1. Unitatea școlară:
Profesor:
Disciplina: Chimie
Clasa: a VII-a Nr. Ore/ saptamână: 2 ore
Data:
Proiect de lecție
Unitatea de învățare: Atom.Element chimic. Compuși chimici
Titlul lecției: Atomul.Tabelul Periodic al Elementelor
Tipul lecției: Recapitulare, sistematizare şi sinteză a cunoştinţelor
Durata lectiei: 50 min
Competențe generale:
1.Explorarea unor fenomene si proprietăţi ale substanţelor întalnite în activitatea cotidiană.
2. Interpretarea unor date şi informaţii obţinute în cadrul unui demers investigativ.
3.Rezolvarea de probleme în situaţii concrete, utilizand algoritmi şi instrumente specific chimiei
Competențe specifice:
1.2. Descrierea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în contexte cunoscute prin utilizarea terminologiei specifice chimiei
1.3. Utilizarea simbolurilor specifice chimiei pentru reprezentarea unor elemente, substanțe simple sau compuse și transformări ale substanțelor
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele
3.1. Identificarea informațiior și datelor necesare rezolvării unei probleme în contexte variate
3.2. Rezolvarea de probleme calitative și cantitative pe baza conceptelor studiate
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:
O1. să precizeze corect structura atomului;
O2. să identifice particulele fundamentale dintr-un atom ;
O3. să cunoasca relaţiile de determinare a particulelor componente ale atomului
O4. să aplice şi să argumenteze corect regulile de completare a straturilor cu electroni
O5. să stabilească poziţia elementelor în Tabelul Periodic al elementelor în funcţie de configuraţia electronică ;
O6. să utilizeze adecvat limbajul specific chimiei în diverse situaţii de comunicare, în scris şi oral.
Metode didactice: conversaţia euristică, modelarea, algoritmizarea, problematizarea, rezolvarea de exerciţii, descoperirea dirijată,
copacul ideilor.
Materiale didactice: calculator, fise de lucru, aplicatia google classroom- meet, jamboard, manual digital
2. Desfășurarea lecției
Evenimentele
instruirii Obiec
tiv
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Strategia didactică
Evaluare
Metode de
învăță-
mânt
Mijloa
ce de
Învăță-
mânt
Forme de
organi-
zare a
activității
Secvența
organizatorică
Verifică prezența elevilor,crează
condiţiile optime pentru desfăşurarea
activităţii.
Se pregătesc pentru
lecție.
Conversa-
ția
Frontală
Aprecierea
participării
active la
desfăşurarea
lecţiei.
Captarea
atenției
Anunță tema lecției și competențele
specifice urmărite.
Ascultă și devin
conștienți de
competențele
urmărite.
Conversa-
ția
Frontală
Observarea
sistematica
a
comportame
ntului
elevilor
Reactualizarea
cunoștințelor
O1,
O2
O6
Reactualizarea noţiunilor se realizează
prin completarea Copacului de idei
” Atomul”, se cere elevilor să scrie
cuvinte care să exprime noţiuni de chimie
învăţate la această unitate de învăţare
Enunţă definiţii,
structura
atomului,caracteristici
le particulelor
fundamentale
Conversați,
explicația
Caiete ,
Mijloac
e
tehnice
Frontală Evaluare
orală,
Asigurarea
Feed-back-ului
Confirmă și apreciază răspunsurile
corecte ale elevilor.
Face observații și corecții, dacă este
cazul.
Rețin aprecierile și
explicațiile
suplimentare.
Explicația
Frontal,
individual Obs.
curentă
Sistematizarea, recapitularea si
consolidarea cunostintelor se va face prin
rezolvarea fisei de lucru, care respecta
urmatorul plan:
Urmăresc indicaţiile şi
informaţiile referitoare
la organizarea lecţiei.
3. Realizarea
sensului
O1
O2
O6
O3
O4
O5
O6
1.Atomul
2. Partile componente ale atomului
3.Simbolul chimic
4.Repartitia electronilor pe straturile
electronice
5.Corelarea structurii învelişului de
electroni cu poziţia în Tabelul Periodic al
elementelor
Elevilor li se distribuie fisa de lucru(
se afişează pe monitor), se face o
reactualizare a cunostintelor prin discutii
orale dupa care se rezolva fisa de lucru
punct cu punct stabilindu-se si concluziile
aferente.
După rezolvarea itemului 1 şi 2 se v-a
complete copacul cu idei cu informaţii
noi.
Pentru itemul 3 recomandă elevilor ,
având la dispoziţie 2 minute să găsească,
individual, cât mai multe simboluri.Cei
care vor găsi cele mai multe primesc “ o
steluţă” = 1 punct în plus la notă.
Itemul 4 se rezolva frontal
Rezolvarea itemului 5 se realizează prin
accesarea de către elevi a tablei
jamboard, unde se găseşte tabelul.
Itemii 6,7,şi 8 se rezolvă folosind tabla.
Concluzie:
Electronii se aranjează pe
straturile electronice respectând regulile:
Elevii participă activ
la realizarea
sarcinilor:
- răspund la întrebări
- rezolvă aplicaţiile
propuse pe fişă
Elevii numiţi
accesează tabla, scriu
rezolvarea , ceilalţi
notează pe caiete
Explicația,
observația,
conversa-
ția,
Descoperi-
rea dirijată
Problematiz
area
Rezolvarea
de exerciţii
Caiete
Mijloac
e
tehnice
caiete.
Fisă
Mijloac
e
tehnice
Frontală,
individual
Individual
Observarea
curentă,
Evaluarea
orală
Se
apreciază
comportame
ntul elevilor
Evaluare
orală,
Evaluare
orală,
4. O3
O4
O5
O6
-electronii tind să se aranjeze pe straturile
cu nivelul de energie cel mai scăzut;
-numarul maxim de electroni de pe un
strat se calculează dupa formula:
Nmax=2*n2
, n= numărul stratului.
Pentru elementele cu Z=19 si Z=20
repartiţia electronilor nu respectă regula
enunţată: se completează al treilea strat
cu structura de octet iar restul electronilor
se repartizează pe al patrulea strat.
Structurile stabile sunt :
-structura de 2 e-
numita si dublet pe
stratul K ;
-structura de 8 e-
numita si octet pe
stratul L, M ;
Electronul prin care doua
elemente consecutive diferă între ele se
numeşte electron distinctiv şi care se află
de regulă, pe ultimul strat.
Numărul perioadei este egal cu numărul
de straturi ocupate cu electroni.
Numărul grupei este egal cu numărul
electronilor de pe ultimul strat , pentru
elementele cu 1 si 2 e-
, iar pentru cele
cu mai mult de 3 e-
se adună 10 la
numărul de e-
, pentru exprimarea cu
cifre arabe.
Ascultă, formulează
concluzii referitoare
la modul de aranjare a
electronilor pe straturi
Formulează concluzii
legate de regulile de
stabilire a poziţiei
unui element în
Tabelul periodic al
elementelor
Explicatia
Conversaţia
Conversatia
Reflecţia
O4
Solicită elevilor să completeze cu
numărul de electroni configuraţiile
electronice de la aplicaţia din manualul
digital
Conversa-
ția
Manual
digital
Frontală Autoevalua-
rea
5. O5
http://manuale.intuitext.ro/manuale-
digitale/CHI_CLASAVII/#
Si sa răspundă la Ghicitori , apoi folosind
Tabelul periodic interactiv al Elementelor
sa identifice pozitia acestor .
Fisa
Evaluarea
Apreciază activitatea elevilor şi
evaluează modul de realizare a sarcinilor
de lucru.
Precizează tema pentru acasă ( exercitiile
1,2 3 şi 4 de la pagina 64 , din manual) dă
explicaţiile necesare în realizarea temei.
Notează tema.
Explicația,
Conversa-
ția
Manual Frontală,
individual