1. Гостини у кафе «Радості і Добра» В.Сухомлинського
Інтегрований урок з предметуЯ у світі та основздоров’я
у 4-Б класі
Тема. Мій родовід. Роль сім’ї у моєму житті.
Традиції збереження здоров’я в родині.
Мета. Розкритисуть понять: родиннеколо, мій родовід;визначитияку роль в
житті людини відіграє сім’я та чому необхідно взаємоповага, допомогата
чуйність в родинномуколі; розвиватинавики та вміння характеризувати
поведінку в сім’ї на прикладах творів В.Сухомлинського; наводитиприклади
традицій збереження здоров’я в родині, розв’язуватиситуативні завдання;
виховувати такі соціальні якості: як почуття патріотизму, повагидо своєї
родини, терпимість, толерантність та здоров’я кожногочлена сім’ї..
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Обладнання:робочізошити з основ здоров’я, кольоровіолівці, сонечкабез
промінців, ілюстрації, родиннедерево, презентація на тему: «Значимість сім’ї в
житті людини та традиції збереження здоров’я».
Очікуваннірезультати:
Після цього уроку учні мають:
знати своєродиннедерево;
визначати родинніцінності сім’ї;
розповідатипро традиції збереження здоров’яв родині.
Хід уроку
1. Привітання до гостей
1.Ми раді, усіх вас привітати!
Щастя й здоров'я вам побажати.
2.Хай діти й онуки шанують завжди,
А доля вам щедрі дарує плоди.
3.Бажаємо удачі, добраі тепла,
Незгодилюдськіхай не чинять вам зла.
4.Як сонцена небі щоденно сіяє,
Так щастя в житті вашім хай розцвітає!
5.Як водаджерельна, будьте ви здорові!
Хай сміються очі, не хмуряться брови.
6.Хай живуть у серціпочуття високі,
Хай дарує доля сто щасливих років!
Слово вчителя. Зараз у нас інтегрований урок з предмету «Я у світі» та «Основ
здоров’я».
Тема уроку: «Мій родовід. Роль сім’ї у моєму житті.
Традиції збереження здоров’я в родині»
2. Спробуємо знайтивідповіді на такі запитання:.
- Мій родовід. Моє родиннедерево.
- Визначимо у чомуцінність сім’ї для кожної людини?
- Розкриємотрадиції збереження здоров’я в родині.
Сьогоднішній урок ми присвячуємо Людині, якій люди подарували багато імен :
великий педагог, педагог світового класу, вчений, учитель учителів, письменник,
педагог-гуманіст, директор школи, боєць, дослідник, публіцист на педагогічній ниві,
людина з великим духовним світом, людинолюб, джерело любові, наш сучасник,
освітянськийподвижник, «метеорит, що з’явився на небосхилі педагогічної науки і дуже
швидко згорів», серцелюб.
-Здогадались ім'я цієї людини?
Йдемо на гостиннув кафе Сухомлинського «Радостіі Добра».
Для кожного з вас перепусткою хай стануть такі слова:«Люба дитино,
прислухайся до Сухомлинського».
(Вчитель роздаєсердечказ написом).
Я буду виконувати роль офіціанта. Тому пропоную вам таке меню:
(ознайомлення з меню).
Девіз нашого уроку:« Деревоне може жити без коріння, а людина - без
сім'ї».Такговорить народнамудрість.
«Бути хорошоюлюдиною, приноситищастя батькові і матері, не допускати,
щоб старість їхня була горем, - нехай це стане бажанням всього вашого життя»
слова великого Учителя.
1. Страва «Сендвіч».Робота впарах.
- Щоб дізнатися, як Василь Олександрович Сухомлинський писав про
сім'ю, роз'єднайтесловата прочитайте їх.
Сім'яцепервиннесередовище,основналанкавсистемі,дедитинаповиннавчит
исяробитидобро.
(Сім'я — це первинне середовище, основна ланка в системі, де дитина повинна вчитися
робити добро.)
Кожна сім'я - це окрема книга життя, яку пишуть спочаткубатько й мати, а
потім продовжують їхдіти.
«З родинипочинається життя людини»,- говорить народнамудрість. Саме в
родинілюдина робить свої першікроки, звідсивона виходить у широкий світ.
У сім'ї вона навчається любовіі добра, у сім'ї вона вчиться шанувати рід,
берегти пам'ять свого народу.
– Яке поняття ширше: сім’я чи рід?
2. Страва «Закуска». Вправа «Діаграма Вена».
Спільне Відмінне
Група близьких родичів Сім`я – це родичі, які проживають разом.
Рід -це вся рідня – теперішня і давнішня, це ряд
поколінь, що походять від одного предка..
Слово вчителя: Все життя людини проходить в сім’ї. Кожнасім’я особлива.
3. 3. Страва «Заливне».Вправа «Емблемамоєїсім’ї». ( Емблему створюють
на макеті будинку, прикріплюють на карту України. Пояснюють, чому
емблема присвячена.
Учні висловлюють власну думку)
Висновок вчителя: Бережіть і шануйте свій рід, свою сім’ю. Будьте завжди
чемними, ввічливими з усіма членами родини. Вивчайте історію свого роду,
продовжуйтейого традиції.
4. Традиційна етнострава«Мій родовід». Кріслоавтора.
У кожного з вас чудова родина, це тому, що кожен рід має міцне коріння.
Дехто з наших дітей з батьками вже дослідив своє коріння. І ми вислухаємо,
які цікаві в них історичні дослідження.
(Розповідь учнів про свій родовід)
5. Букет длястолу з осінніхлистків. Гра «Збери листочки».
-Зберіть листочкиза порядком іскладіть вислів.
Не забудь із якого ти роду, де коріння твоє проросло.
Вчитель:Щоб родуне було переводу, він має жити багато літ. А рід з родом
родичається, яку пісні співається.
6. Страва від шеф-кухара.
Вправа «Включіть уяву»
- Щоб оцінити роль сім’ї в нашому житті, спробуйте уявити себе
героямибезлюдного островав океані? Тут тепло, є їжа, немає хижих
звірів, але ви там самі (одні)? Чи буде вам там добре?
Аналіз відповідей
Розповідь вчителя з використанням опорної схеми:Так не легко довелося б
кожномуз нас! Адже з нами не було б батьківської опіки , ніжності і родинного
тепла, щирого спілкування та довіри, дружби і любові.
- У чомуж цінність сім’ї для кожного з нас .
Цінність сім’ї:
Вчимося жити разом
Пізнаємо моральні правила
Отримуємо досвід життя
4. Отримуємо досвід спілкування
Зберігаємо сімейні традиції.
Висновоквчителя. Отже, цінність сім’ї полягає в тому, що ми зігріті
родинним теплом, любов’ю, а ще ми в ній здобуваємо досвід життя у світі. Від
рівня сімейного виховання залежить майбутнє не лише вас, а й ваших
майбутніх сімей і всієї держави.
Видатний українськийпедагог В. Сухомлинськийнаписав багато притч і
оповідань, у яких містяться порадий настанови дітям любити, шанувати й
берегти своїхбатьків. «Шануй і поважай матір та батька, які своєю працею і
піклуванням несуть тобі радість. Пам’ятай, що вони також мають право на
радість. Дорожичестюродини, оберігай її як святиню. Де б ти не був, не
забувай про рідну домівку. Завжди пам’ятай про неї». (За В. Сухомлинським).
7. «Салатниймікс» із творів Сухомлинського.
Робота вгрупах. Створеннялепбука
1 група
Назвати твориВ. Сухомлинського девисвітлюється ставлення дітей до
батьків та батьків до дітей.
2 група
Аналіз твору «А серце тобі нічого не наказало»
3 група
Аналіз твору «Образливеслово»
4 група
Аналіз твору «Іменинний обід»
5 група
Пригадати прислів’я про сім’ю, родину, рідних
6 група
З’єднатистрілками про що розповідають казки В.Сухомлинського з його
назвою.
Фізкультхвилинка.
Запорукоюсімейного щастя є також здоров'якожного членародини, а особливо
дітей. Давайте також приділимо увагу нашому фізичному здоров'ю.
Уявімо, що ми-дерево, яке в українській культурі є символом роду. Підніміть
руки догориі відчуйте, як по них від ніг поступає енергія. Наші ноги ніби наші
пращури, міцні та сильні. Права рука-чоловіки в нашому роді, ліва-жінки, а
пальчики-це продовження нашого роду-дітки. Іноді наше дерево хитають
життєві проблеми. Для вирішення всіх негараздів необхідно триматися разом ,
міцно. Тодінад нашею родиною будесяяти яскравесвітле сонечко.
Вчитель Під час фізкультхвилинки ми згадали символродув українській
культурі – це дерево.
8.Вправа:« Поміркуємо разом»
Завдання:Розгляньтемалюнки, поміркуйте чомунаші квіти такі різні?
Кожна квітка – це сім’я. Як ви гадаєте, що сталося у цих сім’ях?
Сім’я Сім’я
5. ( Аналіз відповідей дітей).
9.Страва «Нарізка». Вправа-гра«Щаслива родина».
Вчитель:У кожного з вас є сонечко без промінчиків. Я буду називати ознаки
сімʼї. Якщо на вашу думку це ознака щасливої родини, то ви малюєте
промінчик.
Допомагають одинодному.
Піклуються про менших.
Не прибирають у будинку.
Вітають зі святами.
Вимагають купити собііграшку.
Шанують старших.
Разом відпочивають.
Кожен день сваряться.
Розповідають одинодномуновини.
Кожен живе у різній хаті.
Разом дбають про своєгосподарство.
Люблять один одного.
Вчитель:Молодці, гарні вийшли сонечка! Полічіть скільки промінчиків ви
домалювали?
(відповіді дітей - 8 промінчиків)
Вчитель: Як почуваються доросліі діти у такій сім’ї?
(відповіді учнів: радісними, щасливими)
Вчитель:Отже, ви правильно розумієте що таке щаслива родина. Подаруйте
ваші сонечка своїм рідним.
Пам'ятайте! Сім'я - це дім, де тебе завжди чекають найдорожчілюди - батьки.
Тож запам'ятайте назавждислова, що звучать, як заповіт «Щаслива дитина
виростаєв міцній сім'ї, а де міцна сім'я - там міцна держава».
Вчитель:А ще одна із головнихознак щасливої родини - це її здоровʼя.
Недарма народ каже: Здоровʼя родини - багатствокраїни!
6. Робота в зошитах (з основ здоров’я).
Традиційна буковинськакухня пропонуєкорону страву» Мамалига з
бринзою».
Вчитель: -Які традиції збереження здоров’яу ваших родинах?
- займатися спортом
-виконувати свої домашніобовʼязки
- дбати про безпеку
- слухатись батьків
- правильно харчуватися
-відпочивати сім’єю
-прогулянки перед сном.
10. Коктейльний напій. Вправа «Інтерв’ю»
Скажи добре слово про свою сім’ю.
За словами В. О. Сухомлинського «Справжняшкола виховання сердечності,
духовності, доброзичливості - це сім’я; відношення до матері, батька, дідуся,
бабусі, братів, сестер – є випробуванням людяності».
Учень.Я можусказати про батька лише найкращі слова. Мій батько -
найкращий в світі. Він сильний, мужній, добрий. Завждиприйдемені на
допомогув скрутну хвилину. За це я його поважаю і дуже люблю.
Учениця. Мабуть не знайдеться найкращих слів на землі, щоб висловити
шану й дяку моїйматусі. Вона найкраща серед всіх. Та найбільше я
ціную в ній її добротуі ласку, уміння розуміти мене.
Учень. Я вважаю свою матусю найкращою подругою, якій я можу довірити
всі мої таємниці.
Слово вчителя.
Мати й батько – найдорожчілюди у нашому життя. Сім'я, звідси кожен з нас
іде у довгуі щасливу дорогу..
Дякую за ваші відповіді. Сім'я - це ваших два крила, одне з яких -
мати, а друге- батько. І без цих крил кожній людині дуже важко летіти
дорогоюжиття. Тож завждипам'ятайте : ваша сила в сім'ї, у вашому домі.
11. Десерт«Солодкеяблучко»
І наприкінці хочу розповіститаку історію. Одна дівчинка сильно хворіла,її
побачило сонечко і пожаліло:
- Ось тобі чарівне намисто із чотирманамистинками. Комуподаруєш
намистинку, той і стане щасливим і здоровим.
Дивиться дівчинка на намистинки і гадає: «Комуїх подарувати? У бабусі
зуб болить, у дідуся ліжко зламалося, тато каліка, а мати сльозиллє. Тож вона
подарувала кожному по намистинці бабусі—і в бабусі перестав боліти зуб,
дідусеві—і в дідуся з'явилося новеліжко, татові — і тато почав ходити,
матусі—мама припинила плакати, посміюється, радіє. Про себе дівчинка і
забула. Коли вона побачила, що всі її рідні щасливі, то і сама стала щасливою, її
залишила хвороба.
- То скажіть, що необхідно людині для щастя?
7. (Щоб рідні були здоровими.)
— Так, діти, для щастя людині потрібно, щоб, по-перше, в неї були рідні люди,
а, по-друге, щоб вонибули здоровими!
— Ви всі старанно працювали, нагородувам — чарівне яблучко, а ще ось
такий подарунок, вам підказує: ви прекрасні, ви неповторні, ви молодці..
Як ведеться в українців, гостей із хати з порожнімируками не відпускають:
вам всім яблуко чарівне і янгола – охоронця у ваші родини.
Перш ніж його з'їсти, побажайтесвоїм рідним здоров'я. Ія вас
запевняю: здоров'я вашим рідним додасться, а ви від цього станете
обов'язковощасливішими.
Хай Бог охороняєвас від злого,
Хай світить сонце і колосятьсяжита,
Щоб були ви щасливі і здорові
На многії і многії літа!
Свій рід потрібно пам'ятати:
Від діда й баби, мами й тата.
Та родовід не тільки треба знати,
А цінувати й щиро поважати.
Підведенняпідсумків. Рефлексія.
Оберіть відповідь:
Цей урок привернув мою увагу тим...
Цей урок видався цікавим...
Цей урок схвилював...
Цей урок змусив задуматися...
Цей урок викликав роздуми…