1. <br />Урок, присвячений 20-річчю незалежності України.<br />Тема. Сьогодні іменини в моєї країни. <br />Мета: поглибити знання про Україну як незалежну державу; розширити та уточнити знання учнів про державні символи України; учити висловлювати своє ставлення до рідної землі; формувати громадянські уявлення та патріотичні почуття приналежності до української нації; виховувати любов до Батьківщини, гордість за неї, бажання пишатися нею.<br />Обладнання: географічна карта України, плакат “Державні символи”, комп’ютер, відеоролики “Є на світі одна країна” на пісню у виконанні К.Бужинської (автор невідомий), відеоролик “Розкажу про Україну” (автор М.Головач), “Моя Україна” (автор С.Підан), презентація “Іменини у моїй країни”, аудіо запис Гімну України, на дошці епіграф Я.Клочника “Я гордий з того, що живу у цій країні”.<br />Хід уроку:<br />Я гордий з того, що живу у цій країні, <br />Тут люди добрі, щирі й талановиті,<br />Душею вірні рідній Батьківщині,<br />Сяйвом добра й любові оповиті.<br />Я. Клочник<br />І. Організація класу.<br />Любі діти, Вас вітаю,<br />Поздоровляю щиро Вас.<br />І запрошую ласкаво<br />На перший урок в третій клас.<br />Учитель.<br />Щоб дізнатися тему нашого першого уроку, пропоную розгадати кросворд:<br />УКРАЇНСЬКАДОНЕЦЬКГЕРБКАЛИНАКИЇВГІМНПРАПОР<br />Державна мова.<br />Рідне місто.<br />Герб України.<br />Рослина - народний символ України.<br />Столиця України.<br />Урочиста пісня – символ України.<br />Синьо-жовтий символ України.<br />Учитель.<br />Давайте разом прочитаємо ключове слово. Тобто ми будемо говорити про …<br />Святковий день – двадцять четверте серпня,<br />Так хочеться усмішок і пісень!<br />Віднині Україна незалежна.<br />Запам’ятайте, люди, світлий день!<br />Звучить відеоролик “Україно” на пісню у виконанні К.Бужинської.<br />ІІ. Оголошення теми й мети уроку.<br />24 серпня 2011 року незалежності нашої країни виповнилося 20 років. Багато це чи мало? Якщо на людський вік – зовсім мало, то для держави – ще менше. <br />За розміром Україна сама велика в Європі. І як кожна розвинута цивілізована держава має своє закони, які записано в основному документі України – Конституції.<br />Дівчинка. <br />Здрастуй, сонце,<br />Здрастуй, небо!<br />Я всміхаюся до тебе,<br />Бо у світ приходять діти,<br />Щоб сміятись та радіти.<br />Я – маленька українка,<br />Сонця золота краплинка.<br />Я зростаю у любові,<br />Бачу ранки веселкові,<br />Чую співи солов’їні<br />На калині при долині.<br />Я – маленька українка,<br />Краю рідного кровинка.<br />Я люблю свою країну – <br />Україну – Батьківщину. <br />Хлопчик. <br />Ти прибралась, як на свято,<br />І вінок, й стрічок багато.<br />Вишиванка просто сяє,<br />В кожній квітці сонце грає.<br />А червоні намистини,<br />Наче ягоди калини.<br />Дуже гарна ти, Оленко,<br />Україночко маленька.<br />Дівчинка.<br />Та в нас сьогодні справді свято,<br />Радо будемо вітати<br />Кохану нашу Україну,<br />Бо в неї нині іменини.<br />Хлопчик.<br />Навчила мене мати<br />Любити рідний край<br />І серцем всім кохати<br />Батьківські тихі хати<br />Й родинний тихий гай.<br />Маленький хлопчик<br />А що таке Україна?<br />Поясни мені, Оленко,<br />Може, це село, чи місто,<br />А чи річка невеличка?<br />Дівчинка.<br />Важко визначити, що позначає слово “Батьківщина”. Адже в це слово люди вкладають широченний зміст: і країну, де вони народилися й живуть, і весь навколишній світ. Для одних - це безмежні поля, для інших - гори Карпати, для третіх – це копри великих шахт та верхівки будівель… Усе, що колись відбувалося на нашій землі, усі перемоги та втрати, радощі та горе, пісні, річки, осінь, весна, мама, тато, школа, лава біля рідної домівки, пісні, співи пташок, садок, фонтани - все це Україна! Усього не перерахуєш, краще побачити!<br />Відеоролик «Розкажи про Україну»<br />Дівчинка.<br />У день народження говорять приємні слова. Давайте і ми подаруємо Україні намисто з чарівних українських слів.<br />Інтерактивна гра “Моє слово про Україну” (асоціативний кущ)<br />25869904254500310134013779500<br />12820654699000<br />196786551435Україна00Україна<br />357759014160500<br />19678652616200033966151949450014058906159500<br />2844165508000<br />(рідна, люба, мила, вільна, щира, золота, свята, неосяжна, незалежна, багата, співуча, красива, могутня, миролюбна, працьовита, весела, завзята, молода, чарівна, вродлива, мальовнича, дорога, велика, лагідна, різнокольорова, тремтлива, ласкава, ясна, прекрасна, талановита, горда, найдорожча, сильна…)<br />Учитель.<br />Діти, ви дуже добре попрацювали, подарували чудові слова нашій Україні, адже й справді вона славиться мальовничою природою, задушевною піснею, співучою українською мовою, щирою та відвертою душею народу.<br />У кожної країни є свої державні символи, які відображають свою історію. Назвіть їх, будь ласка. (діти відповідають)<br />Учень 1.<br />Прапор – це державний символ,<br />Він є у кожної держави,<br />Це для них – ознака сили,<br />Це для них – ознака слави.<br />Учень 2.<br />І повинен кожний знати,<br />Як два кольори єднати:<br />Синє небо – верхня смуга,<br />Жовте поле – нижня смуга.<br />Я підношу із любов’ю<br />Прапор ніжно кольоровий.<br />Учень 3.<br />Наш герб – тризуб,<br />Недоля нас косила,<br />Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,<br />Добро і щастя несемо ми людям.<br />Учитель.<br />В основу третього символу країни, сучасного Державного Гімну, покладено мелодію пісні композитора XIX століття Михайла Вербицького “Ще не вмерла Україна”. Музику до Гімну написав композитор Михайло Чубинський. Гімн слухають стоячи та мовчки. Хто знає слова, може підспівувати.<br />Звучить аудіо запис Державного Гімну України<br />Учень 4. <br />Слово горнеться до слова – <br />Гімн співається святковий.<br />Урочисто мовить тато: - <br />Незалежність наше свято!<br />Тож баритися не треба.<br />Ти ідеш! І я – іду!<br />І вітає сонце з неба<br />Україну молоду.<br />Серпень тішиться, що діти<br />Прапорці в руках несуть.<br />І шумить в каштанах вітер:<br />Українчики ідуть.<br />Учитель.<br />Про країну, де народилися й живемо, треба знати якомога більше. Її потрібно шанувати, любити, поважати її традиції і звичаї. А знання, отримані в школі, допоможуть Вам принести користь своїй рідній землі у майбутньому. <br />Хлопчик.<br />Зупинюся на дорозі, озирнусь навколо,<br />Побачу рідний дім у злагоді і мирі,<br />Розправлю плечі, наберу повітря,<br />Та вільно крикну: “Слава Україні”.<br />Дівчинка.<br />Іменинницю вітаєм і щиро їй бажаєм:<br />Щоб під мирним небом квітла-розквітала,<br />Щоб іще багатша і міцніша стала.<br />Вільна, незалежна, молода держава.<br />Хлопчик.<br />Присягаємось край милий<br />Над усе любити.<br />Народ наш рідний шанувати<br />І для нього жити.<br />Маленький хлопчик.<br />Ми усі про Україну завжди будем дбати,<br />Щоб пишалась нами Україна-Мати.<br />Підсумок уроку.<br />Кожний із нас відповідає за долю Батьківщини. Від того, як ми до неї ставитимемося, залежить майбутнє нашої держави. Тож намагайтеся вчитися так, щоб нами пишалася Україна.<br />Звучить відеоролик “Україна”<br />(діти можуть потанцювати, адже це День народження країни)<br />Використані ресурси:<br />Газета “Початкова освіта” №30-31 (414-415), серпень 2007 року, с.3-10<br />О.В.Депетист, В.В.Чала, Н.А.Ярова Національно-патріотичне виховання молодших школярів. – ТОВ “Видавнича група “Основа”, 2011<br />