагаанд дэмжлэг болохоор хийгдэх
Ярих чадварт суралцахын ач холбогдол нь:
• Эх зохион найруулж бичих, ном унших сонирхолтой
болох, уншсан зүйлээ товч тэмдэглэх, ярих, бусдад
өөрийгөө чөлөөтэй илэрхийлэх, үйл явдалтай сэдэвт зураг
унших, зөв бүтэцтэй өгүүлбэрээр ярих, бичих, дэлгэрэнгүй
өгүүлбэрээр хариулдаг болсон.
• Математикийн хичээл дээр бодлогын өгөгдлийг ойлгодог
болж бодлого бодох чадвар нь ахисан.
•Туршилт судалгааны явцад багш хүүхдэд халуун
дотно сэтгэл төрүүлж, тусалж, дэмжиж ажилласны
үр дүнд хүүхэд нэг бүрийн хөгжил төлөвшил болон
ярих чадварт тодорхой ахиц гарч байгаа нь энэ
судалгааны ажлын үр дүн байлаа
Цаашид дэвшүүлэх санал:
• Суралцагчдын суралцахуйн далд ертөнцийг танин
мэдсэнээр хичээлийн технологи, арга зүйн
шинэчлэгдэн өөрчлөгдөж багшийн судалгааны
ажлын тасралтгүй үргэлжлэл болох учир хүүхэд нэг
бүрийг хөгжүүлэхэд тэдний дотоод ертөнцийг нээн
судлах нь чухал юм.
• Багш сургалтын өөрийн гэсэн арга барилтай болж ,
заах арга, ур чадвараа дээшлүүлж байвал
боловсролын чанарт ахиц гарч хүүхэд нэг бүр
хөгжинө.
Khel Yaria khugjuulekh

More Related Content

What's hot

монгол хэлний шалгалт
монгол хэлний шалгалтмонгол хэлний шалгалт
монгол хэлний шалгалтOyuhai1127
 
чингис задлал
чингис задлалчингис задлал
чингис задлалOyuhai1127
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь tumbur tumee
 
17 соцеметрийн судалгаа
17 соцеметрийн судалгаа 17 соцеметрийн судалгаа
17 соцеметрийн судалгаа Tsuntsaga Ch
 
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил SumiyaBulgan Blg
 
тасалгааны ургамал
тасалгааны ургамалтасалгааны ургамал
тасалгааны ургамалdavaa627
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгpvsa_8990
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015mngntsetseg_bsndorj2014
 
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzui
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzuiUndesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzui
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzuiUuganbayar Uuganaa
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
Монгол уламжлалт тоглоом наадгай
Монгол уламжлалт тоглоом наадгайМонгол уламжлалт тоглоом наадгай
Монгол уламжлалт тоглоом наадгайShagaishuu Xoo
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхMaasuren Baasanbayar
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургахoyunaa79
 
6 тепераментийн судалгаа )
6 тепераментийн судалгаа )6 тепераментийн судалгаа )
6 тепераментийн судалгаа )Tsuntsaga Ch
 
4. buteewerzui
4. buteewerzui4. buteewerzui
4. buteewerzuitelmenten
 
Neelttei hicheel math
Neelttei hicheel mathNeelttei hicheel math
Neelttei hicheel mathhaliuk74
 
монгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангимонгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангиOyuhai1127
 

What's hot (20)

монгол хэлний шалгалт
монгол хэлний шалгалтмонгол хэлний шалгалт
монгол хэлний шалгалт
 
чингис задлал
чингис задлалчингис задлал
чингис задлал
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
 
17 соцеметрийн судалгаа
17 соцеметрийн судалгаа 17 соцеметрийн судалгаа
17 соцеметрийн судалгаа
 
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
 
тасалгааны ургамал
тасалгааны ургамалтасалгааны ургамал
тасалгааны ургамал
 
Үгийн утга гэж юу вэ
Үгийн утга гэж юу вэҮгийн утга гэж юу вэ
Үгийн утга гэж юу вэ
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үг
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
 
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzui
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzuiUndesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzui
Undesnii_bichig_usgiin_bayart_zoriulsan_sanamj_uguh_nomzui
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
Монгол уламжлалт тоглоом наадгай
Монгол уламжлалт тоглоом наадгайМонгол уламжлалт тоглоом наадгай
Монгол уламжлалт тоглоом наадгай
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургах
 
6 тепераментийн судалгаа )
6 тепераментийн судалгаа )6 тепераментийн судалгаа )
6 тепераментийн судалгаа )
 
4. buteewerzui
4. buteewerzui4. buteewerzui
4. buteewerzui
 
Neelttei hicheel math
Neelttei hicheel mathNeelttei hicheel math
Neelttei hicheel math
 
монгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангимонгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 анги
 

Viewers also liked

Training and qualofication of occupational hygienists in mongolia
Training and qualofication of occupational hygienists in mongoliaTraining and qualofication of occupational hygienists in mongolia
Training and qualofication of occupational hygienists in mongoliaNaransukh Damiran
 
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнмонгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнaltantuya2012
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цагnansaaa
 
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологи
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологиМэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологи
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологиtsbmb
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь А. Ариунзаяа
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньTand amjilt Husie
 

Viewers also liked (11)

2
22
2
 
Training and qualofication of occupational hygienists in mongolia
Training and qualofication of occupational hygienists in mongoliaTraining and qualofication of occupational hygienists in mongolia
Training and qualofication of occupational hygienists in mongolia
 
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнмонгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цаг
 
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологи
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологиМэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологи
Мэдээлэл солилцох замаар сурагчдын унших ярих чадварыг хөгжүүлэх технологи
 
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулахХүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
Хүүхдийн зурах чадварт тулгуурлах бүтээлчээр сэтгэж, зохион найруулах
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
 
монгол хэл эх
монгол хэл   эхмонгол хэл   эх
монгол хэл эх
 
дуурайн зохиох
дуурайн зохиохдуурайн зохиох
дуурайн зохиох
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
 

Similar to Khel Yaria khugjuulekh

сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих ньtumendemberel sandag
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)lxagvaochir_sh
 
суралцагчдыг идэвхжүүлэх нь
суралцагчдыг идэвхжүүлэх ньсуралцагчдыг идэвхжүүлэх нь
суралцагчдыг идэвхжүүлэх ньBayraa Bayraa
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэtungalag
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньGombojav Oyungerel
 
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээн
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээнмэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээн
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээнChuluunbaatar Nyambayar
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhunshagaiPurevjav
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014Odon Ch
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014Odon Ch
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлBadam Nasantogtoh
 

Similar to Khel Yaria khugjuulekh (20)

сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
суралцагчдыг идэвхжүүлэх нь
суралцагчдыг идэвхжүүлэх ньсуралцагчдыг идэвхжүүлэх нь
суралцагчдыг идэвхжүүлэх нь
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
Lkhagvaa
LkhagvaaLkhagvaa
Lkhagvaa
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
 
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх ньМатематикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
Математикийн хичээлээр хүүхэд бүр чадваржсанаа үнэлэх нь
 
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээн
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээнмэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээн
мэтгэлцээний арга metgeltseenii arga metgeltseen arga metgeltseenii мэтгэлцээн
 
Baga angi
Baga angiBaga angi
Baga angi
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
bst4
bst4bst4
bst4
 
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjilIltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
 

More from Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт

More from Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт (20)

Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9
 
Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8
 
Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7
 
Daalgavar
DaalgavarDaalgavar
Daalgavar
 
Spank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 pptSpank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 ppt
 
Sb
SbSb
Sb
 
Zorilt
ZoriltZorilt
Zorilt
 
Монгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэмМонгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэм
 
Hjb
HjbHjb
Hjb
 
№6
№6№6
№6
 
Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5
 
Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018
 
Setguul4
Setguul4Setguul4
Setguul4
 
Learners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campusLearners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campus
 
Bk setguul
Bk setguulBk setguul
Bk setguul
 
Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017
 
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлагаОюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
 
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх ньХарилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
 
Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2
 
Taniltsuulga
TaniltsuulgaTaniltsuulga
Taniltsuulga
 

Khel Yaria khugjuulekh

  • 1. “Монгол хэл”-ний хичээлээр хүүхэд нэг бүрийн ярих чадварыг хөгжүүлэх ЧД-ийн 39-р сургуулийн багш Х.Золзаяа
  • 3. Нэгдүгээр бүлэг: Онолын хэсэг •Хичээл төлөвлөлт • Хүүхдийг яриулж сургах • Хүүхдийн хөгжилд нөлөөлөх хүчин зүйл
  • 4. Хоёрдугаар бүлэг: Судалгааны хэсэг • 2.1 ” Монгол хэл”-ны хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх а/. Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх арга зүй б/. 5в ангийн суралцагчдын ярих чадварын судалгаа • 2.2. Практик үйл ажиллагаа а/. Судалгаа явуулсан үнэлэлт, дүгнэлт б/. Судалгааны дагуу хийсэн ажлууд
  • 5. Гуравдугаар бүлэг: Дүгнэлт • 3.1. “Монгол хэлний хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд нэг бүрийн хөгжил” судалгааны ажлын өөрийн үнэлгээ дүгнэлт • Номзүй
  • 6. Оршил Сэдвийг сонгосон үндэслэл: • Монгол улсын засгийн газраас боловсролын салбарт чанарын шинэчлэл явуулах бодлого барьж “Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлье” гэсэн ирээдүйдээ чиглэсэн томоохон зорилго тавин ажиллаж байна. • Энэ нь багш бидний хувьд заах арга барилаа шинэчлэн монголын ирээдүй болсон хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлж, идэвхтэй амьдрах чадвар бүхий эрүүл хөгжил төлөвшилтэй иргэн бэлтгэхийн тулд бага наснаас нь хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд анхааран ажиллах чухал шаардлага гарч байгаа төдийгүй хүүхэд бүрийг өөртөө итгэх итгэлтэй, өөрийгөө илэрхийлэх чадвартай, сурах арга барилтай, суралцах хүсэл сонирхолтой, зөв дадал хэвшилтэй, хөгжсөн зөв иргэн бий болгоход чиглэгдэж байна. • Хүүхэд гэдэг нь бие даасан хувь хүн болж байгаагаараа онцлог ялгаатай, хөгжих өвөрмөц зүй тогтолтой, хамгийн цайлган цагаан сэтгэлтэй хиргүй тунгалаг цагаахан цаас юм. • Хөгжил нь хүүхдийн бие махбодь, сэтгэц, сэтгэл хөдлөл, харилцаа болон бусад зан үйлд гарч буй харьцангуй тогтвортой өөрчлөлтүүд билээ. Иймээс монгол хэлний хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хэрхэн, яаж хөгжүүлэх талаар судалгаа хийсний дүнд энэхүү сэдвийг сонгосон.
  • 7. • Энэхүү судалгааны ажлаар 5-р ангийн “Монгол хэл”-ний хичээлийн хөтөлбөр, нэгж хичээлийн төлөвлөлт, боловсруулах арга зүй болон хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх аргуудыг судаллаа. • Судалгаанд 5в ангийн 33 суралцагч хамрагдсан. Судалгааны дүгнэлтээс үзэхэд монгол хэлний хичээлийн цагийн төлөвлөлтийг хэрэгжүүлэх явцдаа 5 минутын чимээгүй уншлага хийх, бие дааж хийж бүтээснийг нь тайлбарлан яриулах, тараах материал, хэрэглэгдэхүүнийг тогтмол ашиглан багаар хамтран ажиллах, ярилцлага, хэлэлцүүлгийг чанартай, үр дүнтэй явуулсны дүнд хүүхэд нэг бүрийн хөгжилд тодорхой ахиц гарч байгаа нь ажиглагдлаа. Энэ нь 1-р улиралд авсан суралцагчдын ярих чадварын гарааны үнэлгээний судалгаа юм. Энэ судалгаанд “Янз бүрийн нөхцөл, байдалд тохируулан ярих чадвар нь 36.3% байсан, 3-р улиралд энэ чадвар 75.7% -тай болж ахисан байна. • Үүний үр дүнд аль ч ангид “Монгол хэл”-ний хичээлийн төлөвлөлт, арга зүйг чанартай боловсруулж, хичээлийг үр дүнтэй явуулснаар монгол хэлний хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд тодорхой ахиц гарах юм байна.
  • 8. Зорилго: •Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэхэд суралцагчид бие дааж сурах, ардын аман зохиол үлгэр, оньсого, ертөнцийн 3, зүйр үг..гэх мэт -оос дуурайлган зохиох, бичих, чээжлэх, уншиж судлах, тайлбарлан ярих зэрэг чадвар эзэмшүүлэхээс гадна тэдэнд өөрсдөө мэдлэг бүтээх, ярих чадвараа хөгжүүлэх, шинэ зүйлийг хийж бүтээх чадвартай болгоход нь гол зорилго оршино.
  • 9. Зорилт : • Хичээл төлөвлөлт, ярилцлагын арга, хүүхэд нэг бүрийн хөгжлийн талаар судлах • ” Монгол хэл”-ний хичээлийн төлөвлөлт, хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх арга зүйг боловсруулах нь • Судалгааг туршин хэрэгжүүлэх • Судалгааны үнэлэлт • Дүгнэлт
  • 10. Онолын хэсэг 1. Хичээл төлөвлөлт Оролт буюу арга Хувиргалт буюу билиг Гаралт буюу үр дүн Бататгал Үнэлгээ Гэрийн даалгавар
  • 11. Оролт - Арга Сэдэлжүүлэх /мэдрэхүйн / үйлүүдэд тулгуурлан зорилгыг танилцуулж хичээлээ эхлэх үе Хичээлээ юунаас эхлэх , энэ үедээ 5 мэдрэхүйн үйлийн алинаар нь сэдэлжүүлэхээ анхаарч, хэрэглэгдэхүүнийг хэрхэн ашиглах, асуудлыг аль талаас нь дэвшүүлэн тавих тухайгаа энд бичнэ. Бүтээлч даалгавар, асуулт: Сэдэлжүүлэх үйл ажилбарын үед өгч болох хичээлийн зорилгыг тодруулахад чиглэсэн гол, чухал гэсэн даалгавар, асуултыг энд бичнэ. Хичээлийн зорилго буюу шийдвэрлэх асуудал: Энд тухайн сэдвийн онолын үндэслэлийг шинжлэх ухаанч түвшинд оновчтой гарган товч бичиж, хичээлийн туршид түүнийгээ асуудлын гол цөм болгон баримтлах ба хүүхэд энэ талаарх мэдлэгээ юугаар нэмэгдүүлэх, үүнтэй холбоотой эзэмших ёстой чадвар зэргийг эндээс урьдчилан харж хичээлийн бусад алхмуудыг төлөвлөнө. Хувиргалт -билиг Оюуны үйл гүйцэтгэх буюу мэдээллийг боловсруулахад нь дэмжлэг үзүүлэх үе: Багшийн ажиглалт: Багш өгсөн даалгаврынхаа гүйцэтгэх байдлыг хүүхэд нэг бүр дээр ажиглахыг эрмэлзэж оюуны үйлийг гүйцэтгэх боломж олгоход чиглэсэн үйл ажиллагааныхаа баримжааг энд төлөвлөн бичнэ. Суралцагчдын анхаарах зүйлүүд: Хичээлд оролцох явцад хэрэгцээ гарах бүрт багшийн заавар зөвлөгөөг авч, хамтран ажиллах байдлыг энд дурьдана. Мөн хүүхэд бүр хичээлд оролцох нөхцөлөөр хангах, даалгавар, асуудлыг өөрийнхөөрөө шийдвэрлэх боломжийг урьдчилан таамаглан энд бичнэ. Гаралт – үр дүн Ойлгож мэдсэнийг шалгах /бие, хэлний үйлийн чөлөөг олгох/ нэгдсэн дүгнэлтэнд хүрэх үе Багшийн бэлдсэн даалгаврууд: Бататгах, асуудлыг оновчтой шийдвэрлэсэн эсэхийг тодруулах зорилготой даалгаврыг урьдчилан бэлтгэж энд бичнэ. Мөн даалгаврыг хүүхэд хэрхэн гүйцэтгэх байдлыг үнэлж, зөвлөгөө, санамж, анхааруулга өгөх тухайгаа төлөвлөн бичнэ: Суралцагчдын дүгнэлт, хариулт: Сурагч бүр өөрийн шийдвэр хариугаа илтгэх боломжийг хэрхэн хангах талаар болон тэднээс гарч болох дүгнэлтүүдийг урьдчилан таамаглаж энд бичнэ. Бататгал: Ойлгосныг шалгах, бататгах даалгаврыг энд бичнэ. Үнэлгээ: Хичээлийн явцад болон төгсгөлд ямар мэдлэг чадварыг нь хэрхэн үнэлэхээ энд бичнэ. амжилтын шалгуур Гэрийн даалгавар: Гэрийн даалгаврын хувилбарыг энд тодорхой бичнэ.
  • 12. Хүүхэд нэг бүрийн хөгжилд нөлөөлөх хүчин зүйл Хүүхдийн хөгжилд нөлөөлөх хүчин зүйл дотоод гадаад удамшил Хүүхдийн өөрийн идэвх хүмүүжил орчин Сургууль, сургалт Гэр бүл байгаль нийгэм
  • 13. Сургууль, сургалт: •Хүүхдэд бие хүн болж төлөвшихөд чиглэл зорилготой явагддаг сургалт хүмүүжлийн үйл ажиллагаа хамгийн хүчтэй нөлөө үзүүлдэг. Хүүхэд бие хүн болж хөгжих процесс нь гэр бүлээс эхлэн цэцэрлэг, сургуулиар үргэлжлэн цаашид нийгмийн бүхий л орчинд тасралтгүй явагдаж байдаг зүй тогтолтой юм.
  • 14. Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхийн ач холбогдол нь: • Хүүхэд харилцан бие биеэсээ суралцах , бие биедээ туслах, хамтран ажиллах, бие даан сурах аргад барилд суралцдаг төдийгүй суралцагчдын сурах идэвх санаачилга ч эрс нэмэгдэж, бие биеэ хүндэтгэж бусдыгаа сонсож сурдаг төдийгүй хүүхдийн бусадтай харилцах харилцааг сайжруулдаг. Үүнд: • Өөрийн санаа бодлоо богино хугацаанд чөлөөтэй илэрхийлнэ. • Бичгээр дамжуулан бусдад өөрийн санаагаа зөв ойлгуулна. • Бичиж боловсруулах чадвар нь дээшилнэ • Сэтгэн бодох чадварт ахиц гарна
  • 15. Өмнөх сургалтын процесс: Мэдлэг, чадвар, төлөвшил Өнөөдөр сургалтын процесс нь: Сурах, бүтээх үйлээр явагдана. • Сурагч нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багш сургалтын хөтөлбөр, төлөвлөгөөнд тусгасан агуулгуудаар дамжуулан хэрэгжүүлэх ба нөгөө талаар хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаагаар хэрэгжүүлж болно. Сурагч бүрийг хөгжүүлэх үйл ажиллагааг 3 үе шаттай хэрэгжүүлж болох юм гэж үзлээ. Үүнд: • 1- шат: Сурагч нэг бүрд судалгаа хийх • 2- шат: Сурагч бүрийн чадварт тохирсон даалгавар боловсруулж гүйцэтгүүлэх • 3- шат: Гүйцэтгэх явцад ямар үйлдэл хийж чадаж байгаад нь дүгнэлт хийх • Хичээлийг ямар зорилгоор, юуг ямар аргаар заах, туршилт шинжилгээ хийлгэж үзүүлэх, хүүхдийн сонирхол хэрэгцээ хэрхэн өрнөж байгааг тооцох, сурагчдаас гарч болзошгүй хариу үйлдлийг тооцоолох гэсэн асуудлуудыг уялдуулан авч үзэх хэрэгтэй учраас сургалтанд ямар хэрэглэгдэхүүн хэрэглэх вэ? Яаж хэрэглэх вэ? гэдгийг хооронд нь нягт холбоотойгоор авч үзэх нь зүгээр санагдлаа.
  • 16. Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэх нь • Яриулж сургах: Агуулга •Өөрийн амьдралын туршлагаар сэдэвжүүлэх • Эхийн талаарх бодол санаанаас ухаарч эргэцүүлэх •Хүсэл мөрөөдөл ба шийдвэрээ хэрэгжүүлэхийг эрмэлзэх Зорилго •Хүүхэд нэг бүрийг өөрийнх нь тухай эргэцүүлэл, санаа бодолтой болгох. •Суралцагчдад өөрийн санаа бодлыг илэрхийлэх чадварыг эзэмшүүлэх
  • 17. Зохион байгуулалт, хэлбэр • Шавь төвтэй асуулт, хариулт бүхий ярилцлага, • Хосоороо ярилцах • Багийн ярилцлага зохион байгуулах • Уншсан зүйлээр нь ярилцлага зохиох • Зохиосон зүйл дээр нь ярилцлага хийх • Сэдэвт зураг дээр яриулах • Зургийн үйл явдлын дарааллын дагуу яриулах • Зурагт үзүүлэн дээр яриулах Яаж үр дүнтэй болгох вэ? • Ойлгомжтой, олон хувилбартайгаар хариулах асуулт тавих • Зөв хариулах боломжит асуултыг бэлтгэх • Урамшуулсан зөвлөгөө өгөх • Хүүхдийг бодол санаагаа хэлэхийг нь хүлээх • Хүүхдийн хариултыг сонсож дэмжих • Асуултыг нээлтэй байлгах
  • 18. Хоёрдугаар бүлэг: Судалгааны хэсэг Зөв ярих харсан сонссоноо ярих, илтгэх хамтран ажиллах, саналаа солилцох янз бүрийн нөхцөл байдалд тохируулан ярих 28 25 30 12
  • 19. Холбоо үгийг нь өгүүлбэрт оруулан хэлүүлнэ.
  • 20. Гарааны үнэлгээ 3-р улиралд Янз бүрийн нөхцөл байдалд тохируулан ярих чадвар Ахиц – 39.4 % 36.3% 75.7%
  • 21. • 1-р шат : Суралцагч нэг бүрт ярих чадварын судалгаа хийх явц • Хүүхэд бүрийг ажиглаж ярих чадварын судалгаа хийнэ гэдэг бол сурагч бүр сурч байгаа болон өмнөх ангиудын хичээл тус бүрээр эзэмших ярих чадвар, бие даан мэдлэг бүтээх чадвар ямар түвшинд байгааг илрүүлэх үйл ажиллагаа юм. • Суралцагчдын ярих чадвар нь эзэмших мэдлэг чадварын чухам юуг мэдэж байна, юуг мэдэхгүй байна гэдгийг үнэн зөв тогтоох явдал юм. Сурагч нэг бүрийг судлах нэгдүгээр шатанд бүлэг сэдвийн ерөнхий агуулгаар ярих чадварын ойлголтуудыг цэгцлэх, хооронд нь харьцуулах, дүгнэлт хийх явдал юм.. • Блумын таксаномын түвшинд бичих үйлийг 8-10 даалгавраар өгч гүйцэтгэх хугацааг 80 минутаар тооцоолох боломжтой бол сурагч нэг бүрийн ярих чадварын даалгаврыг гүйцэтгэх үед нь тухайн хүүхэд аль чадварыг илүү сайн гүйцэтгэж байгаагаар нь судалж хичээлээ төлөвлөнө.
  • 22. • 2-р шат: Хүүхэд бүрийн ярих чадварт тохирсон даалгавар боловсруулан шинжилнэ. • Суралцагчийн ярьж чадаагүй асуудлыг сонгон тухайн ангийн суралцагчдад тайлбарлан сэргээн сануулах, бататгах үйл ажиллагаа хамт явагдана. • Хүүхэд нэг бүрийн ярьж чадаагүй даалгаврыг дахин боловсруулна. Гэхдээ агуулга нь өөрчлөгдөхгүй өмнөх агуулгын хүрээнд даалгавар боловсруулагдана гэдгийг суралцагчдад сануулах нь зүйтэй. Учир нь сурагч өмнөх агуулгатай холбоотой зүйлийг дахин уншиж судалж ярих болно. Өөрөөр хэлбэл суралцагч хоцорсон хичээлээ нөхөж авна гэсэн үг юм. • 2- р шатны онцлог нь: даалгаварт анализ хийж, сэргээн сануулах, бататгах, даалгаварыг дахин боловсруулах ач холбогдолтой юм.
  • 23. •3-р шат: Өмнөх даалгавруудын агуулгын хэмжээнд суралцагч ямар даалгаврыг чөлөөтэй ярьж гүйцэтгэсэн, ямар даалгавруудыг нь гүйцэтгэхэд ярих чадвар сул байна гэдэгт дүгнэлт хийж, цаашид ямар даалгавар суралцагчийн өгвөл ярих чадварт ахиц гарах вэ? гэдэгт судалгаа хийнэ. •Суралцагч агуулгын хэмжээнд өөрийн үгээр чөлөөтэй ярьж, зөв хариултыг олон хувилбартайгаар сонгож ярьж чадаж байгаа бол агуулгын хэмжээнд яриулах даалгаврыг гүнзгийрүүлэн асуулт хариултын хэлбэрээр өгнө.
  • 24. Судалгаа хийхэд анхаарах зүйл • Суралцагчдыг сурах, бүтээх, бие даан суралцуулах сургалтын нэг чухал аргын нэг нь ярих чадварыг нь хөгжүүлэх явдал юм. Энэ нь суралцагчдын бие даасан идэвхтэй бүтээлч сэтгэхгүйг хөгжүүлж аман ба бичгийн үг ярианы соёлтой болгож төлөвшүүлэх боломж бүрдэхэд дэмжлэг үзүүлэх болно. Хүүхдийг зөвхөн монгол хэлний хичээл дээр яриулж сургана гэдэг нь бас өрөөсгөл ойлголт болох учир бусад хичээлийн үед ч хамтад авч явах хэрэгтэй. • Хамгийн гол нь багш хүүхдийн ярих чадварт нь тулгуурлан, сонирхлыг судлан, даалгавраа маш оновчтой өгвөл хүүхэд өөрийн чаддаг зүйлдээ урамшин ямарч даалгаврыг гүйцэтгэх хүсэл эрмэлзлэлтэй болж байгаа нь сургалтын явцад ажиглагдлаа. Иймээс багш хамгийн гол нь даалгаврын сонголтонд ихэд анхаарах шаардлагатай байлаа. • Багш бүлэг, нэгж сэдвийг заахаас өмнө тухайн сэдвээ судалсны дараа суралцагчдын ярих чадвар болон бие даан сурах, бүтээх үйлийг даалгавраар урьдчилан оношилж байх нь хүүхэд нэг бүртэй ажиллах боломжийг бий болгож байлаа.
  • 25. Дээрх судалгааны үр дүнг тулгуурлан багш төлөвлөгөө боловсруулна • Багшийн зүгээс хүүхэд нэг бүрийн ярих чадвар, бүтээх үйлийг дэмжихэд чиглэсэн төлөвлөгөө боловсруулах нь чухал. Тус төлөвлөгөө нь анги бүлэг, хүүхэд бүрийн онцлогт тохирсон байх шаардлагатай. Төлөвлөгөөнд эцэг эхтэй хамтран аль болох хүүхдийн ярих чадварын ахиц, амжилтын талаар тусгах хэрэгтэй. • Даалгавар боловсруулахдаа хүүхэд бүрийн ярих чадварт тохирсон даалгаврыг сурагчдын сонирхол, идэвхийг өрнүүлэх, чадах зүйлээс нь эхэлж цаашид хүндрүүлэх журмаар боловсруулан өгсөн даалгаврын үр дүнг тооцож байх хэрэгтэй.
  • 26. Гуравдугаар бүлэг: Дүгнэлт • Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэх нь” судалгааны ажлын өөрийн үнэлгээ, дүгнэлт • “Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын ярих чадварыг хөгжүүлэх нь” судалгааны ажлыг хийж гүйцэтгэн дараах дүгнэлтийг гаргаж байна. • Судалгаанд хамрагдсан суралцагчдын судалгааны үнэлгээнээс үзвэл багшийн заах арга барил, харилцааны ур чадвар, хичээлийг хэрхэн төлөвлөсөн зэргээс ихээхэн шалтгаалдаг болох нь харагдаж байна. • Энэ судалгаанаас үзвэл монгол хэлний хичээлээр хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд хүүхдийг асуултаар хөтлөн яриулж сургах нь хамгийн чухал төдийгүй тэдний ярианы түвшинд ахиц гарч байгаа нь хүүхэд хөгжих боломжтой болохыг харуулж байна.
  • 27. • Зарим хүүхэд ярьж чадахгүйдээ биш бүрэг ичимхийдээ болоод өөрөө өөртөө итгэх итгэлгүй байдаг. Тэгвэл өөрийнх нь хамгийн сайн мэддэг зүйлийг дахин дахин яриулж багшийн зүгээс урам өгч дэмжиж байвал хүүхэд урамшин хамт олныхоо дунд нүүр хагарч “Би чадаж байна. Би бусад сайн хүүхдийн адил дүн авч чадлаа” гэж урамшин ярьж сурахыг улам их хичээдэг. • А. Суралцагч сурч байгаа болон өмнөх ангиудаас эзэмшсэн ярих чадвар ямар түвшинд байгааг илрүүлэх. • Б. Эхний судалгааны даалгавар нь суралцагчдад амжилттай ярих үйл ажиллагаанд дэмжлэг болохоор хийгдэх
  • 28. Ярих чадварт суралцахын ач холбогдол нь: • Эх зохион найруулж бичих, ном унших сонирхолтой болох, уншсан зүйлээ товч тэмдэглэх, ярих, бусдад өөрийгөө чөлөөтэй илэрхийлэх, үйл явдалтай сэдэвт зураг унших, зөв бүтэцтэй өгүүлбэрээр ярих, бичих, дэлгэрэнгүй өгүүлбэрээр хариулдаг болсон. • Математикийн хичээл дээр бодлогын өгөгдлийг ойлгодог болж бодлого бодох чадвар нь ахисан. •Туршилт судалгааны явцад багш хүүхдэд халуун дотно сэтгэл төрүүлж, тусалж, дэмжиж ажилласны үр дүнд хүүхэд нэг бүрийн хөгжил төлөвшил болон ярих чадварт тодорхой ахиц гарч байгаа нь энэ судалгааны ажлын үр дүн байлаа
  • 29. Цаашид дэвшүүлэх санал: • Суралцагчдын суралцахуйн далд ертөнцийг танин мэдсэнээр хичээлийн технологи, арга зүйн шинэчлэгдэн өөрчлөгдөж багшийн судалгааны ажлын тасралтгүй үргэлжлэл болох учир хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд тэдний дотоод ертөнцийг нээн судлах нь чухал юм. • Багш сургалтын өөрийн гэсэн арга барилтай болж , заах арга, ур чадвараа дээшлүүлж байвал боловсролын чанарт ахиц гарч хүүхэд нэг бүр хөгжинө.