SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Download to read offline
10 TËRMETET DHE 10
VULLKANET MË TË MËDHENJ NË
BOTË
10 Tërmetet më të mëdhenj në
botë
1.Tërmeti në provincën
Shaanxi në Kinë, 1556
2.TërmetiTangshan në
provincën e Kinës: 1976
 Tërmeti shkatërrues që ka pare
ndonjëherë bota është një nga
më pak të njohurit, siç ka
ndodhur më shumë se 450 vjet
më parë.
 Ky tërmet goditi provincën e
Shaanxi dhe mori jetën e
830.000 njerëzve.
 Forca e tërmetit 8 ballë, së
bashku me kohën që goditi dhe
morfologjinë e vendit, si dhe
ndërtesat primitive nga ana
statike, janë përgjegjës për
numrin e madh të vdekjeve nga
tërmeti.
 Kina është e mjerë për të jetuar
për herë të dytë here me radhë
tërmete katastreptikotero që
goditi verilindjen e vendit.
 Tërmeti kryesorë, si dhe
tronditjet pas termetit 16 orë më
vonë dha një lëkundje prej 7,8
ballë të shkallës Richter,
duke privuar jetën 700.000
njerëzve, një vlerësim që më
vonë u “korrigjua” nga
autoritetet kineze në 250.000.
3. Cunami në Oqeanin Indian:
2004
4.Tërmeti në Haiyuan qarkun e
Kinës: 1920
 Më 26 dhjetor 2004 një tërmet i
madhësisë 9.2 ballë në shkallën
Rihter tronditi themelet e
Oqeanit Indian dhe shtratin e
detit, duke çliruar një energji të
barabartë me 23.000 bomba
atomike.
 Është tërmeti më i madh i 40
viteve të fundit, me epiqendër
në afërsi të bregut perëndimor
të ishullit Sumatra në Indonezi,
që i dërgoi një seri e valësh të
mëdha në brigjet e 11 vendeve,
duke shkaktuar kërdi dhe
shkatërrim.Të dhënat zyrtare
flasin për 227.898 viktima
 Ishte 16 dhjetor 1920, kur
tërmeti vdekjeprurës 7.8 ballë
i shkallës Rihter, ka ndryshuar
drejtimin e rrjedhjes së
lumenjve, si dhe ka sheshuar
male të tërë.
 Shkatërrimi është përhapur
mbi 7 krahina të vendit,
ndërsa qyteti Sujiahe është
varrosur përgjithmonë nën
tokë.
 Vlerësimet e dëmëve flasin
për 200,000 viktima, në një
kohë që një tërmeti u ndje
deri në Norvegji.
5.Tërmeti në Kanto të
Japonisë: 1923
6.Tërmeti nëTurkmenistan:
1948
 Në 1 shtator 1923, një tërmet me
magnitudë 7,9 ballë të shkallës Rihter
u regjistrua në zonën metropolitane
Tokio –Yokohama.
 Dridhjet e dhunshme lanë disa
ndërtesa në këmbë dhe shkaktuan një
cunam 12 metra të lartë.
 Shkatërrimi vazhdoi për disa ditë,
megjithatë: zjarri që shpërtheu nga
tërmeti shkatrroi rreth 90% të
ndërtesave në qytetetinYokohama,
ndërsa 2/5 eTokios është shkatërruar.
 Gjysma e popullsisë e dy qyteteve
mbetën të pastrehë, ndërsa 143.000
njerëz lanë frymën e tyre të fundit në
këtë tragjedi të tmerrshme.
 Brenda disa minutave,
tërmeti 7.3 ballë i shkallës
Rihter që goditi qytetin
Ashgabat në tetor të 1948 e
shkatërrojë plotësisht atë
duke lënë pas vetëm
gërmadhat dhe viktimat.
 Mijëra mjekë dhe infermierë
sovjetike shkuan në këtë zonë
që është e njohur sot si
Turkmenistan, duke siguruar
ndihmë humanitare.
 Pavarësisht përpjekjeve të
mëdha, 110.000 njerëz lënë
frymën e tyre të fundit në
rrënojat.
7.Tërmeti në provincën Sichuan të
Kinës: 2008
8.Tërmeti në Kashmir të
pakistanit: 2005
 Mbi 87,000 njerëz kanë humbur
jetën dhe10 milionë njerëz të
tjerë mbetën të pastrehë nga
tërmeti vdekjeprurës të vitit
2008.
 Termeti 7.9 ballë i shkallës
Richter ka sheshuar provincën
Sichuan në jug të vendit, duke
shkatërruar plotësisht
infrastrukturën dhe shtëpitë e
tyre, në një fatkeqësi që
vlerësohet në 86 miliardë
dollarë.
 Rreth 10.000 fëmijë janë vrarë
në shkollat e tyre dhe
protestat publike që shpërthyen
për infrastrukturë të dobët
tronditën ndjeshëm dhe
frikësuan qeverinë.
 Shteti i vogël i Kashmirit, një
mollë sherri mes Indisë dhe
Pakistanit, dhe fatkeqësisht
kanë vuajtur nga tërbimit të
natyrës: më 8 tetor 2005, një
tërmet 7.6 ballë i shkallës
Rihter ka vrarë 79.000 njerëz
dhe miliona të tjerëve i ka
lënë të pastrehë.
 Largësia dhe vendi malor ka
bërë që puna e shpëtimit të
duket e pamundur.
9.Tërmeti në Messina, Itali:
1908
10.Tërmeti në Chimbote, Peru:
1970
 Tërmeti goditi zonën mes
Sicilisë dhe Kalabrisë më 28
dhjetor 1908 me një
magnitudë 7.5 ballë të
shkallës Rihter.
 Cunami që pasoi tregoi forcën
vdekjeprurëse në brigjet e
Italisë.
 Më shumë se 80.000 njerëz
kanë humbur jetën, ndërsa
një duzinë qytetesh u
shkatërruan, duke e detyruar
popullsinë të bëhen refugjatë
në vendin e tyre.
 Më 31 maj 1970, një tërmet
i madh peruan i shkallës 7.9
Rihter goditi qytetin
bregdetar të Chimbotes,
me epiqender vetëm 15
milje jashtë qytetit.
 Rrëshqitjet e tokës
asgjësuan fshatra të tëra
dhe mori jetën e 70.000
njerëzve, duke i lënë të
pastrehë 800.000 tjerë.
10 Vullkanet më të mëdhenj në
botë 1.Vezuvi
 Vezuvi, vullkan aktiv që gjendet afer
gjirit te Napolit në jug të Italisë, ai ka
shpërthyer mbi 30 herë që njihen per
te megjithatë, shpërthimi i tij më i
famshem u zhvillua vitin 79, kur
shpërthimi disa ditor i llavës dhe hirit
mbuluan qytetet e Pompeit dhe
Stabiae në hi.
 Plini i Riu, permendet si i vetëmi
shikonjes i mbijetuar, qe përshkroi
shpërthimin e papritur të pasuar nga
shtresat e hirit I cili ra mbi njerëzit qe
përpoqeshin për të shpëtuar.
 Numri total i viktimaveVezuvit (me
shumë gjasa sepse eshte ende i pa
njohur), sipas arkeologëve, eshte jo
me pak se 1.000 persona.
• 2. Krakatoas
• Vullkan i vitit 1883, gjendet në
ishullin indonezian të Krakatoas
shpërtheu me nje fuqi sa 13,000
bomba atomike.
• Sasia e madhe e tymit te përhapur
dhe shkëmbejve te zjarrte thuhet se
u dëgjua mijëra kilometra larg, deri
ne ishujt e bregdetit lindor të Afrikës.
• Një qytet afër Sumatras u zhduk
pothuajse menjëherë kur llava e
zjarrte dogji shtëpitë e tij, dhe shumë
më tepër u permbyten nga
megacunamet qe pasuan.
• Vleresohen se 36.000 persona apo
më shumë u zhdukën në total.
• Krakatoa eshte aktive ne thellësitë e
oqeanit, një ishull i ri u formua në
vitin 1927, Ai ende nganjëherë
erupton llavë në qiell; ajo është
quajtur Anakut Krakatoa, ose Fëmijët
e Krakatoas.
• 3. Shën Helena
• Mali i Shen Helenes ka dhene shenjat per shperthim dy muaj rrjesht, për më shumë se 120 vjet
ishte në gjumë, shpërthimi ishte parashikuar.
• Në orën 8:32 në mëngjes e dates 18 Maj 1980, një tërmet me magnitudë 5.1 shkalle rihter shkaktoi
një shpërthim anash që përfshiu krahun verior të malit duke hedhur nje lume llave.
• Pjerresia dhe furia e hedhjes se hirit dhe gurëve të nxehtë shkoi deri 15 milje (25 km) me shpejtësi
perhapje te llaves së paku 300 m/ore Në Në të njëjtën kohë, një shtrese e hirit dhe tymit kapi
lartesine rreth 27 kilometra në ajër, dhe mbuloi tre shtete.
• Errësira e plotë mbuloi Spokane, Wash, dhe një qytet rreth 400 kilometra në verilindje të vullkanit.
• Kur hiri zbriti ai ra në formën e shiut të zi qe mbuloi Uashingtonin, Idaho dhe pjesë te Montana.
• Pesëdhjetë e shtatë njerëz dhe mijëra kafshë u vranë, rreth 200 kilometra katrorë të pemëve u
zhdukën.
• Në vitin 1982, Kongresi dhe presidenti Ronald Reagan e caktuan Monument Vullkanik Kombëtar te
Shën Helenës.
• 4. Tambora
• Indeksi i vullkanik i shperthimit shkon deri në
8.
• Në vitin,1815 Tambora shpërtheu me nivelin
7 te forces shperthyese qe eshte teper
shkatërruese.
• Shpërthimi ndodhi në ishullin e Sumbawa
(atëherë në Indie hollandeze Lindore, sot
Indonezi) duke e zhytur rajonin në errësirë,
efektet e tij izoluan gjithçka.
• Dhjetëra mijëra njerëz u vranë nga shpërthimi
apokaliptik, cunamet e mevoneshme dhe uria
që pasoi shkaktuan mjaft sëmundje.
• Shpërthim vullkanik me i madh regjistruar në
histori qe ka ndryshuar klimën shumë (madje
edhe të lashtat në Evropë dhe Amerikën e
Veriut nuk arritën te zhvilloheshin) ,viti 1816 u
bë i njohur në botë si "viti pa verë”.
• Tambora vetë u zvogelua disa mijë këmbë dhe
ne kulmin e ka një krater masiv .
• 5. Mauna Loa
• Mauna Loa eshtë vullkani me i madh në botë i krijuar nga
një zinxhir ishujsh vullkanike.
• Mauna Loa ndodhet në ishullin Big te Hawait dhe kap
4175.76 meter lartësi, eshte nje nga vullkanet me aktive ne
bote.
• Që nga viti 1843, Mauna Loa ka shpërthyer 33 herë,
shperthimi i fundit në vitin 1984.
• Ai perfshin 60 mile gjatesi dhe 30 milje gjeresi.
• Mauna Loa, emertohet "mali" i gjate i Havait, dhe perfshin
gjysmen e ishullit te madh.
• Ai arrin 85 për qind të të gjithë ishujve te tjerë te Havait se
bashku.
• Eyjafjallajokull
• Ajo u kthye ne nje shkateruese te vertete.
• Një re vigane e hirit vullkanik islandez u
perhap ne të gjithë kontinentin Evropian,
duke shkaktuar mbylljen e aeroporteve,
duke humbur fluturime per ne vende te
ndryshme te botes nga dhe per ne
Evrope.
• Në të gjithë globin, njerëzit mallkonin
vullkanin, prandaj edhe u quajt me emrin
Eyjafjallajokull, pavarësisht nga të gjitha
nivelet e teknologjise bashk kohore dhe,
zgjuarsise se njeriut veprimi ndaj tymit
vullkanik ishte i pa fuqishem.
• Eyjafjallajokull, emri i të cilit do të thotë
"Mali i ishullit te akullt” në islandisht,
shpërtheu më 20 mars deri 14 prill 2010
duke bllokuar gjithçka per shoqerite e
transportit ajror dhe duke shkaktuar nje
dem prej me shume se 1 Miliard dollare
• 7. Mount Pele
• Mount Pele, ndodhet ne nje lartesi prej 417 metra në ishullin
francez Martinique të Karaibeve
• Shpërtheu furishem në maj të vitit 1902 dhe vrau rreth 30,000
njerëz duke goditur qytetin port te Shën Pierre.
• Shperthimi katastrofik u shoqerua me nje lloj të veçantë hirit
dhe gazit zjarrtë.
• Ka patur paralajmërime me dalje te avullit, tronditje të lehta
toke dhe hirit ne forme shiu, por ato janë injoruar.
• Pasi perfshiu qytetin, Pelé ra në gjumë për disa muaj, deri sa
gjeologët zbuluan një kupole llavë, qe u quajt kulla e Pelée.
• Ajo u ngrit më shumë se 304 metra mbi bazen e kraterit dhe
ekzistoi deri në mars 1903.
• 8. Therës
• Rreth 3,500 vjet më parë, një ngjarje me përmasa
kataklizmike tronditi Mesdheun.
• Vullkani në Therës e (që më vonë mori emrin ishullit
grek të Santorinit) shpërtheu me fuqine e vlerësuar
në katër deri në pesë herë me e madhe se ajo e
shpërthimit te Krakatoa në vitin 1883, duke hapur
nje vrime ne Egje dhe dërguar valë tronditëse që,
sipas historianëve, jane ndier për shekuj me radhë
me vone.
• Qytetërimi i madh bregdetar i Minoanit, me kulturë
dominante greke e kohës, u mbulua pas rese se hirit
qe pushtoi qytetet e saj dhe valët e mëdha cunamit
shkaterruan flotën detare.
• Tregimet per një shpërthim me lëkundje qe zgjatem
në botë e në të gjithë Mesdheun dhe u kthyen ne
legjenda. Për vite të tëra, arkeologët kërkojnë
perms studimeve e kerkimeve per Therën në kërkim
të qytetit të humbur të Atlantis.
• Egjiptianet e Lashtë nëpërmjet kalendarit yjor
kronikojne afërsisht në të njëjtën epokë një stuhi
vullkanike që "shkaktoi errësirën në rajonin
Perëndimor" duke "asgjësuar" qytetet dhe tempujt.
• 9. Nevado Del Ruiz
• Në aspektin vullkanik, ai shkarkoi vetëm rreth 3% të hirit qe doli nga
vullkani i Shën Helenes në vitin 1980.
• Ishte i njejte me ate te rrjedhes se llaves se Nevado del Ruiz te Kolumbisë
ne vitin 1985 i cili eshte vleresuar si shpërthim i dytë vdekjeprurës në
shekullin e 20 dhe i renditur i katërt vdekjeprurës ne në historine e
rregjistruarper vullkanet.
• Vullkani është I hapur në majën e tij që nga epoka e akullnajave dhe ka
shpërthyer tri herë në historinë moderne, duke përfshirë edhe ato te
viteve 1595 dhe 1845.
• Me 13 nëntor 1985, një shpërthim, përfshiu mbi 1.500 njerëz në një anë
të malit.
• Nga ana tjetër ishte qyteti i Armeros, vendi i shkatërrimit te madh.
• Shpejtesia e perhapjes se llaves ishte 25 m/ore duke mbuluar qytetin në
pleh gri.
• Per shkak te shkarjes humben jeten 23.000 njerëz dhe dëmi u vlerësua
në 1 miliard $.
• 10. Pinatubo
• Kur vullkani Pinatubo shpërtheu në vitin 1991, sasia e hirit sulfurik
qe ai ka hedhur në stratosferë ka ftohur temperaturat globale te
tokes nga 1 ° F (0.058 °C) për dy vitet vijuese.
• Ai nuk kishte shpërthyer për gjashtë shekuj me radhë.
• Një vit para shpërthimit, një tërmet me 7,8 balle goditi rreth 95
kilometra në verilindje nga Pinatubo, duke shkaktuar rrëshqitje të
tokës dhe një rritje të erupsionit te avujve ne nje prej zonave
gjeotermale te vullkanit, qe ka vendosur bazat për shpërthimin e
vitit 1991.
• Shpërthimi u shoqerua me më shumë se 700 vdekje.
• Shumë shkencëtarë parashikuan shpërthimin, duke shpëtuar jetën e
rreth 5,000 te tjereve.
• Ky shpërthim ka shkaktuar një nga skenat më dramatike mjedisore
te pa para ndonjëherë.
• Me hirin e tij që u rrit 22 milje (35 km)në atmosfere, ai është
konsideruar shpërthimi i dytë më i madh vullkanik i shekullit të XX.

More Related Content

What's hot

Gjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaGjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaErdi Dibra
 
shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Fjorelo
 
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta GjoniSemundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjonieniacs
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitAn An
 
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA#MesueseAurela Elezaj
 
Termetet dhe energjia e valeve sizmike
Termetet dhe energjia e valeve sizmikeTermetet dhe energjia e valeve sizmike
Termetet dhe energjia e valeve sizmikeMirsad
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraolinuhi
 
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...shkumbin muzlijaj
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeolinuhi
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Liil Otr
 

What's hot (20)

Gjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaGjeografi - Evropa
Gjeografi - Evropa
 
shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
 
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
Pasojat e ndryshimeve klimatike ne mjedis dhe shendet.
 
Shkenc Toke
Shkenc TokeShkenc Toke
Shkenc Toke
 
Ndryshimet e klimes
Ndryshimet e klimesNdryshimet e klimes
Ndryshimet e klimes
 
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta GjoniSemundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
 
Projekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmit
 
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
 
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
 
Termetet dhe energjia e valeve sizmike
Termetet dhe energjia e valeve sizmikeTermetet dhe energjia e valeve sizmike
Termetet dhe energjia e valeve sizmike
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
 
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
 
Iluminizmi
IluminizmiIluminizmi
Iluminizmi
 
Shkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
ngrohja globale
ngrohja globalengrohja globale
ngrohja globale
 
Sistemi diellor
Sistemi diellorSistemi diellor
Sistemi diellor
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
 

Viewers also liked

Toka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e sajToka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e sajKlarisa Klara
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografiUeda Rrukaj
 
Porjekti prezentimi i diplomes
Porjekti prezentimi i diplomesPorjekti prezentimi i diplomes
Porjekti prezentimi i diplomeselezkurtaj
 
Gjeologjia ne ndertimtari
Gjeologjia ne ndertimtariGjeologjia ne ndertimtari
Gjeologjia ne ndertimtarigoona
 
Pllakat tektonike
Pllakat tektonikePllakat tektonike
Pllakat tektonikesara7991
 
Përdorimi ifushësmagnetike
Përdorimi ifushësmagnetikePërdorimi ifushësmagnetike
Përdorimi ifushësmagnetikeFatjon Dashhana
 
New microsoft power point presentation
New microsoft power point presentationNew microsoft power point presentation
New microsoft power point presentationukixh
 
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikEkonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikKejti Cela
 
Projekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - MagnetizmiProjekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - MagnetizmiMarinela Abedini
 
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari X
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari XAdoleshentet ne shkolle - Qytetari X
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari XGersa_a
 
Rajonet e Europes
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e EuropesKejti Cela
 

Viewers also liked (20)

VULLKANET
VULLKANETVULLKANET
VULLKANET
 
Toka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e sajToka dhe brendesia e saj
Toka dhe brendesia e saj
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografi
 
PROJEKT VULLAKNET
PROJEKT VULLAKNETPROJEKT VULLAKNET
PROJEKT VULLAKNET
 
Porjekti prezentimi i diplomes
Porjekti prezentimi i diplomesPorjekti prezentimi i diplomes
Porjekti prezentimi i diplomes
 
Gjeologjia ne ndertimtari
Gjeologjia ne ndertimtariGjeologjia ne ndertimtari
Gjeologjia ne ndertimtari
 
Mauna loa volcano
Mauna loa volcanoMauna loa volcano
Mauna loa volcano
 
Pllakat tektonike
Pllakat tektonikePllakat tektonike
Pllakat tektonike
 
Përdorimi ifushësmagnetike
Përdorimi ifushësmagnetikePërdorimi ifushësmagnetike
Përdorimi ifushësmagnetike
 
New microsoft power point presentation
New microsoft power point presentationNew microsoft power point presentation
New microsoft power point presentation
 
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti JuridikEkonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
Ekonomia e Japonise,Fakulteti Juridik
 
Gjaku
GjakuGjaku
Gjaku
 
Planetet
PlanetetPlanetet
Planetet
 
Projekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - MagnetizmiProjekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - Magnetizmi
 
Klima
KlimaKlima
Klima
 
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari X
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari XAdoleshentet ne shkolle - Qytetari X
Adoleshentet ne shkolle - Qytetari X
 
Rajonet e Europes
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e Europes
 
Biosfera
BiosferaBiosfera
Biosfera
 
Hidrosfera
HidrosferaHidrosfera
Hidrosfera
 
Greqia e lashte
Greqia e lashteGreqia e lashte
Greqia e lashte
 

10 TERMETET DHE 10 VULLKANET ME TE MEDHENJ NE BOTE

 • 1. 10 TËRMETET DHE 10 VULLKANET MË TË MËDHENJ NË BOTË
 • 2. 10 Tërmetet më të mëdhenj në botë 1.Tërmeti në provincën Shaanxi në Kinë, 1556 2.TërmetiTangshan në provincën e Kinës: 1976  Tërmeti shkatërrues që ka pare ndonjëherë bota është një nga më pak të njohurit, siç ka ndodhur më shumë se 450 vjet më parë.  Ky tërmet goditi provincën e Shaanxi dhe mori jetën e 830.000 njerëzve.  Forca e tërmetit 8 ballë, së bashku me kohën që goditi dhe morfologjinë e vendit, si dhe ndërtesat primitive nga ana statike, janë përgjegjës për numrin e madh të vdekjeve nga tërmeti.  Kina është e mjerë për të jetuar për herë të dytë here me radhë tërmete katastreptikotero që goditi verilindjen e vendit.  Tërmeti kryesorë, si dhe tronditjet pas termetit 16 orë më vonë dha një lëkundje prej 7,8 ballë të shkallës Richter, duke privuar jetën 700.000 njerëzve, një vlerësim që më vonë u “korrigjua” nga autoritetet kineze në 250.000.
 • 3. 3. Cunami në Oqeanin Indian: 2004 4.Tërmeti në Haiyuan qarkun e Kinës: 1920  Më 26 dhjetor 2004 një tërmet i madhësisë 9.2 ballë në shkallën Rihter tronditi themelet e Oqeanit Indian dhe shtratin e detit, duke çliruar një energji të barabartë me 23.000 bomba atomike.  Është tërmeti më i madh i 40 viteve të fundit, me epiqendër në afërsi të bregut perëndimor të ishullit Sumatra në Indonezi, që i dërgoi një seri e valësh të mëdha në brigjet e 11 vendeve, duke shkaktuar kërdi dhe shkatërrim.Të dhënat zyrtare flasin për 227.898 viktima  Ishte 16 dhjetor 1920, kur tërmeti vdekjeprurës 7.8 ballë i shkallës Rihter, ka ndryshuar drejtimin e rrjedhjes së lumenjve, si dhe ka sheshuar male të tërë.  Shkatërrimi është përhapur mbi 7 krahina të vendit, ndërsa qyteti Sujiahe është varrosur përgjithmonë nën tokë.  Vlerësimet e dëmëve flasin për 200,000 viktima, në një kohë që një tërmeti u ndje deri në Norvegji.
 • 4. 5.Tërmeti në Kanto të Japonisë: 1923 6.Tërmeti nëTurkmenistan: 1948  Në 1 shtator 1923, një tërmet me magnitudë 7,9 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në zonën metropolitane Tokio –Yokohama.  Dridhjet e dhunshme lanë disa ndërtesa në këmbë dhe shkaktuan një cunam 12 metra të lartë.  Shkatërrimi vazhdoi për disa ditë, megjithatë: zjarri që shpërtheu nga tërmeti shkatrroi rreth 90% të ndërtesave në qytetetinYokohama, ndërsa 2/5 eTokios është shkatërruar.  Gjysma e popullsisë e dy qyteteve mbetën të pastrehë, ndërsa 143.000 njerëz lanë frymën e tyre të fundit në këtë tragjedi të tmerrshme.  Brenda disa minutave, tërmeti 7.3 ballë i shkallës Rihter që goditi qytetin Ashgabat në tetor të 1948 e shkatërrojë plotësisht atë duke lënë pas vetëm gërmadhat dhe viktimat.  Mijëra mjekë dhe infermierë sovjetike shkuan në këtë zonë që është e njohur sot si Turkmenistan, duke siguruar ndihmë humanitare.  Pavarësisht përpjekjeve të mëdha, 110.000 njerëz lënë frymën e tyre të fundit në rrënojat.
 • 5. 7.Tërmeti në provincën Sichuan të Kinës: 2008 8.Tërmeti në Kashmir të pakistanit: 2005  Mbi 87,000 njerëz kanë humbur jetën dhe10 milionë njerëz të tjerë mbetën të pastrehë nga tërmeti vdekjeprurës të vitit 2008.  Termeti 7.9 ballë i shkallës Richter ka sheshuar provincën Sichuan në jug të vendit, duke shkatërruar plotësisht infrastrukturën dhe shtëpitë e tyre, në një fatkeqësi që vlerësohet në 86 miliardë dollarë.  Rreth 10.000 fëmijë janë vrarë në shkollat e tyre dhe protestat publike që shpërthyen për infrastrukturë të dobët tronditën ndjeshëm dhe frikësuan qeverinë.  Shteti i vogël i Kashmirit, një mollë sherri mes Indisë dhe Pakistanit, dhe fatkeqësisht kanë vuajtur nga tërbimit të natyrës: më 8 tetor 2005, një tërmet 7.6 ballë i shkallës Rihter ka vrarë 79.000 njerëz dhe miliona të tjerëve i ka lënë të pastrehë.  Largësia dhe vendi malor ka bërë që puna e shpëtimit të duket e pamundur.
 • 6. 9.Tërmeti në Messina, Itali: 1908 10.Tërmeti në Chimbote, Peru: 1970  Tërmeti goditi zonën mes Sicilisë dhe Kalabrisë më 28 dhjetor 1908 me një magnitudë 7.5 ballë të shkallës Rihter.  Cunami që pasoi tregoi forcën vdekjeprurëse në brigjet e Italisë.  Më shumë se 80.000 njerëz kanë humbur jetën, ndërsa një duzinë qytetesh u shkatërruan, duke e detyruar popullsinë të bëhen refugjatë në vendin e tyre.  Më 31 maj 1970, një tërmet i madh peruan i shkallës 7.9 Rihter goditi qytetin bregdetar të Chimbotes, me epiqender vetëm 15 milje jashtë qytetit.  Rrëshqitjet e tokës asgjësuan fshatra të tëra dhe mori jetën e 70.000 njerëzve, duke i lënë të pastrehë 800.000 tjerë.
 • 7. 10 Vullkanet më të mëdhenj në botë 1.Vezuvi  Vezuvi, vullkan aktiv që gjendet afer gjirit te Napolit në jug të Italisë, ai ka shpërthyer mbi 30 herë që njihen per te megjithatë, shpërthimi i tij më i famshem u zhvillua vitin 79, kur shpërthimi disa ditor i llavës dhe hirit mbuluan qytetet e Pompeit dhe Stabiae në hi.  Plini i Riu, permendet si i vetëmi shikonjes i mbijetuar, qe përshkroi shpërthimin e papritur të pasuar nga shtresat e hirit I cili ra mbi njerëzit qe përpoqeshin për të shpëtuar.  Numri total i viktimaveVezuvit (me shumë gjasa sepse eshte ende i pa njohur), sipas arkeologëve, eshte jo me pak se 1.000 persona.
 • 8. • 2. Krakatoas • Vullkan i vitit 1883, gjendet në ishullin indonezian të Krakatoas shpërtheu me nje fuqi sa 13,000 bomba atomike. • Sasia e madhe e tymit te përhapur dhe shkëmbejve te zjarrte thuhet se u dëgjua mijëra kilometra larg, deri ne ishujt e bregdetit lindor të Afrikës. • Një qytet afër Sumatras u zhduk pothuajse menjëherë kur llava e zjarrte dogji shtëpitë e tij, dhe shumë më tepër u permbyten nga megacunamet qe pasuan. • Vleresohen se 36.000 persona apo më shumë u zhdukën në total. • Krakatoa eshte aktive ne thellësitë e oqeanit, një ishull i ri u formua në vitin 1927, Ai ende nganjëherë erupton llavë në qiell; ajo është quajtur Anakut Krakatoa, ose Fëmijët e Krakatoas.
 • 9. • 3. Shën Helena • Mali i Shen Helenes ka dhene shenjat per shperthim dy muaj rrjesht, për më shumë se 120 vjet ishte në gjumë, shpërthimi ishte parashikuar. • Në orën 8:32 në mëngjes e dates 18 Maj 1980, një tërmet me magnitudë 5.1 shkalle rihter shkaktoi një shpërthim anash që përfshiu krahun verior të malit duke hedhur nje lume llave. • Pjerresia dhe furia e hedhjes se hirit dhe gurëve të nxehtë shkoi deri 15 milje (25 km) me shpejtësi perhapje te llaves së paku 300 m/ore Në Në të njëjtën kohë, një shtrese e hirit dhe tymit kapi lartesine rreth 27 kilometra në ajër, dhe mbuloi tre shtete. • Errësira e plotë mbuloi Spokane, Wash, dhe një qytet rreth 400 kilometra në verilindje të vullkanit. • Kur hiri zbriti ai ra në formën e shiut të zi qe mbuloi Uashingtonin, Idaho dhe pjesë te Montana. • Pesëdhjetë e shtatë njerëz dhe mijëra kafshë u vranë, rreth 200 kilometra katrorë të pemëve u zhdukën. • Në vitin 1982, Kongresi dhe presidenti Ronald Reagan e caktuan Monument Vullkanik Kombëtar te Shën Helenës.
 • 10. • 4. Tambora • Indeksi i vullkanik i shperthimit shkon deri në 8. • Në vitin,1815 Tambora shpërtheu me nivelin 7 te forces shperthyese qe eshte teper shkatërruese. • Shpërthimi ndodhi në ishullin e Sumbawa (atëherë në Indie hollandeze Lindore, sot Indonezi) duke e zhytur rajonin në errësirë, efektet e tij izoluan gjithçka. • Dhjetëra mijëra njerëz u vranë nga shpërthimi apokaliptik, cunamet e mevoneshme dhe uria që pasoi shkaktuan mjaft sëmundje. • Shpërthim vullkanik me i madh regjistruar në histori qe ka ndryshuar klimën shumë (madje edhe të lashtat në Evropë dhe Amerikën e Veriut nuk arritën te zhvilloheshin) ,viti 1816 u bë i njohur në botë si "viti pa verë”. • Tambora vetë u zvogelua disa mijë këmbë dhe ne kulmin e ka një krater masiv .
 • 11. • 5. Mauna Loa • Mauna Loa eshtë vullkani me i madh në botë i krijuar nga një zinxhir ishujsh vullkanike. • Mauna Loa ndodhet në ishullin Big te Hawait dhe kap 4175.76 meter lartësi, eshte nje nga vullkanet me aktive ne bote. • Që nga viti 1843, Mauna Loa ka shpërthyer 33 herë, shperthimi i fundit në vitin 1984. • Ai perfshin 60 mile gjatesi dhe 30 milje gjeresi. • Mauna Loa, emertohet "mali" i gjate i Havait, dhe perfshin gjysmen e ishullit te madh. • Ai arrin 85 për qind të të gjithë ishujve te tjerë te Havait se bashku.
 • 12. • Eyjafjallajokull • Ajo u kthye ne nje shkateruese te vertete. • Një re vigane e hirit vullkanik islandez u perhap ne të gjithë kontinentin Evropian, duke shkaktuar mbylljen e aeroporteve, duke humbur fluturime per ne vende te ndryshme te botes nga dhe per ne Evrope. • Në të gjithë globin, njerëzit mallkonin vullkanin, prandaj edhe u quajt me emrin Eyjafjallajokull, pavarësisht nga të gjitha nivelet e teknologjise bashk kohore dhe, zgjuarsise se njeriut veprimi ndaj tymit vullkanik ishte i pa fuqishem. • Eyjafjallajokull, emri i të cilit do të thotë "Mali i ishullit te akullt” në islandisht, shpërtheu më 20 mars deri 14 prill 2010 duke bllokuar gjithçka per shoqerite e transportit ajror dhe duke shkaktuar nje dem prej me shume se 1 Miliard dollare
 • 13. • 7. Mount Pele • Mount Pele, ndodhet ne nje lartesi prej 417 metra në ishullin francez Martinique të Karaibeve • Shpërtheu furishem në maj të vitit 1902 dhe vrau rreth 30,000 njerëz duke goditur qytetin port te Shën Pierre. • Shperthimi katastrofik u shoqerua me nje lloj të veçantë hirit dhe gazit zjarrtë. • Ka patur paralajmërime me dalje te avullit, tronditje të lehta toke dhe hirit ne forme shiu, por ato janë injoruar. • Pasi perfshiu qytetin, Pelé ra në gjumë për disa muaj, deri sa gjeologët zbuluan një kupole llavë, qe u quajt kulla e Pelée. • Ajo u ngrit më shumë se 304 metra mbi bazen e kraterit dhe ekzistoi deri në mars 1903.
 • 14. • 8. Therës • Rreth 3,500 vjet më parë, një ngjarje me përmasa kataklizmike tronditi Mesdheun. • Vullkani në Therës e (që më vonë mori emrin ishullit grek të Santorinit) shpërtheu me fuqine e vlerësuar në katër deri në pesë herë me e madhe se ajo e shpërthimit te Krakatoa në vitin 1883, duke hapur nje vrime ne Egje dhe dërguar valë tronditëse që, sipas historianëve, jane ndier për shekuj me radhë me vone. • Qytetërimi i madh bregdetar i Minoanit, me kulturë dominante greke e kohës, u mbulua pas rese se hirit qe pushtoi qytetet e saj dhe valët e mëdha cunamit shkaterruan flotën detare. • Tregimet per një shpërthim me lëkundje qe zgjatem në botë e në të gjithë Mesdheun dhe u kthyen ne legjenda. Për vite të tëra, arkeologët kërkojnë perms studimeve e kerkimeve per Therën në kërkim të qytetit të humbur të Atlantis. • Egjiptianet e Lashtë nëpërmjet kalendarit yjor kronikojne afërsisht në të njëjtën epokë një stuhi vullkanike që "shkaktoi errësirën në rajonin Perëndimor" duke "asgjësuar" qytetet dhe tempujt.
 • 15. • 9. Nevado Del Ruiz • Në aspektin vullkanik, ai shkarkoi vetëm rreth 3% të hirit qe doli nga vullkani i Shën Helenes në vitin 1980. • Ishte i njejte me ate te rrjedhes se llaves se Nevado del Ruiz te Kolumbisë ne vitin 1985 i cili eshte vleresuar si shpërthim i dytë vdekjeprurës në shekullin e 20 dhe i renditur i katërt vdekjeprurës ne në historine e rregjistruarper vullkanet. • Vullkani është I hapur në majën e tij që nga epoka e akullnajave dhe ka shpërthyer tri herë në historinë moderne, duke përfshirë edhe ato te viteve 1595 dhe 1845. • Me 13 nëntor 1985, një shpërthim, përfshiu mbi 1.500 njerëz në një anë të malit. • Nga ana tjetër ishte qyteti i Armeros, vendi i shkatërrimit te madh. • Shpejtesia e perhapjes se llaves ishte 25 m/ore duke mbuluar qytetin në pleh gri. • Per shkak te shkarjes humben jeten 23.000 njerëz dhe dëmi u vlerësua në 1 miliard $.
 • 16. • 10. Pinatubo • Kur vullkani Pinatubo shpërtheu në vitin 1991, sasia e hirit sulfurik qe ai ka hedhur në stratosferë ka ftohur temperaturat globale te tokes nga 1 ° F (0.058 °C) për dy vitet vijuese. • Ai nuk kishte shpërthyer për gjashtë shekuj me radhë. • Një vit para shpërthimit, një tërmet me 7,8 balle goditi rreth 95 kilometra në verilindje nga Pinatubo, duke shkaktuar rrëshqitje të tokës dhe një rritje të erupsionit te avujve ne nje prej zonave gjeotermale te vullkanit, qe ka vendosur bazat për shpërthimin e vitit 1991. • Shpërthimi u shoqerua me më shumë se 700 vdekje. • Shumë shkencëtarë parashikuan shpërthimin, duke shpëtuar jetën e rreth 5,000 te tjereve. • Ky shpërthim ka shkaktuar një nga skenat më dramatike mjedisore te pa para ndonjëherë. • Me hirin e tij që u rrit 22 milje (35 km)në atmosfere, ai është konsideruar shpërthimi i dytë më i madh vullkanik i shekullit të XX.