SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa:
Obiectul: matematică
Profesor: Ciudin Raluca Mariana
Unitatea de invaţare: Unităţi de măsură
Tema lecţiei: Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria
                          pătratului şi a dreptunghiului
Tipul lecţiei: lecţie mixtă

Obiective operaţionale
  La sfârşitul activităţii elevii vor :

    a) Obiective cognitive :
   OC1 : efectua transformări dintr- o unitate de măsurare pentru suprafeţe în alta;
    OC2 : calcula aria unor figuri geometrice cunoscute (pătrat, dreptunghi, triunghi şi
          paralelogram) utilizând formulele învăţate;
   OC3 : rezolva cerintele din fişele de lucru utilizând cunoştinţele acumulate precum şi un
          limbaj matematic corespunzător.

    b) Obiective afective :
   OA1 : să păstreze atenţia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;
   OA2 : să participe activ şi cu interes la lecţie ;
   OA3 : să manifeste interes pentru studiul matematicii ;

   Metode si procedee :
       • explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul ;
   Resurse materiale :
       • fişe de lucru ;
   Forme de organizare :
       • lucru în grupuri mici, activitate individuală, activitate frontală.
Desfăşurarea lecţiei

1) Moment organizatoric şi captarea atenţiei (2min).
      • asigurarea condiţilor optime pentru desfăşurarea lecţiei;
      • verificarea prezenţei elevilor;



2) Verificarea temei pentru acasă şi a cunoştinţelor predate anterior (7min).
       • verificarea temei pentru acasă se face prin dialog profesor- elev, iar în cazul în
           care unul dintre elevi are o neclaritate acesta se va discuta la tablă;
       • verificarea cunoştinţelor predate anterior se face frontal şi cu ajutorul unor
           exerciţii propuse de către profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 1.
3) Anunţarea noii lecţii şi a obiectivelor ei (2min).
      Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă iar elevii în caiete:
                     Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria
                                pătratului şi a dreptunghiului
4) Comunicarea noilor cunoştinţe (26min).
Obs. 1: A măsura o suprafaţă înseamnă a vedea de căte ori se cuprinde o anumită unitate de
        măsură în acea suprafaţă.
Obs. 2: Numărul care reprezintă aria suprafeţei depinde de unitatea de măsură folosită.
Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos (Fişa de lucru nr. 2) cu ajutorul formelor A,
            B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute.




                                     A

                                               B         C




                                 A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

Definiţie: Metrul pătrat (m2) este unitatea principală de măsură pentru suprafeţe. Este, de
           fapt, un pătrat cu latura de 1m.
Aria pătratului = l• l = 1m • 1m = 1m2
1m


       1m
Obs. 3: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mici de 1m2 se folosesc submultiplii acestuia.
          Ordinul lor scade din 100 în 100.
              1m2 = 102 dm2 = 104 cm2 = 106 mm2
Obs. 4: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mari de 1m2 se folosesc multiplii acestuia. Ordinul
          lor creşte din 100 în 100.
              1m2 = 1:102 dam2 = 1:104 hm2 = 1:106 km2
                                                                   1km2
                                                            1hm2
                        înmulţire                     1dam2
                                                1m2
                                        1dm2
                             1cm2                            împărţire
                          2
                     1mm
Obs. 5: Alţi multipli des folosiţi ai metrului pătrat sunt unităţile agrare:
               1 hectar = 1 ha = 1 hm2 = 10.000 m2;
               1 ar = 1 dam2 = 100 m2;
               1 pogon = 0,5 ha = 0,5 hm2 = 5.000 m2.
Obs. 6:
                     • Adreptunghiului = L • l;
                     • Apătratului = l • l ;
                     • Aparalelogramului = b • h;
                     • Atriunghiului = ( b • h ) : 2.
5) Fixarea noilor cunoştinţe (10min).
      Fixarea noilor cunoştinţe se realizează cu ajutorul unor exerciţii propuse de către
profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 3
6) Evaluarea activitatii (2min).
   • printr-o prezentare orală cu toată clasa se trec în revistă noţiunile învăţate ;
   • profesorul face aprecieri privind întreaga activitate;
   • în funcţie de contribuţia elevilor la bunul mers al actului didactic, cei care s- au
      evidenţiat vor fi recompensaţi prin note.
7) Tema pentru acasă (1min).
      manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 şi 4.
Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm;                                   6) 7,3 m = 73 .........;
2) 35dm = .........m;                             7) 5,9 hm = 5900 .........;
3) 1700 m = .........km;                          8) 15,9m = 0,159 .........;
4) 1,086dam = .........dm;                        9) 67 mm = 0,067 .........;
5) 8 • 104 m = ......... hm;                      10) 568 dam = 56,8 ......... .


                                      Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm;                                   6) 7,3 m = 73 .........;
2) 35dm = .........m;                             7) 5,9 hm = 5900 .........;
3) 1700 m = .........km;                          8) 15,9m = 0,159 .........;
4) 1,086dam = .........dm;                        9) 67 mm = 0,067 .........;
5) 8 • 104 m = ......... hm;                      10) 568 dam = 56,8 ......... .


                                      Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm;                                   6) 7,3 m = 73 .........;
2) 35dm = .........m;                             7) 5,9 hm = 5900 .........;
3) 1700 m = .........km;                          8) 15,9m = 0,159 .........;
4) 1,086dam = .........dm;                        9) 67 mm = 0,067 .........;
5) 8 • 104 m = ......... hm;                      10) 568 dam = 56,8 ......... .


                                      Fişă de lucru nr. 1

Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate:

1) 2 m = ………cm;                                   6) 7,3 m = 73 .........;
2) 35dm = .........m;                             7) 5,9 hm = 5900 .........;
3) 1700 m = .........km;                          8) 15,9m = 0,159 .........;
4) 1,086dam = .........dm;                         9) 67 mm = 0,067 .........;
5) 8 • 104 m = ......... hm;                       10) 568 dam = 56,8 ......... .

                                     Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror
            suprafeţe sunt cunoscute.




                                     A

                                               B           C




                                 A = ? • AA + ? • AB + ? • AC

                                     Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror
            suprafeţe sunt cunoscute.




                                     A

                                               B           C




                                 A = ? • AA + ? • AB + ? • AC
Fişă de lucru nr. 2

Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror
            suprafeţe sunt cunoscute.




                                      A

                                                B           C


                                  A = ? • AA + ? • AB + ? • AC


                                      Fişă de lucru nr. 3

I. Efectuaţi următoarele transformări:

1) 5 m2 = ……… cm2;                                  6) 2450 cm2 = ......... m2;
2) 0,25 dam2 = ......... m2;                        7) 324500 m2 = ......... hm2;
3) 0,032 hm2 = ......... m2;                        8) 3470 dm2 = ......... dam2;
4) 1,2 km2 = ......... hm2                          9) 2453,2 mm2 = ......... cm2;
5) 22 dm2 = ......... mm2                           10) 97302 dm2 = ......... hm2.

II. Calculaţi:
       1) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm;
       2) aria unui pătrat cu latura de 9 dm;
       3) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ;
       4) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.
Fişă de lucru nr. 3

I. Efectuaţi următoarele transformări:

1) 5 m2 = ……… cm2;                              6) 2450 cm2 = ......... m2;
2) 0,25 dam2 = ......... m2;                    7) 324500 m2 = ......... hm2;
3) 0,032 hm2 = ......... m2;                    8) 3470 dm2 = ......... dam2;
4) 1,2 km2 = ......... hm2                      9) 2453,2 mm2 = ......... cm2;
5) 22 dm2 = ......... mm2                       10) 97302 dm2 = ......... hm2.

II. Calculaţi:
       5) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm;
       6) aria unui pătrat cu latura de 9 dm;
       7) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ;
       8) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.

More Related Content

What's hot (10)

Formule matematice cls. v viii in doua pagini
Formule matematice cls. v   viii in doua paginiFormule matematice cls. v   viii in doua pagini
Formule matematice cls. v viii in doua pagini
 
Metoda bisecţiei
Metoda bisecţieiMetoda bisecţiei
Metoda bisecţiei
 
Simulare martie 2013 gorj
Simulare martie 2013 gorjSimulare martie 2013 gorj
Simulare martie 2013 gorj
 
Metoda-bisectiei
Metoda-bisectieiMetoda-bisectiei
Metoda-bisectiei
 
Veronica botnarenco
Veronica botnarencoVeronica botnarenco
Veronica botnarenco
 
MbCat
MbCatMbCat
MbCat
 
Clasa a7a
Clasa a7aClasa a7a
Clasa a7a
 
Metoda bisecției
Metoda bisecțieiMetoda bisecției
Metoda bisecției
 
Calcul de arii si volume
Calcul de arii si volumeCalcul de arii si volume
Calcul de arii si volume
 
Metoda bisecu021 biei
Metoda bisecu021 bieiMetoda bisecu021 biei
Metoda bisecu021 biei
 

Similar to Pl suprafata (8)

Pl perimetre
Pl perimetrePl perimetre
Pl perimetre
 
Beton
BetonBeton
Beton
 
Modelare problema
Modelare problemaModelare problema
Modelare problema
 
En2013 simulare en matematica gorj 2013
En2013 simulare en matematica gorj 2013En2013 simulare en matematica gorj 2013
En2013 simulare en matematica gorj 2013
 
En2013 matematica mures 2013
En2013 matematica mures 2013En2013 matematica mures 2013
En2013 matematica mures 2013
 
Simulare martie 2013 muras
Simulare martie 2013 murasSimulare martie 2013 muras
Simulare martie 2013 muras
 
Matematica cl.5 aria_patratului_aria dreptunghiului.
Matematica cl.5 aria_patratului_aria dreptunghiului.Matematica cl.5 aria_patratului_aria dreptunghiului.
Matematica cl.5 aria_patratului_aria dreptunghiului.
 
En2013 simulare en matematica gorj 2013
En2013 simulare en matematica gorj 2013En2013 simulare en matematica gorj 2013
En2013 simulare en matematica gorj 2013
 

More from Raluca Mariana Ciudin

Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
Raluca Mariana Ciudin
 
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
Raluca Mariana Ciudin
 
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
Raluca Mariana Ciudin
 
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
Raluca Mariana Ciudin
 

More from Raluca Mariana Ciudin (12)

Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 3 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
 
Orizonturi culturale revista nr 2 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 2 scoala gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale revista nr 2 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale revista nr 2 scoala gimnaziala petru poni cucuteni
 
Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteniOrizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
Orizonturi culturale, revista nr 1, sc. gimnaziala petru poni cucuteni
 
Leonardo da Vinci, "Stilisti de moda - creatori de frumos si armonie in lumea...
Leonardo da Vinci, "Stilisti de moda - creatori de frumos si armonie in lumea...Leonardo da Vinci, "Stilisti de moda - creatori de frumos si armonie in lumea...
Leonardo da Vinci, "Stilisti de moda - creatori de frumos si armonie in lumea...
 
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 7
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 7Grupul Scolar Scheia, revista nr. 7
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 7
 
Grupul Scolar Scheia, revista nr 6
Grupul Scolar Scheia, revista nr 6Grupul Scolar Scheia, revista nr 6
Grupul Scolar Scheia, revista nr 6
 
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 5
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 5Grupul Scolar Scheia, revista nr. 5
Grupul Scolar Scheia, revista nr. 5
 
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista nr. 4
 
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
Scoala de arte si meserii scheia, revista nr. 3
 
SAM Scheia, Ani de scoala nr. 2
SAM Scheia, Ani de scoala nr. 2SAM Scheia, Ani de scoala nr. 2
SAM Scheia, Ani de scoala nr. 2
 
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
Scoala de Arte si Meserii Scheia, revista 1
 
Pl capacitate
Pl capacitatePl capacitate
Pl capacitate
 

Pl suprafata

  • 1. PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: Obiectul: matematică Profesor: Ciudin Raluca Mariana Unitatea de invaţare: Unităţi de măsură Tema lecţiei: Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria pătratului şi a dreptunghiului Tipul lecţiei: lecţie mixtă Obiective operaţionale La sfârşitul activităţii elevii vor : a) Obiective cognitive : OC1 : efectua transformări dintr- o unitate de măsurare pentru suprafeţe în alta; OC2 : calcula aria unor figuri geometrice cunoscute (pătrat, dreptunghi, triunghi şi paralelogram) utilizând formulele învăţate; OC3 : rezolva cerintele din fişele de lucru utilizând cunoştinţele acumulate precum şi un limbaj matematic corespunzător. b) Obiective afective : OA1 : să păstreze atenţia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite ; OA2 : să participe activ şi cu interes la lecţie ; OA3 : să manifeste interes pentru studiul matematicii ; Metode si procedee : • explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul ; Resurse materiale : • fişe de lucru ; Forme de organizare : • lucru în grupuri mici, activitate individuală, activitate frontală.
  • 2. Desfăşurarea lecţiei 1) Moment organizatoric şi captarea atenţiei (2min). • asigurarea condiţilor optime pentru desfăşurarea lecţiei; • verificarea prezenţei elevilor; 2) Verificarea temei pentru acasă şi a cunoştinţelor predate anterior (7min). • verificarea temei pentru acasă se face prin dialog profesor- elev, iar în cazul în care unul dintre elevi are o neclaritate acesta se va discuta la tablă; • verificarea cunoştinţelor predate anterior se face frontal şi cu ajutorul unor exerciţii propuse de către profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 1. 3) Anunţarea noii lecţii şi a obiectivelor ei (2min). Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă iar elevii în caiete: Unităţi de măsură pentru suprafaţă ; transformări ; aria pătratului şi a dreptunghiului 4) Comunicarea noilor cunoştinţe (26min). Obs. 1: A măsura o suprafaţă înseamnă a vedea de căte ori se cuprinde o anumită unitate de măsură în acea suprafaţă. Obs. 2: Numărul care reprezintă aria suprafeţei depinde de unitatea de măsură folosită. Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos (Fişa de lucru nr. 2) cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute. A B C A = ? • AA + ? • AB + ? • AC Definiţie: Metrul pătrat (m2) este unitatea principală de măsură pentru suprafeţe. Este, de fapt, un pătrat cu latura de 1m.
  • 3. Aria pătratului = l• l = 1m • 1m = 1m2 1m 1m Obs. 3: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mici de 1m2 se folosesc submultiplii acestuia. Ordinul lor scade din 100 în 100. 1m2 = 102 dm2 = 104 cm2 = 106 mm2 Obs. 4: Pentru măsurarea suprafeţelor mai mari de 1m2 se folosesc multiplii acestuia. Ordinul lor creşte din 100 în 100. 1m2 = 1:102 dam2 = 1:104 hm2 = 1:106 km2 1km2 1hm2 înmulţire 1dam2 1m2 1dm2 1cm2 împărţire 2 1mm Obs. 5: Alţi multipli des folosiţi ai metrului pătrat sunt unităţile agrare:  1 hectar = 1 ha = 1 hm2 = 10.000 m2;  1 ar = 1 dam2 = 100 m2;  1 pogon = 0,5 ha = 0,5 hm2 = 5.000 m2. Obs. 6: • Adreptunghiului = L • l; • Apătratului = l • l ; • Aparalelogramului = b • h; • Atriunghiului = ( b • h ) : 2. 5) Fixarea noilor cunoştinţe (10min). Fixarea noilor cunoştinţe se realizează cu ajutorul unor exerciţii propuse de către profesor, exerciţii ce se regăsesc pe Fişa de lucru nr. 3 6) Evaluarea activitatii (2min). • printr-o prezentare orală cu toată clasa se trec în revistă noţiunile învăţate ; • profesorul face aprecieri privind întreaga activitate; • în funcţie de contribuţia elevilor la bunul mers al actului didactic, cei care s- au evidenţiat vor fi recompensaţi prin note. 7) Tema pentru acasă (1min). manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 şi 4.
  • 4. Fişă de lucru nr. 1 Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate: 1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........; 2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........; 3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........; 4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........; 5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... . Fişă de lucru nr. 1 Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate: 1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........; 2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........; 3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........; 4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........; 5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... . Fişă de lucru nr. 1 Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate: 1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........; 2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........; 3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........; 4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........; 5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... . Fişă de lucru nr. 1 Completaţi spaţiile punctate astfel încât egalităţile următoare să fie adevărate: 1) 2 m = ………cm; 6) 7,3 m = 73 .........; 2) 35dm = .........m; 7) 5,9 hm = 5900 .........; 3) 1700 m = .........km; 8) 15,9m = 0,159 .........;
  • 5. 4) 1,086dam = .........dm; 9) 67 mm = 0,067 .........; 5) 8 • 104 m = ......... hm; 10) 568 dam = 56,8 ......... . Fişă de lucru nr. 2 Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute. A B C A = ? • AA + ? • AB + ? • AC Fişă de lucru nr. 2 Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute. A B C A = ? • AA + ? • AB + ? • AC
  • 6. Fişă de lucru nr. 2 Aplicaţie : Aflaţi aria suprafeţei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B şi C ale căror suprafeţe sunt cunoscute. A B C A = ? • AA + ? • AB + ? • AC Fişă de lucru nr. 3 I. Efectuaţi următoarele transformări: 1) 5 m2 = ……… cm2; 6) 2450 cm2 = ......... m2; 2) 0,25 dam2 = ......... m2; 7) 324500 m2 = ......... hm2; 3) 0,032 hm2 = ......... m2; 8) 3470 dm2 = ......... dam2; 4) 1,2 km2 = ......... hm2 9) 2453,2 mm2 = ......... cm2; 5) 22 dm2 = ......... mm2 10) 97302 dm2 = ......... hm2. II. Calculaţi: 1) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm; 2) aria unui pătrat cu latura de 9 dm; 3) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ; 4) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.
  • 7. Fişă de lucru nr. 3 I. Efectuaţi următoarele transformări: 1) 5 m2 = ……… cm2; 6) 2450 cm2 = ......... m2; 2) 0,25 dam2 = ......... m2; 7) 324500 m2 = ......... hm2; 3) 0,032 hm2 = ......... m2; 8) 3470 dm2 = ......... dam2; 4) 1,2 km2 = ......... hm2 9) 2453,2 mm2 = ......... cm2; 5) 22 dm2 = ......... mm2 10) 97302 dm2 = ......... hm2. II. Calculaţi: 5) aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm şi lăţimea de 6 cm; 6) aria unui pătrat cu latura de 9 dm; 7) aria unui paralelogram cu baza de 15 hm şi înălţimea de 6 hm ; 8) aria unui triunghi cu baza de 120 mm şi înălţimea de 6 cm.