Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

ОРГАНІЗАЦІЯ СІМЕЙНОГО ЧИТАННЯ В БІБЛІОТЕЦІ

2,640 views

Published on

Здавна відомо, що родина – невичерпне джерело наснаги, любові, щастя, успіху, добра та злагоди. Вона є берегинею традицій наших пращурів та всього розумного, світлого, вічного, що наповнює життя яскравими фарбами та позитивними емоціями.

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

ОРГАНІЗАЦІЯ СІМЕЙНОГО ЧИТАННЯ В БІБЛІОТЕЦІ

 1. 1. ОРГАНІЗАЦІЯ СІМЕЙНОГО ЧИТАННЯ В БІБЛІОТЕЦІ Підготувала завідувач організаційно-методичним відділом З.Заяць
 2. 2. Здавна відомо, що родина – невичерпне джерело наснаги, любові, щастя, успіху, добра та злагоди. Вона є берегинею традицій наших пращурів та всього розумного, світлого, вічного, що наповнює життя яскравими фарбами та позитивними емоціями. Зародження дня сім'ї почалося ще в 1989 році, коли в ООН з’явилося бажання створити єдиний день, який буде присвячений розгляду проблем сім'ї в різних країнах.
 3. 3. У 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН була прийнята резолюція, згідно з якою був офіційно затверджений день сім'ї 15 травня 1994 року. День Сім’ї в Україні свято ще дуже молоде і відзначається з 2012 року. Офіційна назва свята - Український День родини. Святкування цього дня встановлено 8 липня. 8 липня вибране для відзначення цього свята невипадково. Адже День Петра і Февронії вважають покровителями сім'ї та шлюбу. І саме їхній союз є зразком християнського шлюбу. / Указ Президента України №1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» - підписаний 30 грудня 2011 року./
 4. 4. Сім’я - це життєвий осередок, що приводить людину в цей світ, плекає найвищу цінність людства - дітей, цвіт нації, майбутнє народу, завдяки яким кожен батько й мати мають реальну можливість повторити та продовжити себе у своїх нащадках. Митрополит Андрей Шептицький звертався до батьків: «пам’ятайте й те, що Ваша хата є першою і найважливішою школою, в якій діти Ваші мають навчитися любити Бога і людей».
 5. 5. Публічна бібліотека, як центр місцевої громади, покликана допомагати родинам у вихованні їхніх дітей. Працівники бібліотек повинні спрямовувати свою діяльність на формування в користувачів загальнолюдських цінностей, зосереджуючи значну увагу на проблемах сім'ї, пошуках шляхів співпраці з родинами, удосконаленні виховних можливостей батьків. До цього процесу варто залучати вчителів, працівників засобів масової інформації, священнослужителів.
 6. 6. Сьогодні потрібно відроджувати традиції читання в сім'ї. Саме батьки повинні пройти з дитиною довгий шлях саморозвитку й морального вдосконалення. А завдання книгозбірень - задовольняти найрізноманітніші інформаційні потреби всіх категорій користувачів, мати відповідні ресурси для відродження та популяризації сімейного читання.
 7. 7. Основні завдання бібліотечних установ. - При бібліотеках створювати центри популяризації сімейного читання «Сім’я і книга», де відвідувачі зможуть підібрати літературу до душі, поспілкуватися з іншими родинами. До організації роботи центрів можна залучати творчий потенціал місцевої громади. - Організовувати читацькі об'єднання, літературні клуби, літературно-мистецькі вітальні.
 8. 8. Основні завдання бібліотечних установ. - Створювати міні-куточки для спільного сімейного читання та спілкування дітей і батьків, влаштовувати виставки сімейних реліквій, розміщувати інформаційні стенди «Азбука для батьків», проводити книжкові спектаклі, концерти за участю родин, фестивалі сімейної творчості, дні сімейного відпочинку, організовувати читацькі марафони та конкурси, літні відкриті вечірні майданчики «Відпочиваємо всією сім’єю, цикл національних культурних свят «Традиції народу в традиціях сім'ї. - Залучати дітей до участі в благодійних акціях, під час яких вони, носитимуть книги додому людям похилого віку, з обмеженими можливостями, вітатимуть їх зі святами, допомагатимуть в упорядкуванні території, збиратимуть речі та канцелярське приладдя для багатодітних і малозабезпечених сімей.
 9. 9. Для організації змістовного сімейного читання важливим є укомплектованість бібліотечного фонду книгами, які варто виділити на окремих стелажах на допомогу організації вільного читання членів сімї, культурі сімейних відносин, сімейній педагогіці, психології, включаючи довідкові видання. Особливу увагу приділити художньому оформленню тематичних стелажів. Вони повинні систематично оновлюватись і бути привабливими.
 10. 10. Інформаційна зона (куточок). Тут можна дізнатися про послуги бібліотеки, її заходи, одержати відомості щодо освітніх закладів у вашій місцевості, гуртків та клубів, адрес юридичних та соціальних служб, інші дані, котрі стосуються життя сім'ї, батьків, дітей. Такий стенд чи куточок може називатись - Азбука для батьків - Разом із сім’ю та задля сім'ї - Інформаційне бюро для батьків - Сім’я. Книга. Бібліотека. Тут також буде доречно розміщувати матеріали для батьків, що допоможуть їм призвичаїти дитину до читання.
 11. 11. Інформ-досьє: - Твої права дитино - Читаймо разом з пелюшок - Я народився, я росту… - Ваша дитина йде до школи - Поки лихо не постукало у двері
 12. 12. Зона спілкування. У цій зоні читачам має надаватися можливість для вільного ведення розмов, дискусій. Це має бути кімната, де дітлахам розповідатимуть казки, дорослі спілкуватимуться з ними, обговорювати їхні улюблені книги, знайомити з новими надходженнями, стимулюючи любов до читання. Для тих у кого маленькі приміщення, рішенням може бути відгороджений напіввідкритий простір на абонементі. Те, що відбувається, привертатиме увагу інших користувачів, що сприятиме збільшенню учасників заходу.
 13. 13. Рекреаційна зона - це місце психологічного розвантаження для читачів. Тут бажано створити всі умови для відпочинку, розмістивши акваріум, декоративні рослини. Якщо до бібліотеки приходять батьки разом із дітьми дошкільного віку, бажано облаштувати в цій зоні особливо затишне місце для малят, створити умови для гри: іграшки, оригінальні книги, які розраховані на вік малюка, створити умови для гри: іграшки, оригінальні книги, які розраховані на вік малюка.
 14. 14. Організація книжкових виставок - головне завдання цього виду бібліотечної діяльності - бути візитною карткою для бібліотеки та активним помічником для читачів дітей і для їхніх батьків в організації сімейного читання.
 15. 15. Організація книжкових виставок по напрямках: 1. Рекомендації щодо визначення сімейних цінностей, збереження сімейного затишку та знаходження взаєморозуміння. - Хай щастя всміхається кожній дитині; - Родинне відчуваємо тепло; - Батькам, які виховують з любов'ю; - Пізнаємо світ разом з дітьми; - Сім’я - ключ до щастя; - Дзвенить щасливим сміхом їх домівка; - Азбука сімейного життя. - Сім’я - родинонька моя.
 16. 16. 1.Звернення до мудрості поколінь та збереження традицій родини, спрямовані на патріотичне виховання у сім'ї. -До коренів з яких ростемо; -Біля рідного джерела; -Духовний храм людини: сім'я, родина, рід; - Сім’я - духовний храм України; - Доля родини в долі Батьківщини.
 17. 17. 3. Популяризація сімейного читання. - Хай мудрість книг об’єднує родину; - Улюблені книги родини; - Сімейному читанню - наше шанування; - Сімейна бібліокомора; - Час читати усією сім'єю. - Читає мама й тато, читаю з ними я.
 18. 18. І. Книжкова виставка представляє кілька напрямів роботи з родинами. Сім’я - духовний скарб людини. а/ Родина. Рід. Які слова святі, вони потрібні кожному в житті. б/ Батьки і діти: одвічне коло. в/ Материнство - найвища святість. г/ Традиції сімейного життя. Цитати: «Сім’я - унікальний кристал суспільства» / В. Гюго/ «Виховуючи своїх дітей, ми мусимо не забувати, що ми їх і для України виховуємо» / О.Кобилянська / «Майбутнє нації - в руках матерів» /О.Бальзак /.
 19. 19. ІІ. «Сімейна академія: в душі бринить струна єдина: Родина, книга і дитина» а/ Батьківський SOS: секрети, відповіді, поради»; б/ HAND - made для умілих дітей; / поличка із саморобками наших читачів/ в/ Для маленьких чомусиків: Що? Де? Коли? / цікаві енциклопедії, які дадуть відповідь на багато запитань допитливих читачів /; г/ Книжки трьох поколінь.
 20. 20. РЕТРО - ВИСТАВКИ /що ознайомлюють юних читачів з улюбленими книгами їхніх батьків/ - Книги, які читали наші батьки; - А ми читали у дитинстві /виставка сімейних книжкових зібрань/ - Що читали наші мама і тато? Що читаю я? /виставка-диспут/
 21. 21. Організація змістовного дозвілля та читання родини. Особлива роль належить спілкуванню з читаючими родинами на індивідуальному рівні та організація сімейного спілкування у стінах бібліотеки. Методика залучення сімї в бібліотеку проста: всі заходи повинні бути цікавими і дорослим і дітям. Сприяючи розвитку сімейного читання бібліотекар має використовувати найрізноманітніші форми роботи. . У бібліотеках не повинно минати без родинних свят з іграми та конкурсами, які окрім розважальної функції, носять виховний та інформативний характер.
 22. 22. Родинні Свята - Ми усі одна сім'я, неповторні ти і я; - І щасливі ми зростаєм, бо сім'ю чудову маєм; - Тепло сімейного вогнища; - Щаслива родина - багата країна; - Я руки мамині до серця пригортаю; - Хай славиться рід наш, сім'я і родина, хай в злагоді буде вся Україна. - Якщо зміцніє хоч одна родина, міцніше стане й наша Україна; - Свято-зустріч поколінь; - Вже срібні роки заплітаються Вам в коси; - Тільки родина, як вічна перлина, на невмирущому полі життя; - Духовний скарб людини: сім'я, родина, рід. - На світі білому єдине домашнє вогнище родинне;
 23. 23. Родинні Свята День родини «Із джерел мого народу». День сімейного відпочинку «Всією родиною на свято книги». Вечір дружньої сім'ї «Нема в сіті кращого, як родина, то вам скаже і дитина». Вечір сімейних традицій «Родина. Рід. Які слова святі!» Вечір кулінарної майстерності «Поезія кухні: Колір. Аромат. Смак.» Дитячі ранки: - Промінець материнської усмішки та тепло татусевих долонь; - Мама - сонечко в сім'ї, ми промінчики її. - По імені називають, по батькові величають.
 24. 24. Під час цих заходів як юні читачі, так і їхні батьки приймають активну участь у різноманітних конкурсах: на краще родинне виконання пісень, кращу родинну страву, краще знання прислів’їв про родину та багато іншого. Проводяться численні ігри та розваги, діти дарують батькам сувеніри, виготовлені власними руками. А головним об’єднуючим аспектом усіх заходів має бути святковий настрій та чудові миті спілкування для усіх членів родини.
 25. 25. Зробити читання органічною частиною життя користувачів різного віку - одне з головних спрямувань різноманітних за способом проведення традиційних та інноваційних бібліотечних заходів, важливим завданням яких залишається заохочення батьків та дітей до спільного прочитання кращих творів вітчизняної та зарубіжної літератури, виховання успішного читача та популяризація дитячої книги та читання в родинному колі.
 26. 26. ЛІТЕРАТУРНО - МУЗИЧНІ СВЯТА ТА КОМПОЗИЦІЇ, ЛІТЕРАТУРНО - МИСТЕЦЬКІ ВЕЧОРИ ТА РАНКИ. - Співай моя родино! - Рідненька матінко моя, ти, як небесна зірка. - Нашому роду - нема переводу. - Сім’я, родина - це велике диво, там є любов і ласка, і тепло. - Найніжніші слова і квіти вам дарують діти. Літературні посиденьки - Сімейному читанню наше шанування. Година сімейного читання - Дружить з книгою родина Година поезії - Сонети родинної любові.
 27. 27. Поетична хвилинка - До землі Вам, матусі, уклін Поетичний фонтан - У сімейному колі ми з вами ростемо Літературно-поетична година - Духовний храм людини: Сім’я. Родина. Рід. - Зростай родинне деревце. Літературно-пізнавальні години - Нащо й клад, коли в сім'ї лад; - Без гілок – не дерево, без дітей - не сім'я. Конкурс читацьких формулярів - У бібліотеку всією родиною Презентація домашньої бібліотеки - Улюблені книги моєї родини
 28. 28. Усім відомо, що будь-яка сім'я має свої власні традиції, яких дотримуються і які шанують, передаючи і з покоління в покоління. Допоки родинні традиції зберігаються - до тих пір родина є продовженням свого роду і свого коріння. На важливості сімейних традицій, що тісно переплелися з народними звичаями, працівники бібліотек повинні акцентувати увагу у численних народознавчих та етнографічних заходах. На заходи необхідно запрошувати юних читачів з батьками, які б ділилися секретами своїх родин і розповідали, як відзначаються різдвяні та Великодні свята, дні народження та інші релігійні чи державні свята, що давало б змогу впевнитися, що співпраця бібліотеки з родиною націлена на збереження духовного коріння української нації.
 29. 29. ТРАДИЦІЇ РОДИНИ У БІБЛІОТЕЧНИХ ЗАХОДАХ. Фольклорні свята: - Традиції народу в традиціях сім'ї. - Корені мого роду. Фольклорні посиденьки: - Хай щасливою буде родина. - Хай славиться рід наш, сім'я і родина. Хай в злагоді буде вся Україна. Уроки народознавства - Обереги моєї родини - Мій родовід - Про добрі сімейні традиції українців - Вода найсмачніша у ріднім краю, де батько і мати живуть - Український рушничок
 30. 30. Народознавчі години - Родинами багата Україна - Рід. Родина. Рідня. Етнографічні оповідки - Запрошує бабуся в гості Народознавчі калейдоскопи - З бабусиної скрині - Нема переводу добрим звичаям народу. Майстер-клас з виготовлення оберегів своїми руками «Сімейні реліквії та обереги» Подорож за професіями родини «Моя родина у праці на благо Батьківщини». Година родинних колискових пісень «Дзвенить піснями Україна».
 31. 31. Через ігри, конкурси, творчість, розваги відбувається спілкування як бібліотекарів з читачами та їх батьками, так і старших членів родини з молодшими. Слід зазначити, що конкурси малюнків, фотовиставки, виставки виробів - це не тільки яскраві грані життя бібліотек, але й фактори, які сприяють розвитку творчих здібностей дітей; до того ж вони стають потужним стимулом для спільної творчості і рекламою сімейного дозвілля для інших читачів.
 32. 32. ТАЛАНТАМИ СІМ'Я БАГАТА: ТВОРЧІСТЬ, КОНКУРСИ, ВИСТАВКИ, Творчі родинні конкурси - Я малюю маму; - Моя сімя. Творчі зустрічі - Родинні захоплення; Конкурси малюнків - Моя сімя, моя родина в житті і долі України - Моя сімя на відпочинку - Я малюю радість Виставка малюнків Моє родинне дерево Захоплення моєї родини Книгу я з батьками прочитав і ось що намалював
 33. 33. Про збереження родинного вогнища, і про важливість материнства, батьківства і дитинства, від яких вирішальною мірою залежить не тільки особисте благополуччя окремої людини, а й життєва міць народу України, читачі можуть дізнатися під час інформаційних заходів, спрямованих на популяризацію сімейного читання. Інформаційні години та інформаційні хвилинки: - Творимо з дітьми і для дітей; - Все корисне й цікавеньке для дорослих і маленьких; - Мудра книга і сімя - все в житті здолаю я. Година цікавих повідомлень - Традиції української родини
 34. 34. Конкурси фотовиставок - Ось така моя родина…. - Історія родинної фотографії - Родинна династія книгоманів Сімейні виставки-хобі - У колі дружньої родини - Світ захоплень моєї родини - Вишиванку мама дарувала - Таланти дитини – родзинки родини Виставка - презентація - Реліквії моєї родини
 35. 35. За словами відомого педагога В.П.Созомова, виховна година є формою прямого спілкування вихователя зі своїми вихованцями. У бібліотечній справі саме бібліотекар певною мірою виконує роль вихователя, а вихованці - це читачі-діти, для яких можна провести чимало виховних заходів, які розкривають важливі питання сімейного виховання. - Хто батьківську оселю забуває, той долі не знайде в житті /урок духовності/; - Де злагода в сімействі, щасливі люди там / морально-етична година/; - Бабусина наука для неслухняного онука /естетична хвилинка/; - Шануй батька свого і матір свою, щоб довшими дні твої були на землі /година доброти /
 36. 36. Сімейні літні читання. У період літніх канікул заходи бажано проводити поза стінами бібліотеки. Місцем відпочинку можуть стати: літній майданчик або альтанка, розташовані поруч із бібліотекою. Для дітей та батьків слід організувати спільні масові заходи: вікторини, подорожі, конкурси, екскурсії, оздоровчі бесіди, фізкультхвилинки: «Бібліотека на галявині», «Літературна аптека», «Бути здоровим - це модно», «Головне здоровим бути, це потрібно всім збагнути» «Продукти харчування - наші друзі і вороги», «Все про етикет», конкурс на кращий малюнок «Я і родина моя».
 37. 37. Шоу «Педагогіка порозуміння» де юні книголюби запропонують батькам обговорити теми: «Чи потрібно карати за погані оцінки», «Чи варто враховувати смак дітей при купівлі їм одягу», «Чи варто готувати їжу на замовлення дітей», «Чи будуєте ви свої відносини з дітьми за принципом, яким керувалися ваші батьки, або запозичуєте інші методи», «Чи залежить любов до дитини від її поведінки». До заходу бажано підготувати виставку малюнків на тему «Моя родина». Серйозна розмова чергуватиметься з конкурсами «Заспіваємо всі разом», «Мамині руки», «Апетитна мозаїка» .
 38. 38. Проект «Літературні лавочки під відкритим небом» або «Бібліотека без стін ( огляди літератури та періодики, вікторини, голосні читання на лавочці у скверику для маленьких читачів). До цієї акції можна залучати учнів старших класів та волонтерів. Така робота буде особливо важливою для тих дітей і батьків, які ніколи не відкривали дверей бібліотеки. «Бібліоекспрес із подарунків і чудес» - являє собою пошук у книгах (творах) інформації про те, які сімейні свята, традиції існували (ють) у різних родинах у різні часи й у різних народів світу. «Сімейна бібліокомора» орієнтована на пошук у художніх творах рецептів різних страв.
 39. 39. Книжково-рекламна акція «Парад книг – 2018». Книжкові вітрини розташовують на вулиці біля будівлі бібліотеки, відзначають їх яскравими заголовками: «Приголомшливі хіти сезону», «Читай! Дізнавайся! Дій!», «Книги на всі часи», «Читаємо разом: я й мама», «Покоління Next. Їхній вибір». Поруч, на прикрашеному повітряними кульками дереві, розвішують візитки, рекламні листівки, що рекламують книги, бібліотеку й надавані нею послуги. Бібліотечна алея «Спокуси книжкового літа». Бібліотека запрошує жителів села чи міста прогулятися всією родиною по бібліотечній алеї. Їм пропонують ознайомитися з «Гарячою книжковою десяткою», подивитися роботи переможців фотоконкурсу «Книга в сімейному альбомі».
 40. 40. Пропонуємо вашій увазі анкету для батьків. ЧИТАННЯ ВАШОЇ ДИТИНИ /Анкета для батьків / 1. Чи є у вас домашня бібліотека? Так Ні /підкреслити/ 1. Які газети і журнали ви виписуєте для дітей? 3.Чи активно читає книги ваша дитина? _________________________________________________________ 4.Які книги викликають найбільший інтерес у вашої дитини? ----------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------- 5. Де ваша дитина бере книги для читання? 6. Вона читає художні твори поза шкільною програмою? Так Ні /підкреслити/ 7. Чи використовує ваша дитина аудіо та електронні книги? Так Ні /підкреслити/ 8. Які книги ви читаєте вголос і обговорюєте разом з дітьми? -------------------------------------------------------------------------------------------------- 9. Чи ділиться враженнями про прочитані книги ваша дитина? Так Ні /підкреслити/ 10. Чи дозволяєте ви своїй дитині читати книги не за віком? Так Ні /підкреслити/ 11. Як допомагає читання дитині в її навчанні? 12. Які позитивні якості, на вашу думку, розвиває у дитини читання? ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------------------ 13. Чи допомагають вам книги, періодичні видання у вихованні дітей? Які саме? ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------14. Як ви вважаєте, хто повинен виховувати у дитини любов до книги? Батьки Вчитель Бібліотекар /підкреслити/ Дякуємо за відповіді.
 41. 41. Дякую за увагу!

×