SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Урок №____ 8___ клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Поняття мови програмування. Складові мови програмування
Мета:
 навчальна: ознайомити учнів з поняттям мови програмування та її
складових
 розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги,
спостережливості;
 виховна: виховувати інформаційну культуру;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
 привітання
 перевірка присутніх
 перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
1. Що називають алгоритмом та програмою;
2. Що або хто може бути виконавцем алгоритму;
3. У якій формі можна подати алгоритм;
4. Шо називають середовищем виконання алгоритму;
5. Як створюють програмита проекти в середовищі Скретч.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У 7 класі ви навчились працювати у навчальному середовищі Скретч. У 8
класі ви познайомитесь із іншим середовищем програмування. Аледавайте
для початку познайомимось із тим, які існують мови програмування та чим
вони відрізняються.
IV. Вивчення нового матеріалу
Що таке мова програмування?
Ви вже знаєте, що алгоритми для виконавців описують різними способами та
використовують різні форми їх подання. Якщо алгоритм створюють для
виконавця людини, то, як правило, його подають словесно або графічно. Для
опису алгоритмів, що орієнтовані для виконання за допомогою комп’ютера,
використовують спеціальну мову програмування. Алгоритм, записаний мовою
програмування, називають програмою.
Мова програмування — це система позначень для точного опису
алгоритму, якийпотрібно виконати за допомогою комп’ютера.
Мова програмування, як і будь-яка інша мова, має такі складові:
 набір символів, з яких утворюють слова та речення цієї мови —
алфавіт;
 сукупність спеціальних слів, які мають однозначне пояснення та за-
стосування — словник;
 систему правил складання базових конструкцій мови — синтаксис;
 правила семантики, що пояснюють, яке смислове значення має опис
кожної з вказівок програмиі які дії повинен виконати комп’ютер під час
виконання кожної з таких вказівок.
Наприклад, щоб отримати повідомлення, яке ви створювали в навчальному
середовищі Скретч за допомогою команди "Говорити Привіт!" мовою
програмування Python потрібно ввести команду:
print (‘ Привіт! ‘).
До алфавіту цієї мови належать латинські літери та спеціальні символи для
запису команд, цифри — для числових даних, українські літери — для
коментарів і текстових даних. Слово print належить до словника мови й задає
команду Друкувати. Щоб надрукуватипотрібнийтекст, його записують у дужках
між символами «' » — такі правила синтаксису.
Щоб командипрограми могли виконуватися за допомогою комп’ютера, слід
дотримуватись усіх правил обраної мови програмування. Якщо при складанні
програми використати символи, які не входять до алфавіту обраної мови
програмування, неправильно написати спеціальні слова чи скласти із цих слів
структуру алгоритму, не дотримуючись прийнятих правил, це буде сприйнято як
помилка і програма не виконається.
Чим відрізняються мови програмування?
Спочатку команди для комп’ютера писали за допомогою звичайних
двійкових кодів і програма виглядала дуже громіздкою, її написання займало
багато часу. З часом такі двійкові кодизамінялись певними позначеннями, більш
зрозумілими для людини. При цьому створювалися правила, а з часом і
програми, які автоматично здійснювали переклад записаних таким чином
програм для комп’ютера на мову машинних кодів. Сьогодні існує понад 3000
різноманітних мов програмування: деякі з них уже не використовуються, а інші,
навпаки, ще й удосконалюються та дають поштовх розвитку нових мов і їх версій.
Мови програмування можна поділити на дві групи: мови низького рівня та
мови високого рівня.
Машинна мова — набір команд, які виконуються безпосередньо цен-
тральним процесором. Працювати людині-програмісту з такою мовою важко
через велику кількість команд у двійковій формі. Машинні коди були основним
засобом програмування від моменту створення комп’ютерів.
До мов низького рівня належить мова асемблера (від англ. assemble —
складати, компонувати). У мові асемблера використовуються символьні
позначення команд, які легше зрозуміти й запам’ятати.
Програма, записана мовою програмування високого рівня, містить команди,
що схожі на звичайні слова, записані англійською мовою.
Наприклад, програма, записана мовою програмування Python, містить
команди print — друкувати, while — поки, if — якщо тощо.
Програми, описані мовами високого рівня, дають можливість формулювати
завдання для виконання на комп’ютері у звичному та зрозумілому для людини
вигляді, а самі мови зробили використання комп’ютерів доступним широкому
колу людей, які не є фахівцями в галузі програмування.
Розрізняють універсальні та спеціалізовані мови програмування високого
рівня. Універсальні мови використовуються для вирішення різних завдань. До
них відносять C++, С#,
Pascal, Delphi, Java, С, Objective-C, Basic, Swift, Python, Cobol, D, Ada.
Спеціалізовані мови призначені для вирішення завдань одного, максимум
кількох видів завдань. Наприклад, для роботи з базами даних, веб-
програмування або написання скриптів для адміністрування операційних систем.
Прикладами спеціалізованих мов програмування є Visual FoxPro, PHP, Perl,
VBScript, JavaScript, VBA в Microsoft Office та інші.
За технологією програмування розрізняють
 процедурні мови — програма складається із набору підзадач
(процедур), які реалізують завдання;
 об’єктно-орієнтовані — головними елементами алгоритму є клас —
новий тип даних, що розширює мову, й об’єкт, що має властивості та
методи — дії, які виконуються об’єктом;
 декларативні — мови створення програм зі штучним інтелектом;
 мова скриптів (мова сценаріїв) — мова, розроблена для запису «сце-
наріїв» — послідовностей команд, які користувач може виконувати на
комп’ютері.
V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Вправа 1.Ознайомлення з мовами програмування.
1. Відкрийте вікно браузера. Введіть у поле адреси:
blockly-demo.appspot.com
2. На головній сторінці Блоклі оберіть середовище CodeEditor
3. У списку обрання мови середовища , розташованому у
верхньому правому куті веб-сторінки, оберіть українську мову.
4. Складіть програму із блоків групи Текст, так само, як ви робили це в
середовищі Скретч.
5. Запустіть програму на виконання, натиснувши в лівому верхньому куті
середовища кнопку Запуск . Перевірте, чи у вікні повідомлення
відображено текст Я вивчаю мови програмування.
6. Перейдіть на сторінку кожної із запропонованих мов програмування
Ознайомтесь із текстом програми на кожній із мов програмування.
Визначте, яка команда відповідає використаним блокам.
7. Закрийте всі відкриті вікна.
8. Повідомте вчителя про завершення роботи.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
 мені було незрозуміло…;
 у мене виникли такізапитання…;
 я не впорався з такими завданням…;
 мені сподобалось ія буду використовувати…
VІІI. Домашнєзавдання
Підручник ст. 154 - 156
ІХ. Оцінювання роботи учнів

More Related Content

What's hot

Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмування
Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмуванняУрок 21. Комп’ютерні програми і мови програмування
Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмуванняВасиль Тереховський
 
комп’ютерні програми і мови програмування 2
комп’ютерні програми і мови програмування 2комп’ютерні програми і мови програмування 2
комп’ютерні програми і мови програмування 2Захарова Олена
 
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)raprap1
 
поняття мови програмування
поняття мови програмуванняпоняття мови програмування
поняття мови програмуванняТатьяна Ляш
 
основи програмування 1
основи програмування  1основи програмування  1
основи програмування 1CDN_IF
 

What's hot (6)

Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмування
Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмуванняУрок 21. Комп’ютерні програми і мови програмування
Урок 21. Комп’ютерні програми і мови програмування
 
комп’ютерні програми і мови програмування 2
комп’ютерні програми і мови програмування 2комп’ютерні програми і мови програмування 2
комп’ютерні програми і мови програмування 2
 
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)
мови програмування дроженець, лисица 11 б (2)
 
поняття мови програмування
поняття мови програмуванняпоняття мови програмування
поняття мови програмування
 
основи програмування 1
основи програмування  1основи програмування  1
основи програмування 1
 
середовище Lazarus
середовище Lazarusсередовище Lazarus
середовище Lazarus
 

Similar to Less33

Informatika 10-klas-rudenko-2018-prof
Informatika 10-klas-rudenko-2018-profInformatika 10-klas-rudenko-2018-prof
Informatika 10-klas-rudenko-2018-profkreidaros1
 
10 in rud_2018_prof
10 in rud_2018_prof10 in rud_2018_prof
10 in rud_2018_prof4book
 
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретчСокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
календарне планування 11 клас. інформатика
календарне планування 11 клас. інформатикакалендарне планування 11 клас. інформатика
календарне планування 11 клас. інформатикаТетяна Шверненко
 
конспект уроку налагодження програм
конспект уроку налагодження програмконспект уроку налагодження програм
конспект уроку налагодження програмtan4ikbah
 
Informat10klas
Informat10klasInformat10klas
Informat10klasjekatj
 
скретч 3 клас
скретч 3 класскретч 3 клас
скретч 3 класTamara Emec
 
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdf
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdfinformatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdf
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdfssuser59c0a2
 
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdf
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdfInformatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdf
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdfssuser59c0a2
 

Similar to Less33 (20)

Informatika 10-klas-rudenko-2018-prof
Informatika 10-klas-rudenko-2018-profInformatika 10-klas-rudenko-2018-prof
Informatika 10-klas-rudenko-2018-prof
 
10 in rud_2018_prof
10 in rud_2018_prof10 in rud_2018_prof
10 in rud_2018_prof
 
7_0711.pptx
7_0711.pptx7_0711.pptx
7_0711.pptx
 
урок 6
урок 6урок 6
урок 6
 
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч
3 клас урок 27 як працювати в середовищі програмування скретч
 
урок 6
урок 6урок 6
урок 6
 
Урок №5 8 клас
Урок №5 8 класУрок №5 8 клас
Урок №5 8 клас
 
20
2020
20
 
Конкурсна робота
Конкурсна роботаКонкурсна робота
Конкурсна робота
 
Urok01
Urok01Urok01
Urok01
 
6 клас урок 4
6 клас урок 46 клас урок 4
6 клас урок 4
 
Web 2 (1)
Web 2 (1)Web 2 (1)
Web 2 (1)
 
18
1818
18
 
календарне планування 11 клас. інформатика
календарне планування 11 клас. інформатикакалендарне планування 11 клас. інформатика
календарне планування 11 клас. інформатика
 
конспект уроку налагодження програм
конспект уроку налагодження програмконспект уроку налагодження програм
конспект уроку налагодження програм
 
Informat10klas
Informat10klasInformat10klas
Informat10klas
 
скретч 3 клас
скретч 3 класскретч 3 клас
скретч 3 клас
 
Razdel6
Razdel6Razdel6
Razdel6
 
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdf
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdfinformatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdf
informatyka_9_klas_ryvkind_2022.pdf
 
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdf
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdfInformatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdf
Informatyka-9-klas-Ryvkind-2022 (1).pdf
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 

Recently uploaded (6)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

Less33

  • 1. Урок №____ 8___ клас 1 група ________________ 2 група ________________ Тема: Поняття мови програмування. Складові мови програмування Мета:  навчальна: ознайомити учнів з поняттям мови програмування та її складових  розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;  виховна: виховувати інформаційну культуру; Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний етап  привітання  перевірка присутніх  перевірка готовності учнів до уроку ІІ. Актуалізаціяопорних знань 1. Що називають алгоритмом та програмою; 2. Що або хто може бути виконавцем алгоритму; 3. У якій формі можна подати алгоритм; 4. Шо називають середовищем виконання алгоритму; 5. Як створюють програмита проекти в середовищі Скретч. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності У 7 класі ви навчились працювати у навчальному середовищі Скретч. У 8 класі ви познайомитесь із іншим середовищем програмування. Аледавайте для початку познайомимось із тим, які існують мови програмування та чим вони відрізняються. IV. Вивчення нового матеріалу Що таке мова програмування? Ви вже знаєте, що алгоритми для виконавців описують різними способами та використовують різні форми їх подання. Якщо алгоритм створюють для виконавця людини, то, як правило, його подають словесно або графічно. Для опису алгоритмів, що орієнтовані для виконання за допомогою комп’ютера,
  • 2. використовують спеціальну мову програмування. Алгоритм, записаний мовою програмування, називають програмою. Мова програмування — це система позначень для точного опису алгоритму, якийпотрібно виконати за допомогою комп’ютера. Мова програмування, як і будь-яка інша мова, має такі складові:  набір символів, з яких утворюють слова та речення цієї мови — алфавіт;  сукупність спеціальних слів, які мають однозначне пояснення та за- стосування — словник;  систему правил складання базових конструкцій мови — синтаксис;  правила семантики, що пояснюють, яке смислове значення має опис кожної з вказівок програмиі які дії повинен виконати комп’ютер під час виконання кожної з таких вказівок. Наприклад, щоб отримати повідомлення, яке ви створювали в навчальному середовищі Скретч за допомогою команди "Говорити Привіт!" мовою програмування Python потрібно ввести команду: print (‘ Привіт! ‘). До алфавіту цієї мови належать латинські літери та спеціальні символи для запису команд, цифри — для числових даних, українські літери — для коментарів і текстових даних. Слово print належить до словника мови й задає команду Друкувати. Щоб надрукуватипотрібнийтекст, його записують у дужках між символами «' » — такі правила синтаксису. Щоб командипрограми могли виконуватися за допомогою комп’ютера, слід дотримуватись усіх правил обраної мови програмування. Якщо при складанні програми використати символи, які не входять до алфавіту обраної мови програмування, неправильно написати спеціальні слова чи скласти із цих слів структуру алгоритму, не дотримуючись прийнятих правил, це буде сприйнято як помилка і програма не виконається. Чим відрізняються мови програмування? Спочатку команди для комп’ютера писали за допомогою звичайних двійкових кодів і програма виглядала дуже громіздкою, її написання займало багато часу. З часом такі двійкові кодизамінялись певними позначеннями, більш зрозумілими для людини. При цьому створювалися правила, а з часом і програми, які автоматично здійснювали переклад записаних таким чином програм для комп’ютера на мову машинних кодів. Сьогодні існує понад 3000 різноманітних мов програмування: деякі з них уже не використовуються, а інші, навпаки, ще й удосконалюються та дають поштовх розвитку нових мов і їх версій. Мови програмування можна поділити на дві групи: мови низького рівня та мови високого рівня.
  • 3. Машинна мова — набір команд, які виконуються безпосередньо цен- тральним процесором. Працювати людині-програмісту з такою мовою важко через велику кількість команд у двійковій формі. Машинні коди були основним засобом програмування від моменту створення комп’ютерів. До мов низького рівня належить мова асемблера (від англ. assemble — складати, компонувати). У мові асемблера використовуються символьні позначення команд, які легше зрозуміти й запам’ятати. Програма, записана мовою програмування високого рівня, містить команди, що схожі на звичайні слова, записані англійською мовою. Наприклад, програма, записана мовою програмування Python, містить команди print — друкувати, while — поки, if — якщо тощо. Програми, описані мовами високого рівня, дають можливість формулювати завдання для виконання на комп’ютері у звичному та зрозумілому для людини вигляді, а самі мови зробили використання комп’ютерів доступним широкому колу людей, які не є фахівцями в галузі програмування. Розрізняють універсальні та спеціалізовані мови програмування високого рівня. Універсальні мови використовуються для вирішення різних завдань. До них відносять C++, С#, Pascal, Delphi, Java, С, Objective-C, Basic, Swift, Python, Cobol, D, Ada. Спеціалізовані мови призначені для вирішення завдань одного, максимум кількох видів завдань. Наприклад, для роботи з базами даних, веб- програмування або написання скриптів для адміністрування операційних систем. Прикладами спеціалізованих мов програмування є Visual FoxPro, PHP, Perl, VBScript, JavaScript, VBA в Microsoft Office та інші. За технологією програмування розрізняють  процедурні мови — програма складається із набору підзадач (процедур), які реалізують завдання;  об’єктно-орієнтовані — головними елементами алгоритму є клас — новий тип даних, що розширює мову, й об’єкт, що має властивості та методи — дії, які виконуються об’єктом;  декларативні — мови створення програм зі штучним інтелектом;  мова скриптів (мова сценаріїв) — мова, розроблена для запису «сце- наріїв» — послідовностей команд, які користувач може виконувати на комп’ютері. V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь Практичне завдання.
  • 4. Вправа 1.Ознайомлення з мовами програмування. 1. Відкрийте вікно браузера. Введіть у поле адреси: blockly-demo.appspot.com 2. На головній сторінці Блоклі оберіть середовище CodeEditor 3. У списку обрання мови середовища , розташованому у верхньому правому куті веб-сторінки, оберіть українську мову. 4. Складіть програму із блоків групи Текст, так само, як ви робили це в середовищі Скретч. 5. Запустіть програму на виконання, натиснувши в лівому верхньому куті середовища кнопку Запуск . Перевірте, чи у вікні повідомлення відображено текст Я вивчаю мови програмування. 6. Перейдіть на сторінку кожної із запропонованих мов програмування Ознайомтесь із текстом програми на кожній із мов програмування. Визначте, яка команда відповідає використаним блокам. 7. Закрийте всі відкриті вікна. 8. Повідомте вчителя про завершення роботи. VIІ. Підсумки уроку Рефлексія  мені було незрозуміло…;  у мене виникли такізапитання…;  я не впорався з такими завданням…;  мені сподобалось ія буду використовувати… VІІI. Домашнєзавдання Підручник ст. 154 - 156 ІХ. Оцінювання роботи учнів