Жаңартылған жалпы білім беру бағдарламасы бойынша «Дүниежүзі тарихы» пәні бойынша «Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан» сабақтың тақырыбы
1. 3 С бөлімі – Ежелгі Грекия мәдениеті
Тақырыбы: «Ежелгі Грекия өнерінде мифтер қандай көрініс тапқан»
Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): дәлел, ұқсастық пен
айырмашылық, маңыздылық
ОМ
• 5.2.2.3–Ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
СМ
• Ежелгі Грек мифтері дүниежүзілік мәдениетке қосқан
үлесі мен маңызын анықтау
• Ежелгі Грекия өнерін сипаттау және салыстыру
2. Бағалау
критерийлері
• Білім алушылар сурет
бойынша жаңа
тақырыпты анықтайды
• Оқушылар кластер
құрастыру арқылы
Зевстың отбасымен
танысады
• Оқушылар терминдерді
дұрыс қолдануымен
мағынасын анықтайды
• Оқушылар Ежелгі Грек
мәдениетің өзара
салыстыру арқылы
дүниежүзілік мәдениетке
қосқан үлесін көрсетеді
• Ежелгі Грек мәдениетін
және исламға дейінгі түрік
мәдениетінің
айырмашылығын
ажыратады
Тілдік
мақсаттар
•Оқылым: практикалық
тапсырмаларды орындау
барысында тарихи
мәтіндік материалдарды
игеру
•Жазылым: тапсырма
орындау барысында
жазып отыру
•Тыңдалым: топтарда
және жұптарда талдау,
нақты сұрақтар мен
тапсырмалар бойынша
өз көзқарасын
қалыптастыру және
мұғалімің сұрақтарына
жауап беру барысында
•Айтылым: топтық,
жұптық жұмыс және
мұғалімнің сұрақтарына
жауап беру
•Терминология:
«Құдайлар», «Театр»,
«Батырлар», «Акрополь»
Құндылықтарды
дарыту
• Өзгелердің
мәдениетіне және
көзқарастарына
құрметпен қарау
• «Мәнгілік Ел»
аясында
тарихтың,
мәдениет пен
тілдің
біртұтастығы (6)
Пәнаралық байланыс:
бейнелеу өнері, қазақ
әдебиеті, өнер, Қазақстан
тарихы
Алдындағы білім:
3-С бөлімі. Ежелгі Грек
философтары мінсіз қоғамды
қалай елестетті
3. Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушыларды Ежелгі грек
философтарыныңақыл сөздері арқылы
топқа бөлу (Сократ, Платон, Аристотель).
Жеке жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі
Топтық жұмыс «Кластер құрастыру»
Сабақтың ортасы
Жұптық жұмыс «Мозайка» әдісі бойынша:
оқушылар оқулықтағы мәтінмен жеке
танысады және бір-біріне әңгімелейді
Терминдерді іздету және олардың мағынасын
өздеріне таптыру
Топтық жұмыс кестені толтыр «Ежелгі
Грекияның өнері мен мифтері және ұлы
ескерткіші» -мoрфологиялық қорап техникасын
қолдана отырып, гректердің өнерін салыстыру
жұмысы.
Сабақтың соңы
«Венн диаграммасы» әдісі
Кері байланыс: «Баспалдақ әдісі»
Үй тапсырмасы:Ежелгі Грек өнері
туралы эсе жазу
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау тапсырма
дискрипторларына байланысты қойылады. Бағалауды
мұғалім және оқушылар жүргізеді
Саралау: Оқушыларға топтық тапсырмалар беру
арқылы салыстыру, сараптауға, ұқсастығын,
ерекшелігін табуға дағдыландыру.
Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру мақсатында
өз беттерімен жұмыстана отырып, дәлелдер мен
тұжырымдама жасап, білімдік дағдыларының
қалыптасуына арналған әдістер пайдаландым. Қабілеті
жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар берілді.
Сабақтын
барысы