Мій Світловодськ, мій рідний край. Цінуй його і знай
1. Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 10
Виховна година на тему :
«МІЙ СВІТЛОВОДСЬК,
МІЙ РІДНИЙ КРАЙ
ЦІНУЙ ЙОГО І ЗНАЙ»
Підготувала вчитель початкових класів,
спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії
Ігнатова Галина Володимирівна
м. Світловодськ
2. ВИХОВНА ГОДИНА
Тема: Цінуй і знай свій рідний край
Мета:
розширити знання учнів про рідний край, ознайомити їх з
історією Світловодська, його символікою, визначними місцями, розвивати
розумові здібності дітей, пізнавальний інтерес, самостійну активність,
спостережливість, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв`язки;
розвиватидуховні,інтелектуальніта творчіздібностікожногоучня,виховувати
любов до рідного краю, почуття патріотизму, гордості за рідну землю,
виховувати почуття поваги до символів держави: Герба, Прапора, Гімну.
Хід уроку.
1. Слово вчителя:
Сьогодні у нас незвичайний урок і ми вирушаємо у незвичайну
подорож… А тему цього уроку нам допоможе визначититакий епіграф:
Любить свій край – це для народу жити,
Боротися за юне, за нове.
Любить свій край – це значить все любити,
У чім його святе ім`я живе.
В. Сосюра.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Розповідь учителя «Легенда про Україну»
- Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки
кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталося. Прийшливони до Бога, а він
в цей час молився.Непосміливонийомущось сказатиі сталичекати. Поякійсь
хвилині Бог обернувся і сказав їм, що вони хорошічемні діти. Дізнавшись, чого
вони прийшли, запропонував їм чорну землю. Але виявилося, що на тій землі
живуть уженімці, французи,іспанці. ТодіБог дав їм ту землю,яку залишив для
3. раю. Там було все: і річки, і ліси, і пустелі. «Алепам`ятайте, - сказав Бог, - якщо
будете її берегти, то вона буде вашою, а якщо ні – то ворога». Пішли наші
предки на ту землю, оселилися на ній і живуть до нинішнього дня. Країну ту
вони назвали Україною.
2. Бесіда за питаннями.
- В якій державі ми живемо? (Україна)
- Назвіть держави, які є сусідами України? Скільки їх? (Угорщина, Румунія,
Польща, Словаччина, Молдова, Білорусь, Росія)
- Які державні символи ви знаєте?
- Чим є для нас місто Київ?
- На якій річці воно розташоване?
- Які великі міста України ви знаєте?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
- Любов до нашої Батьківщини починається з любові до рідного міста, села,
твоєї маленької батьківщини, де ти народився і живеш. Ви здогадалися вже,
що мова піде про край, в якому ми з вами живемо.
2. Підготовка до сприйняття матеріалу
Читання вірша:
Люблю рідну Батьківщину -
Незалежну Україну!
Краю милий, отчий дім!
Гарно нам живеться в нім.
Україна! Рідний край!
Поле, луки, тихий гай!
Всюди гарно, а за краєм
Спів пташиний не вгаває.
4. На таланти ти багата.
Ось біліє рідна хата.
Щедрий стіл накрила мати,
Заспіває біля хати.
Волошкове поле квітне,
Сонце сяє нам привітне.
Комбайнер працює в полі,
Від душі радіє долі.
Щедрий нині урожай,
За гостинний стіл скликай.
Всю родину об’єднай,
Гарну пісню заспівай.
3. Асоціативний малюнок.
- Як називається місто, в якому ми живемо?
Складемо тематичну павутинку до слів «Світловодськ - рідний край» (дім,
річка, стежка, земля, родина, батьки)
4. Обговорення питань на подвір’ї школи.
- На якій річці розташоване наше місто?
- Яке місто є обласним?
- Які міста Кіровоградської області ви ще знаєте?
- Як називається наша область?
- Які області - сусідки є у нас? (Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська,
Миколаївська, Одеська, Вінницька. Примітно, що в селищі Добровеличківка
розташовується географічний центр України.)
- Як виставитеся до рідногокраю?Доведіть правдивістьсвоїх слів прикладами
з свого життя.
5. Щоб по-справжньому любитисвій край, свою малу батьківщину, треба добре
знати природу, людей, історію. Сьогодніна уроці ми будемо говорити про це.
Розповідь учителя:
Історія нашого краю розквітає з містом Крилов. Існує історична гіпотеза, що
поселення існувало, ще за часів Київської Русі, і назва Крилів (Крилов)
складається зі староруських слів «красні лови»(гарна охота). А історія
Світловодська – це історія міста Крилов, міста Новогеоргіївськ, та селища
Табурище.
Світловодськ – молоде зелене красиве місто, яке розташоване на березі
славетної річки Дніпро. Як місто, Світловодськ існує з 1954 року, коли селище
гідробудівельників Кременчуцької ГЕС було об’єднано з містом
Новогеоргіївськом, що був перенесений із зони затоплення. Воно тоді у 1961–
1962 рокахносило назву Хрущов, у 1962–1969 роках —Кремгес, а з 1970 року
наше місто стало Світловодськом.
1 учень: Минуло більше50-тироків відтоді,як на берег Дніпра прийшлиперші
гідробудівельники. За цей час невпізнано змінився наш край. Там, де колись
стояло давнє козацьке село Табурище, протилежні береги річки з’єднала
гребля Кременчуцької гідроелектростанції, а поряд з нею на місці села
Табурище виросло мальовниче місто Світловодськ. Назва його пішла від слів
„світло” і „вода”.
2 учень: Світловодськ по праву називають містом-садом, містом, що виросло
у парках і скверах. Зелені насадження оточують його практично з усіх сторін,
входять у житлові квартали. Кожна вулиця має свою зелену окрасу, свій
неповторний вигляд. Центральна вулиця обсаджена пірамідальними
тополями, на вулиці Шевченка ростуть липи, на вулиці Гагаріна – каштани. У
місті декілька парків і скверів, мальовничий вигляд має набережна, що
пролягає вздовж берегів Кременчуцького водосховища.
3 учень: Окрім цього, у самому центрі міста майже на 100-гектарнійтериторії
розкинувся лісовий масив з насаджень сосни звичайної, акації білої, клену та
інших порід дерев. Нині тут облаштований парк культуриі відпочинку з літнім
концертним залом, численними атракціонами та тенісними кортами. На
території парку, біля центрального входу, встановлено пам’ятник генію
українського народу Тарасу Григоровичу Шевченку, висічений із червоного
граніту.
6. 4 учень: Світловодськ вражає гостей своїм природним ландшафтом, де
високікручізмінюються розлогиминизовинами, золотистимипляжами. Вода,
зелені насадження, помірний клімат, велика кількість сонячних днів
приваблюють у місто, на мальовничі береги Дніпра багато туристів і
відпочиваючих.
Слово вчителя: розглянемо символіку міста
Прапор міста Світловодськ: Прапор міста становить собою полотнище,
лазурове поле якого горизонтально перетяте посередині двома
паралельними двогребінними білими хвилями. Синій колір — це символ
слави, честі, духовності та вірності, а срібло — символ шляхетності, чистоти та
бездоганності.
Герб міста: На гербі міста в центрі лазурового поля однодольного щита
іспанської форми вертикально розміщені три срібні мушкети (типова
європейська ручна вогнепальна зброя першої половини XVII століття), внизу
поле щита перетяте двома паралельними двогребінними срібними хвилями.
Герб увінчаний міською срібною короною та вписаний в декоративний
еклектичний картуш. Зображення ламаних срібних хвиль у гербі відображає
створення в наші часи біля міста штучного моря.
Гімн міста: Прослухаємо гімн нашого міста.
* Світловодськ - це Крилова роздолля,
Де стояли Богдана полки.
Магдебурзьке і право, і воля
В сьогодення прийшли крізь віки.
* Тут гриміла козаччини слава
У часи лихоліть і війни.
Розцвітає наш край і держава,
Творять велич їх доньки й сини.
* Де заводи, як велети, встали
7. І КремГЕС у братерськім труді.
Старе місто навік вшанували
В обелісках на сивій гряді.
* Милосердя вершать меценати,
Сіють мудрість в серцях вчителі.
Місто-сад, щоб у квітах плекати
Для нащадків на рідній землі.
*Наш земляк на космічній орбіті
Славу міста підніс до зірок,
Де пульсує краянам з блакиті
Життєдайної сили струмок.
* Світловодськ - це краса веселкова
В світлі струму і в водах Дніпра,
Де лунає Шевченкова мова,-
У колисці любові й добра.
5. Робота з прислів`ям
Рідний край – земний рай.
Кожному мила своя сторона.
За рідний край хоч помирай.
6. Вікторина для ерудитів.
Конкурс «Бліц – турнір»
1. За назвою якого дерева названо місяць року? ( Липа – липень. )
2. Про яких тварин говорять, що вони «вилазять зі шкіри»? (Про змій.)
3. Який найбільший павук зустрічається в нашій області? (Тарантул.)
8. 4. Чому нічні квіти білі? (Краще помітні комахам-запилювачам.)
5. Скільки років живе щука? (200 – 300 р.)
6. Про що може розповісти пень? (Вік дерева, зміни клімату, сторони світу.)
7. Який найменший птах фауни України? (Корольок.)
8. Якщо смородина – кущ, то вишня - це … ( дерево ).
9. Який птах найбільший в українській фауні? ( Дрохва. )
10. Як дерево називається, що влітку в білий пух одягається? ( Тополя. )
11. Які тварини взимку впадають у сплячку? ( Їжак, змії. )
12. Якого птаха називають «лісовим лікарем»? ( Дятла.)
13. Який птах відкладає яйця в чужі гнізда? ( Зозуля.)
14. Чи створена Червона книга України? (Так, вийшла у 1980 р.)
VI. Рефлексія.
Учитель:
-Підведемо підсумок сказаному і почутому на уроці. А як на вашу думку, що
значить «любити свій край» ?
( Любити свій край – це знати й поважати його історію, мову, культуру ! )
- Чи виконали ми завдання уроку?
- Про що нове дізналися?
VII. Домашнє завдання. ( Учні мають право вибрати творче завдання ).
1. Скласти кросворд «Рідний край».
2. Намалювати малюнок « Рідні краєвиди».
3. Написати віршик або оповідання «Люблю свій рідний край».