1. Информатика 6 сынып № 21 сабақ
Дайындаған: Информатика пәнінің мұғалімі Ботагөз Салихова
Көктөбе орта мектебі, Еңбекшіқазақ ауданы, Алматы облысы
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу. Аралас
құжаттар құру.
Бағдарламалық – ОЕТС, Windows ОЖ. Флипчарт, интерактивті тақта, қалам.
дидактикалық
қамсыздандыру:
Сабақтың мақсаты: 1. WordPad мәтіндік редакторының қосымша мүмкіндіктерімен
танысу. Алмасу буферімен жұмыс істеуді, мәтінге графикалық
объектілерді және графикаға мәтіндерді енгізуді үйрету.
2. Оқушылардың процессорда жұмыс істеудің қосымша
әдістері мен режимдерін, мәтіннің үзіндісін көшіру мен
жылжыту кезінде алмасу буферін қолдана білу қабілеттерін
дамыту.
3. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың типі: Практикум элементтері, бар, көрсете түсіндіру.
Зертханалық жұмыс.
Білім – білікке Оқушылар білуі тиіс:
қойылатын талаптар: - процессорда жұмыс істеудің қосымша әдістері мен режимдерін;
Оқушылар үйренуі тиіс:
мәтіннің үзіндісін көшіру мен жылжыту кезінде алмасу
буферін қолдануды;
құрылатын файлдарға объектілерді енгізуді;
мәтінді іздеуді және ауыстыруды.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру
1. WordPad мәтіндік редакторын іске қосу жолы қандай?
Жауабы: Пуск – Все программы – Стандартные - WordPad
2. Мәзір жолағындағы мәзір аттарын ата?
Жауабы: Файл, Правка, Вид, Вставка, Формат, Справка.
3. Файл мәзірінде қандай мәзірлер орналасқан?
Жауабы: Создать, открыть, сохранить, сохранить как, печать, параметры
страницы, выход,
предварительный просмотр
4. Терезенің тақырып жолында не бейнеленеді?
Жауабы: WordPad бағдарламасының аты, оның кескіні мен незізгі терезені
басқарушы батырмалар.
5. WordPad редакторында меңзердің сол жағындағы символарды өшіру үшін қай
перне қолданылады?
Жауабы: Backspace
6. WordPad редакторы терезесінде қалып-күй қатары қайда орналасқан?
Жауабы: Терезенің төменгі бөлігінде
7. Құрал-саймандар тақтасында қандай батырмалар орналасқан?
Жауабы: Жаңа құжат құру, сақталған құжатты ашу, сақтау, алдын ала қарап шығу,
баспаға шығару, іздеу, көшіру, қою т.б. /Оқушылар суреттерге қарап
батырмалардың атын тақтаға қаламмен жазады/
Білімді өзектендіру:
«Ойлан тап» ойыны
Ойынның мақсаты берілген хабарламаның мағынасын анықтау.
1. Кестенің бірінші жолындағы әріпті ал.
2. Алфавит бойынша одан кейінгі тұратын әріпті анықта.
3. Табылған әріпті кестенің мағынасы жолына жаз.
Әріптер таусылғанша 1-3 пунктерді қайтала
2. Хабарлама Ә А П Д Й Д Қ Ғ Ы
Мағынасы
Хабарлама Й Ң Л Ө І Э С Д П
Мағынасы
Оқушылар өз беттерімен мәтін, графика сөздерін жазады.
III. Жаңа сабақты түсіндіру
Қаріп - Белгіленген мәтіннің қарпін өзгертеді
Қаріп өлшемі - Белгіленген мәтін қарпінің өлшемін өзгертеді
Қалың жазу- Белгіленген мәтінді қалың қаріппен жазады
Курсив жазу- Белгіленген мәтінді көлбеу қаріппен жазады
Асты сызылған жазу- Белгіленген жолдардың астын үздіксіз сызықпен сызады
Түс - Белгіленген мәтіннің түсін өзгертеді
Сол жақ шеті бойынша - Абзацты сол жақ шеті бойынша туралайды
Ортасы бойынша - Абзацты екі шеттің тура ортасына келтіреді, яғни центрге
орналастырады
Оң жақ шеті бойынша- Абзацты оң жақ шеті бойынша туралайды
Сурет қою – копировать, вставить
IV. Практикалық жұмыс
1 тапсырма
Жұмыс үстелінің бетіндегі сеть папкасын ашып, өз фотоңды тауып, параққа өз фотоңды
қойып, астына өзің туралы шежірені Tahoma шрифтімен, №24 өлшеммен жазыңыз
2 тапсырма
А деңгейі
Мәтінді теріп, Tahoma шрифтісімен, №16 өлшеммен жазыңыз
Өлең керек
Сая болып жаныңа емен, терек,
Жетер енді жатқаның көлеңкелеп.
Өгейсінбей өзі боп қалу үшін,
Өнер керек ұрпаққа, өлең керек!
Арғы атасы ақынның жырдан туған,
Жыр жолында жанын да қылған құрбан.
Жырлар тұнған хандардың сарайында,
Жыр айтылған бесікте құлдар тұрған.
М.Мақатаев
В деңгейі
Сөздердегі қателерді түзетіп, артық символдарды алып тастаңыз, сөздерді әр жолға дұрыстап
қойып, бос орындардың қойылуына назар аударыңыз.
Өзін ғана ойлаған – жамандықтың белгісі,
Өзгені де өйлаган-
Адамдыктың белғісі. Адамды жемісінен таниды, Ағашты ісіінен таныиды.
Өз білмегеніңді кісіден сұра, Оқу білім бұлақы,
үлкен жоқ болса, кышіден сүра. Білім –омыр шірагы.
Оқусыз білім жок, ьь
Ьілімсіз күнің жоқк.
Жақтылықа жақылық – ісі әр кісінің,
Жамьандыққа жақсылық – ер кісінің ісі.
Жүгірмеее Тіліңмен, білімінңмен жүгыр.
тамырымен мықты Ағаш,
адамн дос-жарымен мықты.
3. Аққыл көпке жеткізер,
жеткізер Өнюер көкке.
С деңгейі – Суретті Ctrl + Print Screen пернелері арқылы қиып алып қою,
Word Art мәтін жазу
V. Сабақты бекіту:
1.Мына сөздерден компьютерге байланысты сөздер құраңыз:
1. ПЮТЬМОКЕР
2. РИНПЕРТ
3. ОТИРМОН
2.«Артық термин»
Берілген тапсырмадағы артық терминді табыңыз:
1. Екі, бес, нөл, қосынды, бір, тоғыз.
2. Драйвер, принтер, монитор, графиксалғыш, пернетақта.
3. Көбейту, өшіру, азайту, қосу, бөлу.
4. Дискет, CD-ROM, таймер, винчестер, магниттік таспа.
5. Сканер, таймер, пернетақта, джойстик, тінтуір.
6. Торкөз, қызыл, жасыл, көк.
7. Бос орын, компьютер, Esc, Enter, BackSpace.
8. «Файл», «Формат», «Бояу», «Сервис», «Справка».
9. 0,5; 1, 1234; 867598; 0; 111.
10. Вирус, синус, косинус, тангенс.
11. Сантиметр, килобайт, бит, мегабайт.
12. Нүкте, Shift, үтір, қоснүкте.
3.Тест сұрақтарына жауап беру.
VІ. Сабақты қорытындылау: бағалау
VІІ. Үйге тапсырма:
1/ Геометриялық фигуралардан композиция құру.
2/ Мына сөздерден мағынасы бар сөздер құрау.
1. Ақпараттандыру
2. Хабарландыру
3. Пернетақта