1. Урок 20. Створення текстових документів. Перевірка правопису.
Цілі:
навчальна: продовжити формувати вміння редагувати та створювати
текстові документи, здійснювати перевірку правопису;
удосконалювати вміння працювати з текстовим документом;
розвивальна:сприяти розвитку логічного мислення учнів; формувати
в учнів алгоритмічне мислення, уміння самостійно здобувати знання;
виховна: виховувати творче ставлення до справи.
Тип уроку: засвоєння новихзнань.
Обладнаннята наочність:дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашньогозавдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних знань
«Запитання — відповідь»
Іноді перевірку домашнього завдання можна проводити так: учневі, якого
викликали до дошки, товариші ставлять запитання до вивченого параграфу (не
заглядаючи в підручник). Оцінюють точність і правильність відповідей і самих
запитань.
Що ми називаємо текстовим документом?
Які об’єктиможе містити текстовийдокумент?
Як завантажитипрограму MicrosoftOffice Word 2007?
Для чого використовують програму MS Word?
З яких елементів інтерфейсу складається головне вікно редактораMS Word і
в чому їх призначення?
Як ви розумієте поняття стрічковий інтерфейс?
Які вкладки має стрічка в MS Word?
Для чого використовують лінійки прокручування у MS Word?
Як завершити роботуз програмою MS Word?
IV. Мотиваціянавчальноїдіяльності
Прийом «відстроченавідгадка»
— Як правильно організувати роботуз тестовим документом, щоб
зекономитичас?
— Як зробититак, щоб ваш документ мав естетичний вигляд на екрані та на
папері?
Відповіді на ці та інші запитання ви дізнаєтесь під час вивчення нової теми.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
2. VI. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу
Поясненнявчителяз елементами демонстрування презентації
Створюватитекстові документи можна кількома способами:
1. з порожнього документу
2. шляхом редагування існуючого документу
3. на основішаблону
Для створення нового документу з порожньогопотрібно:
завантажити Microsoft Word
обративказівку ФайлСтворитиНовий документ
ввести текст документу
зберегтирезультати роботиу файлі документу
Для створення нового документушляхом редагування існуючого потрібно:
відкрити існуючий документ
внести зміни в цей документ
зберегтирезультати з новим іменем (скориставшись вказівкою Зберегти як)
Для створення нового документуна основішаблону потрібно:
завантажити Microsoft Word
обративказівку ФайлСтворити та обратипотрібний шаблон із
запропонованих
внести зміни та зберегти результати роботиу файлі документа
Шаблон – це заготовкамайбутнього документа, що містить різні складові (текст,
заголовки, зображення, примітки та ін.) та підказки щодо їх заповнення.
Але, перш ніж розпочатистворення документа, його необхідно спланувати:
визначити мету створення документа та його тип: повідо млення, лист,
інструкція, звіт, реклама, вітальна листівка, грамота, оголошення;
врахувати аудиторію, для якої створюється документ: вік читачів,
мову, яку вони розуміють, адже від цього залежить, наприклад, розмір
літер тексту та добір ілюстративного матеріалу;
придумати назву файла і заголовок документа, визначити його
складові;
розробити структуру — визначити, які складові текстового документ а
і в якому місці будуть розташовані.
Коли структуру майбутнього документа створено, необхідно дібрати
тексти, у тому числі заголовки й підзаголовки; визначити, чи потрібно
набирати тексти з клавіатури, чи можна скопіювати з інших, уже створених
документів; дібрати зображення та зберегти їх у файлах на комп'ютері в
одній папці тощо. Для збереження текстового документа на комп'ютері слід
скористатися вказівками з меню Файл: Зберегти чи Зберегти як.
3. о
Які є правила введення тексту в середовищі текстового процесора?
Для введення тексту на екрані відображається вертикальна риска, що
мерехтить (|). Це курсор, який показує, де починається введення
тексту. Можна перемістити курсор, клацнувши мишею в місці бажаного
розташування або скориставшись клавішами навігації.
Учням слід нагадати, що на екрані під час введення тексту зна-
ходяться два курсори: курсор клавіатури і миші, який зазвичай називають
вказівником (маркером). Курсор клавіатури знаходиться тільки в полі
тексту і слугує для вказування місця набору і редагування тексту. Курсор
миші може переміщуватись по всьому екрану і слугує для швидкого
переміщення курсору клавіатури на нове місце, а також для подання
різноманітних команд.
При введенні та опрацюванні текстів у середовищі текстового
процесора слід дотримуватись певних правил. Розглянемо їх.
Заголовки документів зазвичай виділяють. Наприклад, збільшують
розмір символів, установлюють стиль накреслення — напівжирний, або
записують великими літерами. Заголовки мають бути короткими,
привертати увагу аудиторії й узагальнювати головну думку документа.
Перенесення слів у заголовках не допускається; у кінці заголовка крапка не
ставиться, інші розділові знаки зберігаються.
Якщо текст документа складається з кількох абзаців, для введення
тексту з нового абзацу потрібно натиснути клавішу Enter.
Якщо рядки тексту не вміщаються на одній сторінці, вони ав-
томатично переміщуються на наступну. Лінія розділу сторінок
відображається на екрані.
Під час введення тексту документа слід пам'ятати, що:
пропуск не ставиться перед, але обов'язково ставиться після таких
знаків пунктуації, як кома, крапка, крапка з комою, двокрапка, знак
питання, знак оклику, три крапки, дужка, що закривається, лапки, що
закриваються;
пропускне ставиться після, а ставиться перед дужкою, що
відкривається, та лапками, що відкриваються;
пропуск ставиться і перед, і після тире;
пропуск взагалі не ставиться при використанні дефіса.
При введенні тексту різними мовами потрібно не забувати переключати
мову.
Знак нерозривний пропуск (комбінація клавіш Ctrl + Shift + Пропуск)
перешкоджає символам, між якими він поставлений, розташовуватися на різних
4. рядках, і зберігається фіксованим при будь-якомувирівнюванні абзацу (не може
збільшуватися, на відміну від звичайного пропуску)-
Як перевірити правопис і виправити помилки в текстовому
документі?
Microsoft Word може допомогтикористувачевівиконати перевірку
правописутексту документа, який написаний будь-якою мовою. У словнику MS
Word міститься понад 200 мов та діалектів народів світу, серед яких є українська,
російська, англійська та багато інших.
Переглядаючи документ у вікні Microsoft Word, нерідко можна
помітити, що деякі слова мають червоне підкреслення. Так у середовищі
текстового процесора позначаються орфографічні помилки. Невдало
побудовані речення і речення з пропущеними знаками пунктуації
підкреслюються хвилястою лінією зеленого кольору. Виправляти знайдені
помилки можна вручну або автоматизовано — за допомогою спеціальних
інструментів текстового процесора.
Перш ніж здійснити перевірку правописув документі, рекомендовано
спочатку виділити весь текст документа та вказати мову, якою він написаний.
Призначити мову можна, виконавши команду Рецензування ^ Вибратимову.
Перевірку правописуможна виконати, скориставшись діалоговим вікном
Правопис— назва мови. (Команда Рецензування ^ Правописі граматикаабо
клавіша F7). Це діалогове вікно містить два робочихполя. У верхньому
демонструється текст, у якомузнайдено помилку, у нижньому — варіанти
правильного написання слова або короткийопис граматичної помилки.
Для кожної ситуації, у якій MS Word підозрює помилку, користувач має
змогуприйняти одне з трьохосновнихрішень:
замінити помилково написане слово на одиніз запропонованихваріантів
(кнопка Замінити);
підтвердити правильність написання слова (кнопка Пропустити);9
підтвердити правильність написання слова та занести його в словник (кнопка
Додати), після чого такий варіант написання слова вважатиметься правильним
і в усіх інших документах, створенихна цьому комп’ютері.
Текстовийпроцесор MS Word може автоматично здійснювати перевірку
правописупід час введення тексту. Слова з орфографічнимипомилками
підкреслюються червоноюхвилястою лінією (якщо роздрукуватидокумент на
папері, ця лінія не виводиться).
Існує кілька причин, через які MS Word позначає слово як помилкове:
5. слово було написане з помилкою (пропущено літеру або введено зайву).
Можна виправити це слово або вручну, або скориставшись контекстним меню
цього слова;
слово було написане без помилки, але відсутнє у вбудованомув MS Word
словнику. Наприклад, у документі підкреслюються прізвище, назва міста або
науковий термін. У цьомувипадку можна або не звертати уваги на
підкреслення, або вибрати команду Додати до словника в контекстному меню
цього слова. Також слово можнавиключити з перевірки, вибравши команду
Пропустити або Пропуститивсе (у цьому випадку усі такі слова в тексті не
перевірятимуться);
слово було написане без помилок, але введене іншою мовою. Перевірка
правописувідбувається за правилами тієї мови, якою було введено фрагмент
тексту, а не тієї, яка є встановленою на момент перевірки. Щоб виправити таку
помилку, можна в контекстномуменю слова вибратикоманду Мова і в списку,
що відкриється, вибрати потрібну мову.
VII. Самостійне застосуваннязнань устандартнихситуаціях
Робота за комп’ютером
1. Практичне завдання
Завантажте текстовий процесор Word.
Введіть текст за зразком (з пам’ятки «Правила введення тексту»).
Виконайте перевірку правописув тексті.
Використовуючиконтекстне меню слів з помилками, виправте допущені
помилки.
Збережіть документ у власній папці з іменем Правила.
Закрийте вікно програми.
2. Роботав парах (групах)
Обговоріть і з’ясуйте.
Мозкова атака
Що свідчить про наявність помилок у тексті?
Чи завждипідкреслення червоною хвилястою лінією свідчить про помилку
в слові?
Що робитиу випадку, коли підкреслюється правильно написане слово?
Про що свідчить підкреслення зеленою хвилястою лінією?
Які є засобидля перевірки правописув програмі MS Word?
Якими командами можна викликати вікно перевірки правопису?
Після обговорення групи(пари) звітують про виконану роботу, висловлюють свої
варіанти відповідей. Учитель корегує відповіді за потреби, узагальнює результати.
3. Роботаз підручником.
6. VIII. Домашнє завдання
Підручник ст. 136-144
ІX. Підсумки уроку
Рефлексія
Що нового сьогоднідізналися?
Чого навчилися?
Що сподобалось науроці, а що ні?
Чи виникали труднощі?
X. Оцінюванняроботи учнів