Motto :   DIFERENŢA DINTRE ŞCOALĂ ŞI VIAŢĂ ?   ÎN ŞCOALĂ ÎNVEŢI O LECŢIE,    APOI DAI UN TEST.   ÎN VIAŢĂ AI DE DAT UN TEST    CARE TE ÎNVAŢĂ O LECŢIE.       Tom Bodett
PROIECT DIDACTIC Disciplina:Informatica PROFESOR : Claudia  Rojcov CLASA: a IX-a Tema : Aplicaţii. Tabele unidimensionale. Tipul lecţiei :  de consolidare şi  formare a deprinderilor practice Locul de desfăşurare : LABORATORUL DE INFORMATICĂ
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevul va fi capabil să: O1 -  precizeze operaţiile care pot fi efectuate cu componentele unui tabel unidimensional; O2 - elaboreze algoritmi ce ţin de prelucrarea componentelor unui tabel unidimensional; O3 - transleze algoritmii elaboraţi în programe Pascal; O4 – testeze programele şi să le analizeze
  METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : metoda de comunicare orală: conversaţia; explicaţia;  p roblematizarea; metode bazate pe acţiune; exerciţiul
PROCEDEE DE INSTRUIRE: Conversaţia de consolidare; Problematizare prin crearea situaţiilor problemă; Exerciţii de consolidare; FORME DE ORGANIZARE: Frontală; Individuală; Pe grupe; FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII : Dirijată de profesor sau prin materiale didactice; Independentă; RESURSE MATERIALE: Fişe de lucru; Set de aplicaţii; Calculator; Videoproiector
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE :individuală FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă . MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :  fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare PowerPoint. MATERIALE BIBLIOGRAFICE   ŞI ELECTRONICE: -  www.ael.ctcnvk.ro ; - Teste grilă de programare in limbajul PASCAL, Bucureşti   Capacitatea de învăţare a clasei   elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate la lecţia precedentă.
METODE  DE EVALURE : Evaluare formativă.
I. EVOCAREA  Reactualizarea cunoştinţelor: Care din următoarele afirmaţii sînt corecte ? Componentele unui vector pot de tipul : enumerare; real; întreg 2. Fie dat un vector cu 5 componente v=(7, 6,  4 , 3, 5). Ce valoare conţine componenta v [4]? 4 3
3. Care dintre  variantele de mai jos reprezintă o declaraţie corectă a unui vector a cu maxim 10 de elemente  de  numere într e gi ? a: array[1…10] of integer; a: array[1 .. 10] integer; a: array[1..10] of integer; 4.  Stabiliţi corespondenţa dintre  instru c ţiunile din coloana A) şi afirmaţiile din coloana Coloana B) C oloana A)  Coloana B) s:=s+ a[i] ;  a) calculează produsul elementelor k:=k+1;   b) calculează suma elementelor  p:=p*a[i]   c)  numără elementele unui tabel liniar
5. Comentaţi programul. Ce se va afişa la ecran în urma execuţiei programului dat Program p5; Var a:array[1..50] of integer; i, n, k: integer;  Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); k:=0; For i:=1 to n do If a[i]<0 then k:=k+1; Write(‘k=‘,k) Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie Scrierea  şi citirea numărului de elemente  n  şi  a elementelor tabelului declarat  Instrucţiuni conform condiţiei problemei Afisarea conform condiţiei problemei
Algoritmul de re z olvare  a unei probleme în Limbajul PASCAL: Citim atent conţinutul problemei,  pentru a înţelege clar ce este dat în problemă(datele de la ipoteză) şi ce trebuie să aflăm (datele de la concluzie). Stabilim variabillele pentru datele de intrare şi datele de ieşire. Alcătuim modelul matematic conform condiţiei problemei. Transcriem algoritmul in limbajul Pascal utilizînd forma generală a unui program în Limbajul Pascal. Testăm corectitudinea programul la calculator pentru diferite valori.
II. Realizarea sensului - Obiectivele operaţionale deduse cu ajutorul elevilor ( Ce operaţii se pot efectua asupra elementelor dintr-un tabel liniar ? ) - Anunţarea de către profesor a subiectului lecţiei.
III. Reflecţia Problema 1.(independent) Fie dat un tabel liniar  A[1..n], unde n ≤50 cu elemente de tip  întregi. Elaboraţi un program de  calculare a produsului elementelor mai mari ca 3.
Program p 1 ; Var a:array[1..50] of integer; i, n: integer;  Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); Write (  ) Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie Scrierea  şi citirea numărului de elemente  n  şi  a elementelor tabelului declarat  Instrucţiuni conform condiţiei problemei Afisarea conform condiţiei problemei
Problema 2.  (  în echipă) Formulaţi condiţia problemei care corespunde programului de mai jos: Program p2; Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); For i:=1 to n do If a[i]>0 then a[i]:=1 else a[i]:=0; Write (‘Afisam tabelul modificat’); For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘); End.
Problema 3. (independent) Ce modificari se pot efectua in programul precedent,  pentru a înlocui intr-un tabel liniar elementele mai mici ca 3 cu patratul lor ?
Rezolvarea problemei 3 Program p3; Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); For i:=1 to n do If a[i]<3  then a[i]:=sqr(a[i]); Write (‘Afisam tabelul modificat’); For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘); End.
Cum se calculea ză media aritmetică a notelor de la discipline ? Problema 4. Fie dat tabelul A [1..n], n ≤100, de numere  î ntregi.  Elaboraţi un program de calculare a mediei aritmetice a elementelor din acest tabel.
Rezolvarea problemei 4 Program p 4 ; Var a:array[1.. 100 ] of integer; i,n ,S :integer;  m : real Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); S:=0; For i:=1 to n do S:=S+a[i]; m:=S/n; Write(‘media este’,m:8:2); End.
Algoritmul de g ăsire a elementului maxim dintr-un tabel liniar www.ael.ctcnvk.ro-  lecţii electronice
Algoritmul de g ăsire a elementului maximal şi transcrierea lui în Limbajul PASCAL Presupunem că primul element este maximal: Max :=a[1]; Comparăm fiecare element al tabelului,începînd cu a doua poziţie, cu prima valoare şi dacă găsim un element mai mare ca primul element, atunci acel element devine maximal, în caz contrar primul element rămîne maximal: F or i:=2 to n do  if a[i]>max then max:=a[i]
Tema pentru acasă Alcătuiţi un program de gasire a elementului maxim dintr-un tabel liniar.(obligatoriu- nivelul I) Alcătuiţi un program de numărare  a elementelor egale cu elementul minim, dintr-un  tabel liniar. (nivelul II)
Revenin la motto
Aprecierea elevilor
MULTUMIM PENTRU COLABORARE!

Proiect cl ix

  • 1.
    Motto : DIFERENŢA DINTRE ŞCOALĂ ŞI VIAŢĂ ? ÎN ŞCOALĂ ÎNVEŢI O LECŢIE, APOI DAI UN TEST. ÎN VIAŢĂ AI DE DAT UN TEST CARE TE ÎNVAŢĂ O LECŢIE. Tom Bodett
  • 2.
    PROIECT DIDACTIC Disciplina:InformaticaPROFESOR : Claudia Rojcov CLASA: a IX-a Tema : Aplicaţii. Tabele unidimensionale. Tipul lecţiei : de consolidare şi formare a deprinderilor practice Locul de desfăşurare : LABORATORUL DE INFORMATICĂ
  • 3.
    OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevulva fi capabil să: O1 - precizeze operaţiile care pot fi efectuate cu componentele unui tabel unidimensional; O2 - elaboreze algoritmi ce ţin de prelucrarea componentelor unui tabel unidimensional; O3 - transleze algoritmii elaboraţi în programe Pascal; O4 – testeze programele şi să le analizeze
  • 4.
    METODEDE ÎNVĂŢĂMÂNT : metoda de comunicare orală: conversaţia; explicaţia; p roblematizarea; metode bazate pe acţiune; exerciţiul
  • 5.
    PROCEDEE DE INSTRUIRE:Conversaţia de consolidare; Problematizare prin crearea situaţiilor problemă; Exerciţii de consolidare; FORME DE ORGANIZARE: Frontală; Individuală; Pe grupe; FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII : Dirijată de profesor sau prin materiale didactice; Independentă; RESURSE MATERIALE: Fişe de lucru; Set de aplicaţii; Calculator; Videoproiector
  • 6.
    FORME DE ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE :individuală FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă . MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare PowerPoint. MATERIALE BIBLIOGRAFICE ŞI ELECTRONICE: - www.ael.ctcnvk.ro ; - Teste grilă de programare in limbajul PASCAL, Bucureşti Capacitatea de învăţare a clasei elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate la lecţia precedentă.
  • 7.
    METODE DEEVALURE : Evaluare formativă.
  • 8.
    I. EVOCAREA Reactualizarea cunoştinţelor: Care din următoarele afirmaţii sînt corecte ? Componentele unui vector pot de tipul : enumerare; real; întreg 2. Fie dat un vector cu 5 componente v=(7, 6, 4 , 3, 5). Ce valoare conţine componenta v [4]? 4 3
  • 9.
    3. Care dintre variantele de mai jos reprezintă o declaraţie corectă a unui vector a cu maxim 10 de elemente de numere într e gi ? a: array[1…10] of integer; a: array[1 .. 10] integer; a: array[1..10] of integer; 4. Stabiliţi corespondenţa dintre instru c ţiunile din coloana A) şi afirmaţiile din coloana Coloana B) C oloana A) Coloana B) s:=s+ a[i] ; a) calculează produsul elementelor k:=k+1; b) calculează suma elementelor p:=p*a[i] c) numără elementele unui tabel liniar
  • 10.
    5. Comentaţi programul.Ce se va afişa la ecran în urma execuţiei programului dat Program p5; Var a:array[1..50] of integer; i, n, k: integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); k:=0; For i:=1 to n do If a[i]<0 then k:=k+1; Write(‘k=‘,k) Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor tabelului declarat Instrucţiuni conform condiţiei problemei Afisarea conform condiţiei problemei
  • 11.
    Algoritmul de rez olvare a unei probleme în Limbajul PASCAL: Citim atent conţinutul problemei, pentru a înţelege clar ce este dat în problemă(datele de la ipoteză) şi ce trebuie să aflăm (datele de la concluzie). Stabilim variabillele pentru datele de intrare şi datele de ieşire. Alcătuim modelul matematic conform condiţiei problemei. Transcriem algoritmul in limbajul Pascal utilizînd forma generală a unui program în Limbajul Pascal. Testăm corectitudinea programul la calculator pentru diferite valori.
  • 12.
    II. Realizarea sensului- Obiectivele operaţionale deduse cu ajutorul elevilor ( Ce operaţii se pot efectua asupra elementelor dintr-un tabel liniar ? ) - Anunţarea de către profesor a subiectului lecţiei.
  • 13.
    III. Reflecţia Problema1.(independent) Fie dat un tabel liniar A[1..n], unde n ≤50 cu elemente de tip întregi. Elaboraţi un program de calculare a produsului elementelor mai mari ca 3.
  • 14.
    Program p 1; Var a:array[1..50] of integer; i, n: integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); Write ( ) Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor tabelului declarat Instrucţiuni conform condiţiei problemei Afisarea conform condiţiei problemei
  • 15.
    Problema 2. ( în echipă) Formulaţi condiţia problemei care corespunde programului de mai jos: Program p2; Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); For i:=1 to n do If a[i]>0 then a[i]:=1 else a[i]:=0; Write (‘Afisam tabelul modificat’); For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘); End.
  • 16.
    Problema 3. (independent)Ce modificari se pot efectua in programul precedent, pentru a înlocui intr-un tabel liniar elementele mai mici ca 3 cu patratul lor ?
  • 17.
    Rezolvarea problemei 3Program p3; Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer; Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); For i:=1 to n do If a[i]<3 then a[i]:=sqr(a[i]); Write (‘Afisam tabelul modificat’); For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘); End.
  • 18.
    Cum se calculează media aritmetică a notelor de la discipline ? Problema 4. Fie dat tabelul A [1..n], n ≤100, de numere î ntregi. Elaboraţi un program de calculare a mediei aritmetice a elementelor din acest tabel.
  • 19.
    Rezolvarea problemei 4Program p 4 ; Var a:array[1.. 100 ] of integer; i,n ,S :integer; m : real Begin Write(‘introducem limita n’); Read(n); Write(‘introducem n elemente’); For i:=1 to n do read (a[i]); S:=0; For i:=1 to n do S:=S+a[i]; m:=S/n; Write(‘media este’,m:8:2); End.
  • 20.
    Algoritmul de găsire a elementului maxim dintr-un tabel liniar www.ael.ctcnvk.ro- lecţii electronice
  • 21.
    Algoritmul de găsire a elementului maximal şi transcrierea lui în Limbajul PASCAL Presupunem că primul element este maximal: Max :=a[1]; Comparăm fiecare element al tabelului,începînd cu a doua poziţie, cu prima valoare şi dacă găsim un element mai mare ca primul element, atunci acel element devine maximal, în caz contrar primul element rămîne maximal: F or i:=2 to n do if a[i]>max then max:=a[i]
  • 22.
    Tema pentru acasăAlcătuiţi un program de gasire a elementului maxim dintr-un tabel liniar.(obligatoriu- nivelul I) Alcătuiţi un program de numărare a elementelor egale cu elementul minim, dintr-un tabel liniar. (nivelul II)
  • 23.
  • 24.
  • 25.