1. Liceul cu profil tehnologic cu copii
cu vedere slabă
Proiect didactic
la chimie în clasa X-a
Subiectul:
Configurațiile electronice ale atomilor
elementelor perioadelor I-IV ale SP, valențele și
gradele de oxidare posibile.
Profesoare: Russoi Aliona
2. Proiect didactic
Data : 20.10.15
Clasa : X-a
Obiectul : chimie
Subiectul : Configurațiile electronice ale atomilor elementelor perioadelor I-IV alSP ,
valenţele şi gradele de oxidare posibile .
Tipul lecţiei : mixtă
Timp alocat : 90 min
Locul desfășurării: sala de clase
Competențe specifice:
1. De a dobîndi cunoștințe fundamentale , abilități și valori din domeniul chimiei
2. De a comunica în limbaj specific chimiei
3. De a rezolva probleme/situaţii de problemă .
Subcompetențe :
1. Să deducă din configuraţia electronică valenţele posibile şi gradele de oxidare posibile ale elementelor
din subgrupele principale.
2. Să coreleze numărul nivelului energetic cu tipul subnivelelor ,orbitalelor şi forma lor (s,p,d).
3. Să diferenţieze elementele din subgrupeleprincipale şi secundarepe baza configuraţiei
electronice.
Obiective operaționale:
1. Să determine valențele posibile ale elementelor chimice .
2. Să .deducă configurația electronica a elementelor pe nivele, subnivele, orbitali .
3. Să recunoască elementele din grupa principală de cea secundară
Metode și procedee didactice : conversația dirijată , algoritmizarea , explicația , exercițiul, clestoring
,lucrul cu manualul, descrierea , graficul T , situații de problemă .
Forme de evaluare: scrisă , frontală , individuală .
Resurse educaționale : manualul , postere, tabla, creta,cariocele ,fișe ,caietul .
3. Etapele
lecției
obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
procedee
Evocarea Se verifică prezenţa, pregătirea elevilor pentru
lecţie, ţinuta.
Mottou:"Orice muncă este goală fără dragoste..
Să muncești cu dragoste înseamnă să pui în toate
lucrurilepecare le faci o fărîmă din suflet "
K. Gibran
Pentru acasă ați avutdeînvățat tema :
Test
Scrieţi formuleleelectronice aleelementelor :
Al,Ca, Br, Ge, Zn.
Elevul de serviciu prezintă
situaţia prezenţei elevilor;
Elevii se pregătesc de lecţie.
Elevii asultă mottoul și își
expun părerea
- Structura învelişurilor
electroniceale atomilor
elementelor perioadelor I-IV
aleSP pe niveleenergetice
,subnivele, orbitali.
- elevii rezolvă exerciţiile.
Al- 1s22s22p63s23p1
Ca-1s22s22p63s23p64s2
Br-1s22s22p63s23p63d104s24p5
Ge-1s22s22p63s23p63d104s24p2
Zn-1s22s22p63s23p63d104s2
Mottou
Evaluarescrisă
exerciţiul
Realizarea
sensului Astăzi la lecțievom studia tema : Configurațiile
electroniceale atomilor elementelor perioadelor
I-IVal SP , valenţele şi gradele de oxidareposibile
Anunțarea obiectivelor :
1. Să definească noțiunile: fenomene chimiceși
fizice, reacția chimică și semnelechimice.
2. Să enumere fenomene fizice.
3. Să determine semnele reacției chimice.
4. Să compare fenomenele chimicecu cele
Cu ce este egal numarul de niveluri energetice ?
Valenţa corespund cu :
Pe baza repartizării electronilor peniveluri
energetice vom determina valenţele posibileale
elementelor din perioada a I-IV.
Exemplu : Elementul P
1. Scriem repartizarea electronilor pe
niveluri energetice.
P +15 ) ) )
2e- 8e-5e-
2. Repartizăm electronii pe subnivele .
1s22s22p63s23p3
Elevii notează tema în caiet
Elevii ascultă obiectivele.
- Nr perioadei.
- Nr grupei
Elevii notează schema în caiet
Elevii ascultă
Elevii notează algoritmul
Conversația
dirijată
Clestoring
Algoritmizarea
valenţa
Superioară=
nr grupei
Inferioară=
8-nr grupei
4. 3. Repartizăm electronii pe orbitali .Anexa 1
4. Cîţi spini electronici necuplaţi sunt?
5. Valenţa elementului fosfor o sa fie= 3
6. Cunoaşteţi ca pe nivelul energetic 3 se
găsesc şi subnivelul d.Spinii electronici
cuplaţi (depe ultimul nivel ) se
deplasează pe un spin electronic din
subnivelul spe subnivelul d . Anexa 2
Starea în care se deplasează electronii se
pe alt orbital se numește stare exitantă.
7. Care o să fie valenţa fosforului ?
Valenţa posibilăa unui element este egală cu nr
electronilor necuplaţi .
Invitla tablă un elev .Ceilalți elevi suntatenți la
tablă și scriu în caiețel . Determină valența posibilă
a Mg .
1. Scriem repartizarea electronilor pe
niveluri energetice.
Mg +12 ) ) )
2e- 8e-3e-
2. Repartizăm electronii pe subnivele .
1s22s22p63s23p0
3. Repartizăm electronii pe orbitali .Anexa 3
4. Cîţi spini electronici necuplaţi sunt?
5. Spinii electronici cuplaţi (depe ultimul
nivel ) se deplasează peun spin electronic
din subnivelul spe subnivelul p . Anexa 4
6. Care o să fievalenţa magneziului ?
Cunoașteți că grupele suntformate din subgrupe?
Arătați caresunt elementele din subgrupele
principaleși caresuntdin secundare?
Invitcîte un elev la tablă și rezolvă celelante
elemente Be,Ca,Zn,N,V,As
- 3
Elevii notează în caiet
- 5
Elevii ascultă
Elevii notează
- 0(zero)
Elevii studiaza schema
- 2(doi)
Principaleși secundare
Elevii arată la SP
Elevii lucreaza la tablăceilalți
individual.
Explicația
Conversația
Algoritmizarea
Demonstrația
Lucrul cu
planșele
Reflecția
Impart fiecărui elev fișele: Determină valențele
posibilealeelementelor din Gr. I, III,IV,VI ,VII ,VIII.
Selecteaza doar fișelece reprezinta repartizarea
electronilor pe nivele,subnivelea elementului .
(K,Al,Ti,N,S,Br,Ne) Anexa 5 aranjeazaleîn așa fel ca
să obții un strugure de poamă.
Scrieelementele careau valența I,II,III,IV,V,VI
anexa 6
Elevii determină valențele
elementelor din gr aleasa
Schițe
Strugurilede
poamă
Soarele
Extensia Pentru acasă aveți deînvățat tema &2.2
Exercițiile1-9 pag56
Elevii notează tema în caiet