Жаңартылған жалпы білім беру бағдарламасы бойынша «Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша «Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан» сабақтың тақырыбы
1. Жаңартылған жалпы білім беру бағдарламасы бойынша «Дүниежүзі тарихы»
пәнінің қысқа мерзімді жоспар (ашық сабақ)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
3 С бөлімі – Ежелгі Грекия
мәдениеті
Мектеп: Жаңаөзен қаласы № 3 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Орнекешова К.И.
Күні: 2017 ж.
Сынып: 5
Қатысқандар саны: 25
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Ежелгі Грекия өнерінде мифтерқандай көрініс тапқан
Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): дәлел, ұқсастық
пен айырмашылық, маңыздылық.
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
5.2.2.3–Ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
Сабақтың мақсаттары - Ежелгі Грек мифтері дүниежүзілік мәдениетке қосқан
үлесі мен маңызын анықтау.
- Ежелгі Грекия өнерін сипаттау және салыстыру.
Бағалау критерийлері - Білім алушылар сурет бойынша жаңа тақырыпты
анықтайды.
- Оқушылар кластер құрастыру арқылы Зевстың отбасымен
танысады.
- Оқушылар терминдерді дұрыс қолдануымен мағынасын
анықтайды.
- Оқушылар Ежелгі Грек мәдениетің өзара салыстыру
арқылы дүниежүзілік мәдениетке қосқан үлесін көрсетеді.
- Ежелгі Грек мәдениетін және исламға дейінгі түрік
мәдениетінің айырмашылығын ажыратады.
Тілдік мақсаттар Оқылым: практикалық тапсырмаларды орындау
барысында тарихи мәтіндік материалдарды игеру
Жазылым: тапсырма орындау барысында жазып отыру
Тыңдалым: топтарда және жұптарда талдау, нақты
сұрақтар мен тапсырмалар бойынша өз көзқарасын
қалыптастыруға көмектеседі және мұғалімің сұрақтарына
жауап беру барысында
Айтылым: топтық, жұптық жұмыс және мұғалімнің
сұрақтарына жауап беру
Терминология: «Құдайлар», «Батырлар», «Акрополь»,
«Театр»
Құндылықтарды дарыту - Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына
құрметпен қарау.
- «Мәнгілік Ел» жалпыұлтық идеяның «Тарихтың,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы» (6 құндылық)
Пәнаралық байланыс Бейнелеу өнері, қазақ әдебиеті, өнер, Қазақстан тарихы
Алдындағы білім 3-С бөлімі. Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай
елестетті.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру. Оқушыларды Ежелгі грек
Әр бір оқушы
жазылған
философтарының
2. 3-минут
5 мин
2 мин
5 мин
философтарының ақыл сөздері арқылы топқа бөлу
(Сократ, Платон, Аристотель).
- Не себептен таңдадыңыз? Кімнің ақыл сөзі?
Тұжырымдама жасаңыз?
Үй тапсырмасын сұрау:
Жеке жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі:
1.Сократ, Платон және Аристотельдің
көзқарастарының ортақ ойлары қандай?
2.Мінсіз қоғам деген не?
3.Мінсіз қоғамның қандай ерекшіліктерін байқап
тұрасыныз?
4.Қазіргі замануи мінсіз қоғамды қалай
елестейсініз?
5.Бір сөзбен айтқанда қандай тақырып бойынша
ой - пікір айтыңыз?
Дескриптор:
Нақты және мысал келтіріп жауап береді -2
балл
Ерекшіліктерін анықтайды -3 балл
Қорытынды жасайды-5балл
Ой шақыру, жаңа тақырыпты анықтау.
Білім алушылар сурет бойынша жаңа
тақырыпты анықтайды.
Не білесіндер Ежелгі Грекия өнері мен
мифологиясы бойынша?
Топтық жұмыс «Кластер құрастыру»
Гера Пайседон
Афродита Дионис
Аид Деметра
Дескриптор:
- Зевстың отбасын атап көрсетеді – 2 балл
- Мифтер арқылы әр құдайдын рөлін
түсіндіреді – 3 балл
- Ежелгі гректердің мифтері мен қазақ
халқының аңыздарын салыстырады– 5
балл.
ақыл сөздері
бойынша орналасады.
1.«Өзіңді-өзің танып-
біл!»
2. "Өз ісімен
айналысу және
бөтендерге килікпеу
— әділдік деген осы"
3.Біздің мінезімізді
құрайтын - біздің
күнделікті
әдеттеріміз.
Тақтада суреттер:
А-4 Кластердің
схемасы және
интернет, оқулықты
пайдалана білуде.
Зевстың
отбасы
3. Сабақтың
ортасы
20–минут.
Сабақтың соңы.
10-миут.
Жұптық жұмыс «Мозайка» әдісі бойынша:
оқушылар оқулықтағы мәтінмен жеке
танысады және бір-біріне әңгімелейді.
Оқулықтағы 82-83 беттегі мәліметтермен таңысу
және кілт сөздерге түсініктеме алу мақсатында
оқушыларға мәтіндегі осы сөздерді іздету және
олардың мағынасын өздеріне таптыру :
«Құдайлар», «Батырлар», «Акрополь», «Театр».
Бұл жерде мұғалім сарапшы есебінде
оқушылардың терминдерді дұрыс қолдануын және
келтірілген дәлелдердін нақтылығын тексереді.
Дескириптор:
Ежелгі грек
өнері туралы
мәлімет беру
Термин
сөздердің
дұрыс
қолданылуы
Дәлел келтіру
2балл 3балл 5балл
Топтық жұмыс: «Ежелгі Грекияның өнері мен
мифтері және ұлы ескерткіші»
Морфологиялық қорап техникасын қолдана
отырып, гректердің өнерін салыстыру жұмысы.
Кестені толтыру
Ежелгі гректердін
өнері мен ұлы
ескерткіштері туралы
сипаттаңыз
Мерекелердің
өткізілу
ғұрпын
түсіндіріңіз
Дүниежүзілік
мәдениетке
қосқан үлесі
Дескриптор:
Тапсырма 2 балл 3 бал 5 балл
Кестені
толтыр
Ежелгі
грек
мерекелер
і, сәулет,
мүсін
өнері мен
олимпиад
а ойының
сипаттау
Меркелерді
ң өткізілу
ғұрпын
түсіндіру
Дүниеж
үзілік
мәдение
тке
косқан
үлесін
ашып
көрсетуі
«Венн диаграммасы» әдісі
Интернет, оқулық
Қосымша
мәліметтерді А4
қағазға топ санына
қарай басып шығару
және топтарға бөліп
беру және оқулық
А-4 форматта Венн
диаграммасы
Исламнан
кейінгі
түрік
мәдениеті
Ежелі грек
мәдениеті
4. Дескриптор:
- Грек және исламға кейінгі түрік
мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетеді – 2
балл
- Исламға дейінгі түрік мәдениетінің
айырмашылығын ажыратады – 3 балл
Кері байланыс: «Баспалдақ әдісі»
Үй тапсырмасы:Ежелгі Грек өнері туралы эссе
жазу
Стикер арқылы
сипаттайды
Саралау –Сіз
қандай тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын сақтау.
Саралау.
Оқушыларға
топтық
тапсырмалар беру
арқылы
салыстыру,
сараптауға,
ұқсастығын,
ерекшелігін
табуға
дағдыландыру.
Оқушылардың
ойлау қабілетін
жетілдіру
мақсатында өз
беттерімен
жұмыстана
отырып, дәлелдер
Қалыптастырушы бағалау тапсырма
дескрипторларына байланысты қойылады.
Бағалауды мұғалім және оқушылар жүргізеді.
Бағалау 10 ұпай жинауға негізделген.
Оқушылардың жас
ерекшеліктеріне
байланысты
тапсырмалар беріледі,
Сыныптағы
тазалықты сақтау.
Істей аламын
Түсінемін
Білемін